Connect with Us

Çështja e kufirit detar me Greqinë/ Rama: Do i drejtohemi instancave ndërkombëtare

Politikë

Çështja e kufirit detar me Greqinë/ Rama: Do i drejtohemi instancave ndërkombëtare

Publikuar

-

“Paqe” me naftëtarët e Ballshit/ Rama i kënaqur nga marrëveshja

Kryeministri Edi Rama, gjatë një conference të përbashkët për mediat me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias i cili ndodhet për një vizitë zyrtare në Shqipëri, ka folur edhe për çështjen e kufirit detar.

Kreu i qeverisë tha se çështja e kufirit detar, do të zgjidhet nga institucionet ndërkombëtare.

Shqipëria dhe Greqia do ti drejtohen institucioneve ndërkombëtare për të vendosur pikat mb I, për çështjen e kufirit detar.

Më vjen keq për patriotët e detit, por duhet të gjejnë pika të tjera, se nuk do jetë kjo më çështja për të bërë propagandë të shpifuar anti greke dhe as elektorat patriotik”-tha Rama.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rithemelimi fillon me rrëzimin e ndryshimeve kushtetuese të 2008/ Patozi: Ja pse heshtin Rama, Meta e Basha

Publikuar

-

Nga

“Patriark për Shqipërinë e disa gjeneratave”/ Patozi mesazh ngushëllimi për humbjen e Koço Devoles

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ka shkruar se rithemelimi i Republikës fillonme rrëzimin e ndryshimeve Kushtetuese të vitit 2008.

Nëpërmejt një statusi në rrjetet sociale, Patozi shkruan se reforma në drejtësi është e nevojshme, por e pamjaftueshme. Sipas koordinatorit të BD vendi ka nevojë për një kontratë të re sociale, e cila duhet të vijë në fillim si propozim i opozitës.

“RITHEMELIMI I REPUBLIKËS FILLON ME RRËZIMIN E NDRYSHIMEVE KUSHTETUESE TË VITIT 2008
(Rrugëtimi i Bindjes Demokratike – 5)

Prill 2016. Platforma e plotë se si mund të dilet nga kriza e thellë politike, që ka ushqyer një sistem politik të kalbur dhe të korruptuar në Shqipëri.

Reforma në drejtësi është e nevojshme dhe e mirëpritur, por e pamnaftueshme. Vendi ka nevojë për një kontratë të re sociale, e cila duhet të vijë në fillim si propozim i opozitës.

Ja pse heshtin Rama, Meta dhe Basha për ndryshimet kushtetuese, që mbajnë në këmbë kryetarokracinë”, shkruan Patozi në Facebook./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD publikon videon/ Rama 119 ditë pa shkuar në zyrë

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e 25 prillit/ PD letër KQZ: Merrni masat për monitorimin e qendrave të votimit

Partia Demokratike ka publikuar një videomontazh dhe ka ngritur akuza ndaj kryeministrit Edi Rama.

Në video shihet tavolina e kryeministrit Edi Rama e mbuluar nga pluhuri, ndërsa mbi të gjenden bojrat e vizatimit të kreut të qeverisë.

PD pretendon se kryeministri ka 119 ditë pa shkuar në zyrë, ndërsa thekson se qytetarët kanë nevojë për një qeevri që punon për ta.

Qytetarët shqiptarë kanë nevojë për një qeveri që punon për ta. Facebook Edi nuk punon për ju”, shkruan PD krahas videos./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta sërish thirrje për Referendum/ Vetëm populli do t’ja u kthejë legjitimitetin institucioneve

Publikuar

-

Nga

Meta sërish thirrje për Referendum/ Vetëm populli do t'ja u kthejë legjitimitetin institucioneve

22 vite më parë u bë Referendum i 22 nëntorit 1998, ku u miratua Kushtetuta nga populli.

Duke marrë shkas nga 22 vjetori i Referendumit, presidenti Ilir Meta ka bërë një thirrje të fortë për qytetarët.

Ai kërkon një tjetër Referendum, ndërsa thekson se vetëm populli do t’ja u kthejë legjitimitetin institucioneve.

Sot mbushen 22 vjet nga Referendumi i 22 nëntorit 1998, miratimit të Kushtetutës nga populli.

Neni 2 i saj, thotë: “Sovraniteti në Republikën e Shqipërisë i përket vetëm popullit”.

Vetëm populli do t’ja u kthejë legjitimitetin institucioneve përmes REFERENDUMIT të 25 prillit”, shkruan Kreu i Shtetit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE