Connect with Us

Çështja e Detit në Hagë/ Zaganjori: Vendim i parakohshëm, gjykata nuk ka si ta pranojë kërkesën

Politikë

Çështja e Detit në Hagë/ Zaganjori: Vendim i parakohshëm, gjykata nuk ka si ta pranojë kërkesën

Publikuar

-

Çështja e Detit në Hagë/ Zaganjori: Vendim i parakohshëm, gjykata nuk ka si ta pranojë kërkesën

Vendimi i sotëm i Shqipërisë dhe Greqisë që çështja e diskutueshme e përcaktimit të kufijve detarë t’i besohet një mekanizmi ndërkombëtar si Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë, është për Profesorin shqiptar të së Drejtës ndërkombëtare Xhezair Zaganjori “i mirë, por duket i parakohshëm”. I pyetur nga Zëri i Amerikës, zoti Zaganjori, i cili ka qenë dhe relatori i çështjes së marrëveshjes së detit më Greqinë në vitin 2009, në Gjykatën Kushtetuese, shprehet se sipas tij “është shumë shpejt për të nisur një procedurë të tillë”.

Profesor Zaganjori, sjell shembullin e mosmarrëveshjes mes Kroacisë dhe Sllovenisë për ndarjen e hapësirave detare në Gjirin e Piranit, ku dërgimi çështjes në një gjykatë arbitrazhi “është dashur të kalojë fillimisht përmes miratimit respektivisht me referendum në Slloveni dhe në Parlament, në rastin e Kroacisë, sepse sovrani duhet ta dijë se përse bëhet fjalë. Cilat janë pretendimet konkrete të palëve dhe ku e përse lind mosmarreveshja apo konflikti mes tyre që shtron nevojën për të shkuar në një mekanizëm ndërkombëtar

Këtë – shpjegon zoti Zaganjori – kërkon në fakt edhe vetë Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, pra Gjykata e Hages. Ajo duhet të ketë marreveshjen mes palëve për gjykimin e konfliktit, ku të përcaktohen qartësisht pozicionet e palëve si dhe pyetjet konkrete të cilave ajo duhet t’i kthejë përgjigje. Përndryshe – nënvizon Profesor Zaganjori – nuk ka se si ta pranojë kërkesën e tyre. Ajo nuk është dhe nuk mund të jetë një instrument për të shkarkuar ngarkesat politike e “patriotike” apo konfliktet e brendshme ose të jashtme të palëve”.

LEXO EDHE:  Athinë/ Greqia i paguan FMN-së këstin e parë të borxhit

Zoti Zaganjori është i mendimit se “duhet bërë e qartë ku qëndron problemi dhe ku dallojnë palët në qëndrimet e tyre, e nëse nuk ka rrugë tjetër, ky interpretim i ndryshëm i Konventës, me marrëveshje mes palëve i paraqitet Gjykatës. Nga ana tjeter – nënvizon Profesor Zaganjori – duhet ditur se për cilën hapësirë detare bëhet fjalë”, pasi sipas tij “është e diskutueshme çështja e Shelfit Kontinental dhe Zonës Ekonomike Ekskluzive, por jo edhe ajo e ujërave territoriale në zonën e Kanalit të Korfuzit. Për këtë çështje – thekson ai – besoj se flitet qartësisht edhe në vendimin e Gjykatës Kushtetuese”, përfundon zoti Zaganjori duke shtuar se “sidoqoftë, le të presim një informacion më të plotë e zyrtar nga të dy palët”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Grumbullimet e qytetarëve/ Manastirliu thirrje të fortë: Merreni seriozisht rrezikun e Covidit

Publikuar

-

Nga

Grumbullimet e qytetarëve/ Manastirliu thirrje të fortë: Merreni seriozisht rrezikun e Covidit

Duke marrë shkas nga disa foto të publikuara në media, ku shihet që qytetarët janë grumbulluar në vende të ndryshme pavarësisht situatës shëndetësore në vend, ministrja Ogerta Manastirliu ka bërë një thirrje të fortë.

Ministrja e Shëndetësisë deklaron se këto pamje na tregojnë se qytetarët nuk po e marrin shumë seriozisht rrezikun që sjell mos zbatimi i rregullave.

Socialistja kërkon që qytetarët duhet të reflektojnë dhe të përdorin të njëjtat armë që po përdor e gjithë bota në betejën përballë Covid-19.

Të dashur qytetarë,

Kjo pamje do të ishte e zakonshme në një kohë tjetër. Në një kohë normale. Pa pandemi. Pamje si kjo tregojnë që nuk po e marrim seriozisht rrezikun që sjell mos zbatimi i rregullave të vendosura.

Virusin e parandalon kujdesi në sjelljen e gjithësecilit, e parandalon përgjegjshmëria qytetare në këtë kohë pandemie që vjen një herë në 100 vjet. Ne do të vazhdojmë të bëjmë të pamundurën, duke vënë në dispozicion të gjitha kapacitetet tona, në shërbim të mbrojtjes së jetës nga virusi i rrezikshëm.

Por duhet të kuptojmë se burimet përballë pandemisë nuk janë të pafundme. Nuk janë të tilla për asnjë shtet të botës. Askush nuk e do kufizimin e mënyrës së të jetuarit. Por një pyetje e arsyeshme, që gjithësecili prej nesh duhet t’ia bëjë vetes në këtë kohë sfiduese për mbarë globin është:

Çfarë po bëj për ta shmangur rrezikun? Çfarë po bëj për të mbrojtur veten dhe njerëzit e dashur, nga ky virus i rrezikshëm? Në luftë përballë Covid-19, ne kemi ato armë dhe mjete që po përdor sot e gjithë bota, por që jo të gjithë po i përdorim”, shkruan Manastirliu në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Prezenca e Bashës në dhomën ku pyetej shoqëruesi i Rugovës në Hagë/ Balla i kërkon llogari

Publikuar

-

Nga

Taulant Balla zbulon strategjinë që PS mund të përdorë më 25 prill

Kryetari i Grupit Parlamentar të PS-së Taulant Balla, ka shtruar disa pyetje ndaj kryetarit të PD-së Lulzim Basha, lidhur me akuzat e ngritura ndaj tij për zhdukjen e kasetës së masakrës së Krushës së Madhe.

Balla ka publikuar deklaratën e Adnan Merovcit, ish-shoqëruesit të Presidentit Ibrahim Rugova, i cili ka deklaruar në Hagë se Bashën e njihte si përkthyes.

Socialisti kërkon të dijë se përse Basha ndodhej në dhomën ku pyetej shoqëruesi i Rugovës në Hagë dhe përse kreu i opozitës nuk ishte një përkthyes i listuar tek lista zyrtare e Gjykatës.

Hapen dosjet dhe dalin dokumentat e Hagës. Me çfarë statusi gjendej Lulezim Basha në dhomën ku pyetej shoqëruesi i Rugovës në Hagë, në vitin 2000?

Pse Adnan Merovci u pyet nga gjykatësi për Lulzim Bashën dhe statusin e tij?

Pse “përkthyesi” Lulzim Basha nuk ishte një përkthyes i listuar tek lista zyrtare në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës?

Kujtojmë se Adnan Merovci, ish-shoqëruesi i Presidentit Ibrahim Rugova është pyetur në Gjykatën e Hagës në seancën gjyqësore kundër Vlastimir Djordjevic, ish-Zëvendësministër i Brendshëm i Serbisë, përgjegjës për shumë krime në Kosovë.

Merovci dëshmon se është pyetur për një cështje tjetër ndaj ish-Presidentit Milutinoviç dy herë, një herë në Prishtinë e më pas në Hagë në prill të vitit 2000”, shkruan numri 2 i PS-së në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dëmtimet nga tërmeti/ Ahmetaj: Deri në 31 dhjetor do të kemi kthyer në shtëpitë e reja 1000 familje

Publikuar

-

Nga

U dëmtua nga tërmeti/ Drejt përfundimit Shkolla 9-vjecare në Ahmetaq, Ahmetaj inspekton punimet

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj, ka qenë sot në Fushë-Prezë, ku ka inspektuar punimet e shkollës 9-vjecare në Ahmetaq, e cila do të rihapë dyert për nxënësit e mësuesit në 26 Nëntor.

Gjatë fjals së tij, Ahmetaj tha se jemi në fazë të avancuar , në ditët e fundit para inagurimit ku po bëhen punimet e fundit dhe pastrimet .

“Shkolla ka me 9 klasa, 3 laboratorë, palestër e bibliotekë moderne, dhe të gjithë ambientet ndihmëse.

Ridërtimi vazhdon në të katër programet e veta, me shtëpitë individuale, ku deri në 31 dhjetor do të kemi kthyer në shtëpitë e reja 1000 familje në Durrës, Tiranë, Shijak , Kavajë e zona të tjera të dëmtuara.

LEXO EDHE:  DW: BE hap proces gjyqёsor kundёr Hungarisё

LEXO EDHE:  Grabitja në Shkodër/ Gjykata jep masën e sigurisë për autorët

Me grantet e rindërtimit vazhdojmë të ndihmojmë familjet për të rikthyer në shtëpitë e tyre, aty ku dëmet janë të lehta dhe mesatare. Me pallatet kemi filluar në të gjithë territorin dhe po piketohen themelet për pallatet e reja”, tha Ahmetaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE