Connect with Us

Afera e inceneratorëve/ Gazetarja tregon se kush qëndron pas kontratave

Politikë

Afera e inceneratorëve/ Gazetarja tregon se kush qëndron pas kontratave

Publikuar

-

Afera e inceneratorëve/ Gazetarja tregon se kush qëndron pas kontratave

Gazetarja investigative e agjencisë BIRN, Aleksandra Bogdani ishte e ftuar pasditen e sotme në Syri tv, ku ka komentuar aferën e inceneratorëve.

Sipas saj, inceneratori i Elbasanit, një kontratë me vlerë 21.6 milionë euro, iu dha një kompanie pa kapitalin dhe eksperiencën e duhur.

“Më pas patëm sërish oferta të pakërkuara për inceneratorët e Fierit dhe Tiranës. Fituesit ishin ofertuesit e vetëm, që kanë lidhje me Elbasanin. Të gjitha këto para kanë shkuar në një dorë. Është një monopol i plehrave,” tha ajo.

“Pas këtyre kontratave qëndron Mirel Mërtiri që ka një lidhje me Arben Ahmetajn,” theksoi Bogdani.

Sipas saj, Mirel Mërtiri i ka marrë kontratat vetë ose përmes bashkëjetueses dhe partnerit të tij, Klodian Zoto.

LEXO EDHE:  Video-"E di që ti je i fortë, por.../Letra prekëse që 7-vjeçarja i shkroi Edi Ramës

Por çfarë lidhje ka Edi Rama me këtë histori.

“Sigurisht kupola e lartë e shtetit është e lidhur me vendimmarrjen. Ata duhet të përgjigjen se pse kompani me kapital minimal dhe pa eksperiencë, që nuk kanë bërë biznese të tjera përveç këtyre marrëveshjeve, shpallen fituesit e këtyre kontratave.

Ne nuk kemi arritur të gjejmë prova se Rama apo Ahmetaj janë të lidhur me kompanitë, por vendimmarrja duhet sqaruar. Duhen sqaruar dyshimet për konflikt interesi. Janë të qarta shkeljet e njëpasnjëshme që janë bërë në këto kontrata,” tha Bogdani.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Patozi i prerë/ Ska koalicion me Bashën, do dalim në një listë me Topallin

Publikuar

-

Nga

Patozi i prerë/ Ska koalicion me Bashën, do dalim në një listë me Topallin

Zbutja e toneve të Lulzim Bashës, ndaj partive të reja të krijuara nga të larguarit e Partisë Demokratike, dhe ftesa jo e drejtpërdrejtë  për t’iu bashkuar kampit opozitar, nuk do ta lëkundë koordinatorin e Bindjes Demokratike Astrit Patozin.

Ky i fundit u shpreh i prerë se sheh zero mundësi për bashkëpunim me Lulzim Bashën, pasi sipas tij ata të dy i ndan vizioni dhe qëllimi.

Ne gjykojmë që me zotin Basha na ndan së pari vizioni që kemi për politikën dhe e dyta qëllimi”, tha Patozi.

Tentativat për arritjen e paktit për listë unike mes Bashës dhe aleatëve të tij tradicionalë, koordinatori i Bindjes Demokratike i sheh thjesht si pazar për vende të sigurta në listë.

Po vazhdojnë pazarin e tyre për të gjetur hapësira të sigurta në listë, që është një shëmti, në rrafshin estetik, jo më në rrafshin moral e politik, sepse tregon që për ata nuk ka ndryshuar asgjë”, tha Patozi për “Report Tv”.

LEXO EDHE:  Haradinaj lëshon akuzën “bombë”/ “Rama ka lobuar për ndarjen e Kosovës, kam qenë prezent”

LEXO EDHE:  Ish-kryeministri nxjerr në shesh skandalin/Rama shëtiste lakuriq mbi gomar dhe ...!

Për këtë arsye, thotë se i vetmi koalicion që mund të ndërtojë është ai me partitë e reja që kanë të njëjtën kauzë, sjelljen e ndryshimit dhe jo rotacionin.

Me Topallin, është nevoja dhe kauza e përbashkët që ne kemi për të dalë në një listë dhe besoj do e arrijmë qëllimin. Ne e duam Shqipërinë më demokratike, më të drejtë dhe më të pakorruptuar”, tha Patozi

Patozi nuk kundërshton vetëm shpërndarjen e mandateve nga Kodi  i Ri zgjedhor, për të cilin I është drejtuar Gjykatës  Kushtetuese. Ai thotë se nuk do ta shfrytëzojë as mundësinë që I jep ligji I ri elektoral kryetarëve të partive për të garuar në katër zona zgjedhore. Sipas Patozit kjo bie në kundërshtim me kauzën për lista të hapura, ku çdo kandidat duhet të shkojë i barabartë përballë votuesve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Këlliçi nxjerr dokumentin/ Si anëtarët e DSIK po rekrutohen në PS në kundërshtim me ligjin

Publikuar

-

Nga

Këlliçi nxjerr dokumentin/ Si anëtarët e DSIK po rekrutohen në PS ën kundërshtim me ligjin

Kryetari i FRPD-së, Belind Këlliçi ka denoncuar ditën e sotme një tjetër skandal që lidhet me Autoritetin për Informim mbi Dokumentet e Ish-Sigurimit të Shtetit, ku anëtari i saj Mariglen Kasmi do të konkurojë për deputet për Partinë Socialiste.

Por sipas legjislacionit, anëtarët e DSIK nuk duhet të jenë të përfshirë me asnjë parti politike si dhe nuk i lejohen angazhime në aktivitete politike.

“Shkelje me të dyja këmbët!

Marenglen Kasmi, anëtar i Autoritetit për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit (AIDSSH), njohur ndryshe si “Autoriteti i Dosjeve”, ka njoftuar pjesëmarrjen e tij në garën e hapur nga Partia Socialiste për zgjedhjet e 25 prillit, në qytetin e Gramshit. Kasmi ka aplikuar në platformën “Deputeti që duam” dhe është një nga 57 kandidatët që u klasifikuan për në fazën e dytë të konkurrimit në shkallë vendi.

Duke qenë se anëtari i këtij autoriteti disponon informacione e të dhëna të klasifikuara, merr vendime për subjektet që zgjidhen ose janë objekt i shqyrtimit të autoritetit, ku duhet zbatimi i ligjit dhe asnjanësia politike, nuk i lejohet angazhimi në aktivitete të larta politike, si në këtë rast përfshirja në listën e kandidatëve të PS.

LEXO EDHE:  “Mbyllje e plotë e vendit”/ Rama bën paralajmërimin e fortë: E keni vetë në dorë

LEXO EDHE:  Ministri i Ramës mori 100 mijë euro për një emërim

Përfshirja e Marenglen Kasmit në garën politike për zgjedhjet e ardhshme është e jashtëligjshme!

Konkretisht,

LIGJ Nr. 45/2015 “PËR TË DREJTËN E INFORMIMIT PËR DOKUMENTET E ISH-SIGURIMIT TË SHTETIT TË REPUBLIKËS POPULLORE SOCIALISTE TË SHQIPËRISË”

KREU II

AUTORITETI PËR INFORMIMIN MBI DOKUMENTET

E ISH-SIGURIMIT TË SHTETIT

Neni 9

Kushtet për t’u zgjedhur anëtar:

Pika 1

  1. e) nuk është anëtar në parti politike;

 

  1. f) nuk ka konflikt interesi me detyrën;

Pika 3

Qenia anëtar i Autoritetit është e papajtueshme me çdo detyrë tjetër shtetërore apo private”, shkruan Këlliçi./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Projekti Orikum-Vlorë/ Meta i përgjigjet Denajt

Publikuar

-

Nga

Projekti Orikum-Vlorë/ Meta i përgjigjet Denajt

Presidenti Ilir Meta i është përgjigjur me ministres së Financave Anila Denaj në lidhje me marrëveshjen e huasë për projektin Vlorë-Orikum duke përsëritur thirrjen për përmbushjen e detyrimeve kushtetuese dhe ligjore.

Meta thotë se vetë ministrja ka kërkuar disa takime me të, por nuk ka pasur reflektim dhe veprim në drejtim të ndjekjes së një procedure të mbështetur në Kushtetutë dhe Ligj.

“Shpreh keqardhjen se si Ministria e Financave dhe Ekonomisë, si institucioni kryesor që përgjigjet ligjërisht për financat e vendit, përfshirë dhe menaxhimin e borxhit, dhe që duhet të ndjekë me rigorozitet procedurat e kërkuara nga ligji, arrin në këto konkluzione. Legjislacioni në fuqi kërkon respektimin rigoroz të procedurave, me qëllim ruajtjen e interesit shtetëror dhe bërjen transparente tëçdo procedure të ndjekur”, shkruhet në letrën e Metës./CNA.al

LEXO TE PLOTE