Connect with Us

Studiuesit: Meshkujt harrojnë të bëjnë këtë veprim pas seksit

Life Style

Studiuesit: Meshkujt harrojnë të bëjnë këtë veprim pas seksit

Publikuar

-

Nuk i tregojnë, por këto janë dy gjërat që femrat duan në shtrat

Një sondazh nga Sex Information and Education Council of Canada dhe prezervativët Trojan ka zbuluar që nëse përqafoheni pas seksit, partnerja do të ketë më shumë dëshirë për të bërë seks me ju.

Për këtë sondazh janë pyetur 2400 kanadezë rreth herës së fundit që kanë bërë seks. Nga gratë që ishin përqafuar me partnerin 6 deri në 10 minuta pas seksit, 71 për qind e vlerësoi përvojën si “shumë të kënaqshme”. Kjo krahasuar me 41 për qind nga gratë që ishin përqafuar më pak.

Në fakt, intimiteti post-sex ishte po aq i rëndësishëm për gratë sesa faza para seksit, thotë autori i studimit Robin Milhausen, Ph.D., një profesore e seksualitetit në Universitetin e Guelph. Kjo mund të ndodhë, sepse trupat e femrave dhe meshkujve janë të mbushur me oksitocinë, hormoni i afërsisë, pas seksit dhe kanë uri për më shumë afeksion, thotë Milhausen.Përveç kësaj, gratë shpesh ndihen të dobëta pas seksit, thotë ajo.

Nëse kalojnë disa minuta shtesë duke u përkëdhelur në shtrat, ndiejnë që partneri kujdeset për to: “Është një nga gjërat më të lehta që mund të bësh për të përmirësuar marrëdhënien. Është një mundësi shumë e rëndësishme, por që shpesh nuk përdoret për t’u afruar më shumë”, thotë Milhausen.Shumica e njerëzve në studim ndërprisnin kontaktin pas minutës së 6-të: 17 për qind e të pyeturve nuk përkëdheleshin fare dhe 36 për qind qëndronin afër deri në pesë minuta.

LEXO EDHE:  Sondazhi për zgjedhjet/ Bolino nxjerr fitues Ramën, Topalli fiton mbështetje

Kështu që pas marrëdhënies intime, tërhiqeni afër partneren ose lëre ta mbështesë kokën mbi gjoksin tuaj, sugjeron Milhausen. Vazhdoni të paktën 6 minuta, edhe pse nuk duhet të shihni orën, të luani me flokët, t’i fërkoni shpinën, ta puthni në faqe ose në ballë dhe bëjini një kompliment të ëmbël sesa mirë u ndjetë me të.Çfarë përfitoni ju?

Në sondazh doli që përqafimi rriste kënaqësinë edhe te burrat.Dhe sa kohë që përqafimet i japin ndjesi pozitive partneres në këtë marrëdhënie, shanset janë që ajo do ketë më shumë dëshirë për të pasur intimitet me ju, në të ardhmen e afërt, thotë Milhauesn./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Showbizz

“Më ka marrë në 2 të natës”/ Ritvana nxjerr  “zbuluar” Argjendin

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ritvana dhe Argjendi janë dy prej konkurrentëve më të komentuar të Përputhen.

Që në hyrje, Ritvana dhe Argjendi treguan se ka një tërheqje mes tyre, por duket se “marrëdhënia” e tyre është krisur pasi Argjendi ka shprehur pëlqim dhe për vajza të tjera.

Në punatën e sotme, Ritvana ka treguar se Argjendi e ka marrë në orët e vona për tu takuar dhe mendon se ai po bën një lojë të pisët me të gjtiha konkurrentet.Argjendi më ka marrë në 2 të natës, ka dashur të takohemi. Mendova se atë ditë ka pasur takimin me Mikelën dhe i thashë po për provokim, por nuk u takuam. Mendoj se Argjendi po bën një lojë të pistë, ja kam thënë veçantë, por po ja them dhe këtu. Mban aleanca, do ta ketë mirë me të gjitha. Madje doja dhe ta filmoja nëse do vinte”, rrëfeu Ritvana.

LEXO EDHE:  I mësova të dashurës seksin tresh/I hyri në qejf dhe më bëri …!

LEXO EDHE:  Sondazhi për zgjedhjet/ Bolino nxjerr fitues Ramën, Topalli fiton mbështetje

Ndërkohë Argjendi, ka rrëfyer se ndihej i vetmuar dhe nga njerëzit që njeh këtu në Tiranë është Ritvana dhe prandaj e ka marrë.

Unë e kam marrë, sepse në Tiranë jetoj vetëm dhe po ndihesha i vetmuar. Njerëz jemi, nuk njoh njeri në Tiranë dhe nga ata që njoh Ritvanën e kam shumë xhan “, tha Argjendi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Life Style

Bëni një gjumë të keq gjatë natës?/ Ja zakonet që duhet të shmangni

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ndonëse një gjumë i dobët mund të ndikojë në shëndetin tuaj, pamjen dhe cilësinë tuaj të përgjithshme të jetës, 35% e të rriturve flenë më pak se 7 orë në natë. Ndërkohë që shqetësimet dhe stresi mund të të prishin trurin dhe të shtohen netët e trazuara, ka disa zakone të përditshme që mund të punojmë për të fjetur më mirë.

Shmangni ritualet

Në fund të një dite të ngarkuar, e vetmja gjë që ndoshta dëshiron të bësh është që më në fund ta mbash kokën mbi jastëk. Por krijimi i disa ritualeve çlodhëse të mbrëmjes në të vërtetë mund ta ndihmojë trurin tuaj të vendosë një hapësirë midis ditës dhe natës dhe do t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt. Rutina e gjumit mund të përfshijë një vakt të lehtë para gjumit, një dush të ngrohtë ose leximin e një libri të mirë. Ritualet e mbrëmjes nuk kanë pse të jenë të komplikuara, thjesht zgjidhni diçka që ju qetëson mendjen, që do t’ju ndihmojë të shmtësoni më lehtë.

Të pish çaj të zi para se të shkosh në shtrat

Çajrat bimore njihen për efektet e tyre qetësuese dhe janë përdorur për të trajtuar pagjumësinë për vite me rradhë. Edhe pse shumë çajra, si kamomili ose livande,mund t’ju ndihmojnë të qetësoheni e madje të përmirësoni cilësinë e gjumit, disa pije punojnë në të kundërtën. Për shembull, çaji i zi është i lartë në kafeinë dhe mund të shkaktojë nervozizëm dhe pagjumësi.Moskonsumimi i mëngjesit

Mëngjesi quhet vakti më i rëndësishëm i ditës për një arsye. Edhe pse mund të mos kesh kohë gjatë orëve të ngarkuara të mëngjesit, të dalësh me nxitim nga dera pa ngrënë, ndikon jo vetëm në peshën dhe aftësinë për t’u përqendruar, por edhe në cilësinë e gjumit. Njerëzit që rregullisht e lënë mëngjesin kanë më shumë të ngjarë të flenë keq dhe të zgjohen duke u ndier të acaruar.

LEXO EDHE:  I mësova të dashurës seksin tresh/I hyri në qejf dhe më bëri …!

LEXO EDHE:  Dita e fundit në program/ Mevlani dhe Ledjana bëjnë veprimin e shumëpritur

Shkuarja në palestër në orët e mbrëmjes

Fiskultura të ndihmon të qetësohesh dhe të heqësh ankthin, i cili, nga ana e vet, do të të përmirësojë gjumin. Por të punosh tepër vonë në ditë mund të bëjë më shumë dëm sesa mirë dhe të bëjë kërdinë në gjumin e mirë të natës. Shkuarja në palestër brenda një ore nga koha e gjumit nuk do të lejojë që temperatura e trupit tuaj të bjerë, duke bërë që ju të hidhni dhe të ktheni gjumin dhe të zgjoheni natën.

Zgjedhja e batanijes së duhur

Ndonëse nuk mund të biem në gjumë pa batanije, zgjedhja e të duhurës është vendimtare për një pushim të mirë. Batanijet e bëra nga poliesteri janë të lehta për t’u larë dhe për t’u kujdesur, por nuk janë zgjedhja më e mirë kur bëhet fjalë për të fjetur më mirë. Poliesteri është një material sintetik, që do të thotë se nuk merr frymë dhe nuk do të lejojë trupin tuaj të rregullojë temperaturën e tij, duke bërë që të ndiheni të nxehtë dhe të djersitur./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Shko lëpiju para mbrapa Adës”/ Bruno shpërthen ndaj Mikelës: Nuk ke respekt për gjininë tënde

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Në takimin e saj me Brunon, Ada ka treguar për historinë e saj të dashurisë para se të hynte në Përputhen.

Ajo u shpreh se Bruno i jep komoditetin për tu rrëfyer për jetën e saj personale pasi më parë nuk ka dashur ta prekë këtë temë.

Por komenti i Brunos, ka revoltuar Mikelën e cila ka shpërthyer ndaj tij dhe Adës. Bruno i kujton se Mikela vijon të flasë ende me ish të fejuarin dhe kjo ka krijuar shumë tensione mes tyre.

LEXO EDHE:  Një e treta e danezëve besojnë se vendi është në luftë me Islamin

LEXO EDHE:  “Bëjmë s*ks vetëm për Krishtlindje”/ 23-vjeçarja bën rrëfimin befasues: Ditët e tjera të vitit vetëm…

Mikela në një moment është shprehur se Bruno shkon nga fryn era dhe tani po i lëpihet nga para dhe pas Adës./ CNA.al

  

View this post on Instagram

 

A post shared by Faqja e vetme zyrtare (@perputhen_tch)

LEXO TE PLOTE