Connect with Us

“Shqipëria është futur në një rrugë shumë të keqe”/ Lubonja: Po ecim me shpejtësi drejt humnerës

Politikë

“Shqipëria është futur në një rrugë shumë të keqe”/ Lubonja: Po ecim me shpejtësi drejt humnerës

Publikuar

-

“Shqipëria është futur në një rrugë shumë të keqe”/ Lubonja: Po ecim me shpejtësi drejt humnerës

Analisti Fatos Lubonja është i ftuar mbrëmjen e sotme në “Real Story” ku ka komentuar deklaratat e ashpra të Presidentit Ilir Meta.

Lubonja deklaroi se të trija partitë janë “banda”, por sipas tij, kur ato kontrolloheshin nga njëra-tjetra Shqipëria po ecte më mirë, ndërsa tani që timonin e ka vetëm Rama, makina po ecën me një shpejtësi katastrofike drejt humnerës.

“Po të dëgjosh Metën ai thotë se po bën rolin e Presidentit, se po mbron Kushtetutën. Besoj se këtu ai ka bërë rolin e Presidentit, madje roli i Presidentit duhet të ishte i fortë dhe këtu s’kam asgjë kundërt, por mendoj se këtu jemi dhe përpara një fushate elektorale dhe ai në një far mënyre identifikohet me partinë e tij. Pra, janë të dyja. Sigurisht që këtu jemi në një vend anormal, ku Presidenti s’mund të bëjë vetëm Presidentin, sepse as kryeministri nuk e bën rolin e kryeministrit. Kryetari i opozitës varet se si do ta përcaktojmë, ai bën luftën e tij dhe akuzohet për pak më i butë, më i moderuar, duket se ka bërë një far llogarie. Besoj se ai është më afër rolit të tij opozitar.

Pastaj vijmë te debati se për kë e kishte Meta, për Ramën apo për Bashën. Unë në fakt bëj një tjetër arsyetim. Unë nuk është se kam besim te këto forca politike, që i kam quajtur banda dhe i qëndroj kësaj. Problemi është se kur Rama mori i vetëm tepsinë, ose timonin, shpejtësia e kësaj makine drejt humnerës ka ecur në mënyrën më katastrofike seç mund të ecte ndonjëherë. Edhe kur ishte me Metën ecte më normal makina, ashtu sikundër edhe kur ishte Berisha në pushtet. Me këto tre bandat ka pasur Shqipëria içik më shumë kontroll të njëra-tjetrës. Ka pasur dhe një traditë Shqipëria që pas tetë vitesh ta jepte goditjen populli shqiptar. Tani Rama ka punuar për t’i kontrolluar të gjitha pushtetet, në mënyrë që të mos përsëritet kjo traditë, që për mua është pozitive. Në këtë aspekt, e kam të vështirë t’i marr këta t’i fus të gjithë në një thes, edhe pse vazhdoj t’i quaj banda, pjesë të së njëjtit sistem oligarkik.

LEXO EDHE:  Analiza/ Lubonja: Veliaj si sekser dhe aktorët si pronarë trualli

Shqipëria është futur në një rrugë shumë të keqe, me këto parti. Mendoj se kemi nevojë për kontrollin e njëra-tjetrës, se sa me kontrollin e një parti-shtet. Nëse nesër fiton Lulzim Basha, nuk do të ndryshojë dot sistemi, por të paktën Erion Veliaj do të frenohet pak më shumë nga ai, se sa të vazhdojë me Ramën të na mbysin duke na marrë çdo hapësirë publike, dhe të na përdhunojnë, e të na qeshin e përqeshin”, tha Lubonja./CNA.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nuk është kohë për të pritur”/ Pas largimit nga LSI, Luan Rama del me mesazhin e fortë

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Pas dorëheqjes nga të gjitha funksionet drejtuese në LSI, ish-zv.kryetari i kësaj force politike, Luan Rama ka dalë sot me një mesazh të fortë.

Në një postim në rrjetet sociale, Luan Rama shkruan se 17-vjetori i LSI-së, duhet të jetë një reflektim për ringritjen e saj.

Luan Rama thekson se “nuk është koha për të pritur”, por “Është koha për t’u ringritur me besim dhe shpresë, me forcë, me guxim dhe mençuri

17 vjet prej themelimit të LSI-së:

KOHA PËR T’U RINGRITUR

Vitet ikin në rendin e tyre, kohët ndryshojnë e bashkë me kohët, ndryshojnë edhe brezat.

Të rinjtë rriten e më të rriturit duhet të kuptojnë se të tjerë të rinj duhet të vijnë.

LSI lindi si shpresë,

lindi si besim,LEXO EDHE:  Rama batuta me Majkon/ S’donte që të bëhesha kryetar, nuk i pëlqenin çorapet e mia

LEXO EDHE:  “Një i çmendur po i çmend të gjithë”/ Meta i gatshëm ti nështrohet kontrollit psikik

lindi si ndryshim.

Lindi për të qenë lëvizje.

Është koha për t’u ringritur,

Nuk është kohë për të pritur!

Është koha për t’u ringritur me besim dhe shpresë, me forcë, me guxim dhe mençuri.

LSI duhet të bëhet kauzë e të rinjve, të bëhet shtëpia e tyre. Ashtu siç thotë Migjeni, me vrull të ri, “dhe ndërgjegjet tona t’i ndezi në dashni për një ide të re”.-shkruan Luan Rama./CNA.al

Luan Rama largohet nga drejtimi i LSI/ Humbësit duhet të dorëhiqen

LEXO TE PLOTE

Politikë

Plas në PD, akuza dhe konflikte/ Nënkryetari “masakron” Xhaferrajn, zbulon prapaskenat e zgjedhjeve

Publikuar

-

Nga

PD është kthyer në një parti konfliktesh dhe përplasjesh. Nga qendra përpalet janë shtrirë në rrethe.

Në PD e Durrësit, është vënë në “shënjestër”, kreu i degës, Ferdinand Xhaferraj.

Nënkryetari i Partisë Demokratike, dega Durrës, Neritan Golja ka kritikuar ashpër qëndrimin e kryetarit Ferdinand Xhaferaj për dorëheqjen nga kandidimi për në Kryesinë e Partisë.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Golja shkruan se Durrësi vijon të shihet si një plaçkë tregu.

Madje ai shkon më tej, duke hedhur akuza se në zgjedhjet e 25 Prillit u pa qartë se cilat grupë ishin të favorizuara nga pushteti dhe u vunë në dispozicion të socialistëve.

“Në zgjedhjet e 25 Prillit u pa qartë se cilat ishin grupet e favorizuara nga pushteti, të cilët u vunë në dispozicion të socialistëve, duke u bërë pjesë e masakrës zgjedhore, duke deformuar vullnetin e durrsakëve”, shkruan Golja.Sipas tij të njëjtit, pas kësaj situate të rëndë, e gjithë e gjithë struktura e Partisë Demokratike në qytetin  e Durrësit duhej të ishte bashkuar në një front të përbashkët për të kërkuar aleancën me qytetarët.

Kjo gjë, sipas Goljas nuk ka ndodhur dhe fajtor ai bën Ferdinand Xhaferrajn kreun e PD të Durrësit.

LEXO EDHE:  Ish ministri zbulon planin sekret/Po gatuhet koalicioni i madh PS-PD, ja arsyet

LEXO EDHE:  Ish ministri zbulon planin sekret/Po gatuhet koalicioni i madh PS-PD, ja arsyet

Por kreu i Degës së PD-së-së në qytetin tonë,  z.Xhaferraj,  në vend të kërkimit të një angazhimi të ri të gjithë strukturave të degës në rrugëtimin e rëndësishëm të rikthimit të një aleance të re me qytetarët, u fokusua që të performojë betejat e tij personale, duke sfiduar PD-në dhe lidershipin e saj me dorëheqjen nga kandidimi për në Kryesinë e Partisë.

Ne, si drejtues të degës së PD-së në Durrës, duhet të jemi të fokusuar në një aleancë të re me qytetarët, që ti i kthejmë sa më parë qytetit një qeverisje të denjë.

Nuk besoj se kemi luksin e sfidave individuale brenda partisë, e aq më pak të reklamojnë dorëheqje nga forumet, apo distancime simbolike që tentojnë të dyzojnë betejën tonë të përbashkët.

Eshtë koha të jemi të gjithë bashkë, në një sfidë përballë pushtetit, jo në një sfidë për të treguar kufij bashkëpunimi brenda forumeve tona”, shkruan më tej Neritan Golja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

LSI u “ekzekutua” me 25 prill/ Kryemadhi “përkujton të rënët”

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, i dhanë një goditje të fortë partisë se Ilir Metës, Lëvizjes Socialiste për Integrim, e cila tani drejtohet nga bashkëshortja e tij, Monika Kryemadhi.

Nga 19 mandate që mori katër vite më parë, në zgjedhjet e 25 prillit 2021, LSI u katandis me vetëm katër mandate, ku “kryeson” deputeti me 362 vota Petrit Vasili.

Pas “shkrirjes” të LSI-së, dhe pasi pranoi humbjen, Monika Kryemadhi u “zhduk” nga ekranet dhe nga rrjetet sociale. Asnjë fjalë, asnjë reagim nga Kryemadhi, e cila dikur gjuante Ramën me çizme, apo deklaronte se “do t’ia ha veshin”.

Por, pas zhdukjes së gjatë nga mediat, sot është “zgjuar” Monika Kryemadhi, e cila ka përkujtuar “hirin” e partisë së saj.

17-vjetori i krijimit të LSI, ka “zgjuar” Kryemadhin, e cila ka marrë mundimin të shkruajë dy rrjeshta në rrjetet sociale.

Në një postim në profilin e saj, Kryemadhi përkujton partinë që nuk ekziston më, ose “hirin” e saj, pasi LSI u “ekzekutua” në 17-vjeçare, më 25 prill 2021, ku dhe mori goditjen fatale.

Por, Kryemadhi ndërsa përkujton “të rënët” e LSI-së, shkruan se “misioni” vazhdon.

Gëzuar ditën e LSI. Për të gjithë ju djem dhe vajza, burra e gra, për të gjithë ju që e doni, keni luftuar dhe vazhdoni të luftoni për atë çfarë LSI përfaqëson.

Misioni vazhdon”-shkruan Monika Kryemadhi.

Ndoshta Kryemadhi e ka fjalën për “misionin” e filluar në 25 prill, drejt fundosjes përfundimtare të partisë së bashkëshortit të saj Ilir Meta, sot President i Shqipërisë.

LEXO EDHE:  Rama batuta me Majkon/ S’donte që të bëhesha kryetar, nuk i pëlqenin çorapet e mia

LEXO EDHE:  Ish-presidenti publikon faktet/ Dyshimet e forta për Bashën, çfarë qëllimi ka kreu i PDKujtojmë këtu se Lëvizja Socialiste për Integrim u krijua më 6 shtator të 2004 si një fragment politikanësh të shkëputur nga PS, me në krye Ilir Metën.

Në zgjedhjet e para që garoi LSI në 2005 fitoi 3 mandate, në 2009 LSI mori 4 mandate dhe u bë për herë të parë pjesë e qeëvrisë falë koalicionit me PD.

Në 2013 LSI mori 16 mandate dhe formoi qeverinë me PS ndërsa në 2017 arriti kulmin me 19 mandate të fituara, por kaloi në opozitë.

Ish-kryetari i LSI, Ilir Meta u zgjodh President i Republikës së Shqipërisë dhe në ato zgjedhje LSI garoi me kryetar Petrit Vasilin, ndërsa më pas drejtimin e partisë e mori Monika Kryemadhi e cila vijon ta ketë edhe sot.

Ndërsa, sot LSI vijon të jetë në opozitë, pas goditjes fatale që mori në zgjedhjet e 25 prillit të 2021, ku përfundoi me vetëm 4 mandate deputetësh, përkatësisht Agron Çela në Shkodër me 2,656 vota, Erisa Xhixho në Tiranë me 1,065 vota, Monika Kryemadhi në Fier me 1,771 vota dhe Petrit Vasili me vetëm 362 vota, në Tiranë./CNA.al

Pas shkrirjes së LSI/ Kryemadhi largohet nga politika?

Pas “zhdukjes” së gjatë/ “Zgjohet” Monika Kryemadhi

LEXO TE PLOTE