Connect with Us

Akti i Bashës që duhet duartrokitur/ Një betejë e fituar për median e lirë dhe opozitën

Politikë

Akti i Bashës që duhet duartrokitur/ Një betejë e fituar për median e lirë dhe opozitën

Publikuar

-

Akti i Bashës që duhet duartrokitur/ Një betejë e fituar për median e lirë dhe opozitën

Pas gati gjashtë vitesh nga firmosja e PPP-ve të inceneratorëve, Partia Demokratike, ka çuar në SPAK dosjen e plotë. Një proces që filloi me një incenerator në Elbasan për vetëm 22 milionë euro. Më pas u shtua Fieri me 28 të tjera, dhe së fundi “qershia mbi tortë”, Tirana me 128 milionë euro.

Ndërkohë që inceneratori i Tiranës dhe i Fierit nuk ekzistojnë. Në Tiranë janë shtuar së tepërmi kostot që i faturohen biznesit, por edhe ato që firmos qeveria, të cilat vinë nga taksat e shqiptarëve.

CNA.al ka qënë një nga mediat që për gati gjashtë muaj çdo ditë ka zbuluar fakte dhe dokumente të reja në lidhje me inceneratorët, nga firmat e Stela Gugallës në Elbasan, tek kompanitë e Mirel Mërtirit, ku bashkëjetuesja e tij ishte bashkaksionere me një shtetas italian. Tek inceneratori i Fierit ku lidheshin disa kompani e deri tek Tirana, ku me dokumente ekskluzive kemi zbuluar sesi italiani ortak i Mirel Mërtirit, Ernesto Granelli ishte drejtor i kompanisë Integreted Energy BV, së bashku me Klodian Zoton.

Një zyrë kompanish guackë në Hollandë, dalin zbuluar nga dokumentat e CNA.al dhe faktet, se të tre inceneratorët me një vlerë faturash paraprake 178 milionë euro janë të lidhur me njëri-tjetrin.

Pra, thuajse kalojnë në të njëjtën dorë. (Lexo këtu)

Gjithësesi pas gati dy javësh denoncime të njëpasnjëshme dhe shumë denoncimesh të mëparshme sporadike, PD sot ka dorëzuar në SPAK dosjen e plotë të inceneratorëve. Atë të Elbasanit, Fierit dhe Tiranës. Dhe jo vetëm për shkak të shkeljes së barazisë në tendera, por ka drejtuar gishtin për një grup të strukturuar kriminal.

Dhe ashtu si CNA.al e ka thënë më parë, dhe ia ka kërkuar publikisht kryetarit të PD-së, sot akti është kryer.

Pra, edhe për ne si media dhe të gjitha ato media që kanë denoncuar dhe nuk kanë heshtur për skandalin e inceneraratorëve, kjo është një betejë e fituar.

LEXO EDHE:  Këshilli Politik ende pa konsensus/ Bylykbashi tregon dy kushtet e panegociueshme

Një betejë e fituar për lirinë e medias, për ata që nuk heshtën. Një betejë e fituar për lirinë e medias edhe me ata që u blenë. Një betejë e fituar edhe për opozitën, e cila tashmë pas më shumë se gjashtë vitesh ka aktin e parë. Që fillon një betejë dhe e çon atë deri në hapin e fundit ligjor, dhe mesa duket do ta mbajë gjatë, deri në fund. Derisa SPAK të bëjë të ditur emrat e personave që do të akuzohen për këtë çështje.

Nga ana tjetër ky është një akt për t’u lavdëruar i opozitës dhe është për ta duartrokitur  Lulzim Bashën, për të mos pasur asnjë kompleks ndaj tij. Pavarësisht kush është Lulzim Basha, pavarësisht se cili është mendimi jonë për të, sot ai ka bërë një akt të lavdërueshëm./ CNA.al

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Skandali/ Qeveria 50 milion euro kompanive pa asnjë lek

“Mori 750 milionë lekë, pa pasur asnjë punonjës”/ Thellohet skandali i inceneratorit të Fierit, gazetarja zbardh detajet

Skema korruptive e koncesionit të inceneratorit të Elbasanit/ Si u gllabëruan miliona euro

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Shënim/ Disa pyetje për bashkinë e Elbasanit që nuk ka marrë ende çelsat e inceneratorit

Skandali me Inceneratorin e Fierit/ Skema mafioze, 23 milionë euro për vetëm një gërmadhe

Skandali me inceneratorin e Fierit/ Qeveria pagoi 22.6 miliardë lekë, ende pa u ndërtuar

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“‘Bomba biologjike’ e Gjirokastrës”/ Paralajmëron Shehu: Virusi po merr dimensione të rrezikshme

Publikuar

-

Nga

“‘Bomba biologjike’ e Gjirokastrës”/ Paralajmëron Shehu: Virusi po merr dimensione të rrezikshme

Ish-ministri i Shëndetësisë Tritan Shehu, ka hedhur sërish akuza ndaj qeverisë për përhapjene  koronavirusit hnë Gjirokastër.

Shehu thotë se Gjirokastra është qyteti i dytë që ryeson për numrin e të infektuarve pas Tiranës, ndërsa paralajmëron se virusi po merr dimensione tejet të rrezikshme edhe në Tepelenë e Përmet.

SIpas tij, papërgjegjëshmëri a e qeverisë dhe mos marrja e masave të domosdoshme ka çuar tashmë në përfshirjen e të gjithë Qarkut nga infeksioni.

Bomba biologjike” e Gjirokastrës dhe heshtja qeveritare po përhapin Covid në të gjithë Qarkun!

Sot jo vetëm Gjirokastra “kryeson” përsëri mbas Tiranës me raste në rritje, por numri i të prekurve po merr dimensione tejet të rrezikshme edhe në Tepelenë e Përmet, pra infeksioni përhapet tashmë në të gjithë Qarkun.

Nuk mjaftoi papërgjegjshmëria e thellë e Rilindjes e datës 24-25 Tetor e në vazhdim në Gjirokastër si shpërthyese e një infektimi masiv, por mos marrja e masave të domosdoshme ka çuar tashmë në përfshirjen e të gjithë Qarkut.

Nëqoftëse “Retro” dhe aktivitetet e tjera ishin një papërgjegjshmëri e larteë, heshtja e mëtejshme për të mbajtur të fshehtë çfarë ndodhi edhe mbas denoncimeve tona kjo, është një qëndrim kriminal me pasoja tragjike për shëndetin, jetën, ekonominë e të gjithë banorëve të atij Qarku.

Në këto kushte kur nuk ka asnjë reagim zyrtar të Ministrisë së Shëndetësisë, Komitetit, deputetëve të Rilindjes aty që festonin ato ditë të “bombës”, pushtetit lokal etj, i bëj thirje opinionit publik e qytetar, të ngejë me forcë zërin për të zgjuar nga gjumi këta shurdh-memecë, në mënyrë që megjithëse me vonesë, mekanizmat mbrojtëse të vihen në lëvizje me të gjithë kompleksitetin e tyre të domosdoshëm.

Ndërsa dhe Prokuroria vazhdon gjumin…”, shkruan demokrati në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Rama 119 ditë pa shkuar në zyrë”/ Braçe i përgjigjet PD-së: Karrigia është për menderen

Publikuar

-

Nga

“Rama 119 ditë pa shkuar në zyrë”/ Braçe i përgjigjet PD-së: Karrigia është për menderen

Ditën e sotme Partia Demokratike publikoi një video dhe deklaronte se kryeministri Edi Rama ka 119 ditë pa shkuar në zyrë.

Për këtë video ka reaguar edhe zv.kryeministri Erion Braçe, i cili thotë se kjo video tregon mjerimin dhe budallepsjen e PD-së.

Braçe thotë se Rama është përqendruar te puna në teren, ndërsa thekson se PD po shikon karrigen në zyrë.

LEXO EDHE:  Këshilli Politik ende pa konsensus/ Bylykbashi tregon dy kushtet e panegociueshme

LEXO EDHE:  Këshilli Politik ende pa konsensus/ Bylykbashi tregon dy kushtet e panegociueshme

“Çfarë mjerimi! Niveli i budallepsjes ka një cak, por për këta është pa limit!

119 ditë gjithkush ka parë kryeministrin tek njerëzit, duke ndjekur punët, ditë për ditë!

Këta shohin karrigen, zyrën! Idiot, pushtet është puna për njerëzit, jo karrigia për menderen!”, shkruan numri 2 i qeverisë në rrjetet sociale./ CNA.al

PD publikon videon/ Rama 119 ditë pa shkuar në zyrë

LEXO TE PLOTE

Politikë

Jul Deda “demaskon” Veliajn/ Do mbahesh mend për mashtrimet, vjedhjet dhe pedofilinë politike

Publikuar

-

Nga

Jul Deda “demaskon” Veliajn/ Do mbahesh mend për mashtrimet, vjedhjet dhe pedofilinë politike

Aktori i njohur i humorit dhe anëtari i kryesisë së PD-së, Julian Deda, ka ironizuar kryebashkiakun e TIranës Erion Veliaj.

Duke iu referuar deklaratës së bërë më parë nga Veliaj, i cili thotë se do mbahet mend për ndërtimin e paqeve, Deda e sulmon ashpër.

Aktori e akuzon për pisllëqe, mashtrime, vjedhje, shantazhe, pedofili politike dhe për një sërë gjërash të tjera.

Ai thotë se Veliaj nuk do mbahet mend për parqe, por për të këqijat që ka bërë nën drejtimin e bashkisë së Tiranës.

Si thoshte Erion fiku dikur? “Dua të mbahem mend si njeriu që ndërtoi më shume parqe se pallate”.

Ta them unë për çfarë do mbahesh mend mor rrencak.

Do mbahesh mend për betonin, për pisllëkun, për mashtrimet, për vjedhjet, për shtirjet, për vdekjen e adoleshentit në Sharrë, për lëpirjet, për rritjen e çmimit të ujit, për taksat që rrite, për kjoskat, për trafikun, për prishjen e Teatrit Kombëtar, për blerje njerëzish, për shantazhe mediash, për pafytyrësinë që të karakterizon, për pedofilinë politike, për mos funksionimin e Teatrit të Metropolit, për falsitetin, për parkingjet që eleminove, për ujin e pijshëm që nuk na e solle kurrë në shtëpi, për servilizmin, për mashtrimet, për sjelljen e ndyrë ndaj gazetarëve, për përmbytjet, për zero jeshil-llëk në qytet, për fasadën boshe, për degjenerimin e kryeqytetit në përgjithësi.

Ja, për këto do mbahesh mend dhe jo për parqe”, shkruan Julian Deda./ CNA.al

LEXO TE PLOTE