Connect with Us

U hetua për pastrim parash dhe korrupsion/ Gjyqtari i vilës 3-katëshe, lojëra me pasurinë

Vetingu

U hetua për pastrim parash dhe korrupsion/ Gjyqtari i vilës 3-katëshe, lojëra me pasurinë

Publikuar

-

Çuditë e drejtësisë shqiptare nuk kanë fund. Shkarkohen, riemërohen, hetohen dhe sërish ia dalin të qëndrojnë në sistemin i cili ndryshe cilësohet si koorporata e krimit dhe korrupsioni.

Një etiketim të tillë për gjyqtarët dhe prokurorët, të paktën pë rata të ndershmit, pritet ta minimizojë Vettingu.

Gjyqtari Arjan Aliaj ka qenë shkarkuar një herë nga detyra për shkelje të rënda dhe në vitin 2010 është kthyer në detyrë nga Bamir Topi dhe KLD.

ish-presidenti bamir topi ne studio
                                         Ish-presidenti Bamir Topi

Në vitin 2016 gjytari Arjan Aliaj është hetuar nga ekspertët e Sektorit Kundër Krimit Ekonomik në Policinë e Shtetit me dyshimet se ka kryer veprat penale  “Fshehje të të ardhurave”, “Mosdeklarim të pasurisë”, “Evazion fiskal, “Pastrim parash” dhe “Korrupsion”.

Hetimi ishte përqëndruar tek pasuria e tij. Organet e drejtësisë, nisën verifikimet për një vilë tre katëshe që ndodhet në Tiranë, që  më pare ka qenë pronë e vëllait të tij, më pas e motrës dhe në ka kaluar në pronësinë e bashkëshortes së gjyqtarit.

Kanë qenë këto kalime pronësish, mes familjarëve të gjyqtarit që kanë ngritur dyshime tek  oficerët e Policisë të Sektorit Kundër Krimit Ekonomik.

Fundi i këëtyre hetimeve nuk dihet, por ndoshta Vettingu do të hedhë dritë me pasurinë e ashtuquajtur të dyshimtë të gjyqtarit.

Në fakt në kohën kur nisën hetimet, pati zëra se po bëheshin në kuadër të hakmarrjes, pasi gjyqtari Arjan Aliaj, urdhëroi pezullimin nga detyra të drejtorit të përgjithshëm të policisë së shtetit në atë kohë Haki Çako .

Më poshtë po sjellim deklaratat e pasurisë së gjyëtarit Arjan Aliaj.

Viti 2003

Autoveturë, 1+1, Ford Eskortë, me vlerë 350 000 lekë.

Viti 2009 (Deklarata fillestare)

Ap me sip 103 m2, në Tiranë, ndërtuar në vitin 2004 me vlerë 2 000 000 lekë.

1/42 pjesë e një trualli me sip 3540 m2, me vlerë 37 000 euro.

Autoveturë mercedez Benz, 8700 euro.

Të ardhura nga profesioni i avokatit, 6 000 euro.

Llogari bankare, 240 000 lekë.

Gjyqtari Arjan Aliaj

Të ardhura nga profesioni i avokatit, 130 858 lekë.

Cash, 15 000 euro.

Babai, 10 000 euro dhuratë, nga shitja e truallit.

3 000 000 lekë, nuk kuptohet sqarimi.

LEXO EDHE:  Rama: Vettingu ka bllokuar integrimin

10 000 lekë, nuk kuptohet çfarë ka shkruar.

Të ardhura nga profesioni i avokatit, 2 500 000 lekë.

Bashkëshortja, 1/3 e shtëpisë me sip 150 m2, trashëguar nga babai me vlerë 70 000 euro.

Bashkëshortja, dhuratë nga babai, 7 000 dollarë.

Bashkëshortja, dhuratë nga babai, 13 000 dollarë.

Viti 2009 (Deklarata vjetore)

E pandryshuar

Viti 2010

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Tiranë, 1 035 256 lekë.

Viti 2011

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Tiranë, 1 037 204 lekë.

Të ardhura nga ekzekutimi i një vendimi gjyqësor, 1 430 300 lekë.

Viti 2012

Shitur automjeti Benz, 8 000 euro.

Blerë një autoveturë, 4 500 euro.

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Tiranë, 1 027 531 lekë.

Të ardhura nga ekzekutimi i një vendimi gjyqësor, 3 350 000 lekë.

Bashkëshortja, pronare në 1/6 e një shtëpie dykatëshe me sip 180 m2, me vlerë 35 000 euro.

Bashkëshortja pronare në ½ e një shtëpie trekatëshe me sip.300 m2, te fituar në bazë të kontratës së dhurimit.

Viti 2013

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Tiranë, 1 066 877 lekë.

Viti 2014

Interesi nga depozita bankare në shumën 372 600 lekë.

Interesi nga depozita bankare në shumën 533 euro.

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Tiranë, 1 341 239 lekë.

Bashkëshortja, përfituar nga interesat e depozitës bankare, 100 euro.

Bashkëshortja, përfituar nga interesat e depozitës bankare, dhuruar nga bashkëshorti në shumën  372 600 lekë.

Bashkëshortja, përfituar nga interesat e depozitës bankare, dhuruar nga bashkëshorti në shumën 553 euro.

Llogari e vajzës me 100 000 lekë, dhuratë nga familjarësh dhe nga shkolla.

Viti 2015

Interesi nga depozita bankare në shumën 106 250 lekë.

nga depozita bankare në shumën 127.5 euro dhe 55 euro.

Llogari rrjedhëse, 2 000 000 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Tiranë, 1 302 111 lekë.

Bashkëshortja, përfituar nga interesat e depozitës bankare, 32 dollarë.

Viti 2016

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Tiranë, 1 294 168 lekë.

Interesi Interesi nga depozita bankare në shumën 63 800 lekë.

Viti 2017

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Tiranë, 1 293 771 lekë.

Interesi nga depozita bankare në shumën 28 000 lekë.

Interesi nga depozita bankare në shumën 29 euro.

Viti 2018

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Tiranë, 1 272 362 lekë.

Interesi nga depozita bankare në shumën 28 000 lekë.

Interesi nga depozita bankare në shumën 18 euro./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Skandalet e drejtësisë/ Prokurorja u denoncua për manipulim të aksidentit

Publikuar

-

Nga

Prokurorja Aida Cakaj, e cila tashmë i është nënshtruar procesit të Vettingut, është denoncuar në emisionin investigativ Stop, për manipulim në një rast aksidenti.

Ngjarja i ka fillesat në 27 janar 2019, kur në aksin rrugor Fier-Seman rreth orës 19: 45, A. Xhafa është përplasur në pragun e shtëpisë nga një makinë dhe për pasojë ka humbur jetën. Babai i të ndjerit ka treguar në emisionin Stop, sesi u manipulua akt-ekspertimi dhe drejtuesi i automjetit, doli i pafajshëm.

Sipas tij, prokurorja Aida Cakaj, gjyqtari i çështjes Taulant Banushi dhe eksperti manipuluan aktin,duke shpëtuar autorin e aksidentit fatal.
Si të mos mjaftonte kjo, eksperti njëherësh ishte dhe Shefi i Qarkullimit Rrugor në Fier, gjë e ndaluar ligjërisht.

Por, siç duket prokurores Cakaj, kjo gjë nuk i ka bërë përshtypje, ndaj e ka dërguar çështjen në Gjykatë dhe kjo e fundit, e ka shpallur të pafajshëm autorin e aksidentit. Prokurorja Aida Cakaj, ka një karrierë mbi 6 vite në sistemin e drejtësisë, madje ajo rezulton të jetë edhe përzgjedhura e Shkollës së Magjistraturës si eksperte, për trajnime.

Sa i përket pasurisë, të ardhurat e saj vijnë nga paga. Cakaj, rezulton të mos ketë asnjë lloj patundshmërie, pasi deklaron se jeton me qira. Ndërkohë nuk mungojnë llogaritë bankare dhe kursime, ndërsa në vitin 2016 ka blerë një automjet Fiat Punto me vlerë 280 000 lekë.

Më poshtë do të sjellim pasurinë e deklaruar nga prokurorja Aida Cakaj, sipas të dhënave të ILDKPKI-së.

Viti 2013 (Deklarata fillestare)
Të ardhura nga Shkolla e Magjistraturës, si kandidate për prokurore, 43 690 lekë.
Shtëpi banimi në emër të babait, me vlerë 6 943 lekë.
Shtëpi dy plus një në emër të babait, me vlerë 1 500 000 lekë.
Të ardhura nga paga e babait në Albpetrol, Patos, 38 971 lekë.

Viti 2013 (Deklarata vjetore)
Nuk ka ndryshime.

LEXO EDHE:  Zbulohet deputeti pabuks i Lulzim Bashës

LEXO EDHE:  Ndryshimet për KLD -në/ PS në dorë të LSI

Viti 2014
Llogari bankare e subjektit deklarues, 289 512 03 lekë.

Viti 2015
Të ardhura kesh, 90 000 lekë.
Llogari bankare me vlerë, 298 986 lekë.
Llogari kursimi, 12 048 39 lekë.

Viti 2016
Automjet Fiat Punto me vlerë 280 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si prokuror në Fier, 1 064 546 lekë.
Llogari bankare, 548 700 10 lekë.
Llogari kursimi, 9 142 45 lekë.
Llogari bankare, 194 32 lekë.

Viti 2017
Automjet Fiat Punto me vlerë 280 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si prokuror në Fier, 1 098 947 lekë.
Llogari bankare, 519 349 60 lekë.
Llogari kursimi, 21 181 33 lekë.
Llogari bankare, 3 38 lekë.
Shpenzime për qiranë e banesës, 12 000 lekë.
Të ardhura të bashkëjetuesit nga fondacioni Nesmark, 134 396 lekë.
Të ardhura të bashkëjetuesit nga Albacall, 74 383 lekë.
Llogari rrjedhëse e bashkëjetuesit me vlerë 10 870 lekë.
Depozitë bankare e bashkëjetuesit, 100 388 411 lekë.
Gjendje kesh e bashkëjetuesit, 100 000 lekë.

Viti 2018
Të ardhura të subjektit deklarues si prokuror në Fier, 1 123 211 lekë.
LLogari bankare e subjektit deklarues, 449 028 41 lekë.
Llogari kursimi e subjektit deklarues, 33 281 56 lekë.
Të ardhura si eksperte, lehtësuese në seminarin e organizuar nga Shkolla e Magjistraturës, 8 015 00 lekë.
Të ardhura në llogarinë bankare të subjektit deklarues që përdoret për blerje online, 3, 38 lekë.
Shpenzime për qiranë e banesës, 12 000 lekë.
Bashkëjetuesi dhënë hua vëllait, 27 000 lekë.
Të ardhura të bashkëjetuesit nga fondacioni Nesmark, 103 928 lekë.
Depozitë kursimi e bashkëjetuesit, 111, 01 lekë.
Pakësuar gjendje kesh e bashkëjetuesit me 100 000 lekë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Hetimet për skandalin seksual në institucion e Drejtësisë/ Pasuria e gjyqtares që “rrëzoi” Prokurorinë

Publikuar

-

Nga

Gjyqtarja Olkeda Liço (Manellari) e ka nisur karrierën në Tiranë për tu emëruar më pas në Fier, ku vijon edhe aktualisht. Gjyqtarja Manellari, prej me shumë se gjashtë muajsh është nën hetim nga Vettingu, i cili do ta filtrojë atë në të tria kriteret.

Në aspektin profesional, gjyqtarja nuk rezulton të jetë lakuar negativisht. Madje në lidhje me skandalin e gjyqtarit të Gjirokastrës Guxim Boçi që u denoncua nga emisioni investigative Stop, ishte e vetmja gjyqtare që duket se e mori më seriozisht situatën. Bëhet fjalë, për skandalin kur gjyqtari Guxim Boçi, i kërkonte favore seksule një qytetareje, e cila ishte palë në një çështje dhe që e kishte regjistruar gjyqtarin, gjatë bisedës me të.

Gjyqtarja Olkeda Manellari firmosi prishjen e vendimit të datës 25.05.2017 të prokurores Elida Hoxha, duke urdhëruar vazhdimin e hetimeve të mëtejshme në lidhje me detyrat e caktuara. Thënë më qartë gjyqtarja kërkoi hetime të thelluara për skandalin në fjalë. Sa i përket pasurisë, gjyqtarja Olkeda Manellari burimet e të ardhurave i ka nga paga e saj dhe nga paga e bashkëshortit.

Manellari e cila ka qenë anëtare e Këshillit Drejtues në Shkollën e Magjistraturës, nuk rezulton të ketë ndonjë lloja patundshmërie, sipas të dhënave që ajo ka deklaruar pranë ILDKPKI-së. Ndërsa bashkëshorti i saj rezulton që të ketë të ardhura edhe nga bastet sportive.

Për më shumë detaje po sjellim pasurinë e deklaruar nga gjyqtarja Olkeda Manellari.

Viti 2011 (Deklarata fillestare)
Të ardhura nga bursa e studimit në Shkollën e Magjistraturës, 382 500 lekë.

Viti 2011 (Deklarata vjetore)
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtare në Tiranë, 120 821 lekë.
Shpërblim si anëtare e Këshillit drejtues në Shkollën e Magjistraturës, 27 000 lekë.

Viti 2012
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtare në Tiranë, 819 469 lekë.
Shpërblim si anëtare e Këshillit drejtues në Shkollën e Magjistraturës, 45 000 lekë.
Ap 63 m2, në Pogradec në emër të bashkëshortit, me vlerë 26 875 lekë.

Viti 2013
Automjet Peugeot me vlerë 150 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtare në Tiranë, 807 290 lekë.

LEXO EDHE:  Zbulohet deputeti pabuks i Lulzim Bashës

LEXO EDHE:  Ironia “therëse” e Dylgjerit/Ja kujt do t’i ngjajë Vetting-u kur të ringjallet!

Viti 2014
Gjendje kesh 400 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtare në Tiranë, 129 967 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtare në Fier, 977 001 lekë.
Të ardhura nga paga e bashkëshortit nga Alpetrol, 357 578 lekë.
Gjendja kesh e bashkëshortit, 150 000 lekë.
Bashkëshorti deklaron banesë 72 m2 në Tiranë.

Viti 2015
Shitur Peugeot, 3 700 euro.
Gjendje likuiditeti, 193 219 lekë.
Gjendje kesh 200 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtare në Fier, 1 079 340 lekë.
Të ardhura nga paga e bashkëshortit nga Alpetrol, 1 288 457 lekë.
Të ardhura të bashkëshortit nga bastet sportive, 410 000 lekë.
Gjendje likuiditeti e bashkëshortit, 524 597 lekë.
Kartë krediti për blerje online e bashkëshortit 100 000 lekë.
Gjendje kesh e bashkëshortit 500 000 lekë.
Blerë automjeti Ford nga bashkëshorti, 3 000 euro.

Viti 2016
Depozitë bankare me vlerë, 1 818 000 lekë.
Gjendje kesh, 16 093 70 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtare në Fier, 167 841 lekë dhe raport lindje, 514 478 lekë.
Kesh në sistemin bankar të bashkëshortit, 454 749 55 lekë.
Kartë krediti për blerje online e bashkëshortit 75 780 61 lekë.
Të ardhura nga paga e bashkëshortit nga Alpetrol, 1 028 173 lekë.
Bashkëshorti ka dhënë me qira ap 128 m2, në Fier me vlerë 180 000 lekë.

Viti 2017
Gjendje kesh 700 000 lekë.
Gjendje në sistemin bankar, 49 587 lekë.
Gjendje kesh jashtë sistemit bankar, 200 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtare në Fier, 1 030 438 lekë.
Të ardhura nga paga e bashkëshortit nga Alpetrol, 951 346 lekë.

Viti 2018
Blerë Mercedez Benz 370 000 lekë.
Gjendje kesh në sistemin bankar, 5 910 70 lekë.
Gjendje kesh jashtë sistemit bankar, 140 000 lekë.
Pakësuar gjendja kesh e kursimeve, 530 000 lekë.
Të ardhura të subjektit deklarues si gjyqtare në Fier, 1 044 832 lekë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Lidhjet e drejtësisë me politikën/ Vëllai i ish deputetit të Kryemadhit në Vetting

Publikuar

-

Nga

Kryemadhi zbardh bisedën me Yuri Kim/ Më kërkoi të largoj të rinjtë e LSI nga protesta

Erind Rehovica, prokuror në Prokurorinë e Fierit, prej më shumë se një viti, ndodhet në hetim nga Vettingu.

Ai ka hyrë në sistemin e Drejtësisë si oficer i Policisë Gjyqësore për t’u emëruar më pas si prokuror në Vlorë dhe Fier. Prokurori Erind Rehovica nuk rezulton i lakuar në aspektin profesional, për ndonjë hetim të madh. Çështje që ai ka pasur në duar kanë qenë krime rutinë. Prokurori, Erind Rehovica, është vëllai i ish deputetit të Beratit Gledion Rehovica, i cili së fundmi ka braktisur LSI-në e Monika Kryemadhit për Partinë Socialiste.

Në vitin 2018, të njëjtit, iu hoq mandati nga Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve si deputet, pasi në formularin e dekriminalizimit kishte fshehur një dënim të drejtësisë italiane. Një vit më vonë, Gjykata e Tiranës, konfirmoi pushimin e hetimeve të prokurorisë për ish-deputetin Gledion Rehovica të hetuar për veprën penale të falsifikmit të formularëve, vilave dhe stampave.

Edhe prokurori Erind Rehovica, njësoj si vëllai i tij, politikan, ka emigruar në Itali. Madje bazën e të ardhurave e ka nga puna në Itali.
Megjithëse në formularët e deklarimit të pasurive, prokurori, Rehovica nuk është i qartë. Ai madje nuk deklaron as pagën e tij ndër vite.

Patundshmëri prokurori, Rehovica rezulton të ketë një apartament në Vlorë, blerë me të ardhurat nga emigrazioni në vlerën 34 800 euro.

Një sipërfaqe tokë 1 000 m2, me vlerë 4 000 000 lekë që kishte në Tiranë e ka shitur me vlerë 500 000 lekë. Në vitin 2015 deklaron se bashkëshortja e tij ka blerë një autoveturë Volsvagen me vlerë 700 000 lekë, ndërsa në vitin 2017, deklaron një banesë të rrënuar në Berat me vlerë 2 500 000 lekë. E ka blerë apo po e rikosntrukton nuk e sqaron, ndaj deklarimi i pasurisë ka paqartësi.

 

Për më tepër po sjellim të detajuar pasurinë e deklaruar nga prokurori Erind Rehovica.
Viti 2004
Tokë, 1000m2, në Tiranë me vlerë 4 000 000 lekë.
Ndërtim objekti i parregulluar me vlerë 200 000 lekë.
Gjendje kesh 60 000 euro.
Të ardhura të subjektit deklarues nga paga në Itali, 30 000 euro.

Viti 2014 (Deklarata fillestare)
Ap në Vlorë blerë me kursimet nga emigrimi në Itali, me vlerë 34 800 euro.
Llogari bankare 2 000 euro.
Llogari bankare 1 500 euro.
Kursime të bashkëshortes, 3 000 lekë.

LEXO EDHE:  Gjyqtari në filtër të ILDKPKI-së/ Ndryshoi mbiemrin, për të justifikuar pasurinë?

LEXO EDHE:  Lleshaj fsheh vilën në Gjirin e Lalzit/ Zëvendësministri i pastrehë i bën "fresk"

Viti 2014 (Deklarata vjetore)
Gjendje e llogarisë bankare 3 300 euro.
Të ardhura të subje
Të ardhura nga paga e bashkëshortes 250 000 lekë.
Detyrim nga një shtetas kundrejt subjektit deklarues 18 000 euro.

Viti 2015
Autoveturë Volsvagen nga puna e bashkëshortes si notere, me vlerë 700 000 lekë.
Gjendje llogarie 648 euro dhe 76 654 lekë.
Bono thesari në emër të bashkëshortes 350 000 lekë.

Viti 2016
Autoveturë, Volsvagen, blerë me të ardhurat e bashkëshortes si notere, me vlerë 7 000 euro.
Llogari bankare për fëmijët, dhuratë nga gjyshërit, 500 euro dhe 2 624 euro.
Ap në vlorë blerë me kursimet si emigrant në Itali me vlerë, 34 800 euro.
Llogari kursimi 3 300 euro.
Gjendje kesh në shtëpi 1 500 000 lekë. Nga këto 500 000 lekë nga shitja e tokës në Tiranë dhe 1 000 000 nga kursimet e emigrimit në Itali.
Të ardhura të subjektit deklarues si prokuror në Fier, 1 430 207 lekë.
Llogari bankare të bashkëshortes, në shumat, 920 682 31 lekë, 124 917 lekë dhe 4222 92 lekë.

Viti 2017
Një shtëpi të rrënuar në qytetin e Beratit, me vlerë 2 500 000 lekë. (nuk e sqaron se për çfarë e harxhuar këtë shumë, e ka blerë këtë banesën e rrënuar apo e ka rikonstruktuar). Më tej thotë, 1 200 000 lekë, nga llogaria bankare e bashkëshortes dhe 1 300 000 lekë, kesh të ndodhura në shtëpi.
Llogari bankare e bashkëshortes është zeruar për shkak të blerjes së banesës dhe nuk jep asnjë sqarim se për çfarë banese bëhet fjalë, për banesën e rrënuar apo një tjetër banesë. Po ai sqaron pagesa është bërë me dy këste. Njëherë janë dhënë 1 700 000 lekë dhe njëherë 800 000 lekë.
Të ardhura nga puna e bashkëshortes si notere, 128 397 lekë.
Kursime, 500 000 lekë.

Viti 2018
Kesh në shtëpi 500 000 lekë.
LLogaria bankare e bashkëshortes, 402 334.65 lekë dhe pakësuar 1 044 82 lekë./CNA.al

LEXO TE PLOTE