Connect with Us

“Të gjithë kryeministrat shqiptarë kanë shitur interesin kombëtar”/ Spartak Ngjela paralajmëron arrestime të bujshme

Politikë

“Të gjithë kryeministrat shqiptarë kanë shitur interesin kombëtar”/ Spartak Ngjela paralajmëron arrestime të bujshme

Publikuar

-

“Të gjithë kryeministrat shqiptarë kanë shitur interesin kombëtar”/ Spartak Ngjela paralajmëron arrestime të bujshme

Avokati i njohur Spartak Ngjela ka bërë një analizë të gjatë në rrjetet sociale ku paralajmëron zhvillime të reja në Shqipëri.

Sipas tij do bëhet pastrimi anti-korrupsion në qarqet e larta të shtetit shqiptar.

“Tani, opinioni publik shqiptar duket se nuk është më mosbesues kundrejt reformës antikorrupsion në Shqipëri. Por, edhe pse e beson këtë reformë, nuk e mendon dot ndryshimin e gjendjes së shoqërisë shqiptare.
Ai duket se është mosbesues kundrejt asaj që pritet të vijë në Shqipëri, edhe pas likuidimit të krerëve të korrupsionit.
Dhe, ja, këto janë pyetjet që drejtojnë mosbesuesit për këtë rast:

Nëse do bëhet pastrimi anti – korrupsion në qarqet e larta të shtetit shqiptar, çfarë do të fitojë shoqëria?
A nuk do të jenë të korruptueshëm edhe ata që do të vijnë në drejtim të shtetit shqiptar pas reformës?
Ende nuk e keni kuptuar që ne shqiptarët e shesim shtetin dhe fatin e shoqërisë, po të jemi në drejtim të saj?
Nuk e dini se të gjithë kryeministrat shqiptarë kanë shitur interesin kombëtar?
Ende nuk e keni kuptuar se esadizmi është fenomen kombëtar në Shqipëri?
Ku do të gjenden engjëjt që do të na drejtojnë?
Edhe pse mund të largohen të korrupruarit, a mendohet se mund të vijë zhvillimi shqiptar?

Në fakt, brenda këtyre pyetjeje që ngrihen përditë, qëndron skepticizmi shqiptar. Madje, ky ka mbetur ende si skepticizëm shqiptar edhe në këtë kohë reforme.

Skepticizmi është natyrë njerëzore, dhe nuk kemi si ta ndalojmë. Ne shqiptarët e kemi më të theksuar skepticizmin tonë, sepse zhgënjimet i kemi pasur në një vijë historike 500 vjeçare. Asnjë ditë në këtë periudhë të gjatë historike, historia nuk ka qenë në anë të shqiptarëve, por me pushtuesit e territoreve të gjera shqiptare në Ballkanin Perëndimor. Dhe kjo është arsyeja që Shqipëria shkoi në zgrip të eliminimit të saj me Esat Toptanin.

Por, tre janë faktorët e shpëtimit të Shqipërisë gjatë rrezikut të parë 1919-1920: Avni Rustemi, Lufta e Vlorës dhe presidenti amerikan Ëillson në Konferencën e Parisit.

Kjo tani është një e vërtetë historike.
Por, në vitin 1999, historia ndryshoi plotësisht në favor të shqiptarëve, sepse sërish doli një president amerikan, Bill Klinton, që shpëtoi Shqipërinë, çliroi Kosovën dhe shpëtoi Shqipërinë nga rreziku i dytë.

Këtë tani e dinë të gjithë; madje e di shumë mirë edhe Beogradi, edhe Athina, edhe Moska; Treshja e Madhe politike që ka ndërmarrë antihistoricizmin shqiptar, minimumi në tre shekuj.
Po skepticizmi shqiptar, e ka kapur këtë? Jo. Ende nuk e ka kapur, prandaj ai ka ngritur edhe pyetjet e mësipërme.

LEXO EDHE:  Paralajmëron Spartak Ngjela/ Brenda vitit arrestimet “VIP”, BE do të…

Por, edhe ne që nuk jemi skeptikë kemi të drejtë të ngremë pyetjet tona, që ndihmojnë në eliminimin e këtij skepticizmi shoqëror:
Po pse, pavarësia e Kosovës me mbrojtje të NATO-s dhe, aktualisht, në mbrojtje të politikës amerikane dhe asaj gjermane, a nuk është e mjaftë për largimin e skepticizmit shekullor shqiptar?
A nuk po tregon kjo që historia po kthen në anë të shqiptarëve, tani, pas 500 vjetësh?
Nuk mund ta mendojmë vërtetësisht se, pas likuidimit të korrupsionit të lartë shtetëror, do të vendoset forca e ligjit në Shqipëri?
Pse, politikat e mëdha që po kryejnë me forcë reformën antikorrupsion në Shqipëri, nuk do të vijojnë në një sistem reformues për vendosjen e drejtësisë në Shqipëri?
Pse, a mund të ketë korrupsion shtetëror me pushtet gjyqësor të drejtë, të pavarur dhe të kontrolluar nga ligji?

E pra, është e kuptueshme që, me gjithë këtë, ende nuk është i mjaftueshëm arsyetimi për shmangien e skepticizmit, sepse skepticizmi vjen nga një besim shtazarak. Domethënë, ai është kthyer në zakon. Prandaj, skepticizmi shqiprar tani është ende një zakon.
Ja, kjo është arsyeja që ai ekziston, sepse në shoqërinë shqiptare mosbesimi për zhvillimin kombëtar shqiptar dhe vendosjen e drejtësisë është kthyer në zakon.

Por, si mund ta largojnë shqiptarët nga vetja këtë zakon mosbesues që kanë për zhvillimin e tyre?
Filozofia psikologjike na ka thënë që ky lloj skepticizmi largohet vetëm me konkreten, që duhet të vijë në çdo aspekt të pritshëm dhe në një vijim të gjatë kohor.
Atëherë, të gjitha pyetjet e skepticizmit të sotëm shqiprar kanë këtë përgjigje, e cila nuk mund të kapërcehet:
Reformën antikorripsion në Tiranë nuk po e drejtojnë shqiptarët, por politika amerikane, me ekspertët e saj; dhe politika gjermane ne ekspertët e saj.
E pra, ky është fakti që, reforma antikorrupsion shumë shpejt do të sjellë konkreten, domethënë likuidimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe vendosjen e forcës së ligjit në Shqipëri. Konkretizimi e saj do të vijë me anë të proceseve gjyqësore që do të hapë SPAK.
E pra, proceset gjyqësore janë faza e parë, kurse implementimi i administratës se re në drejtimin e Shqipërinë, është faza e dytë dhe ajo më Kryesorja për vendosjen e moralitetit në drejtimin e shtetit shqiptar.

Tani kjo po pritet. Kur të fillojë realisht ky proces, dhe do të vijojë rregullisht në kohë, sigurisht që do të fillojë ta largojë edhe skepticizmin që ka shoqëria shqiptare, në lidhje me zhvillimin shoqëror dhe ekzistencëne një shteti shqiptar me moralitet të lartë”, shkruan Ngjela.

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta publikon foto me “Sofinë”/ Jemi gati për t’i vënë flakën

Publikuar

-

Nga

Meta publikon foto me “Sofinë”/ Jemi gati për t’i vënë flakën

Presidenti Ilir Meta ka publikuar një foto “Sofinë” e re të emisionin “Zonë e Lirë{“, ku është I ftuar sonde.

Meta paralajmëron se janë gati për t’i vënë flakën intervistës që do zhvillojë me moderatorin Arian Çani.

“Me Marinelën, “Sophie” e re të Arian Çanit, gati për t’i flakën “Zonë e Lirë”, shkruan Kreu i Shtetit.

LEXO EDHE:  Përplasjet në Astir/ Spartak Ngjela: “Shteti i paaftë, të zgjidhet përmes rrugëve ligjore”

LEXO EDHE:  “Gjergj Kastriot Skënderbeu është kthyer”/ Çfarë paralajmëron Spartak Ngjela

Kreu i Shtetit është shprehur i gatshëm për t’ju përgjigjur çdo pyetje, ndërkohë që pritet të flasë për situatën politike në vend./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Polic ke qenë, polic do mbetesh/ Gazetari “dush të ftohtë” Lleshajt

Publikuar

-

Nga

Polic ke qenë , polic do mbetesh/ Gazetari “dush të ftohtë” Lleshajt

Gazetari Dashamir Biçaku ka reaguar lidhur me deklaratën ofenduese të ministrit Sandër Lleshaj, ndaj policëve.

Biçaku ka shprehur keqardhje për Lleshajn ndërsa thotë se mendoi sa policë, ish- policë, drejtues e ish- drejtues të Policisë, ministra dhe ish- ministra kishte përçmuar me deklaratën e tij ministri i Brendshëm.

Mes të tjerash gazetari thekson se Lleshaj nuk i njeh dhe nuk mund t’i dijë sakrificat e një polici sado “polic” qoftë.

Unë sot jam polic ! Akti terrorist i të enjtes në Nisë, i ndërthurur me motiv fetar e poltik me prapavijë të kush e di se të kujt, për një moment zhduku nga vëmëndja e opionionit publik ngjarjet të rëndsishme në secilin prej shteteve së paku në Europë. Kështu edhe në Shqipërinë time të cilën e shoh së largu. Sigurisht pandemia e COVID- 19 po merr vëmëndjen kryesore çdo ditë, por pa u shuar lebetia e llahtarisë së të enjtes tek shfletoja lajmet e fundit mbi Nisën, një video e ministrit të Brendshëm të Shqipërisë më më bëri të rrudh buzët, të vrenjt sytë e të ndjej pak dhimbje koke.

“Polic ke qenë e polic ke mbetur”- i drejtohej deputetit Myslim Murrizi. Ky i fundit shquhet për batuta të papërmbajtura por që rasti duket se e gjeti të papërgatitur. Më tej një qëndrim në rrjetin social i koleges Anila Hoxha, më shtoi me tej rrudhjen e buzëve e vrenjten në ballë. Pasi bëra një koment ku shprehja indinjatën për për vlerësimin e ministrit ndaj vartësve të tij dhe uniformën që kanë mbajtur veshur së paku 266 dëshmorë të kësaj uniforme në luftë me banditët, ndjeva keqardhje për të. Sakaq po ashtu mendova sa policë, ish- policë, drejtues e ish- drejtues të Policisë, ministra dhe ish- ministra kishte përçmuar me deklaratën e tij ministri i Brendshëm, madje edhe veten e tij duke qenë drejtues politik i atyre që kishte përçmuar.

Nuk vonoi dhe në disa oficerë dhe ish- oficerë, drejtues dhe ish- drejtues policie nisën të më shprehnin indinjatën për deklaratën krejt të pamend të Sandrit që nuk ka arritur t’a kuptojë mbase se është vërtetë ministër i atyre policëve që përçmonte. Kam punuar 18 vite si gazetar terreni dhe drejtues në gazetë dhe televizion kurrë nuk kam përçmuar një polic, apo edhe një person sado e rëndomtë qoftë puna që bënte. Shumë prej policëve mund të bëjnë gabime, mund të jenë apo kenë qenë arrogantë apo të dhunshëm, por kurrë nuk i kam lejuar vetes të përçmoj ata mbi personalitetin e tyre.

Gjithmonë jam përpjekur të pasqyroj korrekt faktet. Ja ç’më shprehte një oficer policie, i indinjuar sa s’pushonte së shkruari: Se mos e ke provuar ndonjehere atë që ka provuar polici në trazirat e ’97- 98 e me radhe sa e sa përplasje me armë në rrugë e banesa kriminelesh, nga më të rrezikshmit. Gjaku i shumë dëshmorëve yjet e të cilëve qëndrojnë poshtë zyrës së ministrit ende shkëlqen në rrugët ku ata kanë dhënë jetën. Këta janë ata policët që përçmon Sandri. Një tjetër oficer më skruante me ironi dhe mllef: Po ku di ministri ç’është polici. Në jetën e tij nuk ka rrezikuar as vetëm të kapë minutazhin e duhur për t’u futur në vendstrehim pas një sirene alarmi të një lufte imagjinare. E aq më pak mund t’i kenë zënë sytë ndonjëherë me sy një luftë të vërtetë që bën polici për ditë me lloj lloj krimineli, duke rrezikuar jetën e tij dhe të familjes. Ai nuk i njeh dhe nuk mund t’i dijë sakrificat e një polici sado “polic” qoftë. Një tjetër ish- oficer nuk arriti të përmbahej: Nuk ka parë dhe nuk ka provuar kurrë. Me atë lloj burrerie që ai ka po të ishte në një përplasje të vërtetë me arme si polici kush e di sa çfarë dobkishte ndodhur? Ndaj unë sot jam polic për hir të gjakut të atyre 266 policëve policë eshtrat e të cilëve prehen në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit, por yjet dhe shpirti i të cilëve ndriçojnë oborrin e Ministrisë së Brendshme.

Jam polic për hir të të gjithë atyre policëve që furtunat e politikës i kanë lënë fëmijët e tyre shpesh herë pa bukë. Për hir të atyre policëve që fëmijët e tyre i shohin vetëm në gjumë, se ashtu i lënë e ashtu i gjejnë. Jam polic për hir të atyre policëve të sakrificës që mbeten në këmbë z. Ministër pasi nuk munden të shkojnë në shtëpi pas mbarimit të turnit, dhe shpeshherë bëjnë autostop rrugëve, me shpresën që shoferi i ardhshëm të mos jetë ndonjë vrasës që një ditë më parë mund ta kenë arrestuar. Jam polic për hir të atyre policëve që marrin bukën me vete nga shtëpia se shpesh herë nuk iu garantohet nga punëdhënësi, të cilët shpesh herë punojnë me orë të tëra jashtë orarit me shpresën që edhe mund t’i marrin ato para. Janë ata policë të cilët qëndrojnë përballë në çdo protestë të partive politike dhe sa herë ndërrohen qeveritë ata shahen, pështyhen, fyhen ofendohen e goditen pse mbajnë atë uniformë veshur. Unë jam polic për hir të atyre fëmijëve që nuk munden të thërrasin emrat e prindërve të tyre se tashmë ata kanë një yll pranë zyrës tënde zoti ministër. Ata ndriçojnë me gjakun e tyre errësirën ku je zhytur. Po ti a ndriçon dot si ata ? Jo z. ministër nuk mundesh. Ndaj do të qe e hirshme për ty që të ndalësh përçmimin tënd, të zbresësh në oborrin e ministrisë t’iu kërkosh falje yjeve që të ndricojnë, fëmijëve të tyre, nënave baballarëve të afërmve të tyre dhe të gjithë komunitetit që ata i kanë shërbyer. Kanë ikur me nder. Për të mos e çuar më tej dëm kohën, ngjitu sërish në zyrë shkruaj dy gisht letër për pasardhësin tënd dhe këshilloje të mos bëjë gabimin tënd. Bëhu edhe ti polic si unë dhe si shumë të tjerë që tashmë ti i drejton dhe i përçmon”, shkruan Biçaku./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ilir Beqja kundër Ramës/ Kodi Zgjedhor ka ende nevojë për të ndryshuar

Publikuar

-

Nga

Ilir Beqja kundër Ramës/ Kodi Zgjedhor ka ende nevojë për të ndryshuar

Ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqja, ka dalë kundër mazhorancës dhe kryeministrit Edi Rama për ndryshimet kushtetuese në Kodin Zgjedhor që u miratuan ditën e djeshme.

Beqja deklaron se Kodi Zgjedhor ka ende nevojë për të ndryshuar, ndërsa pretendon se në këtë sistem zgjedhor ka ende mosbarazi dhe se duhet të ketë numër të parabartë të zgjedhjeve.

Ai kërkoi në Report Tv që të kishim zona zgjedhore me numra të barabartë mandatesh.

Unë me sistemin tonë zgjedhor them se duheshin disa ndryshime të tjera. Mund të hynin në fuqi në 2025. Brenda sistemit tonë rajonal proporcional kemi sërish mosbarazi. Në Kukës janë 3 mandate dhe tashmë do të votojmë për partinë dhe për individin. Unë nëse jam zgjedhës u Kukësit do të zgjedh mes 3 emrash. Nuk është se jemi në kushte të barabarta si zgjedhës të Kukësit ashtu dhe zgjedhësit e Tiranës.

Unë do të isha i parimit që të kishim zona zgjedhore me numra të barabartë mandatesh. Prandaj duhet bërë dhe zona më e madhe. Mos qëndrojmë vetëm tek qarqet por të kemi zona me popullsi të barabartë. Jam partizan që të kemi zona me numër çift mandatesh, sepse nëse në Kukës ose në Shkodër janë 11 ose 3, ti mund ta mundësh kundërshtarin me një votë dhe merr një mandat. Në rastin e një numri çift mund të fitosh me 6 mijë vota por je sërish njësoj. Aq më shumë ka hapësirë ka mundësi që mazhoranca të krijojë koalicion me këdo që të plotësojë 71 vota”, theksoi socialisti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE