Connect with Us

“Shqipëria, vendi më i sigurt në Evropë për të huajt”/ Rama: Nuk ka krim shqiptar

Politikë

“Shqipëria, vendi më i sigurt në Evropë për të huajt”/ Rama: Nuk ka krim shqiptar

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama, gjatë fjalës së tij në forumin “Evropa Park” theksoi se Shqipëria është një vend mjaft i mirë për investime.

Ai theksoi se krimi i organizuar është ndërkombëtar, ndërsa nënvizoi se nuk mund të citohet se krimi është në Shqipëri. Sa i përket negociata Rama the se pozicioni i Shqipërisë është i çuditshëm.

“Shqipëria është një vend mjaft i mirë për kompanitë Gjermane. E rëndësishme është të zbatojmë rregullat evropiane.
28 miliard janë për investime në energji dhe infrastrukturën. Shpresoj fort që do të gjejmë me kompanitë gjermane njerëzit e duhur për të zbatuar këtë plan. Në raport me rajonin ka pasur një ndryshim të madh, ndryshimi i qasjes tonë me Serbinë.
Sot marrëdhëniet janë shumë më të mira. Sa i takon zgjerimit e kuptoj që është e vështirë të marrësh vendime të mëdha. Të nxitesh nga rrejte sociale apo gazeta, nuk besoj është forca për të projektuar të ardhmen. Por nuk mund të imagjinoj një shtëpi ku nipërit e vegjël i venë veto gjyshërve.
Nuk ka një krim shqiptar, pasi krimi i organizuar është ndërkombëtar. Këta njerëz e kanë krijuar Bashkimin e tyre Evropian. Kush vrapon më shpejt fiton më shpejt edhe kaq”, u shpreh Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Rama nuk zhgënjeu edhe sot”/ Bardhi rendit faktet: Propaganda e egër nuk i fshin dot

Publikuar

-

Nga

“Rama nuk zhgënjeu edhe sot”/ Bardhi i rendit faktet: Propaganda e egër e nuk i fshin dot

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama pas i doli në mbrojtje ministres së Shëndetësisë, për deklaratën e seleksionimit të pacientëve.

Sipas Bardhit, Rama përpiqet të mashtrojë shqiptarët se nuk panë atë që panë dhe nuk dëgjuan atë që dëgjuan nga Ministrja e tij e Shëndetësisë.

“Edi Rama nuk zhgënjeu edhe sot! Është gjithmonë gati për të mbrojtur krimin dhe korrupsionin. Sa më shumë përkeqësohet situata e pandemisë, aq më jashtë realitetit shfaqet Edi Rama dhe aq më i zellshëm është në mashtrime dhe videomontazhe. Përpiqet të mashtrojë shqiptarët se nuk panë atë që panë dhe nuk dëgjuan atë që dëgjuan nga Ministrja e tij e Shëndetësisë: “Nëse kemi mbingarkesë në spitale, do të përballemi me zgjedhjen se kush do të trajtohet i pari”.

Ajo çfarë ka thënë Ministrja e Shëndetësisë është reflektim i situatës ku e ke zhytur Edi Rama vendin. Vetëm për të mos hequr dorë nga vjedhja me inceneratorët, koncesionet e tenderat Edi Rama i ka lënë shqiptarët të vetëm përballë krizës shendetësore dhe asaj ekonomike.

LEXO EDHE:  Berisha: Rama nuk kërkon mandatin e 3-të, por do të bëhet deputet

LEXO EDHE:  Akuzat e PD-së/ Rama injoron Bashën: Lërini në dëshpërimin e tyre

Propaganda e egër e Edi Ramës nuk fshin dot faktet:
• Sot në sistemin shëndetësor publik mungojnë tamponët për testim.
• ISHP vonon deri në 10 ditë përgjigjet e tamponëve.
• ISHP nuk ndjek zinxhirin e infektimeve për të ndaluar përhapjen e tij.
• Njerëzit nuk marrin kurim derisa shtrohen në gjendje kritike.
• Shqipëria ka numrin më të ulët të testimeve në Europë, numrin më të ulët të mjekëve dhe kapaciteteve spitalore.
Të gjitha këto janë përgjegjësi direkte e dështimit të Edi Ramës dhe Ogerta Manastirliut, që paguhen me shëndetin dhe jetën e qytetarëve.
Me propagandën dhe videomontazhet e Edi Ramës humbasin njerëzit e zakonshëm”, shkruan Bardhi në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Intervista-E rritur me “frymën” e PD/ Kush është Melisa Braci që iu bashkua Topallit në “Lëvizjen për ndryshim”

Publikuar

-

Nga

Intervista-Iu bashkua Topallit në “Lëvizjen për ndryshim”/ Kush është Melisa Braci, e rritur me “frymën” e PD

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli, prezantoi tre ditë më parë “Lëvizjen për Ndryshim”.

Një ndër të rinjt e parë që i është bashkuar kësaj lëvizje është dhe Melisa Braci studente në Universitetin e Torinos ( në Itali) për Shkenca Ndërkombëtare.
Ajo mbajti dhe një fjalim gjatë prezantimit, ku theksoi se të rinjtë shqiptarë kanë nevojë ekstreme për një frymë ndryshimi sot.

Por kush është Melisa Braci?

Në një intervistë për CNA.al, Melisa Braci ka treguar detaje nga angazhimi i saj i hershëm në politikë.

22 vjeçarja ka rrëfyer se synimi kryesor për angazhminin në “Lëvizjen për Ndryshim është rikthimi i shpresës së shqiptarëve .

Braci ka shprehur vlerësimet për figurën e ish kryeparlamentaren, Jozefina Topalli për të cilën thotë se ka vlerësuar gjithmonë koherencën, guximin, idealizmin e femrën në politikë.

Ajo gjithashtu ka rrëfyer se çfarë do të sjellë ndryshe nga partitë e tjera “‘Lëvizja për ndryshim”.

INTERVISTA:

1-Si fillim një prezantim të shkurtër për veten tënde, sa vjeç je dhe çfarë ke studiuar?

-Unë jam 22 vjeçe. Kam studiuar për Drejtësi në Universitetin e Shkodrës “Luigj Gurakuqi”. Jam çertifikuar në disa kurse në Shkenca Politike dhe Marrëdhënie Ndërkombëtare nga universitetet më prestigjioze të botës. Momentalisht, ndjek studimet magjistrale në Torino për Shkenca Ndërkombëtare.

2-Me çfarë je marrë më herët, cilat kanë qenë angazhimet e tua në politikë?

-Që kur fillova të kuptoj realitetin dhe aktualitetin shqiptar, jam angazhuar politikisht në Shqipëri e jo vetëm. Kam qenë simpatizante e Partisë Demokratike që fëmijë, jam përfshirë aktivisht në disa kauza që sipas bindjeve të mia qëndronin e duheshin mbështetur, sidomos në kohën e Çadrës. Pastaj, jam anëtarësuar në disa organizata ndërkombëtare të djathta si Heritage Foundation në SHBA dhe jam mbështetëse e Partisë Republikane atje. Së shpejti, do jem dhe anëtare e partisë “Forza Italia” në Itali. Përtej politikës,jam angazhuar shumë gjatë protestës studentore të 2018-ës duke qenë një nga inisiatorët e parë në Shkodër. Jam marrë, gjithashtu, me publikime shkencore ndërkombëtare dhe fushata sensibilizuese,kryesisht këto,në fushën juridike. Kështu që, angazhimet e mia sillen si në mënyrë direkte, si në mënyrë indirekte rreth politikës.

3-Si dhe përse zgjodhe të bëhesh pjesë e “Lëvizjes për ndryshim”?

-Që vendi e kishte të nevojshme krijimin e një lëvizjeje me qëllim nxitjen e ndryshimit të gjendjes së përgjithshme, e kam shprehur me kohë. Lëvizje që proklamonin ndryshimin ka pasur dhe herë të tjera. Por, të zgjedhësh të jesh pjesë e tyre, nuk mjafton vetëm të ndash të njëjtin qëllim. Unë besoj shumë se lëvizjet dhe çdo qasje tjetër politike ndikohen nga parimet, individët dhe mjetet e duhura. Këto tre elementë nuk i gjeja në asnjë lëvizje tjetër më parë, veçse tek “ Lëvizja për Ndryshim”. Kjo lëvizje bazohet në parime të drejta, të qarta dhe të djathta; themelohet e mbështetet nga individë parimorë, koherentë, të besueshëm e me eksperiencë apo dije, kështu që për mua s’ ka arsye për të mos iu bashkuar. Bashkimi erdhi spontanisht, me konsensus të gjerë, si diçka që duhej të ndodhte në mos sot nesër.

4-Tani që i je bashkuar “Lëvizjes për ndryshim” çfarë synime ke ti personalisht, çfarë shpreson?

-Për momentin, Lëvizjes për Ndryshim nuk iu bashkova se kisha një synim personal. Synimi kryesor është t’i rikthejmë shpresën shqiptarëve se gjërat me pak guxim dhe shumë idealizëm mund të përmirësohen. Tani për tani, dëshira ime është të bëhem këshilltare politike në fushën ku po studioj dhe jo politikbërëse. Me konsolidimin e kësaj fryme, me plotësimin profesional e politik timin, mund të vijë një moment i dytë pas disa kohësh që të kem objektiva personalë. Gjithsesi, deri atëherë ka kohë.

 

LEXO EDHE:  Akuzat e PD-së/ Rama injoron Bashën: Lërini në dëshpërimin e tyre

LEXO EDHE:  Akuzat e PD-së/ Rama injoron Bashën: Lërini në dëshpërimin e tyre

5-Pse zgjodhe t’i bashkohesh zonjës Topalli?

-Kjo është pyetje shumë interesante. Kur kam qenë fëmijë, kam pasur simpatizim për çdo figurë të Partisë Demokratike. Isha e vogël, e “indoktrinuar” deri diku nga ambjenti familjar, dhe më mjaftonte të merrja vesh se dikush është me PD- në që ta simpatizoja.
Duke u rritur, fillova të krijoja një identitet politik origjinal e të ndiqja ata që ishin më afër bindjeve dhe mendimeve të mia personale.
Unë jam e djathtë, vij nga një familje antikomunistësh dhe jam demokrate. Kam vlerësuar gjithmonë koherencën, guximin, idealizmin e femrën në politikë. Jozefina Topalli është e tillë. Gjithashtu, çfarë kam vlerësuar shumë tek Topalli është dhe antikonformizmi, shprehur në disa qëndrime e votëbesime të rëndësishme në opozitë e pushtet. Për sa kohë të jetë e tillë, politika aktive do ketë nevojë për Topallin, së bashku me eksperiencën e kulturën e saj si Kryetare e organit më të rëndësishëm në vend. S’ ka më mirë për mua se kur të rinjtë bashkohen me figura të konsoliduara e të pjekura politikisht.
Në partitë e djathta në Perëndim kështu ndodh. Ka gërshetim brezash politikë, pa asnjë kompleks. Në Shqipëri, kam parë që ka kompleksitete të mëdha në këtë aspekt. Më duket diçka anormale dhe në dëm të vendit.

6-Nga vetë emri ‘Lëvizja për ndryshim”, çfarë mendon se do të sjellë ndryshe kjo parti e sapokrijuar?

-Siç kuptohet nga emërtimi, pikësynimi i lëvizjes është ndryshimi. Së pari, që Shqipëria të ndryshojë, duhet ndryshuar mendësia e të të bërit politikë dhe të angazhuarit në politikë. Vetëm një lëvizje e pastër si kjo që prezantuam dje, e bazuar në parime dhe në individë të besueshëm mund të përçojë frymën e nevojshme për shpresë. Shpresa është forca lëvizëse për çdo ndryshim. Si për ndryshime të brendshme, ashtu dhe për ato të mëdha, të përgjithshme. Po u ndryshua fryma, do ndryshohet dhe produktiviteti i çdo institucioni, organizimi shoqëror e në fund dhe i Shqipërisë.
Pra, pikësynimi është ndryshimi për mirë i shtetit tonë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paloka ironizon Ramën/ Një mësues vizatimi që hiqet si gjitholog, e ka bërë lesh qeverinë

Publikuar

-

Nga

Paloka ironizon Ramën/ Një mësues vizatimi që hiqet si gjitholog e ka bërë lesh qeverinë

Ish-deputeti Edi Paloka ka reaguar pas shantazhimit të infermierit që denoncoi mungesën e tamponëve në Durrës.

Paloka ironizon kryeministrin Edi Rama, teksa thotë se kontrolli i kryeministrit Edi Rama ndaj profesionistëve, edhe pse është piktor, është i rëndë.

Demokrati deklaron se një mësues vizatimi që hiqet si gjitholog dhe e ka bërë lesh qeverinë dhe kërkon që qytetarët të mos e lejojnë.

Të ishte ndonjë qeveri profesionistësh, hajde se edhe kuptohej, po të bëjë ironi për nivelin e profesionalizmit e të të kontrollojë notat Rama , është e rëndë…

Ne kemi në krye të qeverisë një mësues vizatimi që hiqet si gjitholog dhe e ka bërë lesh qeverinë, për ministër ekonomie (sot “rindërtimi”) kemi një mësues anglishteje, për ministre financash një shitëse sufllaqesh, për ministër të brendshëm një dallkauk që nga “gjeneral” u bë polic, ministres së vdekjes më mirë mos ja kujtosh se si e ka bërë kar rierën…

Po ja që këta të cilët ju çuan italianëve një pompist nafte si kryespecialist epidemiolog , tani bëjnë ironi me notat e shkollës të një epidemiologu a thua se ato e pengonin të evidentonte faktin se qeveria nuk po furnizon më spitalet me tamponë…

Po nëse shqiptarët do të lejojnë që këto qenie, injorantë, hajdute e ç’njerëzorë të vazhdojnë të tallen me këtë popull, atëherë e meritojmë të na përcaktojë Rama me manastirleshën se kush do të jetojë e kush jo!”, shkruan ai në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE