Connect with Us

Sa zgjat imuniteti pas shërimit nga Covid-19?/ Epidemiologu jep lajmin e mirë dhe qetëson qytetarët

Shëndeti

Sa zgjat imuniteti pas shërimit nga Covid-19?/ Epidemiologu jep lajmin e mirë dhe qetëson qytetarët

Publikuar

-

Mjeku Ilir Alimehmeti tregon detajin që e bën ''skeptik'' për vaksinën kundër Covid-19

Mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti, ka publikuar një studim të kryer nga Universiteti i Rochester (SHBA) ku sqaron se sa zgjat imuniteti i antitrupave pas shërimit nga Covid-19.

Sipas tij, hulumtim i kryer për prodhimin e limfociteve B, të kujtesës, pas infektimit nga SARS-CoV-2 tregoi se SARS-CoV-2 indukton formimin e limfociteve B të kujtesës.

Limfocitet B të kujtesës, sqaron epidemiologu janë qeliza imunitare më jetë të gjatë që zbulojnë viruset, krijojnë antitrupa për t’i shkatërruar ato dhe “i mbajnë mend” për të ardhmen.

Ndërkohë herën e dytë që ky virus mundohet të hyjë në trup, limfocitet B të kujtesës futen menjëherë në veprim në kohë shumë më të shpejtë për të zhdukur infeksionin përpara se ai të fillojë sëmundjen.

Duke qenë se limfocitet B të kujtesës mund të mbijetojnë dekada, ato mund t’i mbrojnë personat që e kanë kaluar COVID-19 nga infeksionet e ardhshme për një kohë shumë të gjata (ndoshta të gjithë jetën), por sipas Alimehmetit nevojitet më shumë kërkim shkencor në këtë drejtim.

“Ekspertë të sëmundjeve infektive në Universitetin e Rochester – SHBA, mendojnë se ata që janë infektuar më parë nga një koronavirus i zakonshëm (që pak a shumë do të thotë “të gjithë”) mund të kenë njëfarë niveli imuniteti para-ekzistues kundër COVID-19”, shkruan epidemiologu.

Statusi i plotë:

Ai që konsumohet nga shqetësimi, është po i njëjti që ka edhe imunitetin natyror të reduktuar.”

Cit.: Sunday Adelaja

Lajme të mira mbi imunitetin miqtë e mi!

Shumë vetë janë të shqetësuar nga rastet e reinfektimeve me COVID-19, sepse këto pak raste janë pasqyruar edhe mediatikisht, duke hiperbolizuar kështu dimensionin e tyre të vërtetë.

Për kronikë, deri më sot janë të dokumentuar me reinfektim të sigurt 6 persona dhe të dyshuar 4 persona në të gjithë globin, ndërkohë që rastet me COVID-19 janë aktualisht 40 milionë.

-Pra gjasat e reinfektimit janë deri më sot 1 ndër 4 milionë!

-Unë do të thoja të ulëta, si mendoni ju?

Megjithatë, sa herë ka dyshime, sytë hidhen nga studimet shkencore!

Sa zgjat imuniteti i antitrupave?

Studimi i fundit, publikuar më 25 shtator 2020 në prestiogjiozen mBio (organ i Shoqatës Amerikane të Mikrobiologjisë), hulumtoi pikërisht prodhimin e limfociteve B të kujtesës pas infektimit nga SARS-CoV-2.

-Ky studim është kryer nga Universiteti i Rochester (SHBA) dhe është financuar pjesërisht nga National Institute of Allergy and Infectious Diseases (SHBA), institut i cili kryesohet nga Prof. Anthony Fauci.

-Lajmi i parë i mirë është se ky punim është studimi i parë shkencor që tregon se SARS-CoV-2 indukton formimin e limfociteve B të kujtesës.

Për shpjegim:

-Limfocitet B të kujtesës janë qeliza imunitare me jetë të gjatë që zbulojnë viruset, krijojnë antitrupa për t’i shkatërruar ato dhe i “mbajnë mend” për të ardhmen.

-Pra, herën e dytë që ky virus mundohet të hyjë në trup, limfocitet B të kujtesës futen menjëherë në veprim në kohë shumë më të shpejtë për të zhdukur infeksionin përpara se ai të fillojë sëmundjen.

-Duke qenë se limfocitet B të kujtesës mund të mbijetojnë dekada, ato mund t’i mbrojnë personat që e kanë kaluar COVID-19 nga infeksionet e ardhshme për një kohë shumë të gjata (ndoshta të gjithë jetën), por nevojitet më shumë kërkim shkencor në këtë drejtim.

LEXO EDHE:  Numër i kufizuar testimesh/ Dasho bën parashikimin e frikshëm: Mund të jenë rreth 1 mijë raste të reja në ditë

-Lajmi i dytë i mirë është se ky punim është gjithashtu studimi i parë që raporton kryq-reagimin e limfociteve B të kujtesës.

Për shpjegim:

-Limfocitet B të kujtesës, që janë formuar vite më parë kundër koronaviruseve të tjera të gripit të zakonshëm, duket se njohin dhe reagojnë edhe kundër SARS-CoV-2.

-Autorët e studimit (ekspertë të sëmundjeve infektive në Universitetin e Rochester – SHBA) mendojnë se ata që janë infektuar më parë nga një koronavirus i zakonshëm (që pak a shumë do të thotë “të gjithë”) mund të kenë njëfarë niveli imuniteti para-ekzistues kundër COVID-19.

-Udhëheqësi i studimit, Prof. Dr. Mark Sangster, Profesor Kërkimor i Mikrobiologjisë dhe Imunologjisë, është shprehur se:

– “Kur kontrolluam gjakun e personave të shëruar nga COVID-19, pamë se shumë prej tyre kishin një koktail limfocitesh B të kujtesës para-ekzistuese, të cilat mund ta njihnin SARS-CoV-2 dhe të prodhonin me shpejtësi antitrupat që e sulmonin atë.”

-Kampionët e gjakut të përdorur në studim për krahasim ishin marrë 6 deri në 10 vite më parë, shumë më parë se sa të kishin mundësinë të infektoheshin me COVID-19.

-Gjithashtu u përdorën edhe kampionë gjaku nga persona që po shëroheshin nga forma të lehta ose të moderuara me COVID-19.

-Nga këto kampionë gjaku, autorët matën nivelet e limfociteve B të kujtesës dhe antitrupat që sulmonin pjesë karakteristike të proteinës “Spike” ose S, të cilat ekzistojnë në të gjitha koronaviruset dhe janë thelbësore për të bllokuar hyrjen e viruseve në qeliza.

Shpjegim:

-Proteina S ka pamje të ndryshme dhe sillet paksa ndryshe në çdo betakoronavirus, por një prej përbërësve të saj (“nënnjësia S2”) mbetet pak a shumë njësoj në të gjitha koronaviruset.

-Limfocitet B të kujtesës nuk i dallojnë dot nënnjësitë S2 të betakoronaviruseve të ndryshme dhe, si rrjedhojë, i sulmojnë të gjitha, përfshirë edhe SARS-CoV-2.

Cili është hapi i ardhshëm i studimit?

-Prof. Dr. David Topham, tjetër bashkëautor i studimit, deklaron se:

“Tani duhet të zbulojmë se si korrelon ky koktail limfocitesh B të kujtesës para-ekzistuese me format më të lehta dhe me ecuritë më të shpejta të sëmundjes, ose nëse ndihmojnë në përmirësimin e efektivitetit të vaksinave kundër COVID-19.”

Studimet ecin përpara miqtë e mi!

Ndërkohë ne ruajmë veten dhe të tjerët!

Dr. Shk. Ilir Alimehmeti

Epidemiolog Klinik

Fakulteti i Mjekësisë, UMT

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Duhet të jenë patjetër pjesë e dietës tuaj/ Ushqimet që duhet të konsumoni për kocka më të forta

Publikuar

-

Nga

Duhet të jenë patjetër pjesë e dietës tuaj/ Ushqimet që duhet të konsumoni për kocka më të forta

Duke supozuar faktin se, kur bëhet fjalë për dietë për të forcuar kockat, pika e referencës më e mirë mbetet këshilla e personalizuar e nutricionistit , do të dëshironim të theksonim se ka disa këshilla, që lidhen si me mënyrën e jetesës ashtu edhe me ushqimin, të cilat janë të vlefshme si bazë.

Le të fillojmë duke thënë se mbajtja e një toni të mirë të muskujve është thelbësore për t’u kujdesur më mirë për kockat . Çelësi është padyshim marrja e proteinave. Appropriateshtë e përshtatshme të përqendrohemi në proteina, që gjenden në ushqime  si vezët, qumështi, peshku dhe mishi.

Mbi të gjitha, vezët duhet të konsiderohen si një referencë themelore kur bëhet fjalë për burimet e proteinave fisnike. Kur emërtoni ato, është gjithashtu e nevojshme të mbani mend praninë e yndyrnave omega-3, antioksidantëve, anti-inflamatorëve dhe aleatëve të kripës së zemrës (ato pengojnë oksidimin e kolesterolit LDL).

Duke vazhduar me këshillat ushqimore për ata që duan të ndjekin një dietë për kocka të forta, përmendja e frutave të thata është e domosdoshme. Në dietën e atyre që duan të luftojnë brishtësinë e kockave , arrat, lajthitë, bajamet, fëstëkët duhet të gjejnë vendin e tyre .

LEXO EDHE:  Basha i trishtuar për situatën në Shkodër/ Shifrat që fshihen nga Rama janë më të rënda

LEXO EDHE:  Humbi betejën me Covid-19/ Voltana Ademi fjalë të ndjera për kirurgen shkodrane

Si mund të mos përmendim rëndësinë e konsumimit të produkteve të qumështit? Duke parë vetëm qumështin, kujtojmë se në një filxhan ka 2.40 mg kalcium . Nëse nuk ju pëlqen, lehtë mund të zgjidhni kosin. Ushqimi i konsideruar ndër alternativat më të mira për një dietë të shëndetshme, përmban shumë kalcium./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Pse duhet të hani një hudhër çdo mbrëmje para gjumit

Publikuar

-

Nga

Pse duhet të hani një hudhër çdo mbrëmje para gjumit

Hudhra ka përfitime të jashtëzakonshme. Ajo është konsideruar si një pikë referimi kur bëhet fjalë për antibakterialë natyralë. Gjithashtu ka një përfitim tjetër të rëndësishëm dhe ndihmon për të luftuar një problem që, sot, në urgjencë të plotë shëndetësore është jashtëzakonisht i përhapur.

Urgjenca që ka investuar jetën tonë, në fakt, ka bërë që shumë njerëz, për shkak të pasigurisë për të ardhmen, të hasin shumë vështirësi për të fjetur, me pasoja të dukshme mbi shëndetin.

Në fakt, gjumi është thelbësor për tu ndjerë mirë si mendërisht ashtu edhe fizikisht. Kur flemë keq, në fakt, ne jemi më të stresuar dhe, për shembull, më shumë i nënshtrohemi majave të kortizolit, me pasoja të tilla si një rritje e yndyrës së trupit, veçanërisht në bark. Për fat të mirë, siç është përmendur tashmë, gjërat mund të zgjidhen.

Le të shohim se çfarë ndodh të hani një thelpinj hudhër para se të flini.

Në fakt, adoptimi i këtij zakoni është një ide e shkëlqyeshme për të përmirësuar cilësinë e gjumit.

Merrni një thelpi hudhër të vogël të papërpunuar disa orë para se të shkoni në shtrat. Arsyeja është se kjo do të jetë në gjendje të stimulojë sekretimin e serotoninës, hormonit të mirë të humorit.

LEXO EDHE:  Mizat rreth ushqimeve janë më të rrezikshme nga sa e kishit menduar

LEXO EDHE:  Koronavirusi "zapton" institucionet/ 4 të infektuar në burgun e Beratit, raste dhe në spitalin rajonal

Në fakt, ne po flasim për një zakon që na vjen nga mençuria popullore. Sot, në fakt, nuk ka asnjë provë të konsoliduar shkencore në lidhje me efektivitetin e hudhrës për të luftuar pagjumësinë.

Për ta provuar, pasi hudhra është pjesë e dietës sonë në shumë raste të tjera, nuk kushton asgjë! Mos harroni se ka akoma mjete të tjera të dobishme për të luftuar pagjumësinë. Midis këtyre është e mundur të përmendet fakti i mos fjetjes me smartphone pranë shtratit të ndezur. Shumë më mirë është të zgjedhësh një orë alarmi tradicionale.

Për më tepër, ushqimi është gjithashtu shumë i rëndësishëm. Ndër ushqimet e dobishme në këtë drejtim është e mundur të përmendet orizi, thelbësor për optimizimin e sintezës së serotoninës . Ne përfundojmë duke theksuar se, për t’iu kundërvënë pagjumësisë, është shumë e dobishme të merren parasysh disiplina të tilla si meditimi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Studimi/ Tipi zero i gjakut më pak i rrezikuar nga COVID-19, ja si ndikon marrja e vitaminës D

Publikuar

-

Nga

Studimi/ Tipi zero i gjakut më pak i rrezikuar nga COVID-19, ja si ndikon marrja e vitaminës D

Një studim i gjerë shton provat se njerëzit me gjak të tipit O ose Rh − negativ mund të jenë në rrezik pak më të ulët nga koronavirusi i ri, raporton Reutersi.

Midis 225,556 kanadezëve që u testuan për virusin, rreziku për një diagnozë COVID-19 ishte 12 për qind më i ulët dhe rreziku për COVID-19 me simptoma të rënda ose vdekja ishte 13 për qind më i ulët te njerëzit me grupin e gjakut “O” (Zero) në raport me ata që kanë A, AB ose B, raportuan studiuesit të martën në revistën shkencore, Annals of Internal Medicine.

Njerëzit në çdo grup gjaku që ishin Rh-negativë ishin gjithashtu disi të mbrojtur, veçanërisht nëse kishin gjak O-negativ.

Njerëzit në këto grupe të gjakut mund të kenë zhvilluar antitrupa që mund të njohin disa aspekte të virusit të ri, i tha Reutersit, bashkautori Joel Ray nga spitali St. Michael në Toronto.

“Studimi ynë i ardhshëm do të shikojë në mënyrë specifike antitrupa të tillë dhe nëse ato shpjegojnë efektin mbrojtës,” tha Ray.

Nëse apo si ky informacion mund të ndikojë në parandalimin ose trajtimin e COVID-19 është ende e paqartë.

Vitamina D dështon të ndihmojë në raste të rënda me COVID-19

Nivelet e ulëta të vitaminës D janë lidhur me rrezik më të lartë për sëmurje më të rëndë nga COVID-19 por nivelet e larta të vitaminës D nuk e rregullojnë problemin.

Rritja e niveleve të vitaminës D në pacientët e sëmurë kritikë nuk e shkurtoi qëndrimin e tyre në spital si dhe nuk uli shanset që ata të mos shtriheshin në kujdesin intensiv.

Sipas ta dhënave, pacientët patën nevojë për ventilim mekanik si dhe nuk u ulën gjasat për t’i mbijetuar sëmundjes, zbuluan mjekët në Brazil.

Ata u dhanë 240 pacientëve të sëmurë rëndë dhe të shtruar në spital me COVID-19, qoftë një dozë të vetme të lartë të vitaminës D3 ose një placebo.

Vetëm 6.7 për qind e pacientëve në grupin e vitaminës D kishin nivele “të mangëta” të lëndës ushqyese, krahasuar me 51.5 për qind të pacientëve në grupin placebo, por nuk kishte ndryshim në rezultate, bazuar në një studim të publikuar në “medRxiv”.

LEXO EDHE:  Si do të festohet Krishtlindja dhe Viti i Ri në Evropë?

LEXO EDHE:  Basha i trishtuar për situatën në Shkodër/ Shifrat që fshihen nga Rama janë më të rënda

E njëjta gjë ishte vërtetuar kur studiuesit u përqendruan në 116 pacientë me mungesë të vitaminës D para trajtimit.

Autorët thonë se gjetjet e tyre janë prova e parë e këtij lloji për të treguar se plotësimi i vitaminës D “është joefektiv për të përmirësuar kohëzgjatjen e qëndrimit në spital ose ndonjë rezultat tjetër klinik midis pacientëve të shtruar në spital të sëmurë rëndë nga COVID-19”.

Studiuesit nga Shërbimi i Infermierisë Vizituese të Nju Jorkut, Universiteti i Pensilvanisë dhe Universiteti Villanova, studiuan 1,409 pacientë që morën kujdes shëndetësor në shtëpi, gati gjysma e të cilëve ishin nën moshën 65 vjeç.

Kur u lëshuan, 80 për qind kishin ende probleme në frymëmarrje, shumica raportuan ankth ose konfuzion dhe më shumë se 80 për qind kishin nevojë për ndihmë për të ecur, veshur dhe larje.

Pas një mesatareje prej 32 ditësh të kujdesit shëndetësor në shtëpi, 94 për qind e pacientëve nuk kishin më nevojë për ndihmë.

Shumica dërrmuese nuk u rikuperuan plotësisht por shumica e simptomave u përmirësuan ndjeshëm, ashtu si aftësia e pacientëve për të kryer aktivitetet e përditshme.

“Vetëm 10 për qind është dashur që të rispitalizohen, raportuan studiuesit të martën në revistën shkencore, Annals of Internal Medicine.

“Vetëm 11 për qind e të mbijetuarve nga COVID-19 në të gjithë vendin u lëshuan nga ambientet e spitalit me shërbime shëndetësore të kualifikuara në shtëpi”, tha bashkautorja Margaret McDonald, pjesë e Shërbimit të Infermierisë Vizituese të Nju Jorkut./rel

 

LEXO TE PLOTE