Connect with Us

Pse nuk duhet të presim të ndjehemi të uritur për të ngrënë?

Life Style

Pse nuk duhet të presim të ndjehemi të uritur për të ngrënë?

Publikuar

-

Pse nuk duhet të presim të ndjehemi të uritur për të ngrënë?

Uria mund të jetë një shenjë e shkëlqyeshme që metabolizmi juaj është ndezur dhe trupi juaj po punon ashtu siç duhet. Megjithatë, edhe pse e natyrshme, uria nuk duhet të jetë e vetmja treguese se është koha për të ngënë.

Bright Side mbështet një mënyrë jetese të shëndetshme dhe dëshiron të ndajë disa arsye pse uria mund të përzihet seriozisht me zakonet tona të ngrënies.

Uria çon në ngrënie të tepërt.

Njerëzit të cilët anashkalojnë vaktet ose hanë në mënyrë të parregullt shpesh hanë shumë për të kompensuar ushqimin që u mungon. Trupi i njeriut ka nevojë për ushqim të qëndrueshëm çdo 3-4 orë për të shmangur ngadalësimet e metabolizmit, rëniet e energjisë, marrëzitë dhe dëshirat. Sa më gjatë që të qëndrojnë pa ushqim, i ulur tuaja të sheqerit në gjak në nivel pika , duke rezultuar në nevojën për sheqer në ushqim.

Uria nuk ndihmon për të humbur peshë.

Shumë njerëz mendojnë nëse vdesin nga uria, po humbin peshë. Por në realitet, nëse ushqimi juaj i përditshëm po ju lë të vdisni nga uria, nuk do t’i përmbaheni asaj për shumë kohë. Ngrënia e shumë pak kalorive shkakton një gjendje emergjence në trupin tuaj, duke bërë që ai të ruajë dhjamin dhe të digjet edhe më pak kalori. Trupi juaj mendon se duhet të kursejë vetveten dhe të ruajë kaloritë për të ardhmen.

Ju keni më pak të ngjarë të bëni zgjedhje të shëndetshme ushqimore.

Siç theksoi një reklamë e mençur e Snickers , “Ju nuk jeni ju kur jeni të uritur”. Dhe kur jeni të uritur, ka më shumë të ngjarë të shikoni për ëmbëlsirën e përmendur sesa një meze të lehtë më të konsiderueshme. Kur niveli i sheqerit në gjak bie, njerëzit rriten emocionalisht jashtë kontrollit të asaj që vendosin në gojën e tyre më tej. Ata hanë gjënë tjetër para tyre, dhe për shumicën e njerëzve, kjo përfundon duke qenë ushqime jo të shëndetshme me sheqer. Në përgjithësi, një dietë e tillë nuk rezulton në stilin e jetës më ushqyese.

LEXO EDHE:  Rikthejeni energjinë me ushqimin e duhur

Ju nuk jeni gjithmonë në gjendje ta njihni urinë.

2  hormone ndikojnë në rregullimin e urisë: grelin, i cili stimulon oreksin; dhe leptin, i cili e shtyp atë. Kur nuk keni ngrënë për një kohë, niveli i grelinit rritet. Dhe pasi të keni ngrënë, leptina i thotë trupit tuaj se është plot. Barometri i urisë nuk është gjithmonë i saktë . Ndonjëherë, veçanërisht pasi kanë kaluar një dietë rraskapitëse, njerëzit nuk mund të dëgjojnë atë që trupi i tyre po përpiqet t’u thotë. Truri mëson të moderojë urinë sipas stilit të jetës. Kështu që njerëzit që hanë gjithmonë një herë në ditë mund të merren me biznesin e tyre pa ndjerë ndonjë dëshirë. Nuk e bën normale ngrënien e një vakti në ditë.

Uria është e dëmshme për shëndetin tuaj.

Ndikimi që ka uria në trup, në planin afatgjatë, mund të jetë shkatërrues, nga ndikimi i shëndetit mendor te rritja e rrezikut të sëmundjeve kronike. Dhe nëse ju ndodh të keni uri, shpesh ndihet e pakëndshme. Disa nga simptomat që shoqërojnë urinë janë:

1-vështirësi në përqendrim

2-një ndjesi brejtjeje në stomak

3-dobësi

4-marramendje

5-të përzier dhe të vjella

6-nervozizëm

7-dhimbje koke

8-gromësira e stomakut

9-çështjet e gjumit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Kanë vetëm fjalë/ Shenjat e horoskopit që bëjnë premtime boshe

Publikuar

-

Nga

Kanë vetëm fjalë/ Shenjat e horoskopit që bëjnë premtime boshe

Peshorja

Peshoret duan ti shohin të gjithë të lumtur ndaj dhe shpesh herë bëjnë premtime boshe.Ata duan të shtiren si një person i besueshëm ndaj dhe mos u besoni asnjë premtim.

Peshqit

Peshqit janë kaq të sjellshëm dhe ata duan të ndihmojnë këdo që ka nevojë për ndihmën e tyre. Problemi është se është e vështirë për ta të thonë jo. Ata pajtohen me të gjitha llojet e gjërave dhe bëjnë premtime  sa majtas, djathtas.

Binjakët

Kur binjakët bëjnë premtim kanë për qëllim ti mbajnë ato. Kur premtojnë në mendjen e tyre ata e dinë që nuk mund ti mbajnë. Ata kanë frikë nga mosmiratimi dhe i lënë njerëzit të prishin, kështu që ata do ta bëjnë premtimin, vetëm që ta ndërpresin më vonë atë.

LEXO EDHE:  Rikthejeni energjinë me ushqimin e duhur

LEXO EDHE:  Çfarë duhet të bëjmë kur na ngec një ushqim në fyt dhe jemi vetëm (Video)

Ujori

Ujori mund të bëjë një premtim vetëm për të marrë diçka që ata dëshirojnë. Ata i përdorin premtimet si monedhë dhe nuk ka asnjë garanci që ata do ta mbajnë fjalën e tyre. Ata mund të jenë manipulues dhe janë në gjendje ta justifikojnë atë për veten e tyre si një për të mirë më të madhe./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Tha se do të bënte dasmë me 2000 të ftuar/ Zbulohet detaji për partnerin e këngëtares shqiptare

Publikuar

-

Nga

Tha se do të bënte dasmë me 2000 të ftuar/ Zbulohet detaji për partnerin e këngëtares shqiptare

Pak kohë më parë këngëtarja Rovena Stefa, deklaroi se ishte në një lidhje dashurie. E ftuar në një emision ajo është shprehur se për shkak të pandemisë ka shtyrë edhe dasmën e saj.

Stefa tha se kishte ndërmend të bënte një dasmë të madhe me 2000 persona të ftuar dhe për këtë arsye e ka shtyrë deri në fund të pandemisë.

Por duke qenë se ajo nuk zbuloi asgjë në lidhje me partnerin e saj, as identitetin apo imazhin, e ftuar në një emision në Kosovë ajo ka treguar se djali që i ka rrëmbyer zemrën është nga Kosova.

LEXO EDHE:  Pse peshku është ushqim për trurin?

LEXO EDHE:  Ushqimi dhe ushqyerja gjatë vetë-karantinës/ Çfarë të zgjidhni dhe si të hani shëndetshëm

Kujtojmë se këngëtarja pak javë më parë publikoi këngën e saj më të re “Le të thehen gotat”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Moderatorja bën ndryshimin në pamje dhe se njeh as bashkëshorti: Kush është kjo?

Publikuar

-

Nga

Moderatorja e njohur e ekranit, Jonida Vokshi i është bashkuar trendit të momentit. Ajo ka prerë flokët me baluke dhe duket mjaft bukur me pamjen e re.

Ndryshimi është i dukshëm pasi nuk jemi mësuar ta shohim moderatoren të bëjë shumë eksperimente në pamjen e saj.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jonida Vokshi (@jonidavokshiofficial)


Komentet në rrjet kanë qenë të shumta por ai që ka tëhequr më shumë vëmendjen është ai i bashkëshortit të saj, Besnik Krapi.

LEXO EDHE:  Rikthejeni energjinë me ushqimin e duhur

LEXO EDHE:  Më thuaj ç’grup gjaku je, të të them çfarë të hash!

Duke qenë se Jonida duket ndryshe aktori ka komentuar: “Kush është kjo?”

Më pas humori ka vazhduar mes saj dhe mikeshës së ngushtë e cila i drejtohet aktorit: “Gruaja jote Besnik.”

Ndërkohë Besniku shkruan: “E di more e di. E njofta prej kerrit”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE