Connect with Us

Nga Suedia në Korçë, Shala: Ju tregoj pse zgjodha Skënderbeun

Sport

Nga Suedia në Korçë, Shala: Ju tregoj pse zgjodha Skënderbeun

Publikuar

-

Pas largimeve të shumta në prapavijë, Skënderbeu e ka pasur të domosdoshëm afrimin e lojtarëve cilësorë për të mbyllur hapësirat e lëna bosh. Por, nga ana tjetër nuk ka hequr dorë nga ndërthurja e elementëve cilësorë me ata të rinj për t’i promovuar me qëllim përfitimi në të ardhmen.

I tillë është rasti i Mërgim Shalës, mbrojtësit shqiptar që vjen nga Suedia, atje ku është formuar si lojtar dhe madje ka luajtur në nivele më të larta vendore. 23- vjeçari vjen pas një aventure me Asyriskan, aty ku disa herë ka qenë si trajner vlonjati Edmond Lutaj. Në bisedën ekskluzive për “Panorama Sport” Shala flet për transferimin në Korçë, duke pse pranoi të luante në Shqipëri dhe mbi të gjitha të zgjidhte Skënderbeun në një prej momenteve më të vështira që po kalon si klub.

“Jam këtu, pasi dua të tregoj vlerat e mia dhe normalisht të rritem si lojtar, në mënyrë që më pas të gjej hapësirë në një klub tjetër evropian. Të them të drejtën, ka qenë menaxheri im që është kontaktuar nga drejtuesit e Skënderbeut dhe kanë folur rreth këtij transferimi. Ishte pak e vështirë që të vendosja, pasi nuk kisha lëvizur asnjëherë nga Suedia dhe nuk e dija se si do të përshtatesha me ekipin e ri. Kam luajtur gjithmonë në Suedi, duke filluar që në ekipet e moshave me Norbin e më pas me Elfsborgun.

Në tre vitet e fundit kam qenë te skuadra si Husqvarna, Odevold dhe Asyriska. Por, ajo që më bindi është historia e klubit dhe promovimi që u bën lojtarëve të rinj. Menaxheri im më sugjeroi se ishte një pozicion i mirë për mua, pasi Skënderbeu tashmë është kthyer në markë për transferimin e lojtarëve jashtë vendit dhe para se të vija unë ishin dy futbollistë që u larguan në Kroaci. Besoj se do të kem edhe unë një fat të tillë”, është shprehur fillimisht për gazetën qendërmbrojtësi kosovar, por i lindur në Boras të Suedisë.

PRITSHMËRITË

Shala foli edhe për rivalitetin që ka në qendër të mbrojtjes me dy lojtarë me eksperiencë si Bicaj dhe Qaqi. Qendërmbrojtësi nuk i trembet konkurrencës, teksa pret që të bëjë një sezon të mirë tek Skënderbeu. “Ekipi është ndërtuar me elementë të rinj dhe normalisht që kishim nevojë për t’u ambientuar, por tani duket se gjerat po shkojnë si duhet.

Të luash në një ekip me lojtarë me eksperiencë të madhe, nuk është gjë e pakët, por do të mundohem të mësoj nga ata dhe të bëj më të mirën. Konkurrenca i bën mirë çdo lojtari dhe normalisht që e vlerësoj, por do të jap maksimumin për të marrë vendin e titullarit në ekip. Mezi pres fillimin e kampionatit, pasi dua të le shenja të mia tek Skënderbeu”, përfundoi 23-vjeçari i ardhur nga Asyriska.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Milani nuk di të ndalet/ Mposht edhe Celtic, shënon Hague

Publikuar

-

Nga

Milan ka marrë një fitore më të lehtë sesa është pritur kundër Celtic. Skuadra e Milan ka fituar 1-3 në transferte kundër skuadrës skoceze, ‘Rossoneri’ vulosën fitoren e tyre në pjesën e parë, kur gjetën golin dy herë.

Ishte fillimisht Krunic ai që shënoi me kokë, pas asistimit të Samu Castillejo, atëherë kur luhej minuta e 14’. Brahim Diaz e çoi skuadrën më të qetë në dhomat e zhveshjes kur në minutën e 42’ shënoi pë 0:2.

Celtic provuan të kthehen në lojë me golin e Elyounoussi (76’), por kjo ishte krejt çfarë nikoqirët bënë. Shpresat e skocezëve u shuan në minutën e 92′ nga goli i Hague, i cili vulosi rezultatin final.

Milan kanë shënuar kështu 2+ gola në 10 ndeshje radhazi për herë të parë që nga dhjetori i vitit 1964, pas 56 viteve. ‘Rossoneri’ e nisin kështu fazën e grupeve me tri pikë, kurse Celtic do të shpresojë për pikët e para në xhiron tjetër.

LEXO TE PLOTE

La Liga

“El Clasico”, caktohet arbitri që do vendosë drejtësi

Publikuar

-

Nga

Është mësuar gjyqtari për ndeshjen më të madhe në botën e futbollit. Këtë të shtunë, Barcelona pret Real Madridin në ‘Camp Nou’, për ndeshjen spektakolare.

Është mësuar se Martinez Munuera do të jetë gjyqtari që ndanë drejtësinë në këtë takim. Ndeshja mes Barcelonës dhe Real Madridit do të luhet me fillim nga ora 16:00.

Të dy skuadrat vijnë nga një formë jo e mirë në La Liga, kurse në Ligën e Kampionëve, Barcelona ka shënuar fitore të thellë, përkundër Realit që pësoi nga Shakhtar Donetsk. Mbetet të shihet se kujt do t’i sjell më shumë fat Munuera.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Përmbysi rezultatin me golin e tij/ Kumbulla habit gazetarin pas ndeshjes: Ja kujt ja dedikoj

Publikuar

-

Nga

Marash Kumbulla ka realizuar një debutim ëndrrash në Europa League. Në të parën ndeshje jashtë Italisë arrin të shënojë gol. I pari në Europë dhe i pari me fanellën e Romës për të. E vlera i shtohet edhe më shumë nga fakti se mban peshën e fitores, pasi ishte pikërisht mbrojtësi shqiptar ai që i dha 3 pikët e para në Europa League verdhekuqve.

Në një intervistë për “Sky Sport” pas përfundimit të ndeshjes, “heroi” Kumbulla ka rrëfyer emocionet e golit, si dhe është shprehur se kalimin nga Verona në një skuadër si Roma po e menaxhon mjaft mirë vetëm për shkak të klubit verdhekuq.

“Ishte një debutim i pabesueshëm, shënova dhe falë golit tim fituam. Jam më i lumtur me ekipin sesa me golin personal. Në pjesën e parë ata bënë më shumë presion, ne luftuam por kjo është normale në këtë fushë. Në pjesën e dytë kemi pasur më shumë kontroll të lojës dhe më shumë shanse.

A jam ndjerë gati për kalimin te Roma? Kjo falë vetëm ekipit, trajnerit dhe stafit që më bëri të integrohem menjëherë: pa to nuk do të ishte e mundur. Golin ia dedikoj skuadrës, ne fituam në një fushë të vështirë”, ka thënë Marash Kumblla./Sport Ekspres

LEXO TE PLOTE