Connect with Us

Marrëdhëniet racore temë e disa filmave të rinj

Bota

Marrëdhëniet racore temë e disa filmave të rinj

Publikuar

-

Marrëdhëniet racore temë e disa filmave të rinj

Filmi i ri Antebellum nga Gerard Bush dhe Christopher Renz është ndër filmat e fundit afrikano-amerikanë të zhanrit horror që trajtojnë marrëdhëniet racore në Shtetet e Bashkuara. Materiali në vazhdim sjell mendimet e regjisorëve dhe kritikëve mbi filmin.

Në filmin Antebellum, Veronica Henley, luajtur nga Janelle Monae, është autore dhe akademike e suksesshme që shkon në mbarë vendin duke folur për të drejtat e grave dhe pabarazinë racore në Shtetet e Bashkuara. Një nënë e dashur në një familje të klasit të lartë, ajo ndjehet e sigurtë në botën e saj derisa – krejt papritur gjërat ndryshojnë.

Veronica rrëmbehet dhe dërgohet në një plantacion në Luiziana, i rikrijuar si kopje e një plantancioni nga vitet 1800. Atje, së bashku me një numër të madh afrikano-amerikanësh të tjerë, që janë rrëmbyer, ajo përjeton mizori. Asaj i është ndryshuar emri dhe i ndalohet të flasë.

Regjisori i filmit Gerard Bush thotë për Zërin e Amerikës se ideja për këtë histori tmerri i erdhi në formën e një makthi të vërtetë.

“U ndjeva sikur kjo grua po thërriste për ndihmë në të gjitha dimensionet. Se kjo duhej treguar dhe duhej të ekspozoja të vërtetën. Kjo është e vetmja mënyrë që mund ta përshkruaj atë.”

Kritiku i filmit Tim Gordon e pranon se “Antebellum” nxjerr në pah fuqinë e skllavërisë si temë rreth eksperiencës afrikano-amerikane në filmin e zhanrit horror.

“Më çoi në mendje filmin ‘Twelve Years a Slave’ që për mua është niveli më i lartë i këtij zhanri. Kineasti bëri një punë të mahnitshme.”

Ai thotë se filmat afrikano-amerikanë me horror duhet të fokusohen më shumë tek përvoja afrikano-amerikane në një mjedis modern.

“Sepse nuk duhet të shkosh larg për të gjetur tmerrin në kulturë. Thjesht, duhet të jesh shumë i vëmendshëm dhe në gjendje ta artikulosh atë për audiencën. Qoftë një fragment në filmin ‘Antebellum’ kur ato shkojnë në një restorant dhe përpiqen që t’i ulin ato pranë kuzhinës afër pjatave të palara.”

Regjisori i filmit Christopher Renz thotë për Zërin e Amerikës se ndërsa filmi përqendrohet tek skllavëria, skenat moderne ofrojnë një kthesë bindëse.

LEXO EDHE:  Nga Bledi Mane/Agron fajin ta ka Nexhmija, jo kinematografia!

Ai thotë se filmi i suksesshëm horror nga Jordan Peel “Get Out” – ku njerëzit me ngjyrë mbahen robër për eksperimente mjekësore nga supremacistët e bardhë në Amerikën e sotme – sherbeu si shembull për filmin “Antebellum”.

“Nuk jam i sigurtë që ky film do të kishte patur kaq sukses nëse filmi ‘Get Out’ nuk do të ishte bërë dhe nuk do të ishte aq i suksesshëm”.

Tim Gordon thotë se vlerësimi nga Hollivudi i zhanrit horror ka ndihmuar zgjerimin e eksperiencës afrikano-amerikane në seriale të suksesshme si fituesi i çmimit Emmy ‘Watchmen’ një dramë imagjinare me superheronj në një univers alternativ ku një police grua lufton kundër supremacistëve të bardhë. I tillë është edhe seriali “Lovecraft Country” në rrjetin HBO që ndërthur zhanre me superheronjë, horror dhe fantazi, në kohën e skllavërisë që njihet si epoka Jim Crow. Tim Gordon është kritik filmash.

“Krijimtaria e Jordan Peele në serialin ‘Lovecraft Country’ për mua është epitomë e asaj që ky zhanër mund të jetë. Në të dy rastet ata përdorin gjera të zakonshme racore në Amerikë dhe gjejnë elementët e tmerrshëm që ka ajo.”

Kritiku James Berardinelli thotë se tematika e skllavërisë mbetet thelbësore në zhanrin e filmave afrikano-amerikanë.

“Skllavëria dhe pasojat e saj janë një nga përvojat më traumatike për njerëzit me ngjyrë në këtë vend në 200 vitet e fundit.”

Ai thotë se sikurse Holokausti, skllavëria ofron një burim të pashtershëm të historive për t’u treguar në film. Regjisori i filmit “Antebellum” Christopher Renz pajtohet.

“Mendoj se kjo tematikë duhet të jetë vazhdimisht në kujtesën e të gjithëve sepse është mënyra e vetme që të mos harrohet kurrë dhe që të sigurohemi që të mos ndodh kurr më. Mendoj se ka hapësirë për një mori historishë të ndryshme dhe ne jemi gati të tregojmë histori të ndryshme.”/voa

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Rekord infektimesh/ Mbyllet sërish Greqia. Ja oraret kur ndalohet lëvizja

Publikuar

-

Nga

Rekord infektimesh/ Mbyllet sërish Greqia. Ja oraret kur ndalohet lëvizja

Rritja e numrit të të infektuarve me koronavirus në Greqi, ka bërë që shteti fqinj të shkojë drejt izolimit sërish.

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis njoftoi ndalimin e lëvizjeve me makinë nga ora 00:30 deri në 05:00 të mëngjesit në zonat e cilësuara si “të kuqe” apo “të verdha” në raport me numrin e rasteve me koronavirus.

Masa e re do të aplikohet duke filluar nga dita e shtunë.

“Së pari, në zonat ku ka një rritje të madhe të rasteve në nivelet 3 dhe 4, pra të konsideruara si “të verdha” apo “të kuqe” do të ketë një ndalim të lëvizjes me makinë nga ora 00:30 deri në 05:00. Sigurisht do të lejohen të lëvizin ata që shkojnë në punë apo kanë urgjenca“, tha Mitsotakis.

Gjithashtu, Mitsotakis njoftoi se maskat do të jenë të detyrueshme në ambiente të brendshme dhe në rrugë për çdo qytetar të Greqisë.

LEXO EDHE:  Katër filmat më të mirë për tu parë në natën e Vitit të Ri

LEXO EDHE:  Prapaskenat e filmave pornografikë nuk janë siç i keni pritur, ja momentet qesharake (Video 16+)

“Maska do të bëhet e detyrueshme kudo. Jo vetëm në ambiente të brendshme, por edhe në rrugë. Sepse virusi gëlon kudo, duke mos pritur hyrjen apo daljen nga një restorant. Virusi nuk të pret të të hajë tek dera, nëse do të më lejohej të flisja me zhargonin e të rinjve“, shtoi kreu i qeverisë greke.

Greqia shënoi sot 882 raste të reja me koronavirus gjatë ditës së sotme, ndërsa humbën jetën 15 persona. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Ivica Daçiç zgjidhet kryetar i Kuvendit të Serbisë

Publikuar

-

Nga

Ivica Daçiç zgjidhet kryetar i Kuvendit të Serbisë

Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç është zgjedhur kryetari i parlamentit.

Daçiq ka marr besimin e plotë të deputetëve për të udhëhequr këtë institucion shtetëror, raporton b92.

Nga 226 deputetët e pranishëm në seancën konstituive, vetëm një prej tyre ishte kundër liderit të SPS-it, gjersa 225 votuan pro.

Deputetët nga lista “Lugina e Bashkuar – SDA”, të cilët njoftuan më herët sot se nuk do të mbështesnin liderin Socialist, nuk morën pjesë në votim.

LEXO EDHE:  Merilin Monro, drama që fshihej pas buzëqeshjes sharmante të divës së Hollivudit

LEXO EDHE:  Filmat më të këqinj të vitit

Zgjedhja e Kryetarit të Parlamentit u bë me votim publik, pra me thirrje individuale të deputetëve. Ndryshe, Daçiq ishte kandidat i vetëm për kryetar të kuvendit i propozuar nga partia fituese të zgjedhjeve parlamentare serbe, SNS-ë, të cilën e udhëheq presidenti, Aleksander Vuçiq./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Pandemia ua vë “drynin” mbi 750 bizneseve

Publikuar

-

Nga

Pandemia ua vë drynin mbi 750 bizneseve

Gjatë kohës së pandemisë COVID-19, sipas të dhënave të Agjencisë për Regjistrim të Bizneseve në Kosovë, janë mbyllur 761 biznese të cilat kanë pasur të punësuar 1,316 punëtorë në Kosovë.

Numri më i madh i bizneseve zyrtarisht të mbyllura kanë punuar në sektorin e tregtisë me shumicë dhe pakicë, pasuar nga industria përpunuese, hoteleria dhe akomodimi.

Në listën e bizneseve të mbyllura figurojnë edhe biznese në fushën e ndërtimit, informimit dhe komunikimit dhe sektorë të tjerë.

Gjokaj: U mbyllëm për t’u hapur, por nuk arritëm

Një nga bizneset e mbyllura në sektorin e gastronomisë është ai i Emanuel Gjokajt. Në një bisedë për Radion Evropa e Lirë, Gjokaj thotë se ka qenë e pamundur të mbajë të hapur biznesin, pasi që kishte rënë qarkullimi.

Ai shton se lokali frekuentohej më së shumti nga punëtorët e organizatave të huaja që ishin me zyre afër lokalit, dhe këta punëtorë filluan të punojnë nga shtëpia, në këtë mënyrë edhe kërkesat për ushqim shënuan rënie.

“Kemi pasur një ‘Sandwich Bar’, ka qenë lokacioni i dytë që kishim hapur në shkurt të këtij viti. Por, në mars kur u përballëm me pandeminë dhe u bë mbyllja totale, ne u mbyllëm përkohësisht. Kemi filluar të punojmë pastaj në qershor, kur është bërë hapja e gastronomisë, por ishte e papërballueshme, kemi punuar me humbje dhe e kemi parë që nuk mund të vazhdojmë me atë ritëm dhe është dashur të bëhet mbyllje e përkohshme”, thotë Gjokaj.

Gjokaj thotë se mbylljen e lokalit e kishte menduar fillimisht të jetë përkohësisht, por siç thotë ai, me këtë situatë e cila po vazhdon me pandeminë, nuk ka shumë shpresë që lokali të rihapet.

Krasniqi: Numri i bizneseve të mbyllura, më shumë se 761

Por, numri i bizneseve të mbyllura po konsiderohet të jetë më i lartë nga Oda e Afarizmit të Kosovës. Skender Krasniqi, drejtor në këtë organizate, thotë për Radion Evropa e Lirë se jo të gjitha bizneset të cilat kanë shuar aktivitetin e tyre gjatë pandemisë, kanë filluar procedurat e mbylljes.

“Procedurat e mbylljes së biznesit janë të shumta dhe shumica e bizneseve hezitojnë të fillojnë procedurat, pasi që kërkohen shumë dokumentacione. Numri i bizneseve që sot nuk po funksionojnë janë me mijëra. Përveç kësaj ka edhe shumë biznese të cilat kanë reduktuar edhe stafin dhe janë në prag të mbylljes”, thotë Krasniqi.

LEXO EDHE:  Ja cilët janë 15 filmat më të mirë të 2017-s

LEXO EDHE:  Kush tha që aktorët janë të gjithë të pasur?/Këta janë 10 emrat me rrogën më të ulët!

Institucionet “po hezitojnë të pranojnë realitetin”

Për të mbyllur një biznes ekzistojnë një varg procedurash administrative. Në Administratën Tatimore të Kosovës tregojnë se për të çregjistruar biznesin, fillimisht tatimpaguesit kanë të drejtë të kërkojnë të çregjistrohen vetëm pasi të kenë paguar të gjitha detyrimet tatimore dhe pasi të kenë paraqitur bilancin e mbylljes.

Nëse tatimpaguesi ka shlyer të gjitha detyrimet tatimore, ATK do të japë një vërtetim se tatimpaguesi i ka plotësuar të gjitha kërkesat për çregjistrim.

Skender Krasniqi, drejtor në Odën e Afarizimit të Kosovës, thotë se nga vizitat në terren, te bizneset është një situatë krejt tjetër nga ajo që po thonë institucionet. Sipas tij, institucionet po hezitojnë të pranojnë realitetin që ka shkaktuar pandemia COVID-19 te bizneset.

“Nëse vazhdon edhe një valë e re e masave që ndalon aktivitetin e bizneseve dhe nuk rritet përkrahja nga shteti, ky numër i bizneseve të mbyllura dhe largimi i punëtorëve nga puna do të jetë shumë më i madh, dhe biznesi do të futet në krizë”, shton Krasniqi.

Për periudhën mars–gusht të këtij viti, sipas të dhënave të Administratës Tatimore të Kosovës, mbi një miliard euro ka pasur më pak qarkullim sesa në periudhën e njëjtë të vitit paraprak.

Bizneset në Kosovë janë ndihmuar nga Fondi për Rimëkëmbje Ekonomike i Qeverisë së Kosovës. Për këto biznese, nga ky Fond i cili kap vlerën e mbi 350 milionë euro, janë ndarë 60 milionë euro për biznese, mjete këto të cilat janë vlerësuar të pamjaftueshme.

Mekanizmat financiarë ndërkombëtarë në raportet e tyre të publikuar për efektet e pandemisë në ekonominë e Kosovë, kanë vlerësuar se janë shkaktuar dëme të mëdha. Banka Botërore në raportin e saj ka paraparë një rënie ekonomike prej 4.5 për qind në Kosovë në vitin 2020./rel

LEXO TE PLOTE