Connect with Us

Incidenti në Landfillin e Sharrës/ Përfaqësuesit e PD kallëzim në polici: Mafia e plehrave nuk do na trembë

Politikë

Incidenti në Landfillin e Sharrës/ Përfaqësuesit e PD kallëzim në polici: Mafia e plehrave nuk do na trembë

Publikuar

-

Incidenti në Landfillin e Sharrës/ Përfaqësuesit e PD kallzim në polici: Mafia e plehrave nuk do na trembë

Përfaqësuesit e PD-së, Belind Këlliçi dhe Ina Zhupa  shkuan të realizonin një kronikë në landfillin e Sharrës, por nuk u lejuan nga punëtorët.

Konfrontimi me punonjësit e landfillit ka bërë që Këlliçi dhe Zhupa t’i drejtohen Policisë së Tiranës për të bërë kallëzim, pasi janë shantazhuar dhe kërcënuar kur tentuan të bënin një denoncim në mbrojtje të interesit publik.

Në reagimin shpërndarë për mediat, PD shkruan se Mafia e plehrave e drejtuar nga Edi Rama dhe Erjon Veliaj, në bashkëpunim me Arben Ahmetaj, nuk do të na trembin. Qytetarët shqiptarë do të njihen me faktet e shpërdorimit të 75 milionë eurove të taksave të tyre të cilat ia japin pronarëve pa emër në parajsat fiskale. Drejtësia nuk do të vonojë.”

DEKLARATË NGA DREJTORIA E POLICISË SË TIRANËS, BELIND KËLLIÇI

Sikundër ju kemi bërë me dije gjatë ditës së sotme, kemi ardhur këtu në Drejtorinë e Policisë së Tiranës, së bashku me Ina Zhupën, zëdhënësen e Partisë Demokratike, për të bërë një kallzim në bazë të nenit 281 të Kodit të Proçedurës Penale e në vijim, për shantazhimin dhe kërcënimin e ushtrimit të detyrës sonë për një denoncim në mbrojtje të interesit publik.

Sikundër është bërë publike sot, me fakte të pakontestueshme, me pamje filmike, me zë dhe me figurë, ne jemi penguar në ushtrimin e detyrës sonë si funksionarë të Partisë Demokratike të Shqipërisë dhe opozitës, për të bërë një denoncim në mbrojtje të interesit publik.

Persona të orientuar, të paindentifikuar, pa na u prezantuar, n ë asnjë moment në funksionin që kishin apo detyrën që mbanin, kanë ardhur pranë nesh duke na shantazhuar dhe kërcënuar për të na larguar nga territori që rrethon “Landfillin e Sharrës”. Një skenë krimi ku 4 vite më parë ka humbur jetën një 17 vjeçar Ardit Gjoklaj, për të cilin edhe sot nuk ka asnjë person përpara drejtësisë dhe asnjë përgjegjës.

Nëse mafia e plehrave e drejtuar nga Edi Rama dhe Erjon Veliaj, në bashkëpunim me Arben Ahmetaj, mendojnë se do të na trembin e do të na zhantazhojnë e do të na stepin dhe me fake neës-et që kanë shpërndarë nëpër portale të ndryshme, ta dinë se e kanë të kotë.

LEXO EDHE:  Dështimi i radhës i Veliajt/ Qytetarët i përgjigjen maratonës: Tirana do ujë

Dy herë më fortë do t’i godasim, tre herë më fort do t’i bëjmë publike të gjitha deklaratat dhe faktet dhe këtu do të jemi.

DEKLARATË NGA DREJTORIA E POLICISË SË TIRANËS, INA ZHUPA

Ne denoncuam agresionin për të cilën ju u vutë në dijeni që ka ndodhur mëngjesin e sotëm përpara “Landfillit të Sharrës”. Ne kemi marrë përsipër të transmetojmë fakte, pamje dhe ngjarje reale që lidhen me “Landfillin e Sharrës” dhe inceneratorin e Tiranës gjë për të cilën shumë media në Tiranë nuk marrin përsipër të informojnë publikun, por tjetërsojnë të vërtetën.

Me sa duket inskenimi i sotëm me agresion ndaj opozitës ishte i drejtuar nga Edi Rama dhe Erjon Veliaj.

Rama dhe Veliaj mundohen me çdo kusht të fshihet e vërteta ndaj qytetarëve të Tiranës për të kuptuar se kush janë pronarët e këtyre inceneratorëve.

Për të kuptuar se ku shkojnë taksat, milionat, eurot që merren nga taksat e qytetarëve për pronarë “noname” që nuk dihet se ku janë në parajsa fiskale.

Edi Rama dhe Erjon Veliaj mesa duket kanë frikë nga e vërteta që fshihet prapa këtyre inceneratorëve dhe bëjnë shumë mirë që kanë frikë sepse në mos sot, nesër, ata do të hetohen dhe do të marrin dënimin e merituar për shpërdorimin e 75 milionë eurove deri tani që ia japin pronarëve pa emër në parajsat fiskale sepse drejtësia shqiptare do të duhet t’i hetojë, në mos sot, nesër, të gjithë këtë aferë korruptive që ka përfshirë kupolën drejtuese të shtetit shqiptar dhe të Bashkisë Tiranë.

Qytetarët shqiptarë dhe të Tiranës do të informohen ditë pas dite me fakte dhe dokumenta pa u stepur, pa u trembur nga asnjë presion nga përfaqësuesit zyrtar të opozitës shqiptare.

Ne do t’i qëndrojmë kauzës deri në fund për të informuar publikun mbi të vërtetat se ku shkojnë taksat e tyre.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Polic ke qenë, polic do mbetesh/ Gazetari “dush të ftohtë” Lleshajt

Publikuar

-

Nga

Polic ke qenë , polic do mbetesh/ Gazetari “dush të ftohtë” Lleshajt

Gazetari Dashamir Biçaku ka reaguar lidhur me deklaratën ofenduese të ministrit Sandër Lleshaj, ndaj policëve.

Biçaku ka shprehur keqardhje për Lleshajn ndërsa thotë se mendoi sa policë, ish- policë, drejtues e ish- drejtues të Policisë, ministra dhe ish- ministra kishte përçmuar me deklaratën e tij ministri i Brendshëm.

Mes të tjerash gazetari thekson se Lleshaj nuk i njeh dhe nuk mund t’i dijë sakrificat e një polici sado “polic” qoftë.

Unë sot jam polic ! Akti terrorist i të enjtes në Nisë, i ndërthurur me motiv fetar e poltik me prapavijë të kush e di se të kujt, për një moment zhduku nga vëmëndja e opionionit publik ngjarjet të rëndsishme në secilin prej shteteve së paku në Europë. Kështu edhe në Shqipërinë time të cilën e shoh së largu. Sigurisht pandemia e COVID- 19 po merr vëmëndjen kryesore çdo ditë, por pa u shuar lebetia e llahtarisë së të enjtes tek shfletoja lajmet e fundit mbi Nisën, një video e ministrit të Brendshëm të Shqipërisë më më bëri të rrudh buzët, të vrenjt sytë e të ndjej pak dhimbje koke.

“Polic ke qenë e polic ke mbetur”- i drejtohej deputetit Myslim Murrizi. Ky i fundit shquhet për batuta të papërmbajtura por që rasti duket se e gjeti të papërgatitur. Më tej një qëndrim në rrjetin social i koleges Anila Hoxha, më shtoi me tej rrudhjen e buzëve e vrenjten në ballë. Pasi bëra një koment ku shprehja indinjatën për për vlerësimin e ministrit ndaj vartësve të tij dhe uniformën që kanë mbajtur veshur së paku 266 dëshmorë të kësaj uniforme në luftë me banditët, ndjeva keqardhje për të. Sakaq po ashtu mendova sa policë, ish- policë, drejtues e ish- drejtues të Policisë, ministra dhe ish- ministra kishte përçmuar me deklaratën e tij ministri i Brendshëm, madje edhe veten e tij duke qenë drejtues politik i atyre që kishte përçmuar.

Nuk vonoi dhe në disa oficerë dhe ish- oficerë, drejtues dhe ish- drejtues policie nisën të më shprehnin indinjatën për deklaratën krejt të pamend të Sandrit që nuk ka arritur t’a kuptojë mbase se është vërtetë ministër i atyre policëve që përçmonte. Kam punuar 18 vite si gazetar terreni dhe drejtues në gazetë dhe televizion kurrë nuk kam përçmuar një polic, apo edhe një person sado e rëndomtë qoftë puna që bënte. Shumë prej policëve mund të bëjnë gabime, mund të jenë apo kenë qenë arrogantë apo të dhunshëm, por kurrë nuk i kam lejuar vetes të përçmoj ata mbi personalitetin e tyre.

Gjithmonë jam përpjekur të pasqyroj korrekt faktet. Ja ç’më shprehte një oficer policie, i indinjuar sa s’pushonte së shkruari: Se mos e ke provuar ndonjehere atë që ka provuar polici në trazirat e ’97- 98 e me radhe sa e sa përplasje me armë në rrugë e banesa kriminelesh, nga më të rrezikshmit. Gjaku i shumë dëshmorëve yjet e të cilëve qëndrojnë poshtë zyrës së ministrit ende shkëlqen në rrugët ku ata kanë dhënë jetën. Këta janë ata policët që përçmon Sandri. Një tjetër oficer më skruante me ironi dhe mllef: Po ku di ministri ç’është polici. Në jetën e tij nuk ka rrezikuar as vetëm të kapë minutazhin e duhur për t’u futur në vendstrehim pas një sirene alarmi të një lufte imagjinare. E aq më pak mund t’i kenë zënë sytë ndonjëherë me sy një luftë të vërtetë që bën polici për ditë me lloj lloj krimineli, duke rrezikuar jetën e tij dhe të familjes. Ai nuk i njeh dhe nuk mund t’i dijë sakrificat e një polici sado “polic” qoftë. Një tjetër ish- oficer nuk arriti të përmbahej: Nuk ka parë dhe nuk ka provuar kurrë. Me atë lloj burrerie që ai ka po të ishte në një përplasje të vërtetë me arme si polici kush e di sa çfarë dobkishte ndodhur? Ndaj unë sot jam polic për hir të gjakut të atyre 266 policëve policë eshtrat e të cilëve prehen në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit, por yjet dhe shpirti i të cilëve ndriçojnë oborrin e Ministrisë së Brendshme.

Jam polic për hir të të gjithë atyre policëve që furtunat e politikës i kanë lënë fëmijët e tyre shpesh herë pa bukë. Për hir të atyre policëve që fëmijët e tyre i shohin vetëm në gjumë, se ashtu i lënë e ashtu i gjejnë. Jam polic për hir të atyre policëve të sakrificës që mbeten në këmbë z. Ministër pasi nuk munden të shkojnë në shtëpi pas mbarimit të turnit, dhe shpeshherë bëjnë autostop rrugëve, me shpresën që shoferi i ardhshëm të mos jetë ndonjë vrasës që një ditë më parë mund ta kenë arrestuar. Jam polic për hir të atyre policëve që marrin bukën me vete nga shtëpia se shpesh herë nuk iu garantohet nga punëdhënësi, të cilët shpesh herë punojnë me orë të tëra jashtë orarit me shpresën që edhe mund t’i marrin ato para. Janë ata policë të cilët qëndrojnë përballë në çdo protestë të partive politike dhe sa herë ndërrohen qeveritë ata shahen, pështyhen, fyhen ofendohen e goditen pse mbajnë atë uniformë veshur. Unë jam polic për hir të atyre fëmijëve që nuk munden të thërrasin emrat e prindërve të tyre se tashmë ata kanë një yll pranë zyrës tënde zoti ministër. Ata ndriçojnë me gjakun e tyre errësirën ku je zhytur. Po ti a ndriçon dot si ata ? Jo z. ministër nuk mundesh. Ndaj do të qe e hirshme për ty që të ndalësh përçmimin tënd, të zbresësh në oborrin e ministrisë t’iu kërkosh falje yjeve që të ndricojnë, fëmijëve të tyre, nënave baballarëve të afërmve të tyre dhe të gjithë komunitetit që ata i kanë shërbyer. Kanë ikur me nder. Për të mos e çuar më tej dëm kohën, ngjitu sërish në zyrë shkruaj dy gisht letër për pasardhësin tënd dhe këshilloje të mos bëjë gabimin tënd. Bëhu edhe ti polic si unë dhe si shumë të tjerë që tashmë ti i drejton dhe i përçmon”, shkruan Biçaku./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ilir Beqja kundër Ramës/ Kodi Zgjedhor ka ende nevojë për të ndryshuar

Publikuar

-

Nga

Ilir Beqja kundër Ramës/ Kodi Zgjedhor ka ende nevojë për të ndryshuar

Ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqja, ka dalë kundër mazhorancës dhe kryeministrit Edi Rama për ndryshimet kushtetuese në Kodin Zgjedhor që u miratuan ditën e djeshme.

Beqja deklaron se Kodi Zgjedhor ka ende nevojë për të ndryshuar, ndërsa pretendon se në këtë sistem zgjedhor ka ende mosbarazi dhe se duhet të ketë numër të parabartë të zgjedhjeve.

Ai kërkoi në Report Tv që të kishim zona zgjedhore me numra të barabartë mandatesh.

Unë me sistemin tonë zgjedhor them se duheshin disa ndryshime të tjera. Mund të hynin në fuqi në 2025. Brenda sistemit tonë rajonal proporcional kemi sërish mosbarazi. Në Kukës janë 3 mandate dhe tashmë do të votojmë për partinë dhe për individin. Unë nëse jam zgjedhës u Kukësit do të zgjedh mes 3 emrash. Nuk është se jemi në kushte të barabarta si zgjedhës të Kukësit ashtu dhe zgjedhësit e Tiranës.

Unë do të isha i parimit që të kishim zona zgjedhore me numra të barabartë mandatesh. Prandaj duhet bërë dhe zona më e madhe. Mos qëndrojmë vetëm tek qarqet por të kemi zona me popullsi të barabartë. Jam partizan që të kemi zona me numër çift mandatesh, sepse nëse në Kukës ose në Shkodër janë 11 ose 3, ti mund ta mundësh kundërshtarin me një votë dhe merr një mandat. Në rastin e një numri çift mund të fitosh me 6 mijë vota por je sërish njësoj. Aq më shumë ka hapësirë ka mundësi që mazhoranca të krijojë koalicion me këdo që të plotësojë 71 vota”, theksoi socialisti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lëvizja e re e Topallit/ Selmani: Mendimi ndryshe ka sjellë bashkeveprime të sukseshme!

Publikuar

-

Nga

Lëvizja e re e Topallit/ Selmani: Mendimi ndryshe ka sjellë bashkeveprime të sukseshme!

Një nga mbështetëset e “Lëvizjes për Ndryshim” të Jozefina Topallit, Najada Selmani thotë se mendimi ndryshe eshte shpirti i humaneve.

Sipas saj, qyteterimet që kanë pranuar, konsideruar dhe vlerësuar mendimin ndryshe janë quajtur shoqëri demokratike ku fjala është e para gjithmonë.

Më tej Selmani thekson se në demokraci mendimi ndryshe diskutohet, trajtohet si i barazvlerë edhe në rastin kur nuk ka dakordësi, aman kurrë nuk poshtërohet.

“Mendimi ndryshe eshte shoqeruesi i njeriut qe ne fillesat e ekzistences se tij! Perendia ka thene qe ne fillim ishte fjala! Pra mendimi i artikuluar fonetikisht (ne fjale). Dijetare dhe shkendetare te ndryshen kane ndare gjithnje mes tyre mendime te ndryshme per arritje te shumta shkencore dhe dukuri e fenomene te ndryshme natyrore! Psikologjia e ka caktuar mendimin si forme te perqasjes se njeriut me realitetin qe shikon dhe jeton! Filizofia e quan mendimin si forme te larte te zhvillimit te trurit te njeriut, por edhe si aktivitet te lodhshem gjithashtu! Njeriu ne vetvete e ka mendimin si formesim te karakterit dhe individit! Njeriu pa mendimin do te ishte pa sy, pa veshe, pa fjale! Ne fakt mendimi ndryshe eshte vet njeriu individualisht i ndryshem nga njeriu! Mendimi ndryshe eshte shpirti i humaneve. Ne te kundert mendimi unison do te ishte kopje sorrogate ose klone e njeriut ne mbare globin, ne cdo mjedis jetesor! Atehere kur njerezit jane pashmangshmerisht te lidhur me mendimin ndryshe, individual, si nuk arrin dot te pranoje tek nje individ tjeter nje mendim tjeter? Eksperiancat sociale, politike, gjeografike dhe ekonomike te shoqerise njerezore na kene rrefyer se perqasja, pranimi dhe konsiderimi i mendimit ndryshe (individual) te njeriut ka sjelle bashkeveprime te sukseshme njerezore! Qyteterimet qe kane pranuar, konsideruar dhe vleresuar mendimin ndryshe jane quajtur shoqeri demokratike ku fjala eshte e para gjithmone! E kunderta, refuzini i mendimit ndryshe, pengimi dhe denimi eshte cilesuar censure, diktature, komunizem! Ne keto shoqeri fjala ishte e fundit dhe ishte ndeshkim! Heshtja binte si hije mbi keto shoqeri te verbera dhe shurdhe! Ne demokraci mendimi ndryshe diskutohet, trajtohet si i barazvlere edhe ne rastin kur nuk ka dakordesi, ama kurre nuk fyet, nuk poshterohet!”, shkruan Selmani./CNA.al

LEXO TE PLOTE