E BUJSHME/ Gjyqtari shqiptar do të vendosë drejtësi në “Camp Nou”, i besohet përballja e Uzunit kundër Barcelonës

-

Gjyqtari kosovar, por me pasaportë zvicerane, Bekim Zogaj, do të jetë në stadiumin e madh “Kamp Nou” ditën e martë, teksa do të vendosë drejtësi në ndeshjen mes Barcelonës dhe Ferencaroshit.

Zogaj, i cili gjykon në kampionatin zviceran, është zgjedhur nga UEFA, si një nga anësorët e gjyqtarit kryesor Sander Sharër për ndeshjen e Ligës së Kampioneve.

Kjo do të jetë hera e parë që një gjyqtar shqiptar do të ndajë drejtësinë në grupet e Ligës së Kampioneve.

Gjithashtu ndeshja e së martë do të jetë e veçantë edhe për sulmuesin e Kombëtares, Myrto Uzuni, pasi do të përballet me një skuadër si Barcelona dhe një lojtar të madh si Mesi.

Kaloi COVID-19 / Pozitiv, negativ, pozitiv. Muaji i çuditshëm i Ardian Ismajlit

-

Muaji i fundit ka qenë me të vërtetë i çuditshëm për Ardian Ismajlin, me të papritura dhe ndryshime të mëdha në jetën dhe karrierën e tij. Futbollisti ndërroi shtet e skuadër, duke shkuar në elitën e futbollit italian, ndërsa kalonte në heshtje infeksionin që ka pushtuar gjithë botën, COVID-19.

Ismajli në fillimin e shtatorit ishte grumbulluar me përfaqësuesen shqiptare, por asokohe u hap lajmi se ai ishte infektuar me COVID-19. FSHF vonoi, por në fund publikoi dokumentin që nxirrte lojtarin negativ në testet e kryera. Por gjithsesi, ai nuk mori pjesë në ndeshjet e shtatorit për shkak të një dëmtimi dhe u largua mes misterit nga grumbullimi.

Futbollisti ka udhëtuar menjëherë drejt Kosovës dhe sipas mediave italiane testimet e tij kishin qenë negative. Prej Prishtinës, ai udhëtoi për në Itali, ku firmosi në javën e dytë të shtatorit me Specian. Sipas rregullave, para se të niste stërvitjen me klubin, ai duhej të rezultonte dy herë negativ në tampon. Për çudinë e të gjithëve, tamponi i tij doli pozitiv dhe Ismajlit iu desh që të futej menjëherë në karantinë, pa pasur mundësinë që të stërvitej me pjesën tjetër të ekipit. Dy javë duke pritur me ankth derisa erdhi momenti që ai të dilte nga karantina e detyrueshme dhe të fillonte përsëri stërvitjen normalisht.

Megjithatë, më parë i duhej të udhëtonte drejt Kroacisë për të mbyllur dokumentacionin atje dhe për të bërë zhvendosjen edhe të banesës në Itali. Kjo i kushtoi atij edhe një tjetër karantinë të shkurtër dyditore pas kthimit, derisa mori përgjigjen e dyfishtë të tamponëve, ndonëse kishte kalur COVID-19 që herën e parë.

Të martën, futbollisti shqiptar mund të buzëqeshte më në fund në stërvitjen e Specias, e para për që pas firmës që hedhur që me 14 shtator! Ai iu bashkua pjesës tjetër të skuadrës dhe tashmë do të jetë i gatshëm për të dhënë kontributin e tij në Seinë A me këtë klub, ku ai vlerësohet si investimi më i rëndësishëm ndaj edhe e kanë bërë futbollistin më të paguar në këtë edicion.

Vlerësimet e mediave italiane: Kumbulla më i miri në fushë

-

Ja disa nga vlerësimet e bëra nga media italiane, për paraqitjet e “diamantit” të mbrojtjes shqiptare të Romës, Marash Kumbulla.

(Sportmediaset) Kumbulla 7.5: “I vetmi në radhët e Romës që luan në mënyrë fantastike, përpara zëvendësimeve ‘big’, që ndërruan rrjedhën e ndeshjes. Goli i fitores ishte qershia mbi tortë për paraqitjen e bërë nga shqiptari”.

(Tuttomercatoweb) Kumbulla 6.5: “Gjendet në vendin e duhur, në kohën e duhur, pas pasimit gjenial të Henrik Mikhitarjanit. Shqiptari kalon me kokë Von Ballmos dhe feston golin e parë në Ligën e Europës, në debutimin e tij në turnetë kontinental. Për më tepër, këto tri pikë të para të Romës në këtë turne janë plotësisht meritë e Marashit”.

(Vocegiallorossa) Kumbulla 6.5: “E gjen veten të udhëheqë repartin e mbrojtjes, ku me përjashtim të disa shpërqendrimeve të vogla, luan një ndeshje fantastike, e cila vlerësohet edhe më shumë nga goli i përmbysjes dhe i marrjes së tri pikëve të para nga Roma”.

Futbollisti i Rangers shënon golin e javës në Europa League (VIDEO)

-

Rangers fitoi me rezultatin e pastër 2-0 ndaj Standart Liege në transfertë, e vlefshme për fazën e grupeve në Ligën e Europës.

Golin e parë miqtë e realizuan në minutën e 19-të të pjesës së parë, ndërsa golin që hipotekoi fitoren e tyre u shënua në minutën e 93-të nga Kemar Roofe, i cili realizoi një gol mjaft të bukur.

29 vjeçari mori topin në zonën e tij dhe pasi shmangu tre futbollistë të Liege, goditi fort nga mesi i fushës, duke dërguar topin në fundin e rrjetë, duke lënë të shtangur jo vetëm portierin, por edhe vetë atë.