Connect with Us

VIDEO-Ura e shpresës për majmunët më të rrallë në botë

Kuriozitete

VIDEO-Ura e shpresës për majmunët më të rrallë në botë

Publikuar

-

VIDEO-Ura e shpresës për majmunët më të rrallë në botë

Për majmunët më të rrallë në botë, tani ekziston një zgjidhje e përkohshme, një urë litari duke rilidhur pemët. Dhe shkencëtarët kanë filmuar majmunë, të llojit gibbon, që ngjiten ose lëkundet përt pak sekonda.

Disa përdorën litarët si parmak, të tjerët tundeshin nga krahët dhe më të guximshmit ecnin në litar.Ata jetojnë vetëm në pyjet e ishullit Hainan të Kinës. Të nëntë në grup përdorën urën e litarit, përveç një majmuni, i cili bëri një kërcim të fuqishëm nga një pemë në tjetrën, ndonjëherë i shoqëruar edhe nga të tjerë.

Shkencëtarët e ruajtjes thonë se struktura 18 metra e gjatë mund të jetë një litar shpëtimi thelbësor për speciet e rrezikuara, ndërsa pyjet janë rikthyer në lavdinë e tyre të mëparshme.Një numër i vogël i majmunëve, përfshirë orangutanin, është parë që përdorin ura me litarë artificial.Por kjo është hera e parë që Hainan Gibbon përdorët litarët. Një program konservimi i drejtuar nga Kadoorie Farm dhe Kopshti Botanik në Hong Kong po përpiqet të shpëtojë speciet nga zhdukja.

LEXO EDHE:  Tragjike/ E mitura vetëvaret aksidentalisht

Dr Bosco Chan thotë se ura e litarit duhet të ndihmojë në rritjen e numrave si pjesë e përpjekjeve të ndryshme të ruajtjes. Pyllëzimi duhet të jetë përparësia në parandalimin e zhdukjes së specieve.Brenda habitatit të tyre, ata udhëtojnë mbi tokë nga pema në pemë. Mangësitë në kulm, si natyrore ashtu edhe të bëra nga njeriu, mund t’i lidhin ato në një zonë të caktuar, duke ndërhyrë në gjetjen e ushqimit dhe mbarështimit dhe duke rritur rrezikun e grabitjes.

Gati 20 specie gibbon ekzistojnë në të gjithë botën, nga India verilindore në Borneo. Shumica janë nën kërcënim nga shkatërrimi i pyjeve, gjuetia dhe tregtia e paligjshme.Dy specie gibbon janë zhdukur kohët e fundit në Kinë dhe të gjitha speciet kineze të mbijetuara, duke përfshirë Hainan Gibbon ( Nomascus hainanus ), klasifikohen si të Rrezikuara Kritikisht nga Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

FOTOT- Arkitektura mahnitëse e ndërtesave më të jashtëzakonshme të botës

Publikuar

-

Nga

FOTOT- Arkitektura mahnitëse e ndërtesave më të jashtëzakonshme të botës

Libri, i quajtur Gjeometria Urbane nga Andrés Gallardo Albajar, është i mbushur me fotografi mahnitëse arkitektonike.

Fotografitë nga fotografi Andrés kapin silueta magjepsëse, krahasime shumëngjyrëshe dhe forma këndore të ndërtesave më emocionuese të botës. Fotografitë, të bëra në 20 qytete në të gjithë botën, ofrojnë një turne vizual gjithëpërfshirës të arkitekturës bashkëkohore.

Nga Bilbao në Pekin, Stokholm në Seul, libri përshkruhet si një ‘udhëtim nëpër gjeometrinë urbane që formon kolonën zanore hapësinore në jetën tonë’. Segal Hamilton shton: ‘Fotografitë e tij flasin një gjuhë abstrakte të simetrisë, vijës, kurbës, ngjyrës, një gjuhe gjeometrike.

LEXO EDHE:  I vuri litarin në fyt gruas se nuk i bëri darkën/ Flet 56-vjeçari, ja pse e bëra

LEXO EDHE:  Intelektualët në litar!

Pamjet e pjesshme dhe perspektivat e pazakonta i japin Gjeometrisë Urbane një ndjesi gjithëpërfshirëse që i bën jehonë përvojës së mishëruar, dinamike të lëvizjes nëpër një qytet. ‘/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

5 sinjalet që trupi ynë na tregon kur përjetojmë “Déjà vu”

Publikuar

-

Nga

5 sinjalet që trupi ynë na tregon kur përjetojmë “Déjà vu”

Edhe pse duket si një ngjarje e rrallë, 60-80% e  njerëzve kanë pasur deja vu, por për disa, kjo mund të nënkuptojë se ekziston një gjendje themelore për të cilën trupi juaj po dërgon një sinjal për t’ju paralajmëruar. Sipas Bright Side kjo ndodh për këto arsye:

Tregon që truri juaj punon

Meqenëse përjetimi i deja vu bëhet më pak i shpeshtë kur plakemi, kjo i hutoi disa shkencëtarë sepse kjo nuk do të thotë se ka diçka që nuk shkon me kujtesën tuaj . Në fakt, mund të jetë një shenjë e një mendjeje të shëndetshme dhe të tregojë se mund të dalloni sinjale që nuk janë të sakta.

Kujtesa juaj mund të jetë e sinkronizuar

Ka shumë ekspertë që besojnë se deja vu ka të bëjë me mënyrën e kujtimit të kujtimeve. Kjo ngjarje mund të jetë një përgjigje ndaj një situate që i ngjan një përvojë nga e kaluara që nuk e mbani mend fare. Ndoshta ka ndodhur kur keni qenë një fëmijë i vogël ose nuk mund ta mbani mend për ndonjë arsye tjetër. Përveç  kësaj , ne priremi të vërejmë shumë detaje çdo ditë, por nuk i mësojmë përmendësh ato. Kështu që, mund të keni ndjenjën se keni parë një situatë më parë për shkak të atyre detajeve të vogla që keni harruar.

Mund të ndodhë menjëherë para një krize.

Ekzistojnë lloje të ndryshme të shenjave fizike dhe mendore që mund t’ju tërheqin vërejtjen para një  krize , dhe njëra prej tyre është se po përjeton deja vu. Pra, nëse keni një histori të krizave, mund të dëshironi të jeni në gatishmëri nëse gjërat përreth jush duken të njohura, por nuk keni qenë në atë pozicion më pare. Sidoqoftë, e njëjta gjë mund të ndodhë edhe nëse nuk keni probleme neurologjike. Në fakt, deja vu ndodh në të njëjtën pjesë të trurit. Akoma, besohet se mund të jetë vetëm një transmetim i vonuar midis veshëve, syve dhe shqisave të tjera.

LEXO EDHE:  I vuri litarin në fyt gruas se nuk i bëri darkën/ Flet 56-vjeçari, ja pse e bëra

LEXO EDHE:  U gjet i djegur në makinë/ Del përgjigjia e AND-së, për kosovarin

Jeni tepër i rraskapitur ose i stresuar.

Ju mund të përjetoni ndjenjën e çuditshme të familjaritetit më shumë se zakonisht kur jeni të lodhur dhe nën stres. Nëse vazhdon, duhet të konsideroni mënyra të ndryshme për të pushuar më shumë dhe për t’u çlodhur. Kjo ka të ngjarë të ndodhë sepse kur jemi nën stres vëmendja jonë është më e ulët. Për shembull, nëse shpërqendroheni nga një zhurmë ndërsa partneri juaj i ardhshëm do të vërë unazën në dorën tuaj ndaloni dhe mendoni për një sekondë. Ndërsa vazhdoni veprimin tuaj ai mund të godasë si deja vu, sepse duket sikur keni qenë në të njëjtën pozitë më parë.

“Déjà vu” e shpeshtë mund të jetë një shenjë e ankthit.

Ka pasur raste kur deja vu u shkaktua nga ankthi, gjë që e bën këtë çrregullim mendor edhe më të keq. Edhe pse shkencëtarët kanë punuar për këto, ata ende duhet të kryejnë më shumë teste për të  konfirmuar përvojën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT- Udhëtimi parahistorik i gruas me fëmijën e saj 13 mijë vjet më parë/ Zbulohen gjurmët e fosilizuara në New Mexico

Publikuar

-

Nga

FOTOT- Udhëtimi parahistorik i gruas me fëmijën e saj 13 mijë vjet më parë/ Zbulohen gjurmët e fosilizuara në New Mexico

Udhëtimi i jashtëzakonshëm parahistorik i një nëne të tmerruar dhe vogëlushit të saj përtej një shtrati lumi me baltë të frekuentuar nga grabitqarët është zbuluar nga shkencëtarët.

Gjurmët e fosilizuara tregojnë këmbët e një të vajze apo ndoshta një djali që ecën për gati një milje nëpër vatrën e gjuetarëve 13,000 vjet më parë.

Analiza tregon se i rrituri rrotullohet përtej terrenit me baltë me një ritëm të shpejtë, ndërsa mbante një fëmijë në krah.

Dyshja, me siguri të vetëdijshme për rrezikun që kishin, nuk devijuan kurrë nga një rrugë e përsosur drejt, në mënyrë që të minimizonin kohën e tyre të ekspozuar.

Ecja 1,5 km (0,9 milje) e gjatë u zbulua në New Mexico dhe gjithashtu tregon rrugën njerëzore që u kalua më vonë nga një mamuth.

LEXO EDHE:  Tenton të mbysë gruan me litar/Arrestohet lushnjari (Emri)

LEXO EDHE:  Intelektualët në litar!

Analiza e veçantë e pllajës, një shtrat i tharë liqeni, zbulon se zona ishte gjithashtu e popullarizuar me macet të egra, ujqër, bizonët dhe devetë.

Sipas studiuesve që zbuluan dhe analizuan gjurmët, nëna e dinte gjithashtu këtë, prandaj edhe ritmi i saj i shpejtë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE