Connect with Us

Seksi pas moshës 40 vjeç/ 10 gjërat që duhet t’i dini patjetër

Life Style

Seksi pas moshës 40 vjeç/ 10 gjërat që duhet t’i dini patjetër

Publikuar

-

Çfarë ndodh me trupin tuaj pas puthjes së parë?

1-Do duhet të sforcoheni pak më shumë.

Të dyja palët, burrat dhe gratë përballen me ndryshimin e hormoneve në 40-tat e tyre që mund të shkaktojë ndryshime në zgjimin seksual, dëshirën dhe rehatinë fizike të përgjithshme gjatë aktivitetit seksual. Ndryshimet në hormone mund të kërkojnë një rritje të stimulimit gjatë aktivitetit seksual ose përqëndrim më të madh në kënaqësinë sensuale.

2-Ju mund të jeni më të egër.

Çiftet në të 40-at kanë gjasa të kenë seksin më të mirë të jetës së tyre – ata kanë më shumë motivim për të eksploruar aspekte të ndryshme të seksualitetit. Çiftet janë më të hapur për të eksploruar në këtë moshë për shkak të besimit seksual, një ndjenjë më të fortë të vetes seksuale, ose ndjenjën e lidhjes më të thellë emocionale për seks më kuptimplotë dhe të pasionuar.

3-Ju do të duhet të filloni t’i kushtoni vëmendje shëndetit tuaj të zemrës.

Sistemi juaj kardiovaskular është çelësi i një jete seksuale të shëndetshme.

4-Ju mund të kaloni nëpër një ngërç dhe kjo është në rregull.

Dëshira seksuale mund të luhatet. Një ngërç në jetën tuaj seksuale, pa marrë parasysh se çfarë moshe, është e pashmangshme. Pjesa e rëndësishme është të jesh në gjendje të flasësh për atë me partnerin tënd ose një profesionist.

5-Mund të bëhesh me të vërtetë i mërzitshëm, nëse përpiqesh të krijosh.

Sasia dhe cilësia e vezëve të një gruaje zvogëlohen në mënyrë të konsiderueshme ndërsa koncepti i moshave pas 40 është më sfidues. Nëse jeni ende në kërkim të zgjerimit të familjes tuaj, ju mund të gjeni veten të angazhuar në trajtimet e pjellorisë. Për ata që përpiqen të krijojnë familje më vonë në jetë, seksi mund të bëhet një punë e përditshme.

LEXO EDHE:  FOTOT-Shpërthen me format e saj/ Abigail Ratchford, ëndrra e çdo mashkulli

6-Gratë mund të jenë më orgazmike.

Ekspertët thonë se gratë mbi 40 vjeç mund të gjejnë më shumë kënaqësi në seks se sa kanë bërë ndonjëherë më parë. Ato e dinë se çfarë duhet për të arritur atje dhe nuk janë të trembur për ta bërë atë të ndodhë.

7-Meshkujt mund të mbajnë më gjatë.

Meshkujt mbi 40 vjeç e gjejnë veten të zgjasin më shumë se në të kaluarën.

8-Mund të filloni të përqendroheni në forma të tjera të intimitetit.

Mësoni të fokusoheni në kënaqësinë dhe lidhjen me partnerin tuaj. Mësoni më shumë për atë që ju pëlqen, tani që ju keni më pak ndjenjën e urgjencës.

9-Ju do të rifokuseni në marrëdhënien tuaj.

Kur jeni në të dyzetat shumë e kanë kaluar fazën e “rritjes së foshnjave” dhe gjejnë më shumë kohë për të shpenzuar për atë që duan. Çifte kanë energji emocionale për t’u përqëndruar tek partneri i tyre.

10-Seksi është ende me të vërtetë i rëndësishëm për ju.

Studimet kanë treguar se 85 për qind e grave mbi 40 vjeç ende e konsiderojnë seksin shumë të rëndësishëm për ta./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Paralajmërimi i mjekëve/ Ja çfarë këshillash duhen ndjekur kur bëni dush në mëngjes

Publikuar

-

Nga

Koha, temperatura dhe gjatësia e dushit tuaj mund të jenë një vendim shumë personal, së bashku me sapunët dhe shampot që vendosni të përdorni ndërsa jeni atje. Natyrisht, ju jeni të mirëpritur të bëni gjithçka që ju bën të ndiheni më mirë në këtë moment, por ekspertët kanë disa sugjerime të bazuara në shkencë për atë që duhet të shmangni duke e bërë pjesë të rutinës tuaj të mëngjesit. Për t’u siguruar që jeni duke bërë atë që është më e mira për trupin tuaj, lexoni për këshilla për të mbrojtur veten ndërsa pastroni.

Dushi juaj në mëngjes nuk duhet të jetë kurrë shumë i nxehtë.

Edhe pse ideja e fillimit të mëngjesit tuaj me një dush të ftohtë ose të vakët mund të tingëllojë jo tërheqëse, ekspertët thonë se është gjëja më e mirë për ju. “Dushi juaj në mëngjes duhet të jetë i vakët dhe jo shumë i nxehtë”, thotë estetistja profesioniste  Alison Angold . “Uji shumë i nxehtë jo vetëm që do të thajë lëkurën, por gjithashtu do të heqë barrierën sipërfaqësore të lëkurës – mantelin acid. Manteli i acidit përbëhet nga djersa dhe sebumi dhe na jep një shtresë të padukshme të mbrojtjes anti-bakteriale. Kjo mbrojtje parandalon bakteret nga hyrja në lëkurë, por gjithashtu mbron nga tharja e tepërt, ndjeshmëria, acarimi, bllokimi dhe shpërthimet, kështu që është një përbërës thelbësor i lëkurës. ”

Dermatologia klinike Ailynne Marie Vergara-Wijangco , MD, pajtohet se “uji i nxehtë heq vajrat natyralë dhe dëmton lëkurën më shpejt”. Ndërsa disa njerëz pretendojnë se dushet e ftohta janë mënyra për të shkuar, ajo thotë se çdo temperaturë që ndihet mirë për ju funksionon – për sa kohë që nuk është jashtëzakonisht e nxehtë. Por kirurgu kozmetik Robert Goldman , FRACS, MB, mendon se duhet të provoni dushet e ftohta, duke vënë në dukje se një dush i ftohtë në mëngjes mund t’ju ndihmojë të zgjoheni, të përmirësojë qarkullimin e gjakut, të relaksojë muskujt e lënduar dhe të shpejtojë shërimin pas ushtrimeve intensive.

As ju ​​nuk duhet të bëni një dush të gjatë në mëngjes.

Megjithëse mund të jetë joshëse të filloni ditën tuaj me një dush të gjatë, luksoz, ekspertët paralajmërojnë kundër kësaj praktike. “Dushi për një kohë të gjatë mund të jetë i dëmshëm për lëkurën tuaj”, thotë Amber O’Brien , MD, një mjek në Mango Clinic . O’Brien sugjeron të kalosh jo më shumë se pesë deri në 10 minuta në dush në mëngjes.

LEXO EDHE:  FOTOT-Shpërthen me format e saj/ Abigail Ratchford, ëndrra e çdo mashkulli
LEXO EDHE:  Fikson meshkujt me të pasmet e saj/ Fotot më mahnitëse të Eriana Blanco

Vergara-Wijangco gjithashtu thekson se ekspozimi i zgjatur i ujit mund të çojë në lëkurë dhe flokë të thatë. Për më tepër, dushet më të gjata i japin “ujit një shans për të lejuar që çdo pastrues të jetë më i dëmshëm”, thotë ajo, kështu që sa më e shkurtër të jetë dushi, aq më mirë.

Shmangia e dusheve të gjata dhe të nxehta është veçanërisht e rëndësishme për njerëzit me sëmundje të lëkurës.

Njerëzit me gjendje të lëkurës duhet të jenë veçanërisht të vetëdijshëm për orën, ndërsa janë nën dush. O’Brien vëren se ata me ekzemë ose psoriazë duhet të kalojnë sa më pak kohë të jetë e mundur në dush ndërsa janë akoma të pastër. Vergara-Wijangco thotë të njëjtën gjë për njerëzit me dermatit atopik ose lëkurë shumë të thatë. Nëse keni ndonjë lloj gjendjeje të lëkurës, ajo mund të përkeqësohet duke bërë një dush tepër të gjatë ose shumë të nxehtë.

Dhe zgjidhni produktet tuaja të dushit me mençuri.

Koha dhe temperatura e dushit tuaj mund të jenë të parëndësishme nëse jeni duke përdorur të gjitha produktet e gabuara ndërsa jeni atje. Angold thotë se disa sapunë dhe xhel dushi mund të “prishin ekuilibrin PH të kësaj manteli acid dhe ta heqin atë nga lëkura jonë, duke e lënë lëkurën të ekspozuar ndaj kushteve të pafavorshme”.

Ajo rekomandon përdorimin e një larje trupi hidratues ose vaj dushi për të “ruajtur ekuilibrin delikat të lëkurës dhe për të lënë mbrojtjen e lëkurës në vend, ndërsa gjithashtu mbani lëkurën të hidratuar dhe të ushqyer”. Nëse keni një gjendje specifike të lëkurës, flisni me mjekun tuaj se cilat produkte janë më të mira për ju./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Pa ty nuk po muj”/ I penduar Mevlani mesazh Ledjanës

Publikuar

-

Nga

“Pa ty nuk po muj”/ I penduar, Mevlani mesazh Ledjanës

Mevlan Shaba dhe Ledjana Prenga kanë qenë çifti më i pëlqyer dhe i përfolur i Përputhen.

Ata u diskutuan shumë për lidhjen e tyre, e cila pati uljet dhe ngritjet e saj. Të dy kanë shprehur një pëlqim të madh për njëri tjetrin por vetëm para pak kohësh dyshja tha se i kishin dhënë fund romancës.

Prej kohësh Mevlani hedh dedikime të shumta në rrjetet sociale. Së fundmi ai ka hedhur një foto të tijën dhe në sfond i ka vënë këngën e tij, ku dëgjohen fjalët: “Shuj shuj se pa ty nuk po muj, a më ke dash ti ma thuj”.

LEXO EDHE:  Nga Blerta Brati/ Antitrupat në qumështin e grave të vaksinuara kundër Covid-19!

LEXO EDHE:  Fikson meshkujt me të pasmet e saj/ Fotot më mahnitëse të Eriana Blanco

Ky është një tjetër dedikim kushtuar Ledjanës, por nga ana e saj nuk ka asnjë reagim. Presim nëse dyshja do të ketë ndonjë rikthim apo jo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Nxeh rrjetin me pozat provokuese/ Fotot më hot të Victoria Lane

Publikuar

-

Nga

Victoria Lane është një nga modelet më seksi të momentit.

Bukuroshja amerikane ka një trup bombastic të cilin nuk nguron ta reklamojë në çdo foto.

Victoria ka një numër të madh ndjekësish me të cilët ndan pozat e saj të nxehta me të brendshme seksi.

Për më tepër ne kemi përzgjedhur fotot më seksi të Victoria Lane./ CNA.al

LEXO TE PLOTE