Connect with Us

“Qeveria braktis qytetarët për të paguar inceneratorët”/ PD: SPAK të mos flejë mbi dosjen e mafias së plehrave

Politikë

“Qeveria braktis qytetarët për të paguar inceneratorët”/ PD: SPAK të mos flejë mbi dosjen e mafias së plehrave

Publikuar

-

Gara false në PD/ Basha fut burrë e grua në listën e kandidatëve për Tiranën

Partia Demokratike, e përfaqësuar nga ish-deputetja Dhurata Çupi ka hedhur sërish akuza ndaj qeverisë për inceneratorët.

Çupi tha se qeveria ka braktisur qytetarët dhe mësuesit që po përballen me vështirësi për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Demokratja tha se qeveria ka lënë në mëshirë të fatit qytetarët dhe paratë e taksapaguesve shqiptarë po ia jep inceneratorëve.

Ajo theksoi se Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion duhet të mos flejë mbi biznesin mafioz të plehrave në Shqipëri, por të ndëshkojë personat e përfshirë në skandal.

“Mes qytetarëve dhe inceneratorëve, Edi Rama ka zgjedhur këtë biznes korruptiv për të hedhur aty 75 milionë euro nga taksat e shqiptarëve. 75 milion euro janë marrë nga xhepat e qytetarëve më të varfër të Europës dhe janë transferuar në parajsë fiskale, ku fshihen pronarët e kompanive fantazëm të inceneratorëve që nuk ekzistojnë.

Vetëm me 1 firmë të vetme, u ka dhënë 2 milionë euro para pak ditësh inceneratorit të Tiranës dhe atij të Fierit. Kemi faktuar këto ditë me pamje se inceneratorët nuk ekzistojnë. Ekziston vetëm vjedhja e tmerrshme që vazhdon t’u bëhet shqiptarëve.

LEXO EDHE:  Meta habit me deklaratën/ “I vetmi person me rekorde kriminale që kam takuar është Edi Rama”

Në këtë kohë të vështirë për njerëzit, 2 milionë euro janë shumë. Me to, mund të ishin siguruar maska për gjithë dimrin për 1 milionë shqiptarë (pensionistë, në ndihmë ekonomike, mësues, të papunë nga Covid-i). Me 2 milionë euro, që Rama firmos për inceneratorët, 2 mijë binzese të vogla mund të merrnin çekun 1 mijë euro, një ndihmë e propozuar nga Partia Denokratike për të lehtësuar sadopak krizën e thellë ekonomike, dhe rënien e konsumit.

Është koha që Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion të mos fle mbi biznesin mafioz të plehrave në Shqipëri. Aktet kriminale të kësaj qeverie duke vjedhur shqiptarët për llogari të mafias së plehrave duhet të ndëshkohen!

SPAK duhet të thotë pse qeveria, brenda 1 dite, i dha, praktikisht vetëm 1 kompanie me 1 mijë euro kapital, biznesin 400 milionë euro të plehrave? Kush fshihet pas kompanisë guaskë që gllabëron paratë e shqiptarëve? Mënyra sesi do të hetohet kjo dosje e tmerrshme mafioze përbën një test për SPAK-un dhe pavarësinë e tij”, deklaroi ish-deputetja./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Të bashkohemi kundër Ramës”/ Mediu thirrje Metës të shpërndajë Parlamentin

Publikuar

-

Nga

“Të bashkohemi kundër Ramës”/ Mediu thirrje Metës të shpërndajë Parlamentin

Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu, ka zhvillua një takim me strukturat e PR-së në Shkodër.

Duke analizuar situatën politike në vend, Mediu tha se Presidenti i Republikës duhet të shpërndajë parlamentin, nëse Kuvendi nuk merr në konsideratë dekretin e tij për kthimin e ndryshimeve të njëanshme të kodit elektoral të bëra nga Rama.

“Presidenti i Republikës duhet të shpërndajë parlamentin nëse parlamenti nuk merr në konsideratë dekretin e tij për kthimin e ndryshimeve të njëanshme të kodit elektoral të bëra nga Rama duke shkatërruar konsensusin e 5 qershorit dhe standardet për zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Presidenti ka bërë në mënyrë publike dhe të përsëritur qëndrimin se do shpërndajë parlamentin nëse do të cënohet kushtetuta dhe standardet e zgjedhjeve, në respekt të detyrimit të tij”, u shpreh Mediu.

LEXO EDHE:  Noka: Policia, për të ardhur keq, duhet një ligj jopolitik

LEXO EDHE:  Studimi i EuroStat/ Pse Shqipëria ka pagat më të ulta në rajon?

Mediu deklaroi se është koha e të djathtës dhe duhet të bashkohemi me shqiptarët në rrugën tonë europiane, kundër regjimit të korruptuar të Edi Ramës./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ku*vëri e pështirë intelektuale”/ Gazetari “shpërthen” keq pas miratimit të projektligjit për metrologjinë

Publikuar

-

Nga

“Ku*vëri e pështirë intelektuale”/ Gazetatari “shpërthen” keq pas miratimit të ligjit për metrologjinë

Gazetari Klodian Tomorri ka shpërthyer keq pas miratimit të ligjit për metrologjinë në Kuvend dy ditë më parë.

Duke e konsideruar si një “kurvëri të pështirë intelektuale” Tomorri shkruan se ky ligj u merr qytetareve shqiptarë miliona euro të tjera për t’i devijuar në llogari private.

“Dy dite me pare ne Kuvend u konsumua nje kurveri e peshtire intelektuale. Deputetet diskutuan 3 ore per nje ligj idiot grash dhe brenda vetem 3 minutave diskutuan dhe votuan nje ligj, qe u merr qytetareve shqiptare miliona euro te tjera per t’i devijuar ne llogari private.

Behet fjale per ligjin e ri per metrologjine, i cili zgjeron koncesionin e pompave te karburanteve duke rritur frekuencen e kontrolleve. Neni qe rrit kostot per qytetaret u propozua ne Komisionin e Veprimtariae Prodhuese nga deputeti socialist Ilir Beqja.

Para votimit, vete Ministria e Financave e kundershtoi amendamentin e propozuar nga Beqja duke deklaruar se eshte ne kundershtim me rekomandimet e Organizates Boterore te Metrologjise, e cila rekomandon vetem dy kontrolle ne vit per instrumentat mates. Po keshtu sipas Ministrise, masa e propozuar nga deputeti Beqja, qartesisht do te rrise ndjeshem kostot qe paguajne qytetaret ne cmimin e karburanteve.

Zoti Beqja dhe deputetet e tjere propozues e justifikuan masen e rritjes se kontrolleve me interesin publik per te mos lejuar abuzimet ne tregun e karburanteve. Pas ketyre debateve, ministrja e Financave, beri kunderpropozimin qe meqe deputet kerkojne shtim te kontrolleve, ajo te behet pa tarife shtese per qytetaret dhe kostoja te perballohet mga vete kompania koncesionare.

LEXO EDHE:  Çfarë humb dhe pse Lulzim Basha ka frikë nga listat e hapura?!

LEXO EDHE:  Basha tregon programin e tij ekonomik/ Po punojmë me ekspertët më të njohur në botë

Por zoti Beqja dhe koleget e tij iniciatore qe thonin se po mbronin interesin publik nuk pranuan qe shtimi i kontrolleve te behej pa tarife shtese. Perkundrazi, cdo kontroll i pompave nga koncesionari do te tarifohet me 60 euro. Kompanite qe tregtojne karburant kete koso do ja u percjellin qytetareve ne cmimin e naftes.

Kuptohet qarte se cili ka qene interesi qe mbrojne deputetet qe propozuan dhe votuan ndryshimin dhe cili ka qene motivi se pse ata e propozuan ate. Lubrifikim quhet ne gjuhen teknike.

Per ironi, ky votimi ndodhi pikerisht diten qe ai 2 metroshi i madh pyeti publikisht a keni pare ndonjehere ndonje burre 2 metra, qe genjen dhe vjedh.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Skandali i inceneratorëve/ Rama akuza Shkullakut: Ishte në krye të luftës për t’i bërë jehonë sulmit të Lulëzimit

Publikuar

-

Nga

Berisha dërgon mesazh live në emision dhe i përmend të ëmën/ “Tërbohet” Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish për skandalin e inceneratorëve, pas debatit të dy netëve më parë me gazetarët në emisionin “Opinion”.

Rama ka hedhur akuza të forta ndaj gazetarit Armand Shkullaku dhe kryetarit të opozitës Lulzim Basha, të cilët i kanë kërkuar llogari për inceneratorët.

Kreu i qeverisë akuzon Shkullakun se i bëri jehonë sulmit të Bashës, ndërsa pretendon se skandali i inceneratorëve nuk është i vërtetë.

Rama deklaron se analisti, në cilësinë e drejtuesit të prodhimit të TV Klan ka bërë një film për inceneratorin dhe për prodhimin e energjisë nga plehrat në Elbasan disa vite më parë.

“Shkullaku Lulëzimi Plehrat Opinioni

Parmbrëmë tek Fevziu Armand Shkullaku ishte në krye të luftës së panelit të armatosur me gjysëm të vërteta (që janë edhe gënjeshtrat më të mëdha), për t’i bërë jehonë sulmit sharjeshpifës të Lulëzimit mbi impiantet moderne të përpunimit të mbetjeve në Tiranë, Elbasan e Fier ose siç i quan Luli, me atë fodullëkun përbuzës të gjumashit kur bën sikur s’ka gjumë, “inceneratorët”.

Analisti arriti të mohonte sy për sy edhe fjalët e veta edhe vetë provën materiale, e cila rrëzoi në sy të të gjithëve gënjeshtrën ulëritëse se në impiantin e Elbasanit nuk është prodhuar kurrë energji! Por e vërteta e plotë lidhur me këtë episod, ku analisti u vu këmbëngulësisht në shërbim të Lulit, është se Shkullaku jo vetëm nuk gënjeu nga padija, po ai vetë, në cilësinë e drejtuesit të prodhimit të TV KLAN, ka bërë edhe një goxha film për inceneratorin dhe për prodhimin e energjisë nga plehrat në Elbasan disa vite më parë!

LEXO EDHE:  Thirrja e fortë e Tomor Alizotit/ PD të distancohet nga “5 Maji”

LEXO EDHE:  Studimi i EuroStat/ Pse Shqipëria ka pagat më të ulta në rajon?

Nuk e di nëse filmi në fjalë është bërë dhe shfaqur kundrejt pagesës apo ka qenë thjesht entuziazmi për impaktin e madh pozitiv mbi mjedisin të inceneratorit të Elbasanit, por materiali të cilin mund ta gjeni të plotë në youtube https://youtu.be/_nk9-3Av39Y duket se i ka pëlqyer aq shumë drejtuesit të atëhershëm të prodhimeve sa që e ka shfaqur edhe në ABC Neës edhe në TV KLAN!

Kush do të mësojë ca më shumë se ç’i panë sytë e ç’i dëgjuan veshët tek Fevziu gjatë atij debati haluçinant, le të ndjekë 4 minutat bashkëngjitur…”, shkruan kryeministri krahas një videoje të publikuar në rrjetet sociale, ku flitet për inceneratorët./ CNA.al

LEXO TE PLOTE