Connect with Us

Partia e Jacinda Ardern fiton zgjedhjet

Bota

Partia e Jacinda Ardern fiton zgjedhjet

Publikuar

-

Partia e Jacinda Ardern fiton zgjedhjet

Partia e kryeministres së Zelandës së Re, Jacinda Ardern ka fituar zgjedhjet e përgjithshme.

Me pothuajse të gjitha votat e numëruar, Partia e Punës e Ardern ka fituar 19 për qind të votave, duke bërë që kjo parti të fitojë shumicën të madhe në parlament.

“Zelanda e Re tregoi se Partia e Punës ka mbështetjen më të madhe në pothuajse 50 vjet”, tha Ardern para mbështetësve, pasi shpalli fitoren.

“Ne nuk do ta marrim mbështetjen tuaj si të mirëqenë. Unë ju premtoj se ne do të jemi partia që do të qeverisë për të gjithë qytetarët e Zelandës së Re”, shtoi ajo.

Partia Popullore, e qendrës së djathtë, ka pranuar humbjen dhe aktualisht ka fituar 27 për qind të votave.

Partia e Ardern pritet të fitojë 64 ulëse në parlament, që janë të mjaftueshme që partia të ketë shumicën e plotë. Asnjë parti nuk ka arritur të fitojë kaq shumë ulëse, që prej vitit 1996, kur Zelanda e Re nisi së zbatuari një sistem të ri të votimit.

LEXO EDHE:  Zelanda e re drejt fitores/ Dita e parë pa asnjë rast me COVID-19

Zgjedhjet e përgjithshme në Zelandë të Re fillimisht ishin paraparë që të mbaheshin në muajin shtator, por u shtyn për një muaj, për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Votimet u zhvilluan të premten dhe mbi një milion persona vetëm kishin votuar paraprakisht më 3 tetor.

Përveç zgjedhjeve të përgjithshme, qytetarët në Zelandë të Re kanë votuar edhe për dy referendume./rel

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Sondazhi/ Kush mund të jetë fituesi i zgjedhjeve, Trump apo Biden?

Publikuar

-

Nga

Sondazhi/ Kush mund të jetë fituesi i zgjedhjeve, Trump apo Biden?

Ndërsa kanë mbetur pak ditë nga zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit, kandidati demokrat për Shtëpinë e Bardhë Joe Biden duket se ka një epërsi të ngushtë përballë Presidentit Trump, tregojnë anketat në shkallë kombëtare. Materiali në vazhdim i hedh një vështrim zhvillimeve më të fundit nga fushatat e të dy kandidatëve, ndërsa miliona amerikanë kanë votuar tashmë.

Sipas të dhënave të së shtunës, më shumë se 90 milionë amerikanë kanë votuar deri tani me postë, fizikisht në qendra votimi apo mënyra të tjera. Mindora Maddox është një prej tyre.

“Njerëzit më thoshin shko dhe voto më herët. Kështu mu mbush mendja dhe votova”, thotë ajo.

Kandidati demokrat Joe Biden është përpjekur t’i përkufizojë zgjedhjet si referendum ndaj mënyrës se si Presidenti Trump iu përgjigj pandemisë.

“Nuk po kandidoj me premtimin e rremë se do të jem në gjendje t’i jap fund pandemisë thjesht duke shtypur butonin. Por ajo që mund t’ju premtoj është kjo: Që ditën e parë do të fillojmë të bëjmë gjërat e duhura.”

Presidenti Trump po bën fushatë me premtimet për mirëqënie, duke theksuar të dhënat e fundit ekonomike.

“I patë shifrat, 33.1 për qind rritje e Prodhimit të Brendshëm Bruto. Më e madhja në historinë e vendit, afro tre fish, duke e sjellë PBB në 3.5 për qind, në nivelet para pandemisë”.

Ndërsa protestat kundër dhunës policore vazhdojnë të trondisin vendin, demokrati Biden fajëson presidentin për nxitje të ndasive racore.

Nga ana tjetër, Presidenti Trump thotë se vetëm ai mund ta vendosë rendin dhe ligjin, duke akuzuar kundërshtarin e tij Joe Biden se po mbështet anarkistët dhe se ka një axhendë socialiste, për të cilën thotë se do të shkatërrojë Shtetet e Bashkuara. Whit Ayres është analist republikan me firmën hulumtuese “North Star Opinion Research”.

LEXO EDHE:  Zelanda e Re nuk ka më raste me Covid-19/ Kufijtë do të qëndrojnë të mbyllur

LEXO EDHE:  FOTO/ Pushime të magjishme në Zelandën e Re

“Argumenti përmbyllës i zotit Biden është pikërisht i njëjti argument që ka dhënë që në fillim se është koha për të bashkuar vendin dhe për një fillim të ri. Argumenti përmbyllës i fushatës së zotit Trump duket se është se Joe Bideni dhe demokratët do të shkatërrojnë jetën e amerikanëve. Mesazh që vështirë të ngjisë tek njerëzit”.

Sipas anketave kombëtare të premten, ish-Nënpresidenti Biden mban ka një epërsi prej 7 për qind ndaj zotit Trump. Por zgjedhjet amerikane nuk përcaktohen nga vota popullore, por nga vota elektorale e secilit shtet. Ky është një sistem sipas të cilit fituesi i merr të gjitha në të 50 shtetet, përveç shteteve Mein (Maine) dhe Nebraska. Një kandidati i duhen minimalisht 270 vota elektorale nga 538 gjithësej për të fituar zgjedhjet.

Zoti Trump shpreson të përsërisë fitoren e vitit 2016, duke siguruar votat e kolegjit elektroral në shtetet kritike për rezultatin, ku sondazhet tregojnë një epërsi të vogël të zotit Biden. Robert Griffin është me grupin hulumtues “Democracy Fund Voter Study Group”.

“Trump nuk po humbet aq keq në disa prej shteteve të lëkundura se sa në shkallë kombëtare. Por pyetja qendron nëse prirja kombëtare do të jetë më e thellë se sa tek shtetet e lëkundura vendimtare, që të ketë vërtet një ndryshim”.

Por cilat shtete duhet të fitojë zoti Trump për të mbajtur Shtëpinë e Bardhë ? Analistja republikane Manda Iovino me “WPA Intelligence” ofron opinion e saj.

“Pensilvania dhe Florida janë shtete të rëndësishme. Nëse presidenti nuk paraqitet mirë atje, ose humbet Floridën, atëherë vështirë të shohësh një prirje të qartë fitoreje për të”.

Zoti Trump do të zhvillojë katër tubime në Pensilvani gjatë fundjavës ndërsa rivali i tij Biden do të zhvillojnë tubime në këtë shtet të hënën./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

Rëndohet bilanci i viktimave në Turqi/ Gjendet i pajetë nën rrënoja dhe një tjetër shqiptar

Publikuar

-

Nga

Rëndohet bilanci i viktimave në Turqi/ Gjendet i pajetë nën rrënoja dhe një tjetër shqiptar

Është rritur bilanci i viktimave me origjinë shqiptare që kanë humbur jetën si pasojë e tërmetit shkatërrues që goditi Turqinë.

Ambasadori i Kosovës në Ankara Ilir Dugolli ka konfirmuar se numri i viktimave që janë gjetur të pajetë nën rrënojat e ndërtesave të shembura ka shkuar në tre.

Viktimat me origjinë nga Kosova janë Nazmije Dograjan 64-vjeçe, Hatixhe Dogruja 70-vjeçe dhe burri i saj Bajram Dogruja 73-vjeç.

LEXO EDHE:  Zelanda e Re me zero raste aktive/ Heq masat kundër koronavirusit

LEXO EDHE:  Zelanda e Re nis daljen nga izolimi/ Ripahen bizneset dhe shkollat

Kujtojmë se e ndjera  Nazmie Dograjan është gjetur nën rrënojat e pallatit e përqafuar me të birin, i cili për fatin e mirë ka shpëtuar dhe gjendet në spital në gjendje kritike për jetën./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Izolimi/ Ku gabuan qeveritë dhe çfarë duhet të bëjnë tani

Publikuar

-

Nga

Izolimi/ Ku gabuan qeveritë dhe çfarë duhet të bëjnë tani

Nga Mohamed A. El-Erian

Pavarësisht kthesës mbresëlënëse të situatës në Kinë, dhe në disa vende të tjera aziatike, shpresat për një rimëkëmbje në formë V-je për ekonominë globale, i kanë lënë vendin realizmit se ritmi i rritjes ekonomike është duke humbur. Edhe më shqetësues është rreziku i një recesioni të dyfishtë në disa vende evropiane.

Kuptimi se pse po ndodh kjo, dhe reagimi në përputhje me rrethanat, do të përcaktojë në një pjesë të madhe, nëse:në pritje të zbulimit dhe shpërndarjes masive të një vaksine, ekonomia botërore do përballet me një panoramë edhe më të pasigurt, ndoshta duke kërcënuar edhe rimëkëmbjen e Azisë.

Pesë leksionet që po dalin në pah nga Evropa kanë një rëndësi më të gjerë, veçanërisht për SHBA:

Vala e dytë e Covid-19, po përhapet shumë më shpejt, sesa prisnin shumica e qeverive.

Rritja e rasteve, mundet dhe në fakt e mbingarkon lehtësisht sistemin e testimeve dhe gjurmimit të kontakteve.

Rritja e rasteve,sjell shtimin e shtrimeve në spital, duke futur shpejt në kolaps kapacitetin e sistemit shëndetësor.

Qeveritë ndihen të detyruara të veprojnë, pavarësisht nga kostoja politike.

Qasjet analitike më elegante, përfshirë fokusimin tek ‘vatrat e nxehta’ apo rajonet specifike, janë dëshmuar të vështira në praktikë, çka ka sjellë një rikthim në kufizimet kombëtare në disa vende.

Situata është e ndërlikuar edhe nga kompleksiteti i gjërave me të cilat përballen demokracitë liberale në përmbushjen e njëkohshme të 3 objektivave:një shëndet publik optimal, rikthim të ndërveprimeve ekonomike dhe sociale më normale,dhe respektimin e lirive personale për të punuar, udhëtuar dhe bashkëvepruar në aspektin social.

Kësaj i shtohet natyra shumë e pabarabartë e ndërprerjeve të shkaktuara nga Covid-19, me segmentet më të pafavorshme socio-ekonomike të popullsisë, që kanë marrë një pjesë disproporcionale të goditjes mbi shëndetin, të ardhurat, pasurinë dhe mundësitë.

Pastaj është koncepti i një “vere të shpërdoruar”. Ndërsa kemi parë përparime inkurajuese në zhvillimin e trajtimeve terapeutike dhe vaksinave, ato nuk kompensojnë në mënyrën e duhur progresin e pamjaftueshëm në përpjekjet për të pasur sisteme më të forta testimi dhe gjurmimi, që mund të identifikojnë dhe izolojnë shpejt individët e infektuar, dhe të kufizojnë rreziqet që ata paraqesin për veten dhe të tjerët.

LEXO EDHE:  Zelanda e Re nis daljen nga izolimi/ Ripahen bizneset dhe shkollat

LEXO EDHE:  Pas tre orësh troket Viti i Ri/ Ja vendet ku do të festohet më parë

Ky raund i dytë i bllokimeve kombëtare, do të ndryshojë në 4 mënyra nga ai i nisur në mars: Do të jetë më pak universal, me shkollat ​​dhe aktivitetet prodhuese që do të vijojnë aktivitetin për aq kohë sa të jetë e mundur; do të jetë më pak uniform në të gjitha vendet; ka të ngjarë të jetë më i vështirë për familjet në nevojë, teksa qeveritë do të jenë të paafta ose jo të gatshme të përsërisin paketat e mëdha të lehtësimit fiskal, që e zbutën disi goditjen herën e fundit; dhe këto bllokime do të përballen me një rezistencë shumë më të hershme nga segmente të pakënaqura të popullsisë.

Sfida për qeveritë është tani e dyfishtë. Së pari, ato duhet të bindin qytetarët e tyre se kjo periudhë e fundit e ndërprerjes së jetës së tyre normale do të jetë e vlefshme, dhe do të sjellë shpejt një progres real drejt sigurimit të një rihapje të shëndetshme ekonomike, e cila mund të ruhet edhe para pasjes së një vaksine efektive.

Së dyti, qeveritë do të duhet të përfitojnë nga rënia e mundshme e infeksioneve pas bllokimit, për të forcuar ndjeshëm sistemet e testimit dhe gjurmimit, ndërsa të identifikojnë dhe fokusojnë vëmendjen tek grupet më të prekshme nga pikëpamja mjekësore, shkruan bota.al

Dhe deri sa të mbërrihet aty ka shumë rreziqe. Sa më shumë vende të përsërisin ciklin e rihapjeve të paqëndrueshme, aq më i madh do jetë dëmi ekonomik, përfshirë falimentimet në rritje, papunësinë afatgjatë dhe rritjen e pasigurisë ekonomike midis familjeve.

LEXO TE PLOTE