Connect with Us

“Më mirë një maskë mbrojtëse se një maskë oksigjeni”/ Najada Çomo apel të fortë qytetarëve

Shëndeti

“Më mirë një maskë mbrojtëse se një maskë oksigjeni”/ Najada Çomo apel të fortë qytetarëve

Publikuar

-

“Më mirë një maskë mbrojtëse se një maskë oksigjeni”/ Najada Çomo apel të fortë qytetarëve

Shefja e Spitalit Infektiv Najada Çomo ka dalë me një video-mesazh ku i bën apel qytetarëve të mbajnë maskën në ambiente të hapura për të ulur përhapjen e koronavirusit.

Çomo thotë se duke mbajtur maskën jashtë shtëpisë por edhe duke respektuar distancimin fizik do të ulet mundësia e transmetimit të virusit nga një person në një tjetër.

Ajo shprehet se është më mirë të mbash një maskë mbrojtëse sot se sa një maskë oksigjeni që mund të zgjasë nga disa ditë deri në muaj.

“Sigurisht që mbajtja e maskës në ambiente të jashtme ul mundësinë e  infeksionit bashkuar me distancimin fizik dhe ul mundësinë  e transmetimit të virusit nga një person në një tjetër.

LEXO EDHE:  Shtatë raste të reja me Covid-19 në Elbasan, mes tyre anëtari i Dhomës së Avokatisë

Duke mbajtur maskën ulet numri i personave të infektuar dhe numri i personave të shtruar në spital,. Dua t’iu them një gjë, më mirë të mbash një maskë jashtë se sa të mbash një maskë oksigjeni me ditë dhe me muaj. Prandaj më mirë parandaloni se sa të sëmureni nga infeksioni Covid”, shprehet Najada Çomo./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Stresi mund të shkaktojë “sindromën e zemrës së thyer”/ Mënyrat se si mund ta menaxhoni atë

Publikuar

-

Nga

Stresi mund të shkaktojë "sindromën e zemrës së thyer"/ Mënyrat se si mund ta menaxhoni atë

Ndërsa stresi nuk mund të shkaktojë drejtpërdrejt një sulm në zemër, ai mund të ketë një ndikim të madh në shëndetin tuaj të zemrës, dhe madje të shkaktojë një ngjarje që ndihet tamam si një sulm në zemër.

Ja se çfarë duhet të dini në lidhje me efektet e stresit kronik në zemrën tuaj, si dhe një gjendje të rrallë të quajtur kardiomiopatia e shkaktuar nga stresi. Stresi kronik është një faktor rreziku për sëmundjet e zemrës

Stresi kronik mund të çojë në presion të lartë të gjakut, ose hipertension , i cili është një faktor kryesor i rrezikut për një sulm në zemër. Sipas një studimi të vitit 2010 në Raportet aktuale të hipertensionit, stresi kronik – përfshirë atë nga paragjykimet racore, varfëria ose problemet e marrëdhënieve – kontribuon në zhvillimin e hipertensionit. Rreth 70% e njerëzve që kanë sulmin e tyre të parë në zemër do të kenë hipertension.

Stresi gjithashtu rrit rrahjet e zemrës suaj. Me kalimin e kohës, një gjendje e zgjatur e stresit mund të ketë një ndikim negativ në zemrën tuaj. Për shembull, ankthi shoqërohet me një rrezik më të lartë të shumë llojeve të sëmundjeve të zemrës: sëmundja e arterieve koronare , dështimi i zemrës dhe çrregullimet e ritmit të zemrës si takikardia .

Stresi i papritur mund të shkaktojë “sindromë të zemrës së thyer”, e cila ndihet si një sulm në zemër

LEXO EDHE:  “Jam refuzuar dhe përbaltur”/ Taulant Muka “zbraz” ankesat ndaj Ramës

LEXO EDHE:  Konfirmohen 12 raste të reja me koronavirus/ MSH zbulon ku janë vatrat e reja

Një nga mënyrat më dramatike që stresi mund të ndikojë në zemrën tuaj është duke shkaktuar kardiomiopati takotsubo , e njohur gjithashtu si kardiomiopati e shkaktuar nga stresi ose “sindroma e zemrës së thyer”. Kjo ndjehet tamam si një sulm në zemër , me simptoma që përfshijnë dhimbje gjoksi dhe gulçim, por është një gjendje krejtësisht tjetër, thotë Lauren Gilstrap , MD, një kardiologe në Qendrën Mjekësore Dartmouth Hitchcock. Këto simptoma shfaqen papritmas, të shkaktuara nga një ngjarje emocionuese stresuese, siç është vdekja e papritur e një të dashur. “Paraqitja e tij nuk është delikate”, thotë Gilstrap. “Njerëzit mendojnë se po pësojnë një sulm në zemër”.

Si të menaxhoni stresin dhe të zvogëloni rrezikun e sulmit në zemër?

Ulja dhe menaxhimi i stresit përmes ndërgjegjësimit, ushtrimeve dhe hobeve është një pjesë e rëndësishme e shëndetit të përgjithshëm dhe mund të përmirësojë shëndetin e zemrës. Sidoqoftë, të bësh ndryshime në stilin e jetës për të ulur stresin është jashtëzakonisht e vështirë për njerëzit. Për shkak të kësaj, Gilstrap rekomandon që pacientët e saj të hedhin një vështrim realist në stresuesit në jetën e tyre dhe të rregullojnë atë që munden, pa u shqetësuar shumë për ato që nuk janë në kontrollin e tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Boom rastesh nga Covid-19/ Humbin jetën pesë persona

Publikuar

-

Nga

Nga maska, te dezinfektimi dhe qëndruimi në klasë/ Miratohen udhëzimet, çfarë duhet të dijnë nxënësit dhe mësuesit

Ministria e Shëndetësisë informon qytetarët lidhur me situatën epidemiologjike në 24 orët e fundit të COVID19 në Shqipëri.

Mësohet se janë kryer 1289 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 273 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.
Janë shëruar 44 qytetarë, duke e çuar në 10,001 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:
192 raste në Tiranë, 17 raste në Korçë, 12 raste në Lezhë, 10 raste në Gjirokastër, 8 raste në Shkodër, 7 raste në Sarandë5 raste në Kavajë, 4 raste në Durrës, 3 raste në Fier, 2 raste në Kurbin, Kamëz, Tepelenë, Gramsh, 1 rast në Lushnje, Mirditë, Mallakastër, Mat, Divjakë, Malësi e Madhe, Patos.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 259 pacientë, 20 në terapi intensive nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 74 vjeçar nga Durrësi, një 76 vjeçar nga Tirana, një 81 vjeçar nga Rrogozhina, një 82 vjeçar nga Shkodra, një 91 vjeçar nga Korça.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.Nisur nga rritja e numrit të rasteve positive në ditët e fundit, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u bën thirrje qytetarëve të zbatojnë me rigorozitet masat e vendosura. Të mbajnë maskën detyrimisht edhe në ambienet jashtë shtëpise, të respektojnë distancën fizike prej së paku 1.5 metër dhe të kujdesen vazhdimisht për higjienën personale, si të vetmet mjete që kemi në dispozion për mbrojtur veten dhe të afërmit tanë.

LEXO EDHE:  “Qeveria na ka gënjyer”/ Qytetarët braktisin Lezhën

LEXO EDHE:  Konfirmohen 12 raste të reja me koronavirus/ MSH zbulon ku janë vatrat e reja

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.

Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

COVID-19 – Statistika (17 Tetor 2020)

Raste të reja ditore 273
Të shëruar ne 24 orë 44
Humbje jete në 24 orë 5
Testime ditore 1,289

Testime totale 106,093
Raste pozitive 16,774
Raste të shëruara 10,001
Raste Aktive 6,325
Humbje jete 448

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3176
Durrës 651
Shkodër 451
Fier 364
Korçë 356
Lezhë 324
Elbasan 265
Vlorë 231
Berat 182
Kukës 165
Dibër 84
Gjirokastër 76

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Fiksimi” i hershëm i gjermanëve mund të mbajë larg virusin/ Zbulohet “manuali me udhëzime për ventilimin” për shkollat

Publikuar

-

Nga

“Fiksimi” i hershëm i gjermanëve mund të mbajë larg virusin/ Zbulohet “manuali me udhëzime për ventilimin” për shkollat

Praktika e hapjes së dritareve për disa minuat për të ajrosur ambientin është një fiksim kombëtar në Gjermani. Por tani zyrtarët e kanë kombinuar këtë me një tjetër mani po aq fiksuese, duke krijuar një document të gjatë që u tregon mësuesve saktësisht se si duhet të ajrosin klasat për të larguar infeksionet e Coronavirusit.

Shkollat gjermane të ajrosen plotësisht kundër koronavirusit

Agjencia Federale e Mjedisit (UBA) ka zbuluar një “manual udhëzimi të ventilimit” me katër faqe për shkollat gjermane, duke përcaktuar saktësisht pse, kur dhe si klasat duhet të hapin dritaret e tyre për një ajër të plotë, për të mbrojtur të gjithë nga “grimcat infektive” ” Udhëzimet janë vendosur të shpërndahen në të gjithë vendin në javët e ardhshme.

“Rekomandimi ynë kryesor është që klasat të ajrosen rregullisht çdo 20 minuta për rreth pesë minuta me dritare të hapura,” tha Presidenti i UBA Dirk Messner. Kjo praktikë është e njohur në gjermanisht si “ventilim shpërthyes” (Stoßlüften) dhe “do të thotë që ajri të ndërrohet plotësisht me ajër të pastër nga jashtë tri herë në orë”.

Dritaret gjithashtu duhet të qëndrojnë të hapura gjatë pushimit dhe drekës, ndërsa dera duhet të mbetet e mbyllur për të parandaluar përhapjen e grimcave nëpër korridore në klasat e tjera. Ai shtoi se nëse klasat nuk mund të ajrosen, ose nëse dritaret mund të anohen, agjencia beson se ato nuk janë të përshtatshme për të dhënë mësim.

Gjermania vë bast se ajri i pastër mabn larg koronavirusin

LEXO EDHE:  Basha me shkodranët në çadër/Porositë që iu jep për protestën e 13 majit

LEXO EDHE:  Shtatë raste të reja me Covid-19 në Elbasan, mes tyre anëtari i Dhomës së Avokatisë

Gjermania pushtoi titujt e gazetave dhe mediave online muajin e kaluar kur njoftoi se po përqafonte dashurinë e saj për ajrin e pastër për të larguar infeksionet e koronavirusit dhe kishte shtuar “ventilimin” në formulën anti-korona. Akronimi AHA, pra, u bë AHACL, i cili qëndron për distancën (Abstand), higjienën (Higjena), mbulimin e fytyrës (Alltagsmaske), aplikacionin për paralajmërimin e koronavirusit (Corona-Ëarn-App) dhe ventilimin (Lüften).

Zakoni i gjermanëve për të hapur dritaret, pa marrë parasysh se si është moti jashtë, mund të duket i veçantë për të huajt, por Angela Merkel ka theksuar vazhdimisht se “mund të jetë një nga mënyrat më të lira dhe më efektive” të frenimit të përhapjes së virusit . Ky mesazh përsëritet nga Messner: “Atje ku ka shumë njerëz në një hapësirë të mbyllur, virusi mund të grumbullohet në ajër. Ventilimi është masa më e thjeshtë dhe më efektive për të hequr viruset nga ajri në klasa. ”

Dhe për ata që shqetësohen që fëmijët e tyre mund të kenë ftohtë gjatë muajve të vjeshtës dhe dimrit në shkollë, UBA siguron: me ventilim të përhershëm, temperatura në dhomë bie vetëm për disa gradë dhe rritet përsëri shpejt pasi të jenë mbyllur dritaret./ CNA.al

LEXO TE PLOTE