Connect with Us

FOTOT- Arkitektura mahnitëse e ndërtesave më të jashtëzakonshme të botës

Kuriozitete

FOTOT- Arkitektura mahnitëse e ndërtesave më të jashtëzakonshme të botës

Publikuar

-

FOTOT- Arkitektura mahnitëse e ndërtesave më të jashtëzakonshme të botës

Libri, i quajtur Gjeometria Urbane nga Andrés Gallardo Albajar, është i mbushur me fotografi mahnitëse arkitektonike.

Fotografitë nga fotografi Andrés kapin silueta magjepsëse, krahasime shumëngjyrëshe dhe forma këndore të ndërtesave më emocionuese të botës. Fotografitë, të bëra në 20 qytete në të gjithë botën, ofrojnë një turne vizual gjithëpërfshirës të arkitekturës bashkëkohore.

Nga Bilbao në Pekin, Stokholm në Seul, libri përshkruhet si një ‘udhëtim nëpër gjeometrinë urbane që formon kolonën zanore hapësinore në jetën tonë’. Segal Hamilton shton: ‘Fotografitë e tij flasin një gjuhë abstrakte të simetrisë, vijës, kurbës, ngjyrës, një gjuhe gjeometrike.

LEXO EDHE:  Botohet në gjermanisht dhe suedisht romani “1803” i shkrimtarit Besim Xhelili

Pamjet e pjesshme dhe perspektivat e pazakonta i japin Gjeometrisë Urbane një ndjesi gjithëpërfshirëse që i bën jehonë përvojës së mishëruar, dinamike të lëvizjes nëpër një qytet. ‘/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

5 sinjalet që trupi ynë na tregon kur përjetojmë “Déjà vu”

Publikuar

-

Nga

5 sinjalet që trupi ynë na tregon kur përjetojmë “Déjà vu”

Edhe pse duket si një ngjarje e rrallë, 60-80% e  njerëzve kanë pasur deja vu, por për disa, kjo mund të nënkuptojë se ekziston një gjendje themelore për të cilën trupi juaj po dërgon një sinjal për t’ju paralajmëruar. Sipas Bright Side kjo ndodh për këto arsye:

Tregon që truri juaj punon

Meqenëse përjetimi i deja vu bëhet më pak i shpeshtë kur plakemi, kjo i hutoi disa shkencëtarë sepse kjo nuk do të thotë se ka diçka që nuk shkon me kujtesën tuaj . Në fakt, mund të jetë një shenjë e një mendjeje të shëndetshme dhe të tregojë se mund të dalloni sinjale që nuk janë të sakta.

Kujtesa juaj mund të jetë e sinkronizuar

Ka shumë ekspertë që besojnë se deja vu ka të bëjë me mënyrën e kujtimit të kujtimeve. Kjo ngjarje mund të jetë një përgjigje ndaj një situate që i ngjan një përvojë nga e kaluara që nuk e mbani mend fare. Ndoshta ka ndodhur kur keni qenë një fëmijë i vogël ose nuk mund ta mbani mend për ndonjë arsye tjetër. Përveç  kësaj , ne priremi të vërejmë shumë detaje çdo ditë, por nuk i mësojmë përmendësh ato. Kështu që, mund të keni ndjenjën se keni parë një situatë më parë për shkak të atyre detajeve të vogla që keni harruar.

Mund të ndodhë menjëherë para një krize.

Ekzistojnë lloje të ndryshme të shenjave fizike dhe mendore që mund t’ju tërheqin vërejtjen para një  krize , dhe njëra prej tyre është se po përjeton deja vu. Pra, nëse keni një histori të krizave, mund të dëshironi të jeni në gatishmëri nëse gjërat përreth jush duken të njohura, por nuk keni qenë në atë pozicion më pare. Sidoqoftë, e njëjta gjë mund të ndodhë edhe nëse nuk keni probleme neurologjike. Në fakt, deja vu ndodh në të njëjtën pjesë të trurit. Akoma, besohet se mund të jetë vetëm një transmetim i vonuar midis veshëve, syve dhe shqisave të tjera.

LEXO EDHE:  Botohet në gjermanisht dhe suedisht romani “1803” i shkrimtarit Besim Xhelili

LEXO EDHE:  Librat që rekomandohen nga Bill Gates

Jeni tepër i rraskapitur ose i stresuar.

Ju mund të përjetoni ndjenjën e çuditshme të familjaritetit më shumë se zakonisht kur jeni të lodhur dhe nën stres. Nëse vazhdon, duhet të konsideroni mënyra të ndryshme për të pushuar më shumë dhe për t’u çlodhur. Kjo ka të ngjarë të ndodhë sepse kur jemi nën stres vëmendja jonë është më e ulët. Për shembull, nëse shpërqendroheni nga një zhurmë ndërsa partneri juaj i ardhshëm do të vërë unazën në dorën tuaj ndaloni dhe mendoni për një sekondë. Ndërsa vazhdoni veprimin tuaj ai mund të godasë si deja vu, sepse duket sikur keni qenë në të njëjtën pozitë më parë.

“Déjà vu” e shpeshtë mund të jetë një shenjë e ankthit.

Ka pasur raste kur deja vu u shkaktua nga ankthi, gjë që e bën këtë çrregullim mendor edhe më të keq. Edhe pse shkencëtarët kanë punuar për këto, ata ende duhet të kryejnë më shumë teste për të  konfirmuar përvojën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT- Udhëtimi parahistorik i gruas me fëmijën e saj 13 mijë vjet më parë/ Zbulohen gjurmët e fosilizuara në New Mexico

Publikuar

-

Nga

FOTOT- Udhëtimi parahistorik i gruas me fëmijën e saj 13 mijë vjet më parë/ Zbulohen gjurmët e fosilizuara në New Mexico

Udhëtimi i jashtëzakonshëm parahistorik i një nëne të tmerruar dhe vogëlushit të saj përtej një shtrati lumi me baltë të frekuentuar nga grabitqarët është zbuluar nga shkencëtarët.

Gjurmët e fosilizuara tregojnë këmbët e një të vajze apo ndoshta një djali që ecën për gati një milje nëpër vatrën e gjuetarëve 13,000 vjet më parë.

Analiza tregon se i rrituri rrotullohet përtej terrenit me baltë me një ritëm të shpejtë, ndërsa mbante një fëmijë në krah.

Dyshja, me siguri të vetëdijshme për rrezikun që kishin, nuk devijuan kurrë nga një rrugë e përsosur drejt, në mënyrë që të minimizonin kohën e tyre të ekspozuar.

Ecja 1,5 km (0,9 milje) e gjatë u zbulua në New Mexico dhe gjithashtu tregon rrugën njerëzore që u kalua më vonë nga një mamuth.

LEXO EDHE:  Të gjithë i akuzojnë për operacione plastike/ Fadil Berisha zbulon të vërtetën për Marina Vjollcën

LEXO EDHE:  Librat që rekomandohen nga Bill Gates

Analiza e veçantë e pllajës, një shtrat i tharë liqeni, zbulon se zona ishte gjithashtu e popullarizuar me macet të egra, ujqër, bizonët dhe devetë.

Sipas studiuesve që zbuluan dhe analizuan gjurmët, nëna e dinte gjithashtu këtë, prandaj edhe ritmi i saj i shpejtë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Vemjet me gëzof po “pushtojnë” SHBA/ Pickimi i tyre është aq i dhimbshëm sa mund të dëmtojë dhe kockat

Publikuar

-

Nga

Vemjet me gëzof po “pushtojnë” SHBA/ Pickimi i tyre është aq i dhimbshëm sa mund të dëmtojë dhe kockat

Vemjet e tmerrshme me gëzof përmbajnë helm dhe mund të shkaktojnë dëme serioze tek njerëzit.Së fundi një numër i madh vemiesh janë përhapur në të gjithë Virxhinian.

“Vemjet hanë gjethe lisi dhe elm, por ato mund të gjenden në parqe”, shkruajnë në rrjetet sociale Departamenti i Pylltarisë i Virxhinias.

Shqetësuese, nëse prekeni nga vemjet pasi mund të shkaktojnë dhimbje, si dhe të vjella dhe ethe.

“Një pickim i vemjes ndjehet si një pickim i një blete, por më keq. Dhimbja nga pickimi është e menjëhershme dhe përhapet menjëherë, madje mund të bëjë që kockat tuaja të dëmtohen. “Njerëzit të cilët janë pickuar në dorë thonë se dhimbja mund të shkojë deri në shpatull dhe të zgjasë deri në 12 orë.”

LEXO EDHE:  Ina Zhupa kujton premtimin e shkelur të Veliajt/ Vetëm në qendër të Tiranës po ndërtohen 14 kulla

LEXO EDHE:  Ina Zhupa kujton premtimin e shkelur të Veliajt/ Vetëm në qendër të Tiranës po ndërtohen 14 kulla

“Përhapja është një fjalë e madhe, por shifrat janë shumë më të larta. Dhe patjetër që numri i raporteve është shumë më i lartë. ”, tha Eric Day, një ekspert nga Virginia Tech./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE