Connect with Us

Artan Hoxha zbulon si gjobiten bizneset/ Persona me maska dërgojnë fatura

Politikë

Artan Hoxha zbulon si gjobiten bizneset/ Persona me maska dërgojnë fatura

Publikuar

-

Vrasja e të rinjëve për parcelat me drogë/ Artan Hoxha tregon se si policia tentoi të devijonte hetimet

Gazetari Artan Hoxha ka denoncuar se si po gjobiten bizneset nga persona të tjerë dhe sipas tij kjo është bërë shkak i disa atentateve në autostradë.

Hoxha tha se grupet kriminale i vendosin gjoba biznesve dhe persona me maskë shkojnë e i kërcënojnë që t’i japin paratë.

Gazetari theksoi se gjobat nuk vendosen vetëm nga grupet kriminale, por edhe nga bizneset më të mëdha.

“Këta njerëz nuk kanë shkuar për të vrarë. Kanë shkuar për t’i thënë biznesmenit aty që nuk ke paguar faturën. Këta kanë shkuar, kanë dhënë mesazhin, nuk kanë marrë paratë dhe kanë gjuajtur. Siç shkon OFL për të dërguar formularin, por me plumba dhe ngaqë nuk kanë marrë përgjigje kanë marrë hapin tjetër. Bizneseve i vendoset gjobë nga bizneset e tjera.

LEXO EDHE:  Artan Hoxha ngre alarmin/ "Elementë të botës së krimit po fillojnë të lëvizin"

Grupet kriminale përdorin maska, jo si ato të Piperos, por maska dhe shkojnë i kërkojnë bizneseve paratë”, u shpreh gazetari në Abc News./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Të bashkohemi kundër Ramës”/ Mediu thirrje Metës të shpërndajë Parlamentin

Publikuar

-

Nga

“Të bashkohemi kundër Ramës”/ Mediu thirrje Metës të shpërndajë Parlamentin

Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu, ka zhvillua një takim me strukturat e PR-së në Shkodër.

Duke analizuar situatën politike në vend, Mediu tha se Presidenti i Republikës duhet të shpërndajë parlamentin, nëse Kuvendi nuk merr në konsideratë dekretin e tij për kthimin e ndryshimeve të njëanshme të kodit elektoral të bëra nga Rama.

“Presidenti i Republikës duhet të shpërndajë parlamentin nëse parlamenti nuk merr në konsideratë dekretin e tij për kthimin e ndryshimeve të njëanshme të kodit elektoral të bëra nga Rama duke shkatërruar konsensusin e 5 qershorit dhe standardet për zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Presidenti ka bërë në mënyrë publike dhe të përsëritur qëndrimin se do shpërndajë parlamentin nëse do të cënohet kushtetuta dhe standardet e zgjedhjeve, në respekt të detyrimit të tij”, u shpreh Mediu.

LEXO EDHE:  7 mjekë dhe 500 mijë maska ndihmë Shqipërisë / Meta falenderon Italinë: Partner i pazëvendësueshëm

LEXO EDHE:  “Boll me justifikime e gënjeshtra”/ Basha ultimatum Ramës: Bëj detyrën dhe merr masa reale!

Mediu deklaroi se është koha e të djathtës dhe duhet të bashkohemi me shqiptarët në rrugën tonë europiane, kundër regjimit të korruptuar të Edi Ramës./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Qeveria braktis qytetarët për të paguar inceneratorët”/ PD: SPAK të mos flejë mbi dosjen e mafias së plehrave

Publikuar

-

Nga

Gara false në PD/ Basha fut burrë e grua në listën e kandidatëve për Tiranën

Partia Demokratike, e përfaqësuar nga ish-deputetja Dhurata Çupi ka hedhur sërish akuza ndaj qeverisë për inceneratorët.

Çupi tha se qeveria ka braktisur qytetarët dhe mësuesit që po përballen me vështirësi për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Demokratja tha se qeveria ka lënë në mëshirë të fatit qytetarët dhe paratë e taksapaguesve shqiptarë po ia jep inceneratorëve.

Ajo theksoi se Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion duhet të mos flejë mbi biznesin mafioz të plehrave në Shqipëri, por të ndëshkojë personat e përfshirë në skandal.

“Mes qytetarëve dhe inceneratorëve, Edi Rama ka zgjedhur këtë biznes korruptiv për të hedhur aty 75 milionë euro nga taksat e shqiptarëve. 75 milion euro janë marrë nga xhepat e qytetarëve më të varfër të Europës dhe janë transferuar në parajsë fiskale, ku fshihen pronarët e kompanive fantazëm të inceneratorëve që nuk ekzistojnë.

Vetëm me 1 firmë të vetme, u ka dhënë 2 milionë euro para pak ditësh inceneratorit të Tiranës dhe atij të Fierit. Kemi faktuar këto ditë me pamje se inceneratorët nuk ekzistojnë. Ekziston vetëm vjedhja e tmerrshme që vazhdon t’u bëhet shqiptarëve.

LEXO EDHE:  Nënshtetësia shqiptare për Kryepeshkopin Janullatos/ Artan Hoxha: Meta i dha fund budallallikut 25-vjeçar

LEXO EDHE:  7 mjekë dhe 500 mijë maska ndihmë Shqipërisë / Meta falenderon Italinë: Partner i pazëvendësueshëm

Në këtë kohë të vështirë për njerëzit, 2 milionë euro janë shumë. Me to, mund të ishin siguruar maska për gjithë dimrin për 1 milionë shqiptarë (pensionistë, në ndihmë ekonomike, mësues, të papunë nga Covid-i). Me 2 milionë euro, që Rama firmos për inceneratorët, 2 mijë binzese të vogla mund të merrnin çekun 1 mijë euro, një ndihmë e propozuar nga Partia Denokratike për të lehtësuar sadopak krizën e thellë ekonomike, dhe rënien e konsumit.

Është koha që Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion të mos fle mbi biznesin mafioz të plehrave në Shqipëri. Aktet kriminale të kësaj qeverie duke vjedhur shqiptarët për llogari të mafias së plehrave duhet të ndëshkohen!

SPAK duhet të thotë pse qeveria, brenda 1 dite, i dha, praktikisht vetëm 1 kompanie me 1 mijë euro kapital, biznesin 400 milionë euro të plehrave? Kush fshihet pas kompanisë guaskë që gllabëron paratë e shqiptarëve? Mënyra sesi do të hetohet kjo dosje e tmerrshme mafioze përbën një test për SPAK-un dhe pavarësinë e tij”, deklaroi ish-deputetja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ku*vëri e pështirë intelektuale”/ Gazetari “shpërthen” keq pas miratimit të projektligjit për metrologjinë

Publikuar

-

Nga

“Ku*vëri e pështirë intelektuale”/ Gazetatari “shpërthen” keq pas miratimit të ligjit për metrologjinë

Gazetari Klodian Tomorri ka shpërthyer keq pas miratimit të ligjit për metrologjinë në Kuvend dy ditë më parë.

Duke e konsideruar si një “kurvëri të pështirë intelektuale” Tomorri shkruan se ky ligj u merr qytetareve shqiptarë miliona euro të tjera për t’i devijuar në llogari private.

“Dy dite me pare ne Kuvend u konsumua nje kurveri e peshtire intelektuale. Deputetet diskutuan 3 ore per nje ligj idiot grash dhe brenda vetem 3 minutave diskutuan dhe votuan nje ligj, qe u merr qytetareve shqiptare miliona euro te tjera per t’i devijuar ne llogari private.

Behet fjale per ligjin e ri per metrologjine, i cili zgjeron koncesionin e pompave te karburanteve duke rritur frekuencen e kontrolleve. Neni qe rrit kostot per qytetaret u propozua ne Komisionin e Veprimtariae Prodhuese nga deputeti socialist Ilir Beqja.

Para votimit, vete Ministria e Financave e kundershtoi amendamentin e propozuar nga Beqja duke deklaruar se eshte ne kundershtim me rekomandimet e Organizates Boterore te Metrologjise, e cila rekomandon vetem dy kontrolle ne vit per instrumentat mates. Po keshtu sipas Ministrise, masa e propozuar nga deputeti Beqja, qartesisht do te rrise ndjeshem kostot qe paguajne qytetaret ne cmimin e karburanteve.

Zoti Beqja dhe deputetet e tjere propozues e justifikuan masen e rritjes se kontrolleve me interesin publik per te mos lejuar abuzimet ne tregun e karburanteve. Pas ketyre debateve, ministrja e Financave, beri kunderpropozimin qe meqe deputet kerkojne shtim te kontrolleve, ajo te behet pa tarife shtese per qytetaret dhe kostoja te perballohet mga vete kompania koncesionare.

LEXO EDHE:  Berisha dërgon mesazh live në emision dhe i përmend të ëmën/ “Tërbohet” Rama

LEXO EDHE:  Artan Hoxha ngre alarmin/ "Elementë të botës së krimit po fillojnë të lëvizin"

Por zoti Beqja dhe koleget e tij iniciatore qe thonin se po mbronin interesin publik nuk pranuan qe shtimi i kontrolleve te behej pa tarife shtese. Perkundrazi, cdo kontroll i pompave nga koncesionari do te tarifohet me 60 euro. Kompanite qe tregtojne karburant kete koso do ja u percjellin qytetareve ne cmimin e naftes.

Kuptohet qarte se cili ka qene interesi qe mbrojne deputetet qe propozuan dhe votuan ndryshimin dhe cili ka qene motivi se pse ata e propozuan ate. Lubrifikim quhet ne gjuhen teknike.

Per ironi, ky votimi ndodhi pikerisht diten qe ai 2 metroshi i madh pyeti publikisht a keni pare ndonjehere ndonje burre 2 metra, qe genjen dhe vjedh.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE