Connect with Us

“Amerikani i “marrë” në Golem”/ Mitro Çela rrëfen historinë e padëgjuar

Satire Politike

“Amerikani i “marrë” në Golem”/ Mitro Çela rrëfen historinë e padëgjuar

Publikuar

-

Nga Mitro Çela/ Në libër për gjyshin

Në Golem është një shkollë. Teknike. E lashtë me një histori amerikane.

Themelet e shkollës i hapi një amerikan: Charles Telford Erikson.

Në vitin 1908 Erikson erdhi në Tiranë. Turqit e përzunë në Elbasan. Bashkë me gruan dhe katër fëmijë. Ishte misionar i fesë protestante-evangjelist.

Zuri miqësi me Lef Nosin, Aqif Pashë Elbasanin.

Në vitin 1910 e përzuri nga Elbasani. U vendos në Manastir.

U kthye në Elbasan. Përsëri, person i pa dëshëruar, nga ushtria sërbe.

Në vitin 1919 shkoi në Koferencën e Paqes në Paris. Avokat i Shqipërisë tek Presidenti Willson. Delegat i “Vatrës” në SHBA.

Në vitin 1920 hapi dy shkolla për vajza: Në Tiranë dhe në Kavajë.

-Në vitin 1924 më ftoi Ahmet Zogu në vilën e tij në Durrës.-Kujton amerikani.- Më tha:

-Cilën shkollë do të hapësh tani?

-Institutin shqiptaro-amerikan për agrikulturë. Në Golem.

-Pse në Golem?-Pyeti Zogu.-

-Golemi është në qëndër: Tirana-Durrësi-Kavaja.- Karshi deti. Porti. Ka klimë dhe tokë të bekuar nga perëndia!

LEXO EDHE:  KUPONI PATRIOT: URRA!

Në vitin 1926 u hap shkolla. Një pjesë të fondeve i dhuroi Presidenti amerikan. Gjeti 5-6 mësues amerikanë.

Shkolla kishte një fermë me 300 ha tokë. Dy traktorë. Makina korrëse. Në atë kohë ne fushat e Shqipërisë “sundonte” parmënda?!

Në vitin 1927 Erikson mbajti një fjalim me nxënësit dhe mësuesit:

-Çdo punë e nisur, duhet të ketë një ide. Shkolla jonë e ka idenë e saj:

-Të mësoni të mbani mirë shtëpinë tuaj! Përparimi i një kombi, nis nga lulëzimi i çdo shtëpie!

Po fati i shkollës?

Erdhi fashizmi.

Shkolla ndryshoi tabelën: “Arnaldo Musolini”. Ruajti përmbajtjen.

Erdhi komunizmi: shkolla e ruajti emrin e mirë.

Erdhi demokracia: shkollës ju vu kazma?!

Vjet qeveria dha 250 milionë lekë. U bë shkolla. Tërmeti rrënoi konviktin e rrënuar. Po bëhet ndërtesë e re. Në dilemë pronësia për tokën.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satire Politike

Petrit Vasili ankohet te Meta: Nuk më përgjigjen ish-deputetët!

Publikuar

-

Nga

Petrit Vasili ankohet te Meta: nuk më përgjigjen ish - deputetët!

Një hall shumë i madh e ka zënë Peço zinë, kokëtorrollakun e LSI-së, Petrit Vasilin me 362 votat e tij.

Nuk e dëgjon dhe nuk i përgjigjet asnjë prej ish-deputetëve, të cilëve ky karagjoz i politikës ju kërkon të bëhen si ai, të zenë e të shkruajnë nga 4-5 statuse në ditë kundër reformës në drejtësi, kundër qendrimit amerikan dhe të BE-së për reformën ose të shajnë kryeministrin e ta quajnë shkollëpak siç e quan Peço Vasili etj.

Dhe për të zgjidhur këtë hall të madh që e ka zënë, Petrit Vasili bëri të vetme gjë që di të bëjë, mori vrapin me këmbën e tijë çalë-çalë a thua se po kercen napolonin dhe e mbajti frymë  drejt e tek Presidenti Meta!

-Nuk më dëgjojnë më, nuk më bindet asnjë! I marr të gjithë në telefon, ju shkruaj edhe mesazhe, po vetëm Endriti më përgjigjet, të tjerët asnjë! Nuk reagojnë, nuk shkruajnë, nuk na duan e nuk na binden më!

Ja, kështu i tha e nxinte i tëri deri në vërë më shumë nga sa nxin zakonisht.

-Si ka mundësi?, pyeti rëndë Meta.

-Ja pra që nuk më dëgjojnë! Dhe e dinë shumë mirë që porositë e mia janë të tuat në fakt, por ata prapë nuk më përgjigjen, vazhdoi Petriti gjithë nerv dhe helm bashkë.

-Ju kam thënë reagoni, ju kam thënë shkruani, ju kam thënë të shajnë e të shqyejnë po nuk duan, nuk më përgjigjen më. Shkurt nuk na duan më!

LEXO EDHE:  Mitro Çela, stari i ri ne Vizion Plus

LEXO EDHE:  Mitro Çela rrëfen “tmerrin” tek Liqeni/ Ndodhia e papritur, dhe biseda me Nard Ndokën

Meta pasi e pa Vasil zinë mirë e mirë në bebe të syrit, zgurdulloi të vetët deri në maksimum dhe ndërsa mbushi ballim me rrudha, ju kthye vëngër vasalit të tij të bindur:

Po ty për çfarë të kam unë që të vish e të më ankohesh? Ik e merru me ta se do t’ua tregoj unë qefin pastaj! Dhe menjeherë mori në telefon Endritin dhe ju hakërrye si ta kishte aty përpara syve:

-Pse nuk i përgjigjeni Petrit Vasilit, pse nuk i zbatoni urdhërat e tij që të reagoni të gjithë në bllok, pse unë do të reagoj për ju?

Nuk dihet se ç’përgjigje i ka dhënë Endriti nga ana tjetër e telefonit, por mund te merret me mend gjithësesi.

Por pavarësisht të gjithave, Petritit që në LSI të gjithë e thërrasin me mbiemrin Vasali doli nga zyra e shefit duke buzëqeshur me atë buzëqeshjen buzëmpirë që ngjan më shumë me të zgerdhirën e tij tipike prej njeriu të bindur…

Sepse ia hodhi helmin shefit e tani ndjehet më i qetë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Kaç Islami shikon ëndrra dhe zgjohet me “makthe”

Publikuar

-

Nga

Kaç Islami shikon ëndrra dhe zgjohet me "makthe"

Ish-deputetit të PS-së, Kastriot Islamit, i cili pasi u përjashtua nga socialistët shkoi tek PD, duket se ka filluar të shikojë “ëndërra” dhe të zgjohet me “makthe”.

Së fundi në një postim në rrjetet sociale, Katriot Islami ka bërë një postim, që të bën të dyshosh se vërtetë do ketë parë “ëndërra” të frikshme, ose I lënë mënjëanë kërkon të bëjë protagonistin politik, duke publikuar palacollëqe.

Islami shkruan se qytetarët i janë ankuar se kafja e hidhur, po iu shkakton diabet, sepse detyrohen ta ëmbëlsojnë me sheqer.

Te nderuar miq, shume qytetare me jane ankuar se kane dyshime qe “kafja e hidhur”, sidomos ajo qe tregetohet me cmim te ulet ne oret e para te mengjesit, po ju shkakton Diabetin 2. Sepse sipas tyre jane te detyruar te perdorin shume sheqer per te neutralizuar hidhesine. Nuk kam dijeni per kete gje dhe sygjeroj qe fjalen e fundit te sakte ta thote nje mjek specialist?! Shpresoj qe kjo te mos jete e vertete sepse efektet/pasojat do te ishin te shumellojta… ndjese per shqetesimin per kete lajm jo te kendshem!”-shkruan Islami në postimin e tij.

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Harrojeni “kërpëraten”/ Videoja epike e Xhelal Mziut që nuk di të lexojë

Publikuar

-

Nga

Ish-deputetja Majlinda Halili, e cila zuri vendin e Lulzim Bashës në Kuvend, pasi opozita dogji mandatet e deputetëve, do të mbahet mend si deputetja e “kërpëratave”, për shkak të gafave që bëri gjatë një fjalimi në foltoren e parlamentit.

Por, edhe parlamenti i ri që do të konstituohet në shtator, duket se do të ketë pasues dinjitoz të “kërpëratave”, për më tepër edhe me titullin “doktor” dhe duket të jetë deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Xhelal Mziu.

LEXO EDHE:  Video-Jo vetëm në matematikë/ Basha “merr 4” edhe në gjeografi, habit me gafën në Golem

LEXO EDHE:  HABERET E MITROS /PSE MUNGOI FIRMA E FMN?!

Ky i fundit ka mbajtur një fjalim në Kuvendin Kombëtar të PD, në 17 korrik, ku duket qartë vështirësia që ka në lexim.

Nuk e dimë se kush ia ka shkruar fjalimin “doktor Mziut”, por ama ajo që kuptohet qartë është se Mziu, mezi arrin ta lexojë.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: