Connect with Us

5G një nga karakteristikat e iPhone 12/ Kjo nuk është arsyeja e vetme pse duhet ta keni një smartphone të tillë

Teknologji

5G një nga karakteristikat e iPhone 12/ Kjo nuk është arsyeja e vetme pse duhet ta keni një smartphone të tillë

Publikuar

-

iPhone 12 i Apple është një nga telefonat e parë të mençur të kompanisë që vijnë me 5G. Ndërsa është një hap i rëndësishëm për iPhone, vetëm mbështetja 5G nuk mjafton një arsye për të azhurnuar.

Rrjetet më të shpejta 5G funksionojnë në një distancë të shkurtër dhe gjenden vetëm në zona shumë të kufizuara përreth SH.B.A.

Por sjellja e 5G në iPhone 12 siguron që telefoni do të mbetet i rëndësishëm në të ardhmen ndërsa rrjetet 5G zhvillohen gjatë viteve të ardhshme.

Për muaj me radhë, analistët kanë parashikuar që iPhone i parë 5G i Apple do të rezultojë në një “superçikletë” të azhurnimeve që mund të bëjë lançimin më të madh të smartfonëve të këtij Apple në vite. Por nëse po mendoni të azhurnoni në iPhone të ri, mos e bëni vetëm për shkak të 5G.

Ndërsa është e vërtetë që Apple është një nga prodhuesit më të mëdhenj të smartphone-ve që ka sjellë 5G në pajisjet e saj, ka një arsye të mirë pse. Rrjetet e gjeneratës së ardhshme 5G nuk janë standarde kur bëhet fjalë për përdorimin e të dhënave celulare në SH.B.A.

LEXO EDHE:  iPhone 12 shkakton konfuzion në aplikacionin NHS Covid-19

Kjo do të thotë që kur të zhbllokoni iPhone 12, ka shumë mundësi që të përjetoni shpejtësi të ngjashme me ato të ofruara nga telefoni 4G LTE që tashmë zotëroni. Dhe do të duhet pak kohë para se rrjetet 5G të ofrojnë performancë dukshëm më të shpejtë.

Nëse vendosni të azhurnoni në iPhone tjetër, bëjeni sepse pajisja juaj aktuale po ngadalësohet ose ndoshta sepse keni një model të vjetër që nuk ka Face ID. Apo ndoshta sepse jeni duke kërkuar një rritje në performancën e kamerës ose jetëgjatësinë e baterisë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Përjashtoi ‘Enel’ nga Android Auto/ Google gjobitet me 102 milion euro

Publikuar

-

Nga

Google gjobitet me shumën prej 102 milion euro

Rregullatori i konkurrencës në Itali e ka gjobitur Google me 102 milion euro për përjashtimin e një aplikacioni për lëvizje elektronike të zhvilluar nga Enel nga sistemi Android i gjigandit të teknologjisë amerikane.

 “Për më shumë se dy vjet, Google nuk e ka lejuar JuelPass të Enel të veprojë në Android Auto, një sistem që lejon aplikacionet të përdoren në mënyrë të sigurt në makina duke kufizuar përdorimin e tij ndërsa favorizon Google Maps” , tha rregullatori të enjten.

“Sjellja e kontestuar mund të ndikojë në zhvillimin e lëvizshmërisë elektronike në një fazë thelbësore. me efekte të mundshme negative të përhapjes në rritjen e automjeteve elektrike (EV),” tha ajo.

Në një deklaratë që njofton gjobën për abuzimin e një pozicioni dominues, rregullatori i kërkoi Google që të vinte në dispozicion JuicePass në Android Auto.

LEXO EDHE:  Sa i papërshkueshëm është telefoni juaj nga uji?/ Përgjigjja mund t’iu befasojë

LEXO EDHE:  Testimi i shikimit të syrit në smartphone

 “Google “me respekt nuk pajtohet” me vendimin e rregullatorit të antitrustit dhe do të shqyrtojë dokumentet për të vendosur hapat e tij të ardhshëm, tha një zëdhënës i Google në Itali./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Si të shmangni bllokimin nga WhatsApp pas 15 majit?

Publikuar

-

Nga

Si të shmangni bllokimin nga WhatsApp pas 15 majit?

Afati i fundit për pranimin e kushteve të reja të WhatsApps është vetëm dy ditë larg. Përdoruesit që nuk bien dakord me politikat e reja të privatësisë do të humbasin funksionalisht nga llogaria e tyre, por kjo nuk do të ndodhë domosdoshmërisht menjëherë.

Si të shmangni bllokimin nga WhatsApp më 15 maj?

Lajmi i mirë është se edhe përdoruesit të cilët nuk kanë pranuar politikat e reja ËhatsApp deri në afatin e 15 majit ende kanë një shans për të mbajtur llogarinë e tyre në punë.

Uebfaqja WhatsApp thekson : “Askush nuk do t’i fshijë llogaritë e tij ose të humbasë funksionalitetin e WhatsApp më 15 maj për shkak të këtij azhurnimi.”Ajo gjithashtu theksoi që bisedat dhe llogaria juaj nuk do të fshihen pas 15 majit.

Nëse nuk i pranoni kushtet do të keni akoma disa javë dhe shumë përkujtesa që duhet të pranoni para se të humbni funksionet në llogarinë tuaj WhatsApp. Pas kësaj pike, përkujtuesit do të bëhen këmbëngulës dhe vështirë të injorohen. Kjo është kur do të zbuloni se mezi mund ta përdorni aplikacionin derisa të pranoni azhurnimin.

LEXO EDHE:  Sa i papërshkueshëm është telefoni juaj nga uji?/ Përgjigjja mund t’iu befasojë

LEXO EDHE:  Karakteristika e iPhone 12 që mund të ndihmojë të bindë miliona njerëz të përditësojnë telefonat e tyre

Uebfaqja WhatsApp thotë se kjo nuk do të ndodhë me të gjithë përdoruesit në të njëjtën kohë. WhatsApp shpjegoi: “Pas disa javësh funksionalitet të kufizuar, nuk do të jeni në gjendje të merrni thirrje hyrëse ose njoftime dhe WhatsApp do të ndalojë dërgimin e mesazheve dhe thirrjeve në telefonin tuaj.”

Në këtë pikë nuk do të keni zgjidhje tjetër përveç se të klikoni pranoni në kushtet e reja të WhatsApp ose fytyrën tuaj, duke mos e përdorur kurrë më llogarinë tuaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Google Pay do të lejojë përdoruesit të dërgojnë para nga një shtet në tjetrin

Publikuar

-

Nga

Google Pay tani do t’u lejojë përdoruesve në SH.B.A. të dërgojnë para tek miqtë dhe familjet e tyre në Indi dhe Singapor. Kjo zyrtarisht shënon hyrjen e gjigandit të teknologjisë në tregun e shërbimeve të dërgesave. Google ka bashkëpunuar me Western Union dhe Wise për të mundësuar shërbimin e ri përmes aplikacionit Google Pay.

Megjithëse transferimet e huaja përmes Google Pay janë fillimisht të kufizuara në Indi dhe Singapor, por ka plane për të zgjeruar shërbimin në rreth 280 vende globalisht më vonë këtë vit. Google Pay mund të jetë në gjendje të tërheqë një numër të madh migrantësh në SH.B.A. me azhurnimin më të fundit.

Është e rëndësishme të theksohet se transferimet e huaja përmes Google Pay janë të kufizuara në përdoruesit individualë. Kjo do të thotë që aplikacioni nuk ju lejon të dërgoni para nga SH.B.A. në ndonjë biznes në Indi ose Singapor. Përdoruesit në Indi gjithashtu nuk janë të pajisur me funksionin për të dërguar para në SH.B.A. përmes aplikacionit Google Pay.

Si të dërgoni para në Google Pay nga SH.B.A. në Indi ose Singapor

LEXO EDHE:  Shkrim në letër apo në tablet?/ Studiuesit zbulojnë se cili është më i mirë për të aktivizuar trurin

LEXO EDHE:  Për nostalgjikët e lojës “Snake” vjen aplikacioni për smartphone

Për të dërguar para përmes Google Pay, kërkoni për përdoruesin e Google Pay të cilit doni të dërgoni para, prekni butonin ‘paguaj’ dhe më pas zgjidhni Western Union ose Wise. Pas kësaj, prekni ‘vazhdo’ për të parë shumën e saktë që do të marrë marrësi. Trokitni lehtë mbi butonin ‘vazhdo’ dhe zgjidhni se si doni që marrësi të marrë paratë , përmes UPI ose përmes marrjes së parave.

Deri në fund të vitit, Google planifikon të zgjerojë shërbimin e transferimit të parave të huaja përmes aplikacionit Google Pay në më shumë se 200 vende dhe territore përmes Western Union dhe në më shumë se 80 vende përmes Wise./CNA.al

LEXO TE PLOTE