Connect with Us

5 sinjalet që trupi ynë na tregon kur përjetojmë “Déjà vu”

Kuriozitete

5 sinjalet që trupi ynë na tregon kur përjetojmë “Déjà vu”

Publikuar

-

5 sinjalet që trupi ynë na tregon kur përjetojmë “Déjà vu”

Edhe pse duket si një ngjarje e rrallë, 60-80% e  njerëzve kanë pasur deja vu, por për disa, kjo mund të nënkuptojë se ekziston një gjendje themelore për të cilën trupi juaj po dërgon një sinjal për t’ju paralajmëruar. Sipas Bright Side kjo ndodh për këto arsye:

Tregon që truri juaj punon

Meqenëse përjetimi i deja vu bëhet më pak i shpeshtë kur plakemi, kjo i hutoi disa shkencëtarë sepse kjo nuk do të thotë se ka diçka që nuk shkon me kujtesën tuaj . Në fakt, mund të jetë një shenjë e një mendjeje të shëndetshme dhe të tregojë se mund të dalloni sinjale që nuk janë të sakta.

Kujtesa juaj mund të jetë e sinkronizuar

Ka shumë ekspertë që besojnë se deja vu ka të bëjë me mënyrën e kujtimit të kujtimeve. Kjo ngjarje mund të jetë një përgjigje ndaj një situate që i ngjan një përvojë nga e kaluara që nuk e mbani mend fare. Ndoshta ka ndodhur kur keni qenë një fëmijë i vogël ose nuk mund ta mbani mend për ndonjë arsye tjetër. Përveç  kësaj , ne priremi të vërejmë shumë detaje çdo ditë, por nuk i mësojmë përmendësh ato. Kështu që, mund të keni ndjenjën se keni parë një situatë më parë për shkak të atyre detajeve të vogla që keni harruar.

Mund të ndodhë menjëherë para një krize.

Ekzistojnë lloje të ndryshme të shenjave fizike dhe mendore që mund t’ju tërheqin vërejtjen para një  krize , dhe njëra prej tyre është se po përjeton deja vu. Pra, nëse keni një histori të krizave, mund të dëshironi të jeni në gatishmëri nëse gjërat përreth jush duken të njohura, por nuk keni qenë në atë pozicion më pare. Sidoqoftë, e njëjta gjë mund të ndodhë edhe nëse nuk keni probleme neurologjike. Në fakt, deja vu ndodh në të njëjtën pjesë të trurit. Akoma, besohet se mund të jetë vetëm një transmetim i vonuar midis veshëve, syve dhe shqisave të tjera.

LEXO EDHE:  Kriza shumëpalëshe në Shqipëri/ Studiuesit shqiptarë e amerikanë fajësojnë Ramën

Jeni tepër i rraskapitur ose i stresuar.

Ju mund të përjetoni ndjenjën e çuditshme të familjaritetit më shumë se zakonisht kur jeni të lodhur dhe nën stres. Nëse vazhdon, duhet të konsideroni mënyra të ndryshme për të pushuar më shumë dhe për t’u çlodhur. Kjo ka të ngjarë të ndodhë sepse kur jemi nën stres vëmendja jonë është më e ulët. Për shembull, nëse shpërqendroheni nga një zhurmë ndërsa partneri juaj i ardhshëm do të vërë unazën në dorën tuaj ndaloni dhe mendoni për një sekondë. Ndërsa vazhdoni veprimin tuaj ai mund të godasë si deja vu, sepse duket sikur keni qenë në të njëjtën pozitë më parë.

“Déjà vu” e shpeshtë mund të jetë një shenjë e ankthit.

Ka pasur raste kur deja vu u shkaktua nga ankthi, gjë që e bën këtë çrregullim mendor edhe më të keq. Edhe pse shkencëtarët kanë punuar për këto, ata ende duhet të kryejnë më shumë teste për të  konfirmuar përvojën./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Pyje magjike me mjegull, liqene magjepsëse dhe goditje të rrufeve/ Pamje nga natyra që të lënë pa frymë

Publikuar

-

Nga

Pyje magjike me mjegull, liqene magjepsëse dhe goditje të rrufeve/ Pamje nga natyra që të lënë pa frymë

Shkëlqimi i peizazheve rurale dhe urbane të Britanisë është kapur në një mënyrë që të lë pa frymë për herë të 13-të – nga kandidatët e përzgjedhur dhe fitues në konkursin të 13-të.

Çdo herë, pa dështuar, imazhet fituese dhe të zgjedhura nga fotografët amatorë dhe profesionistë më të talentuar të kombit të lënë pa frymë.

Ky libër është shoqëruesi i përsosur për të gjithë entuziastët e fotografisë.

LEXO EDHE:  Mjekët dhe stresi në kohën e krizës së koronavirusit 

LEXO EDHE:  Pse peshku është ushqim për trurin?

Më poshtë ne paraqesim mbi 20 foto  nga imazhet e përfshira në edicionin e vitit 2020, me skena që përfshijnë pyje magjike të mjegullta, liqene magjepsëse dhe valë spektakolare./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTO- NASA përgatitet për misionin e radhës/ Përpjekja e ekipit për të marrë mostrën nga asteroidi Bennu

Publikuar

-

Nga

FOTO- NASA përgatitet për misionin e radhës/ Përpjekja e ekipit për të marrë mostrën nga asteroidi Bennu

NASA po përgatitet për të marrë disa mostra nga një asteroid i quajtur Bennu, mostrat e të cilit do të zbresin në Tokë në vitin 2023.

Agjencia hapësinore njoftoi se ekipi i saj do të prekë për pak sekonda asteroidin Bennu pasi një organizimi prej 4 orësh.

Sapo të ulet, një krah robotik do të përpiqet të mbledhë mostra të sipërfaqes që do të ruajë dhe të kthehet në Tokë – një udhëtim që pritet të zgjasë deri në tre vjet.

Shkencëtarët shpresojnë se misioni do të thellojë kuptimin tonë se si u formuan planetët dhe si filloi jeta dhe të sigurojë depërtim mbi asteroidët që mund të ndikojnë në Tokë.

LEXO EDHE:  Kriza shumëpalëshe në Shqipëri/ Studiuesit shqiptarë e amerikanë fajësojnë Ramën

LEXO EDHE:  BE mund të mësojë në krizën e Coronas nga Robert Schumani

Vendi Nightingale është zgjedhur sepse paraqet një nga zonat më të qarta në sipërfaqen e asteroidit me qasjen më të mirë në materialin e imët. Nëse ulja shkon edhe pak e gabuar, OSIRIS-REx do ta gjejë veten në një territor të pabesë, shpjegoi NASA./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Shkrirja e akullnajave nxjerr “thesaret e fshehura”/ Zbulohen artefaktet të 9,500 viteve më parë

Publikuar

-

Nga

Shkrirja e akullnajave nxjerr “thesaret e fshehura”/ Zbulohen artefaktet të 9,500 viteve më parë

Ndryshimet klimaterike po krijojnë site shumë të vlefshme arkeologjike në malet alpine ku akullnajat në shkrirje e sipër po nxjerrin në pah “thesare” që datojnë mijëra vite pas.

Ekipet e kërkimit kanë zbuluar së fundmi një varg prej fibrash bimore nga 6,000 vite më parë, një figurë antike prej druri, këpucë me lidhëse si dhe mbetjet e një burri prehistorik që ka jetuar 2,800 vite përpara lindjes së Krishtit, bashkë më thesare të tjera të fshehura nën akuj.

Edhe pse ndryshimet klimaterike po zbulojnë relike të jashtëzakonshme, arkeologët janë në garë me kohën, pasi akulli është ai që i mban këto objekte të së shkuarës të ruajtura mirë.

Arkeologia Regula Gubler tha për AFP: “Është një dritare shumë e vogël në kohë. Në 20 vite, këto zbulime do të jenë  zhdukur dhe ky akull nuk do të jetë më. Është pak stresuese.”

LEXO EDHE:  Pse peshku është ushqim për trurin?

LEXO EDHE:  Mjekët dhe stresi në kohën e krizës së koronavirusit 

Ajo shpjegoi se materialet si lëkura, druri, lëvoret e bimëve dhe tekstilet mund të shkatërrohen nga erozioni. Dhe, arsyeja e vetme që këto relike kanë qëndruar të ruajtura mirë është akulli. Akullnajat në shkrirje janë duke krijuar një grup sitesh arkeologjike, aq i madh është ky grup sa ka lindur një fushë e re kërkimi- arkeologjia e akullnajave.

Ndërsa arkeologët janë të vetëdijshëm për efektin shkatërrues të ndryshimit të klimës, shumë pranojnë se ka krijuar “një mundësi” për të zgjeruar në mënyrë dramatike kuptimin e jetës në male, mijëvjeçarë më parë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE