Connect with Us

FOTOT- Udhëtimi parahistorik i gruas me fëmijën e saj 13 mijë vjet më parë/ Zbulohen gjurmët e fosilizuara në New Mexico

Kuriozitete

FOTOT- Udhëtimi parahistorik i gruas me fëmijën e saj 13 mijë vjet më parë/ Zbulohen gjurmët e fosilizuara në New Mexico

Publikuar

-

FOTOT- Udhëtimi parahistorik i gruas me fëmijën e saj 13 mijë vjet më parë/ Zbulohen gjurmët e fosilizuara në New Mexico

Udhëtimi i jashtëzakonshëm parahistorik i një nëne të tmerruar dhe vogëlushit të saj përtej një shtrati lumi me baltë të frekuentuar nga grabitqarët është zbuluar nga shkencëtarët.

Gjurmët e fosilizuara tregojnë këmbët e një të vajze apo ndoshta një djali që ecën për gati një milje nëpër vatrën e gjuetarëve 13,000 vjet më parë.

Analiza tregon se i rrituri rrotullohet përtej terrenit me baltë me një ritëm të shpejtë, ndërsa mbante një fëmijë në krah.

Dyshja, me siguri të vetëdijshme për rrezikun që kishin, nuk devijuan kurrë nga një rrugë e përsosur drejt, në mënyrë që të minimizonin kohën e tyre të ekspozuar.

Ecja 1,5 km (0,9 milje) e gjatë u zbulua në New Mexico dhe gjithashtu tregon rrugën njerëzore që u kalua më vonë nga një mamuth.

Analiza e veçantë e pllajës, një shtrat i tharë liqeni, zbulon se zona ishte gjithashtu e popullarizuar me macet të egra, ujqër, bizonët dhe devetë.

Sipas studiuesve që zbuluan dhe analizuan gjurmët, nëna e dinte gjithashtu këtë, prandaj edhe ritmi i saj i shpejtë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Vemjet me gëzof po “pushtojnë” SHBA/ Pickimi i tyre është aq i dhimbshëm sa mund të dëmtojë dhe kockat

Publikuar

-

Nga

Vemjet me gëzof po “pushtojnë” SHBA/ Pickimi i tyre është aq i dhimbshëm sa mund të dëmtojë dhe kockat

Vemjet e tmerrshme me gëzof përmbajnë helm dhe mund të shkaktojnë dëme serioze tek njerëzit.Së fundi një numër i madh vemiesh janë përhapur në të gjithë Virxhinian.

“Vemjet hanë gjethe lisi dhe elm, por ato mund të gjenden në parqe”, shkruajnë në rrjetet sociale Departamenti i Pylltarisë i Virxhinias.

Shqetësuese, nëse prekeni nga vemjet pasi mund të shkaktojnë dhimbje, si dhe të vjella dhe ethe.

“Një pickim i vemjes ndjehet si një pickim i një blete, por më keq. Dhimbja nga pickimi është e menjëhershme dhe përhapet menjëherë, madje mund të bëjë që kockat tuaja të dëmtohen. “Njerëzit të cilët janë pickuar në dorë thonë se dhimbja mund të shkojë deri në shpatull dhe të zgjasë deri në 12 orë.”

“Përhapja është një fjalë e madhe, por shifrat janë shumë më të larta. Dhe patjetër që numri i raporteve është shumë më i lartë. ”, tha Eric Day, një ekspert nga Virginia Tech./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT-Çfarë do të ndodhë me kontinentin e shtatë?

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Çfarë do të ndodhë me kontinentin e shtatë?

Një parajsë e akullt

Mbërritja në Antarktidë është si zbarkimi në një përrallë zanash të ngrirë. Është një vend me një bukuri frikësuese, ku ajsbergët më të mëdhenj se katedralet notojnë qetësisht në gjire të qetë pasqyre, dhe pinguinët që flasin kanë tendencë për të vegjlit e tyre në sfondin e akullnajave më të errët se një qiell veror.

Nuk është çudi, pra, që gjatë dy dekadave të fundit industria turistike e Antarktikut ka shpërthyer. Në fillim të viteve 1990, më pak se 7,000 njerëz vizituan kontinentin e shtatë përrallor. Vitin e kaluar, kjo shifër arriti në 74,000, me numrat që pritet të vazhdojnë të rriten.

Koronavirus në Antarktidë

Kriza ndodhi menjëherë në fund të sezonit turistik, kur kompanitë e lundrimit po përfundonin operacionet e tyre për dimrin. Kishte një nxitim për t’i çuar njerëzit në shtëpi ndërsa portet e portës hynë në bllokim. Anijet e fundit luftuan për të gjetur një vend që do t’i mirëpritte. Një anije Australiane përfundoi e bllokuar në brigjet e Uruguait me 128 pasagjerë Covid-pozitivë në bord; ndërsa një kompani holandeze u detyrua të lundronte me tre anijet e saj 14,000 km përsëri në Hollandë pasi ato nuk ishin më në gjendje të hidheshin në Amerikën e Jugut. Që atëherë, kontinenti ka heshtur. Për fat të mirë pandemia goditi gjatë dimrit, kur rajoni gjithsesi është i mbyllur për turistët. Por me virusin që nuk tregon shenja të zhdukjes dhe një vaksinë është ende shumë larg, e ardhmja e turizmit në Antarktik duket shumë e pasigurt.

Shkenca goditi rëndë

Turizmi nuk është sektori i vetëm që është prekur. Një nga aktivitetet kryesore në Antarktidë është kërkimi shkencor, dhe pandemia ka goditur stacionet kërkimore të Antarktikut si Base Orcadas (në foto) në ishullin Laurie në Orkneyt e Jugut.

Ndoshta shqetësimi më i madh është që Takimi Konsultativ i Traktatit Antarktik 10-ditor është anuluar. Kjo është ajo ku vendet anëtare të Traktatit Antarktik takohen për të vendosur përparësitë për mbrojtjen e mjedisit për vitin e ardhshëm. Pa të, vendimet thelbësore mund të mos merren, të cilat mund të kenë një ndikim shkatërrues afatgjatë në rajon.

Distancimi shoqëror në bord

Nëse operacionet vazhdojnë, protokollet në bord do të duhet të rishikohen, pasi masat e sigurisë janë edhe më të rëndësishme kur merreni me qindra pasagjerë dhe ekuipazhit që jetojnë në lagje të afërta.

Anijet e lundrimit janë tashmë të pajisura mirë për të menaxhuar përhapjen e sëmundjes për shkak të rrezikut të norovirusit , por koronavirusi e ka çuar frikën në nivelin tjetër.Masat e reja të sigurisë ende nuk janë rënë dakord, por ka të ngjarë të përfshijnë zvogëlimin e kapacitetit, testimin në bord, më shumë larje dore, rritje të distancës sociale dhe procedura të rishikuara në vaktet e ngrënies.

Natyra merr një pushim

Ndërsa Covid-19 mund të jetë një shqetësim i madh për industrinë turistike të Antarktikut, ai mund të jetë një lajm i mirë për vetë rajonin.Pa vizitat e dhjetëra mijëra turistëve, ekziston më pak rrezik i futjes së specieve jo-vendase, shkelja e habitateve ose ndotja e zonave të pacenuara.Ndërsa anijet heshtin, emetimet e karbonit zvogëlohen gjithashtu, Anketa Britanike e Antarktikut vlerëson se bërja e një lundrimi në Antarktik është e barabartë me emetimet me vlerë 1.5 vjet për një Evropian tipik.

Një klimë në ndryshim

Çështja që do të ketë një efekt shumë më të madh se pandemia në turizmin Antarktik është ndryshimi i klimës.Më shumë se 95% e vizitorëve në Antarktidë udhëtojnë në Gadishullin Antarktik, maja më veriore që shtrihet drejt Amerikës së Jugut. Kjo është zona që gjithashtu është prekur më shumë nga ndryshimi i klimës.

Që nga vitet 1950, temperatura e ajrit rreth gadishullit është rritur me 3 ° C, duke e bërë atë një nga vendet më të ngrohta në planet. Në shkurt të vitit 2020, zona goditi ditën e saj më të ngrohtë të regjistruar : një tmerrshme 18.3 ° C. Temperaturat e detit po rriten gjithashtu, me ujërat përreth perëndimit të gadishullit që ngrohen me më shumë se 1 ° C që nga viti 1955.Si rezultat, raftet e akullit po shemben, akullnajat po tërhiqen, akulli i detit po bie dhe periudhat pa akull po zgjaten. E gjithë kjo do të ketë një ndikim dramatik në turizëm.

Shikimi drejt së ardhmes

Turizmi Antarktik ka lulëzuar gjatë viteve të fundit, por ekspertët shpresojnë që pandemia do t’u ofrojë operatorëve turistik një mundësi për të bërë një hap prapa dhe për të rimenduar.

“Pauza e imponuar jep hapësirë ​​për një bisedë rreth asaj se si duam të duket e ardhmja e turizmit në Antarktik,” tha Jane Rumble OBE, Kryetare e Rajoneve Polare në Zyrën e Jashtme, Komonuelthit dhe Zhvillimit të Mbretërisë së Bashkuar. “Një rritje eksponenciale në numrin e turizmit do të ndikojë në përvojën e shkretëtirës. Ne duhet të mendojmë për të ardhmen që duam të shohim. Biseda duhet të marrë në konsideratë nëse duhet të ketë kufizime në të ardhmen për numrat e turizmit, ose llojet e aktiviteteve turistike. Tani kemi një mundësi të shkëlqyeshme për të marrë frymë dhe për të punuar se si duam që të duket e gjithë kjo për 10-20 vjet. ”

Por askush nuk dëshiron ta ndalojë turizmin Antarktik plotësisht. “Ne besojmë që turizmi mund të ketë një ndikim pozitiv,” tha Lynnes, “sepse njerëzit që vizitojnë Antarktidën vërtet mësojnë ta duan dhe vlerësojnë atë dhe kjo përhap një kuptim se pse është kaq e rëndësishme për ta mbrojtur atë në një botë më të gjerë.”/ CNA.al

Marrë nga BBC

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Blue Origin” e Jeff Bezos thyen rekordin për riciklimin e raketave

Publikuar

-

Nga

"Blue Origin" e Jeff Bezos thyen rekordin për riciklimin e raketave

Blue Origin e Jeff Bezos ka thyer një rekord të ri të raketave të riciklimit pas lëshimit dhe uljes me sukses të New Shepard të tij të riciklueshëm.Ky është fluturimi i shtatë radhazi, i cili u ngrit nga struktura e firmës West Texas.Misioni N-13 e vendos Blue Origin në krye të raketave të riciklimit, pasi SpaceX në pronësi të Elon Musk ka ripërdorur Falcon 9 vetëm gjashtë herë. Kjo ishte përpjekja e dytë që Blue Origin ka bërë për të thyer rekordin.

Firma fillimisht kishte caktuar 24 shtatorin për nisjen, por ajo u shty për shkak të motit të keq dhe çështjeve teknike. Të martën në mëngjes dhe New Shepard u pa në pistën e nisjes duke ardhur i gjallë disa minuta më parë  Me më pak se një minutë në orën e numërimit, raketa aktivizoi motorin e saj dhe Dietrich dha një lamtumirë: ‘Bëj një fluturim të shkëlqyeshëm!’ Neë Shepard fillimisht u krijua për turizmin hapësinor, i cili synon të sjellë deri në gjashtë pasagjerë në buzë të hapësirës dhe të udhëtojë në orbitë për 10 minuta.

Raketa goditi Max Q rreth një minutë dhe 15 sekonda, ku po udhëtonte pothuajse 1.000 milje në orë. Së bashku me një ulje të suksesshme përforcuese, raketa u kthye në Tokë rreth 10 minuta pas lëshimit duke e bërë atë një “nisje perfekte”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE