Evropa e bashkuar vendos sanksione kundër Moskës për çështjen “Navalni”

16 Tetor 2020, 06:39, Blog CNA
Evropa e bashkuar vendos sanksione kundër Moskës për

Nga Pierre Haski ?Internazionale?

Shefi i diplomacisë ruse Sergei Lavrov, reagoi ashpër përpara se të mësoheshin detajet mbi sanksionet e reja evropiane. ?Nëse Evropa nuk e respekton Rusinë, Moska do t?i japë fund dialogut me të?- tha ai.

Zemërimi i Rusisë vjen pasi 27 vendet anëtare të BE-së, miratuan njëzëri listën e sanksioneve të reja kundër Rusisë, pas përpjekjes për helmimin e krye-opozitarit rus Aleksei Navalni me Noviçok, një agjent kimik i prodhuar dhe zotëruar nga shteti rus.

Sanksionet godasin 6 personalitete të njohura nga rrethi i ngushtë i presidentit rus Vladimir Putin, në Kremlin apo në shërbimin sekret rus. Këta njerëz nuk do të jenë më në gjendje të udhëtojnë në Evropë, dhe do të ngrihen pasuritë e tyre në vendet e BE-së.

Këto sanksionet u miratuan në një kohë rekord, pas konfirmimit zyrtar se substanca e përdorur ishte vërtet Noviçok, siç dëshmohet nga laboratorët në Gjermani, Francë, Suedi dhe nga Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike.

Një gjest politik

Këto masa janë të kufizuara në fushëveprimin e tyre, por ato janë mbi të gjitha një gjest politik, dhe si të tilla janë interpretuar edhe nga Moska. Vendimi i paraprin qëndrimit strategjik që synon të ketë në të ardhmen Bashkimi Evropian.

Për të flitet prej kohësh, teksa edhe kontradiktat brenda unionit kanë qenë të vjetra. Bota nuk është e njëjta me atë që shihet nga Vilniusi, Athina apo Parisi, dhe deri më tani kjo gjeografi politike ishte dukur e pakapërcyeshme.

E megjithatë, vendet evropiane kanë lëvizur në unison për t?u përballur me dy fuqi ambicioze që veprojnë përtej kufirit, Rusinë dhe Turqinë, që të dy të drejtuara nga ?liderë të dorës së fortë?, që nuk i respektojnë aspak rregullat e lojës.

Kjo sfidë e dyfishtë do t?u japë mundësi evropianëve të gjejnë pozicione të përbashkëta,  pasi për shembull, ata që e akuzuan Francën se ishte shumë e ashpër ndaj Turqisë, ishin të njëjtët ata që e akuzuan si tepër të butë ndaj Rusisë.

Sot 27 vendet e BE arrijnë me shumë vështirësi të flasin me një zë mbi çështjen ?Navalni?, ndaj Bjellorusisë apo Turqisë, kjo e fundit e përfshirë në provokime të vazhdueshme në Detin Egje. Ne jemi ende shumë larg një politike të përbashkët të jashtme, një objektiv që duket i paarritshëm.

Por sidoqoftë të 27 vendet e unionit, po krijojnë një kulturë të punës së përbashkët dhe kompromisit, mbi çështje që deri vonë ishin të dominuara nga interesat kombëtare. Ekzistojnë tema të nxehta siç është çështja ?Navalni?, për të cilën duhej të gjendej një marrëveshje midis Gjermanisë dhe Francës, përpara se të arrihej një marrëveshje e plotë midis të 27 vendeve. Dhe kjo e fundit u arrit shumë lehtë.

Pastaj në krye të agjendës së përbashkët janë edhe tema më të gjera, si marrëdhënia midis Evropës dhe Kinës. Në këtë rast, një pjesë e Evropës tashmë i ishte nënshtruar presionit të Pekinit, ndërsa Gjermania kishte interesa të forta si një eksportuese kryesore.

Për këtë arsye, në fillim ishte konkurrenca ajo që dominoi mbi gjithçka tjetër. Por qëndrimi i Kinës i ndihmoi evropianët të kuptonin, se sa ishte e nevojshme të diskutohej nga blloku në bllok, sepse me Pekinin negociatat janë gjithnjë një çështje e raporteve të forcës.

Për të arritur në këtë pikë, u desh një botë gjithnjë e më brutale, dhe një administratë Trump që ka vendosur t?u kthejë shpinën aleatëve të saj. Është ende vetëm fillimi, por mjafton që të ushqejë optimizmin e atyre që kanë përjetuar kontradiktat dhe pengesat e të kaluarës./ Përshtatur nga CNA.al

Lajmet e fundit nga