Connect with Us

Rekord të infektuarish nga Covid-19/ Pesë viktima në 24 orë

Shëndeti

Rekord të infektuarish nga Covid-19/ Pesë viktima në 24 orë

Publikuar

-

Ministria e Shëndetësisë apel të fortë/ “Mos neglizhoni asnjë shenjë të sëmundjes, kini kujdes”

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar shifrat e të infektuarve me Covid-19 në 24 orët e fundit.

Mësohet se nga 1398 testime të kryera, kanë rezultuar pozitivë 257 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Gjithashtu janë shëruar 102 qytetarë, duke e çuar në 9864 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

83 raste në Tiranë, 29 në Fier, 27 në Durrës, 20 në Shkodër, 14 në Korçë, 12 në Berat, 11 në Elbasan, 8 në Mirditë, 7 në Lushnje, 6 në Tropojë, nga 4 raste në Lezhë, Librazhd, Kuçovë, 3 në Kukës, Kavajë, nga 2 raste në Has, Vlorë, Gjirokastër, Pogradec, Ura-Vajgurore, Divjakë, nga 1 rast në Krujë, Devoll, Kamëz, Mat, Tepelenë, Dibër, Prrenjas, Roskovec, Memaliaj, Gramsh.

Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 65 vjeçar nga Kavaja, një 75 vjeçar nga Elbasani dhe 3 qytetarë nga Tirana: një 70 vjeçare, një 71 vjeçar, një 77 vjeçare.

LEXO EDHE:  Arrin në tre milion numri i njerëzve të infektuar nga Covid-19/ Ja sa kanë humbur jetën

Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

COVID-19 – Statistika (15 Tetor 2020)

Raste të reja ditore 257
Të shëruar ne 24 orë 102
Humbje jete në 24 orë 5
Testime ditore 1398
Testime totale 103,402
Raste pozitive 16212
Raste të shëruara 9864
Raste Aktive 5909
Humbje jete 439

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2935
Durrës 620
Shkodër 439
Korçë 329
Fier 336
Lezhë 299
Elbasan 257
Vlorë 210
Berat 174
Kukës 167
Dibër 78
Gjirokastër 65./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Green Pass për të hyrë në auditore, por jo në kafene/ Bino ia kalon përgjegjësinë Komitetit

Publikuar

-

Nga

Shumë shtete pezullojnë përdorimin e AstraZeneca/ Silva Bino del garant: Është e sigurtë

Shefja e Epidemioligjisë dhe Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino, në një lidhje me ‘Opinion’, ku po diskutohet për vaksinimin e detyruar të studentëve, u pyet nga moderator Blendi Fevziu se pse green pass po kërkohet vetëm në auditore dhe jo në kafene ku rrin shumica e shqiptarëve.

Bino u përgjigj shkurt duke thënë se ky vendim merret nga Komiteti dhe jo nga ajo apo Ministria.

“Po ta kërkonim green pas në kefene do ishte një debat shumë i madh këtu.

Këto janë vendime që po merren hap pas hapi. Merren nga Komiteti Ekspertëve për Vaksinimin.LEXO EDHE:  Beteja me COVID-19/ Manastirliu: Shtohen 300 punonjës në sistemin shëndetësor, dyfishohet numri i epidemiologëve në terren

LEXO EDHE:  Vaksinat e ndalin pandeminë, edhe pa frenuar plotësisht transmetimin e Covid-19

Nuk merren as nga unë as nga Ministria.

Të rinjtë qoftë në auditore qoftë në vende të tjera duhet të vaksinohen.

Këto po e bën e gjithë bota e qytetëruar pse mos e bëjnë edhe studentët tanë”, tha Bino./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Bien shifrat e infektimeve/ Humbin jetën 9 pacientë

Publikuar

-

Nga

Publikohen shifrat/ Ulet sërish kurba e infektimeve, ja sa kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2522 testime, kanë rezultuar pozitivë 217 qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën 9 qytetare.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:143 në Tiranë, 20 në Fier, nga 5 qytetarë në Durrës, Lushnje, nga 4 qytetarë në Kamëz, Gjirokastër, nga 3 qytetarë në Pukë, Krujë, Kavajë, Mat, nga 2 qytetarë në Shkodër, Kukës, Tropojë, Lezhë, Vlorë, Sarandë, Konispol, Gramsh, nga 1 qytetar në Kuçovë, Tepelenë, Delvinë, Mallakastër, Divjakë, Dibër, Kurbin, Has.

Janë 6274 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 153 pacientë, nga të cilët 24 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 9 qytetarë: një qytetar nga Lezha 57 vjeç, një qytetar nga Kruja 66 vjeç, një qytetar nga Mati 66 vjeç, dy qytetar nga Tirana 71-74 vjeç, një qytetare nga Durrësi 78 vjeçe, një qytetar nga Berati 78 vjeç, një qytetar nga Përmeti, 78 vjeç dhe një qytetare nga Vlora 83 vjeçe.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

LEXO EDHE:  Thyhet rekordi për blerje nga telefoni

LEXO EDHE:  Arrin në tre milion numri i njerëzve të infektuar nga Covid-19/ Ja sa kanë humbur jetënJanë shëruar 202 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 169,085 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (18 Tetor 2021)

Raste të reja ditore 217
Të shëruar në 24 orë 202
Të shtruar në spitale 153
Humbje jete në 24 orë 9
Testime ditore 2522

Testime totale 1,261,888
Raste pozitive 178,188
Raste të shëruara 169,085
Raste Aktive 6,274
Humbje jete 2,829

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 3078
Durrës 710
Fier 698
Shkodër 486
Elbasan 231
Berat 194
Gjirokastër 191
Lezhë 188
Kukës 159
Korçë 143
Vlorë 114
Dibër 82

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Nuk ka ndikim në shëndetin riprodhues”/ Bino thirrje studentëve të vaksinohen

Publikuar

-

Nga

Efekte anësore nga vaksinimi masiv?/ Silva Bino zbulon sa raste janë raportuar

Qendrat e vaksinimit në fakultete do të qëndrojnë të hapura dhe pas nisjes së vitit të ri akademik.

Shefja e Epidemiologjisë dhe Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino u ka bërë thirrje studentëve të vaksinohen, në të kundërt për të hyrë në auditore çdo javë duhet të  paraqesin një test negativ.

“Të rinjtë mund të vaksinohen fare mirë, qoftë me vaksinën kineze dhe Pfizer.Nuk ka asnjë ndikim vaksina në shëndetin riprodhues. Të gjitha këto kanë qenë diskutime të hamendësuara,” thekson Bino.LEXO EDHE:  Gjermania e ribashkuar, e përgatitur për të ardhmen

LEXO EDHE:  Gjermania e ribashkuar, e përgatitur për të ardhmen

Po studentët të cilët kanë kaluar sëmundjen a duhet të vaksinohen për tu  futur në auditore?

“Nëse e kanë kaluar dhe janë brenda 1-3 muaj, mund të mos jenë të vaksinuar, por të testohen,” është shprehur Bino në një intervistë për ABC news./CNA.al

LEXO TE PLOTE