Connect with Us

Mjekja shqiptare në Gjermani: Maskat të panevojshme kur ruhet distanca, vendimi i qeverisë prek të drejtat e njeriut

Lajme

Mjekja shqiptare në Gjermani: Maskat të panevojshme kur ruhet distanca, vendimi i qeverisë prek të drejtat e njeriut

Publikuar

-

Mjekja shqiptare në Gjermani: Maskat të panevojshme kur ruhet distanca, vendimi i qeverisë prek të drejtat e njeriut

Mjekja shqiptare në Gjermani, Aurora Meta Dollenberg, foli sot për vendimine  qeverisë për të bërë mbajtjen e maskave në ambjente të hapura të detyrueshme.

Ajo tha se në Gjermani maska është bërë e detyrueshme në në zonat publike në metropole, në rastet kur distanca 1,5 metra është e pamundur të ruhet.

Aurora Meta Dollenberg deklaroi se nëse qytetarët qëndrojmë më shumë se 2 metra larg njëri-tjetrit, maska nuk duhet të jetë e detyrueshme.

“Në Gjermani, duke qenë se numri i rasteve të reja është në rritje, janë rritur masat mbrojtëse, por maska është vendosur të mbahet në zonat publike në metropole, në rastet kur distanca 1,5 metra është e pamundur të ruhet. Në ambientet e hapura, në natyrë, ku njerëzit mund të ruajnë distancën nuk është e detyrueshme mbajtja e maskës.

LEXO EDHE:  “Rrezikohet mbyllja e disa mediave”/ Basha thirrje të fortë qeverisë

Duhet të jemi pak fleksibël në lidhje me masat e rrepta që ushtrohen te popullata. Sa më shumë ta shtypim të drejtën për të dalë, aq më shumë njerëzit do të tentojnë ta shkelin rregullin. Nëse njerëzit qëndrojnë më shumë se 2 metra larg njëri-tjetrit, maska nuk duhet të jetë e detyrueshme. Për sa kohë ky vendim prek të drejtat e njeriut ka edhe vendim politik në të”, u shpreh ajo në A2.

Mjekia tha se vendimi i qeverisë është një devijacion i protokollit të OBSH-së që po bëhet në dobi të shëndetit, por theksoi është diku më radikal se ne në vendet europiane./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Deklarata fyese ndaj policëve/ Gazetari i kthehet Lleshajt: Tek gaveta e ushtrisë ke qënë, aty ke mbetur

Publikuar

-

Nga

Gazetari Elton Qyno ka reaguar pas deklaratës të ministrit të brendshëm Sandër Lleshaj ndaj policëve.

Qyno thekson se kjo është deklarata më përçmuese dhe bulliste e nxjerë nga një ministër i Brendshëm, për mijëra efektivët e policisë.

Më tej gazetari thekson se Lleshaj duhet të kërkojë ndejsë për deklaratën e bërë dje në foltoren e Kuvendit.

…Polic ke qënë dhe polic ke mbetur…polic..” Kjo është deklarata me përçmuese dhe bulliste e nxjerë nga një ministër i Brendshëm, për mijëra efektivët e policisë që ka nën yqëm. Deklaratë shkatëruese që dhe vetë ministri i Brendshëm nuk i mer seriozisht trupën policore.
Respekt për çdo punonjës policie që kryen detyrë nga mëngjesi e deri në të ngrysur vonë, orar pa orar, ngrënë pa ngrënë dhe veshur pa veshur.
Respekt për çdo efektiv që kryen detyrën me vendosmëri dhe lufton krimin. Sa për ministrin Lleshaj vetëm një fjalë

“…Tek gaveta e ushtrisë ke qënë, tek gaveta paske mbetur…”
Llesh kerko ndjese….”, shkruan Qyno./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Rama turqizon Shqipërinë/ Kampusi i Universitetit të Tiranës vishet me simbolet turke

Publikuar

-

Nga

Rama turqizon Shqipërinë/ Kampusi i Universitetit të Tiranës vishet me simbolet turke

Kryeministri Edi Rama nuk i ka fshehur asnjëherë marrëdhëniet miqësore që ka me presidentin e Turqisë Recep Tayyip Erdogan.

Në këtë 97 vjetor të Republikës së Turqisë, Rama ka bërë një spektakël festiv në godinën e kampusit të Universitetit Shtetëror të Tiranës.

Godina e kampusit të universitetit është veshur me simbole të Turqisë, duke i uruar 97-vjetorin e shpalljes së Republikës.

Mbi godinën e kampusit janë shfaqur dy flamujt, ai i Turqisë dhe i Shqipërisë, të vendosur në një fushë të kuqe.

Ky gjest duket si një veprim i Ramës për t’i rënë në sy mikut të tij, pas mesazheve të koduara që i dha gjatë takimit me ministrin e Jashtëm grek Nikos Dendias për çështjen e detit.

LEXO EDHE:  Braçe: Qeveria të kuptojë se nuk konkurohet vetëm me domate dhe kastraveca

LEXO EDHE:  Braçe: Qeveria të kuptojë se nuk konkurohet vetëm me domate dhe kastraveca

Por duhet kujtuar se simbolet e flamurit tonë nuk janë shfaqur asnjëherë në godinat publike të Ankarasë. Mos vallë është ky një tjetër mesazh i koduar i kreut të qeverisë.

Ndërkohë, kujtojmë se shpallja zyrtare e Republikës Turke nga Ataturku u bë më 29 tetor të vitit 1923 kur u shpallën emri i kombit dhe statusi i saj si republikë.

Në një votim që u zhvillua më pas në Asamblenë e Madhe Kombëtare, Ataturku, me një votim unanim u zgjodh president i parë i Republikës së Turqisë. Që atëherë, Turqia çdo vit më 29 tetor feston Ditën e Republikës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Kufiri detar në Hagë/ Bashkurti: Greqia është entuziaste, Shqipëria në vështirësi

Publikuar

-

Nga

Kufiri detar në Hagë/ Bashkurti: Greqia është entuziaste, Shqipëria në vështirësi

Profesori për marrëdhëniet ndërkombëtareLisien Bashkurti thotë se me dërgimin në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës të çështjes së detit, praktikisht negociatat nisin nga e para për caktimin e kufirit ujor mes Shqipërisë dhe Greqisë.

Çështja po fillon nga e para. Diplomacia ka dështuar për të dy palët por me sa duket vendosmëria e palës greke për ta dërguar në Hagë duket se janë të përgatitur për këtë hap.

Kanë përvojë pasi kanë kaluar disa marrëveshje është një nga vendet me histori detarie dhe kontribut për detet në botë. Fakti që janë shumë entuziast, pala shqiptare është përballë një procesi të vështirë”, tha Bashkurti në Euronews Albania.

LEXO EDHE:  Braçe: Qeveria të kuptojë se nuk konkurohet vetëm me domate dhe kastraveca

LEXO EDHE:  Situata nga Covid/ Shehu: Qeveria ka vetëm një rrugëdalje, dorëheqjen ose do ndodhë tragjedia

Diplomati thotë se, vendi ynë duhet të nisë nga puna për “projektin shqiptar” mbi këtë çështje.

Nevojitet të ringrihet një grup negociator me tre komponentë; ekspertë të drejtës ndërkombëtare për detin, ekspertë të gjeografisë dhe diplomatë të njohur në procesin e negociatave”, deklaroi Bashkurti.

Duke folur për marrëdhënien mes vendeve të rajonit, diplomati deklaroi se rajoni ka një histori të gjatë konfliktesh dhe për këtë arsye ka një nivel të lartë ksenofobie.

Palët kanë frikë nga njëra tjetra, kanë armiqësi, urrejtje në aspekte të marrëdhënies kulturore dhe sportive. Janë shumë të ngulitura në subkoshiencë dhe shpeshherë të pashpjegueshme”, tha ai.

LEXO TE PLOTE