Connect with Us

Lista e kandidatëve të PD/ Alibeaj: 20% e emrave do të jenë jashtë partisë

Politikë

Lista e kandidatëve të PD/ Alibeaj: 20% e emrave do të jenë jashtë partisë

Publikuar

-

Lista e kandidatëve të PD/ Alibeaj: 20% e emrave do të jenë jashtë partisë

Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj thotë se, procedura për përzgjedhjen e kandidatëve për deputetë do të ketë dhe një fazë të fundit pas votimit nga anëtarësia. Z. Alibeaj duke folur për “Ilva Now”, deklaroi se, lista finale do të përcaktohet nga kryesia dhe në fund do të miratohet nga Këshilli Kombëtar. Por, ai tha se nuk do të ketë të s’kualifikuar.

“Faza e tretë është konsultimi me anëtarësinë por ka edhe një fazë tjetër që është faza finale ku komisioni i ngritur i dorëzon organeve të PD listën finale. Kryesia do të vendosë, por lista do të miratohet nga Këshilli Kombëtar. U zgjodh një mekanizëm i tillë për të bërë një renditje të më të preferuarve. Shoh një angazhim masiv të anëtarësisë. Kjo është një tregues i shëndetit të formacionit tonë politik”, deklaroi ish-deputeti i PD-së.

“Ky proces nuk s’kuaflikon individë, nuk ka të lënë jashtë oborrit të PD-së. Ata për të cilët për një arsye ose tjetër ose për faktin se ishte e para hera që organizohej ky lloj procesi, nuk mund të them që ka qenë 100% i përkryer, për këtë arsye po them se nuk ka të s’kualifikuar. Ka gjëra për tu përmirësuar, por askush nuk mund të ndihet i fyer apo i lënë pas dorë apo i s’kuaflikuar pasi ka mekanizma dhe institucione që kanë hipotekuar kontributin e gjithsecilit”, theksoi z. Alibeaj.

Ish-ministri i Drejtësisë tha se, 20% e listës së kandidatëve do të jenë jashtë PD-së, të rinj, akademikë, artistë dhe figura publike.

LEXO EDHE:  “PD-LSI janë inekzistente”/ Nasip Naço iu përgjigjet akuzave të opozitës për shit-blerjen e votave

“Do t’u kërkojmë bashkëpunim, partneritet, që atë kapital të rritur jashtë partive ta përforcojnë duke iu bashkuar një formacioni politik. Të rinjtë janë persona që nuk kanë pasur as më të voglin post”, tha Alibeaj.

Duke iu rikthyer debatit për largimin nga pushteti në vitin 2013, Alibeaj tha se kjo erdhi për shkak të konsumimit nga pushteti, por edhe për shkak të korrupsionit, arrogancës, shkëputjes nga baza./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

I tejkaloi pritshmëritë në zgjedhje/ Nebijaj: Votat që mora një mesazh i fortë për politikën

Publikuar

-

Nga

I tejkaloi pritshmëritë në zgjedhje/ Nebijaj: Votat që mora një mesazh i fortë për politikën

Ori Nebijaj nuk njihet thjesht si moderator por është shumë e njojur edhe në politikë. Nebijaj ishte pjesë e listave të PD në zgjedhjet e 25 Prillit ku arriti të merrte 5599 vota por nuk u bë pjesë e Kuvendit.

E ftuar në emisionin “Breaking” në Top News ajo ka zbuluar se cilat janë projektet me të cilat do të merret pas zgjedhjeve.

Jemi përpara sezonit veror dhe është sezoni i katërt i pushimeve në “Pushime on Top”. Është e padiskutueshme rikthimi i programit, nuk mund të mungojë, është një nga prodhimet më të bukura verore. Nuk mund të mungojë kurrsesi”,u shpreh Nebijaj.

Përsa i përket votave që ka marrë në zgjedhjet e 25 prillit Ori është shprehur se votat  që mori janë një mesazh i fortë për të gjithë politikën.

LEXO EDHE:  PD e Shkodrës ngre alarmin/ “Spitali i qytetit vatër infeksioni, qeveria po na neglizhon”

LEXO EDHE:  Reforma zgjedhore?/ Bushati: Lojë politike e Ramës dhe Bashës

Ka një numër votash që është frymë dhe pëlqim që ti nuk e kupton dhe nuk ta prek dot njeri. Ka një votë qytetari që nuk preket, e kjo është edhe vota që erdhi te kandidatura ime, e cila u perceptua si një frymë e re. Rreth 6 mijë vota janë shumë kur je një individ i vetëm e nuk ke një strukturë të mirëfilltë, apo dikë që të mbështet financiarisht. Mendoj se votat që mora dhanë një mesazh të fortë për të gjithë politikën”, ka thënë Ori Nebijaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

A u takua Meta me anëtarët e Agimit të Artë?/ SHISH paralajmëroi Presidentin

Publikuar

-

Nga

Në mbledhjen e Komisionit të Posaçëm Hetimor për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta, është trajtuar dhe një informacion i mbërritur nga Shërbimi Informativ Shtetëror.

Sipas gazetarit të Top Channel Muhamed Veliu, SHISH ka paralajmëruar Presidentin të mos takohet me dy persona, pasi sipas SHISH ata kishin lidhje me Agimin e Artë.

Në lidhje me këtë informacion, Komisioni Hetimor kërkon t’i shkojë deri në fund për të mbërritur në përfundimin nëse presidenti Meta e ka marrë seriozisht këtë paralajmërim të SHISH, shkruan TCH.

LEXO EDHE:  Skenari i PD/ Ja çfarë do ndodhë nesër në Kuvend

LEXO EDHE:  Kush janë kriminelët dhe hajdutët e PS/ Basha flet me emra

Por, mbetet e paqartë nëse kreu i shtetit është takuar apo jo me këta dy persona gjatë fushatës elektorale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ajet Zyberi në krye të IMT/ Ministri i Brendshëm prezanton zëvendësin e Dallëndyshe Bicit

Publikuar

-

Nga

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi ka prezantuar sot, kreun e Inspektoratit të Mbrojtjes së Territorit.

Ajet Zyberi është emëruar në vend të Dallëndyshe Bicit e cila kandidonte për deputete në zgjedhjet e 25 Prillit.

Bici nuk arriti të zgjidhej deputete, por pas garës u emërua nga kryeministri Edi Rama në postin e zv/ ministres së Mbrojtjes.

Ajet Zyberi ka qenë  Drejtor i Policisë së Korçës në kohën kur Ministër i Brendshëm ishte Saimir Tahiri.

LEXO EDHE:  “PD-LSI janë inekzistente”/ Nasip Naço iu përgjigjet akuzave të opozitës për shit-blerjen e votave

LEXO EDHE:  “Lotët e ngazëllimit, arsye pse ia vlen të merresh me politikë”/ Kandidatët socialistë ‘mallëngjejnë’ me rrëfimet

Zyberi ka disa vite që është liruar nga Policia e shtetit, ndërsa me ndryshimet e fundit ligjore IKMT, ka kaluar në varësi të Ministrisë së Brendshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE