Connect with Us

Koronavirusi “tërbon” Ronaldon, ylli portugez rrezikon duelin me Mesin

Seria A

Koronavirusi “tërbon” Ronaldon, ylli portugez rrezikon duelin me Mesin

Publikuar

-

Champions League i vendosi sërish përballë njëri-tjetrit, por dueli mes Mesit dhe Ronaldos është në rrezik të madh.

Portugezi ditën e djeshme u konfirmua si i prekur me koronavirus, teksa ndeshja luhet më datë 28 tetor, dy javë më pas. UEFA në protokollin e saj parashikon që klubet duhet të dorëzojnë dokumentacionet shëndetësore të lojtarëve fillimisht një javë para, pra më datë 21 tetor.

Kështu, nëse Ronaldo nuk do të jetë shëruar deri pas një jave, ai nuk mund të luajë ndaj Barcelonës më datë 28.

Një lajm i keq për të gjithë tifozët, teksa Ronaldo vazhdon të luftojë për ta mundur virusin dhe qenë përballë “armikut” të tij në këto dy dekada dhe për të ndihmuar Juventusin të vendoset në krye të grupit.

Mbetet të shihet nëse Ronaldo do shërohet brenda një jave, teksa duhet të themi se portugezi humb ndeshjen e Juventusit në Serie A ndaj Krotones dhe atë të Champions League ndaj Dinamo Keiv.

Më datë 25 luhet në Serie A ndaj Veronës dhe me siguri as në këtë sfidë ylli luzitan nuk do jetë në dispozicion të Pirlos.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Zbulohet përgjigjia përfundimtare, ja sa do të mungojë Ibra

Publikuar

-

Nga

Milan humbet Zlatan Ibrahimoviç i cili dëmtua sfidën e djeshme në ʺSan Paoloʺ ndaj Napolit ku kuqezinjtë triumfuan 1-3 me dy gola të bomberit suedez.

Gjatë kontrolleve të kryera për të parë shkallën e dëmtimit, testet rezultuan se gjigandi suedez ka pësuar një tërheqje muskulore në kofshën e majtë të cilin do e mbajë larg fushave për 10 ditë.

Lajm i keq ky për kuqezinjtë pasi është e sigurt mungesa e Ibras në ndeshjet deçizive ndaj Lilës dhe Sëlltikut në Europa Ligë dhe Fiorentinës në kampionat.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Zërat e merkatos, Paratici zbulon të ardhmen e Ronaldos

Publikuar

-

Nga

Pavarësisht zërave të ditëve të fundit për një transferim te Paris Saint Germain apo rikthim te Reali i Madridit, Cristiano Ronaldo do të vijojë të jetë pjesë e Juventusit deri në verën e 2022-shit dhe madje mund të rinovojë edhe më tej bashkëpunimin.

Ka qenë drejtuesi i bardhezinjve, Fabio Paratici ai që ka hedhur poshtë zërat e merkatos dhe ka theksuar se në klub besojnë shumë te portugezi, i cili nuk ka zhgënjyer asnjëherë në fushën e lojës dhe shpesh ka udhëhequr skuadrën drejt sukseseve.

Me Pirlon në pankinë Juventusi ka nisur një proces rinovimi, pasi janë bërë pjesë e ekipit shumë emra të rinj, që garantojnë cilësi për shumë vite në vazhdim, por njëkohësisht edhe frymëmarrje për arkat e klubit, pasi fitojnë më pak se emra të tjerë që kanë lënë Torinon së fundi.

Megjithatë, ndonëse Ronaldo do të mbushë 36 vjeç në shkurt, duke parë formën e mirë të portugezit dhe atë që Ibra po bën me Milanin ndonëse me 39 vite mbi supe, drejtuesit e Juves nuk kanë ndërmend të heqin dorë nga CR7.

Përkundrazi, tani i mbetet detyrë Andrea Pirlos që të ndërtojë një formacion ku portugezi të marrë pjesë shumë më pak në fazën mbrojtëse të lojës, në mënyrë që të jetë më efektiv dhe i fortë në aksionet sulmuese.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Kapi vendin e parë me Shqipërinë, Edi Reja “skanon” Serinë A

Publikuar

-

Nga

Trajneri i Kombëtares shqiptare të futbollit, Edi Reja ka analizuar javët e fundit të Serie A, duke thënë se Milan ka treguar një tërbim në çdo top të kapur në fushë. 76 vjeçari gjithashtu ka analizuar Napolin e Gatussos, duke shtuar se në përballje me kuqezinjtë dje në mbremje kanë ndikuar mungesat.

Përsa i përket Juventusit, Reja tregoi për Radio 1 se Pirlo është duke bërë një punë të mirë dhe koha do jetë e domosdoshme te bardhezinjtë.

Milan? Me ardhjen e Ibrahimovic, Pioli krijoi një skuadër të fortë. Kuqezinjtë kanë treguar një sezon të jashtëzakonshëm. Kanë një zemërim në çdo top që kapin dhe duan ta tregojnë në fushë se kanë cilësi. Kanë një skuadër cilësore, për të rritur ambiciet dhe objektivat. Mund të ndërhyjnë edhe në janar.

Napoli? Përveç viteve të shkuara i ka mbajtur të gjithë lojtarët, veç Callejon që u largua. Edhe dje luajti mirë, ndërsa erdhi kartoni i kuq i Bakayoko që prishi ekuilibrat. Prisja më shumë nga Insigne, Lozano apo Politano. Peshoi mungesa e sulmuesit Osimhen. Ka kohë që skuadra të rikuperohet.

Juventus? Pirlo po punon mirë. Ai ka pasur ulje-ngritjet e tij por më duket se po gjen rrugën e duhur. Juventus do tregojë deri në dhjetor sesi do shkojë sezoni, pasi ndikon edhe kalendari.

LEXO TE PLOTE