Connect with Us

Gjyqtari në filtër të ILDKPKI-së/ Ndryshoi mbiemrin, për të justifikuar pasurinë?

Vetingu

Gjyqtari në filtër të ILDKPKI-së/ Ndryshoi mbiemrin, për të justifikuar pasurinë?

Publikuar

-

Arben Mullaj

Në sistemin e drejtësisë, nuk ka vetëm prokurorë dhe gjyqtarë të pasur por nga ata që kanë ndryshuar të dhënat e identitetit.

Gjyqtari i Shkallës së Parë, në Tiranë, Arben Mullaj, gjatë gjithë kohës ka përdorur mbiemrin Mullaj, por vetëm në vitin 2012 e ka zyrtarizuar këtë mbiemër.

Kështu deklaron në formularin e vetdeklarimit, ku thotë se mbiemrin e mëparshëm e kishte Mulla. Por, ai ka zgjedhur t’i shtojë një “j”, pa e ndryshuar më parë në Gjendjen Civile.

Profesionalisht, gjyqtari Mullaj nuk është lakuar, ndërsa në aspektin e pasurisë, ILDKPK, në vitin 2012, ka nisur verifikimin e plotë të pasurisë të tij.

Në vitet 2011-2012 gjyqtari Mullaj deklaronte si pasuri një apartament banimi me sipërfaqe 105 m2 në Tiranë, për të cilin thotë se e ka përfituar nga trashëgimia.

              Gjykata e Tiranes

Gjithashtu deklaron blerjen e një autoveture Hunday me vlerë 15 500 euro, për të paguar çdo muaj nga 199 euro për pesë vjet nga Silva Mullaj.

Ndër të tjera ai deklaron dhe një kredi në shumën 500 000 lekë, për 60 muaj, të marrë në vitin 2009. Kjo kredi rezulton e shlyer në vitin 2012.  Pra e marrë për 60 muaj dhe e shlyer për 36 muaj. Se në çfarë mënyre ai nuk e sqaron.

Ndërkohë që të ardhurat në këtë periudhë ai  i ka nga paga e tij si gjyqtar dhe nga nga një klinikë veterinare e Silva Mullajt.

Më poshtë po sjellim të detajuar pasurinë e deklaruar nga gjyqtari Arben Mullaj.

Viti 2003

Ap banimi, ndërtuar në vitin 1974, me sip 53,6 m2.

Autoveturë Mercedez Benz me vlerë 200 000 lekë, blerë me kursimet.

Të ardhura nga paga si gjyqtar në shumën 624 000 lekë.

Viti 2004

Të ardhura nga paga si gjyqtar në shumën 788 424 lekë.

Viti 2005

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Kavajë, në  shumën 930 660 lekë.

Kursime,150 000 lekë.

Viti 2006

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Kavajë, në  shumën 1 040 688 lekë.

Kursime, 250 000 lekë.

Viti 2007

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Kavajë, në  shumën 979 200 lekë.

Kursime, 150 000 lekë.

Viti 2008

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Kavajë, në  shumën 988 413  lekë.

Kursime, 150 000 lekë.

Viti 2009

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Kavajë, në  shumën 1 160 855 lekë.

Kursime, 200 000 lekë.

Të ardhura nga biznesi, klinikë veterinare, e Silvia Mullajt në shumën 205 000 lekë.

Kredi në shumën 500 000 lekë, për 60 muaj. Pa shlyer shuma 438 959 77 lekë.

LEXO EDHE:  A do e kontrollojë Anti-KÇK-ja vilën e Ramës në Surrel?

Viti 2010

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Kavajë, në  shumën 1 344 054 lekë.

Të ardhura nga biznesi, klinikë veterinare, e Silvia Mullajt në shumën 947 081 lekë.

Kredi në shumën 500 000 lekë, për 60 muaj. Pa shlyer shuma 856 018,2 lekë.

Viti 2011

Ap banimi me sip 105 m2 në Tiranë përfituar nga trashëgimia.

Blerë autoveturë Hunday me vlerë 15 500 euro, duke paguar çdo muaj nga 199 euro për pesë vjet.

Kredi në shumën 500 000 lekë, për 60 muaj. Pa shlyer shuma 302 136 lekë.

Viti 2012

Të ardhura nga puna si gjyqtar në Tiranë, në  shumën 1 272 934 lekë.

Kredi e marrë në vitin 2009 në shumën 500 000 lekë, për 60 muaj. Është shlyer e gjitha.

Të ardhura nga biznesi, klinikë veterinare, e Silva Mullajt në shumën 995 587 lekë.

Viti 2013

Blerë automjeti tip Benz me vlerë 288 000 lekë.Shitur autoveturën tip

Benz me vlerë 250 000 lekë.

Të ardhura nga puna si gjyqtar në Tiranë, në  shumën 1 293 163 lekë.

Të ardhura nga biznesi, klinikë veterinare, e Silva Mullajt në shumën 1 241 496 lekë.

Të ardhura nga puna e Silva Mullajt pranë A.M, Konsumatorit në shumën 456 329 lekë.

Silva Mullai ka paguar 5 000 euro për autoveturën Hundai.

Viti 2014

Të ardhura nga puna si gjyqtar në Tiranë, në  shumën 1 314 003 lekë.

Të ardhura nga puna e Silva Mullajt pranë A.M, Konsumatorit në shumën 565 217 lekë.

Të ardhurat e Silva Mullajt nga sigurimet, në shumën 37 000 lekë.

Silva Mullai ka paguar 2 163 euro për autoveturën Hundai.

Viti 2015

Të ardhura nga puna si gjyqtar në Tiranë, në  shumën 1 361 138 lekë.

Të ardhura nga puna e Silva Mullajt pranë A.M, Konsumatorit në shumën 560 110 lekë.

Silva Mullai ka paguar 2 200 euro për autoveturën Hundai.

Viti 2016

Të ardhura nga puna si gjyqtar në Tiranë, në  shumën 1 345 832 lekë.

Të ardhura nga puna e Silva Mullajt pranë A.M, Konsumatorit në shumën 561 433 lekë.

Viti 2017

Të ardhura nga puna si gjyqtar në Tiranë, në  shumën 1 360 132 lekë.

Të ardhura nga puna e Silva Mullajt pranë A.M, Konsumatorit në shumën 587 226 lekë.

Viti 2018

Të ardhura nga puna si gjyqtar në Tiranë, në  shumën 1 337 559 lekë.

Të ardhura nga puna e Silva Mullajt pranë A.M, Konsumatorit në shumën 601 097 lekë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Nuk justifikoi udhëtimet jashtë vendit që nga viti 2004/Pse u shkarkua Dritan Peka

Publikuar

-

Nga

Nuk justifikoi udhëtimet jashtë vendit që nga viti 2004/Pse u shkarkua prokurori Dritan Peka

Shkarkimi i prokurorit Dritan Peka, duket se ka ardhur si shkak i deklarimit të pamjaftueshëm në kriterin e pasurisë. Kjo pasi, në seancën e kaluar Komisioneri Publik është tërhequr nga qëndrimi në akimin e bërë në aspektin profesional dhe etik.

Sipas Komisionerit Publik, prokurori Peka nuk mbulonte me burime financiare një pjesë të shpenzimeve për udhëtime jashtë shtetit të bëra që nga viti 2004. Shkaqet fillestare të ankimit ndaj subjektit lidheshin me një kredi të butë për strehim.

Ndërkohë, gjatë shqyrtimit të bërë në KPA, prokurori Peka ka deklaruar se nuk kishte balanca negative në analizën financiare nga udhëtimet.

Dritan Peka e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në Shqipëri në vitin 2000. Ai ka punuar si prokuror i Prokurorisë së Tiranës deri në vitin 2008, kur është promovuar si prokuror i Apelit të Tiranës. Ai është drejtuesi i Prokurorisë së Apelit të Tiranës prej vitit 2015.

Komisioneri i konsideroi bindëse një pjesë pretendimeve të prokurorit Peka lidhur me shpenzimet e udhëtimeve jashtë shtetit dhe qëndrimeve atje.

LEXO EDHE:  Vettingu fillon me Llallën/Kontroll 6 llogarive bankare dhe banesave, verifikim truallit me vlerë 250 mijë euro

LEXO EDHE:  Vendimi për gjyqtarin Fatos Lulo/ Reagon PD: Ky është Vettingu i Ramës, gjykatat nën presionin e tij

Komisioneri renditi të gjitha udhëtimet, të kryera prej vitit 2004 e në vazhdim, ndërsa tha se nuk vërtetohej mbulimi i shpenzimeve për një udhëtim të subjektit në Bruksel tek motra e tij.

Për pjesëmarrjen e bashkëshortes së Pekës në disa trajnime e seminare në vitin 2006 në vende të ndryshme të Bashkimit Evropian, Komisioneri Publik është shprehur se pranoheshin pretendimet për mbulimin e shpenzimeve të udhëtimit nga institucioni ku punonte, ndërkohë që sipas tij nuk janë vërtetuar shpenzimet e qëndrimit atje./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

KPA shkarkon nga detyra prokurorin Dritan Peka

Publikuar

-

Nga

Nuk justifikoi udhëtimet jashtë vendit që nga viti 2004/Pse u shkarkua prokurori Dritan Peka

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka shkarkuar nga detyra kreun e Prokurorisë së Apelit në Tiranë Dritan Peka.

Fillimisht, Peka u konfirmua në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, ndërsa ishte Komisioneri Publik i cili apeloi vendimin e konfirmimit në KPA. Gjatë shqyrtimit të dosjes, ditën e sotme Kolegji i Posaçëm i Apelimit vendosi shkarkimin e Pekës.

Dritan Peka e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në Shqipëri në vitin 2000. Ai ka punuar si prokuror i Prokurorisë së Tiranës deri në vitin 2008, kur është promovuar si prokuror i Apelit të Tiranës. Ai është drejtuesi i Prokurorisë së Apelit të Tiranës prej vitit 2015. /CNA.al

Privilegjet e një Kryeprokurori/ Dritan Peka “zhvat” të pastrehët

Mega-Skandali i drejtësisë/ Si i shpëtoi Dritan Peka hetimit?

LEXO EDHE:  Vendimi për gjyqtarin Fatos Lulo/ Reagon PD: Ky është Vettingu i Ramës, gjykatat nën presionin e tij

 

LEXO EDHE:  Një apartament me kursime/ “Toka e florinjtë” e gjyqtares Irena Hoxha

 

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Prokurori që u kërcënua në sallën e gjyqit/ Shpenzon 7 000 euro në një vit

Publikuar

-

Nga

Prokurori që u kërcënua në sallën e gjyqit/ Shpenzon 7 000 euro në një vit

Prokurori i Prokurorisë Rrethit Gjyqësor në Tiranë, Gjon Kodra është vënë nën hetim nga Vettingu që në muajin Dhjetor të vitit 2019.

Prokurori shkodran Kodra, karrierën e ka zhvilluar në Tiranë. Emri tij nuk është lakuar as në aspektin profesional dhe as në atë pasuror.

Mund të thuhet se i vetmi rast, kur është përmendur prokurori Gjon Kodra në media, ka dodhur në vitin 2012.

Pasi gjatë një séance gjyqësore, prokurori Kodra është kanosur seriozisht nga një person i akuzuar për vrasjen aksidentale të një fëmije.

Sa i përket kriterit të pasurisë, të ardhurat e tij, sipas deklaratave të depozitura në ILDKPK, burojnë nga paga e tij dhe e bashkëshortes, por edhe nga qiraja e një prone të bashkëshortes.

Në vitin 2003 ai deklaron një autoveturë Ford Sierra me vlerë 200 000 lekë, ndërsa e ka shitur një vit më vonë për të blerë një Benz që ka kushtuar 250 000 lekë.

Në vitin 2006 ai deklaruar se ka porositur një apartament më sipërfaqe  115.8 m2, me vlerë 50 952 euro.  Ndërsa ka paguar  35 952 euro, duke i  mbetur borxh kompanisë së ndërtimit edhe 15 000 euro, të cilën e ka shlyer në vitin 2008.

Në vitin 2007 ka shitur Benzin 400 000 lekë, për të blerë një vit më vonë një Volsvagen Pasat me vlerë 2 500 000 lekë. Ndërkohë të ardhurat ë bashkëshortes nga paga dhe qiraja kapin shifrën 10 000 euro.  Shifra më e ulët që përfiton bashkëshortja ndër vite është 5 000 euro.

Në vitin 2009, prokurori deklaron se i ka marrë hua 10 000 euro bashkëshortit të motrës për të  pajisje të ndryshme për banesën e re. Dhuratë ai deklaron edhe 2 000 dollarë nga dy motrat që jetojnë në USA dhe të cilat kontribuojnë ndër vite me shuma parash për nënën e tyre që jeton me subjektin deklarues.

Ndërsa likuiditet për shpenzime të ndryshme vetëm në vitet, 2017 dhe 2017 ai deklaron se kanë shkuar 7 000 euro në vit.

Më poshtë po sjellim të detajuar pasurinë e deklauar nga prokurori Gjon Kodra.

Viti 2003

Autoveturë Ford Sierra me vlerë 200 000 lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës, 0,61 milion lekë.

Viti 2004

Autoveturë Benz, me vlerë 250 000 lekë.

Të ardhura nga shitja e makinës tip Ford, 250 000 lekë.

Viti 2005

Kursime, 480 000 lekë.

Viti 2006

Prenotuar ap me sip 115.8 m2, me vlerë 50 952 euro. Paguar  35 952 euro.

Gjendje cash nga kursimet, 400 000 lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës, 806 362  lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  kursime, 35 000 euro.

Detyrim për të paguar firmën e ndërtimit, 15 000 euro.

Viti 2007

Shitur autovetura Benz, 450 000 lekë.

Gjendje llogarie 300 000 lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës, 887 913 lekë.

Detyrim për të paguar firmën e ndërtimit, 15 000 euro. Pa shlyer 10 000 euro.

Viti 2008

Blerë autoveturë Volsvagen Pasat me vlerë 250 000 lekë.

Gjendje llogarie 350 000 lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës,  957 694 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  nga paga dhe qiradhënia e shtëpisë, 10 000 euro.

Shlyer detyrimi për të paguar firmën e ndërtimit, 15 000 euro.

Viti 2009

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës,  1 049 869  lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  nga paga dhe qiradhënia e shtëpisë, me sip 333 m2,, ndër të cilat 175 m2 sip ndërtuese, pjesa që mbetet oborr dhe verandë, trashëguar nga prindërit, 5 000 euro

Marrë hua 10 000 euro bashkëshortit të motrës për të  pajisje të ndryshme për banesën e re.

Viti 2010

Shtesë e kursime cash me 6 000 euro.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës,  1 128 818 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  nga qiradhënia e shtëpisë, me sip 333 m2,, ndër të cilat 175 m2 sip ndërtuese, pjesa që mbetet oborr dhe verandë, trashëguar nga prindërit, 5 000 euro

LEXO EDHE:  “Drejtori tre muajsh”/ Enton Duro, jeton me paratë e emigracionit

LEXO EDHE:  Vettingu fillon me Llallën/Kontroll 6 llogarive bankare dhe banesave, verifikim truallit me vlerë 250 mijë euro

Dhuratë për shtëpinë e re nga dy motrat që jetojnë në USA, 2 000 dollarë.

Marrë hua 10 000 euro bashkëshortit të motrës për të  pajisje të ndryshme për banesën e re. Pa shlyer 7 000 euro.

Viti 2011

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës,  1 164 239 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  nga qiradhënia e shtëpisë, me sip 333 m2,, ndër të cilat 175 m2 sip ndërtuese, pjesa që mbetet oborr dhe verandë, trashëguar nga prindërit, 5 000 euro

Marrë hua 10 000 euro bashkëshortit të motrës për të  pajisje të ndryshme për banesën e re. Pa shlyer 2 000 euro.

Borxh kunatit, 5 000 euro.

Viti 2012

Shtesë e kursime cash  400 000 lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës,  1 210 029 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  nga qiradhënia e shtëpisë, me sip 333 m2,, ndër të cilat 175 m2 sip ndërtuese, pjesa që mbetet oborr dhe verandë, trashëguar nga prindërit, 6 000 euro.

Pensioni i nënës dhe kontributi i dy motrave nga USA, 111 200 lekë dhe 1 600 dollarë.

Shlyer borxhi 10 000 euro.

Borxh kunatit, 3 000 euro.

Shpenzime për shkollën e djalit, 100 800 lekë.

Viti 2013

Shtesë e kursime cash  500 000 lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës,  1 167 334 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  nga pagesa e sigurimeve dhe nga qiradhënia e shtëpisë, me sip 333 m2,, ndër të cilat 175 m2 sip ndërtuese, pjesa që mbetet oborr dhe verandë, trashëguar nga prindërit, 5 000 euro.

Pensioni i nënës dhe kontributi i dy motrave nga USA, 166 800 lekë dhe 2 400 dollarë.

Shpenzime për shkollën e djalit, 2 000 euro.

Shpenzime për udhëtim në Itali, 200 000 lekë.

Viti 2014

Shtesë e kursime cash  3 000 euro.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës,  1 352 924 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  nga pagesa e sigurimeve dhe nga qiradhënia e shtëpisë, me sip 333 m2,, ndër të cilat 175 m2 sip ndërtuese, pjesa që mbetet oborr dhe verandë, trashëguar nga prindërit, 5 000 euro.

Pensioni i nënës dhe kontributi i dy motrave nga USA, 166 800 lekë dhe 2 400 dollarë.

Viti 2015

Shtesë e kursime cash  1 000 euro.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës,  1 330 648 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  nga pagesa e sigurimeve dhe nga qiradhënia e shtëpisë, me sip 333 m2,, ndër të cilat 175 m2 sip ndërtuese, pjesa që mbetet oborr dhe verandë, trashëguar nga prindërit, 5 000 euro.

Pensioni i nënës dhe kontributi i dy motrave nga USA, 27 800 lekë dhe 400 dollarë.

Gjendja e llogarisë, 419 287 lekë.

Viti 2016

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës,  1 374 832 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  nga pagesa e sigurimeve dhe nga qiradhënia e shtëpisë, me sip 333 m2,, ndër të cilat 175 m2 sip ndërtuese, pjesa që mbetet oborr dhe verandë, trashëguar nga prindërit, 5 000 euro.

Likuiditete cash, 8 850 euro dhe 660 000 lekë.

Gjendje llogaria, 413 512 39 lekë.

Viti 2017

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës,  1 341 400 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  nga pagesa e sigurimeve dhe nga qiradhënia e shtëpisë, me sip 333 m2,, ndër të cilat 175 m2 sip ndërtuese, pjesa që mbetet oborr dhe verandë, trashëguar nga prindërit, 5 000 euro.

Gjendje në llogari, 591 395 90 lekë.

Likuiditete cash, 7 000 euro dhe 591 395 90 lekë.

Djali ka blerë autoveturë Grande Punto me vlerë 3500 e vënë në pronësi të bashkëshortes Anna Licchelli.

Viti 2018

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës,  1 365 240 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  nga pagesa e sigurimeve dhe nga qiradhënia e shtëpisë, me sip 333 m2,, ndër të cilat 175 m2 sip ndërtuese, pjesa që mbetet oborr dhe verandë, trashëguar nga prindërit, 5 000 euro.

Gjendje në llogari,  357 985 00 lekë.

Likuiditete cash, 7 000 euro dhe 357 985 00 lekë./CNA.al

LEXO TE PLOTE