Connect with Us

VIDEO/ Penalli e humbur, fati braktis De Biazin në “Elbasan Arena”

Sport

VIDEO/ Penalli e humbur, fati braktis De Biazin në “Elbasan Arena”

Publikuar

-

Azerbajxhani i Xhani De Biazit, nuk ka shkuar më shumë se barazimi 0-0 në sfidën ndaj Qipros, të zhvilluar në “Elbasan Arena”, për shkak të luftës në shtetin azer.

Ky takim ishte i vlefshme për Ligën e Kombeve. Pavarësisht tentativave të shumta, ekipi i teknikut italian, nuk ka arritur të shtyjë topin drejt rrjetës, duke shpërdoruar raste të shumta shënimi, ku më flagrani ishte ai i minutës së 27-të, ku kapiteni Garajev gaboi nga pika e bardhë e penalltisë duke u ndalur nga portieri qipriot.

Skuadra e De Biazit regjistroi 6 gjuajtje në portë, ndërkohë që qipriotët nuk arritën të shënonin asnjë të titllë. Me këtë barazim Azerbajxhani u ngjit në kuotën e 4 pikëve, duke u renditur në vendin e 3-të.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Strakosha nuk është më me COVID-19, Inzaghi zbulon a do luajë në ndeshjen e radhës

Publikuar

-

Nga

Në konferencën për shtyp në vigjilje të sfidës ndaj Zenitit në ʺOlimpicoʺ, trajneri i Lacios, Simone Inzagi ka folur edhe për Tomas Strakoshën ku tregon gjendjen e tij dhe nëse do të jetë i gatshëm për ndeshjen e nesërme:

ʺNë stërvitjen e paradites, ai ka punuar me dy trajnerët e portierëve. Strakosha është portieri ynë, por nuk ka luajtur për një kohë të gjatë. Nesër do të jetë Reina në portë, më pas për të dielën do të shohim.ʺ, përfundon fjalën Inzagi.

Tomas Strakosha nuk aktivizohet me Lacion që më 20 tetor në sfidën ndaj Dortmundit në Champions.

Brenda një harku kohor 1 mujor, gardiani kuqezi ka humbur sfidat ndaj Bolonjas, Torinos, Juventusit dhe Krotones në kampionat, në Champions ka humbur sfidat ndaj Klub Bryzh dhe Zenitit, dhe me Kombëtaren shqiptare ndaj Kosovës në miqësore, dhe në Ligën e Kombeve ndaj Kazakistanit dhe Bjellorusisë.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

“Nuk do e harroj golin kundër Greqisë”, Armando Dobra rrëfehet në ngjyrat kuqezi

Publikuar

-

Nga

Armando Dobra i kanë mjaftuar vetëm pak minuta në debutimin e tij me Kombëtaren U-19 që t’i tregonte të gjithëve se kishte shumë talent dhe se ardhmja e tij mund të jetë e shkëlqyer. Mesfushori i lindur dhe rritur në Angli është një prej lojtarëve më premtues të gjeneratës së tij dhe aktualisht militon në radhët e Kombëtares U-21 të drejtuar nga Alban Bushi.

Edhe në dy ndeshjet e fundit të kuqezinjve ai ka spikatur me driblimet dhe pasimet e tij plot fantazi. Veçanërisht në fitoren e fundit 3-1 ndaj Andorrës paraqitja e tij ishte mjaft e mirë dhe nuk kaloi pa rënë në sy. Jo më kot klubi i tij Ipswich Town vendosi t’i ofronte një kontratë të re 5 muaj më parë, ndërkohë që lojtari grumbullohet rregullisht me ekipin e parë çdo ndeshje.

Në intervistën e tij për rubrikën “Talenti Shqiptar” në fshf.org, Dobra rrëfen rrugëtimin e tij në futboll dhe momente më kulminante të karrierës së tij. 19-vjeçari i ka idetë e qarta dhe shpreson që në të ardhmen të ngjitet në majat më të larta të futbollit, si në nivel klubesh ashtu edhe me Kombëtaren kuqezi.

– Si lindi dëshira dhe pasioni për futboll? Na trego diçka për hapat e tu të parë në futboll?

– Im atë ka qenë gjithmonë një tifoz i madh futbolli. Prej tij në fakt nisa ta pëlqej edhe unë futbollin qysh në moshë të vogël. Mbaj mend që shkonim shpesh në park dhe luanim bashkë me top që kur kam qenë 4-5 vjeç.

– Si është marrëdhënia juaj me grupin dhe trajnerin në Kombëtaren U-21? Po te klubi si ndihesh, diçka për ecurinë me klubin?

– Mendoj se kemi një grup mjaft të mirë lojtarësh, jam ndjerë mirë duke filluar që nga dita e parë e grumbullimit. Kemi një grup shumë të talentuar dhe mendoj se mund të bëjmë gjëra të mirë bashkë. Gjithashtu, edhe trajneri Bushi më ka mbështetur shumë gjatë gjithë kohës, në seanca stërvitore dhe në ndeshje dhe më tregoi se donte shumë të isha pjesë e skuadrës së tij. Më ka ndihmuar shumë dhe i jam mirënjohës për këtë.

Sa i përket klubit, mendoj se jam paraqitur vazhdimisht mirë me Ipswich-in, kam luajtur me skuadrën e parë dhe kam shënuar gola madje para disa javësh. Shpresoj shumë që të vazhdoj të bëjë paraqitje sa më të mira edhe këtë sezon dhe të forcoj pozitat e mia në skuadër.

– Si e përjetove momentin kur more ftesën e parë nga kombëtarja dhe debutimi me ngjyrat kuqezi? (flasim për U21 domethënë)

– Marrja e ftesës për të luajtur me ekipin Kombëtar U-21 të Shqipërisë ishte një ëndërr e bërë realitet. Jam ndjerë shumë krenar kur luajta ndeshjen e time të parë me ngjyrat kuqezi dhe do ta mbaj mend përgjithmonë atë ndjesi krenarie që përjetova.

– I rishikon ndeshjet e tua pasi luan? Dhe nëse po, çfarë i thua vetes?

– Po, i rishikoj gjithmonë ndeshjet e mia në mënyrë që të nxjerr konkluzione se çfarë mund të përmirësoj pas çdo ndeshjeje. Sepse duhet të përmirësohesh gjithmonë nëse do të arrish majat. Ka raste kur jam shumë kritik për veten, sepse dua të bëj gjithnjë më të mirën në fushë.

– Cili ka qenë momenti apo episodi më i lumtur në karrierën tënde deri tani? Me kombëtaren dhe me klubin.

– Sa i përket klubit, ishte momenti kur shënova ndaj Luton në ndeshjen e debutimit. Nuk kishte ku të shkonte më mirë se kaq. Ishte fantastike të shënoja gol që në ndeshjen time të parë me Ipswich Town.

Ndërsa me Kombëtaren U-21, momenti më i bukur ishte kur shënova gola me ndaj Greqisë në ndeshje zyrtare për eliminatoret e Evropianit. Ka qenë një moment i jashtëzakonshëm krenarie për mua dhe nuk do ta harroj kurrë.

– Cila është sakrifica më e madhe që ke bërë për futbollin?

– Sakrifica ime më e madhe ishte largimi nga familja për t’u transferuar në Ipswich. Ka qenë e vështirë për mua të jetoja larg shtëpisë time dhe familjes, por isha i vendosur për të ndjekur ëndrrën time dhe e mora pa u menduar gjatë këtë vendim.

– Çfarë synimi ke për të ardhmen?

– Synimi im për të ardhmen që të bëhem një lojtar titullar i rregullt te Ipswich Town. Ëndërroj gjithmonë që të luaj një ditë në Premier Ligën angleze si edhe të debutoj me Kombëtaren A të Shqipërisë.

– Cili është idhulli yt në kombëtaren ideale?

– Unë nuk kam një idhull në Kombëtaren shqiptare për të qenë i sinqertë, por idhulli im në futboll është Lionel Messi.

LEXO TE PLOTE

Sport

Përjashtoi 2 lojtarë se protestuan për pagat? Vjen reagimi i Kukësit

Publikuar

-

Nga

Kukësi reagon për lajmin e publikuar në “Panorama Sport” në lidhje me një formë ndëshkimi që dy titullarët Limaj dhe Xhika kanë marrë për nxitjen e bojkotit të stërvitjes para sfidës me Teutën për shkak të vonesës së pagave.

Klubi thotë se në ndeshjen me një rival direkt si Teuta provoi të rinj për të ardhmen dhe fton opinionin publik e mediat që lajmet e vërteta t’i marrë nga zyra për shtyp e Kukësit, si zëri i së vërtetës për ato që ndodhin në klub…

DEKLARATA E KUKËSIT PËR LOJTARËT XHIKA DHE LIMAJ

Reagim i Klubit
Marrë shkas nga shkrimet e fundit në media, ku aludohet se klubi i Kukësit ka dënuar dy futbollistët Dashamir Xhika dhe Vesel Limaj për protestë, klubi i Kukësit e ndjen detyrim të sqarojë opinionin publik dhe mediat se asgjë nuk është e vërtetë në këtë mes. Klubi i Kukësit i siguron të gjithë se nuk ka asnjë pakënaqësi mes futbollistëve dhe klubit dhe kërkon nga mediat të jenë më serioze në mënyrën se si i trajtojnë gjërat dhe të mos aludojnë e shpikin gjëra të paqena.
Në çdo ndeshje që Kukësi luan, stafi teknik bën përzgjedhjen e futbollistëve në bazë të stërvitjeve apo formës së futbollistëve. Askush në ekip nuk është i paprekshëm dhe te gjithë luftojnë për të marrë vendin e titullarit.
Në vend që të aludoni për shpifje dhe lajme jo të vërteta, mund të merrni për lajm faktin se në ndeshjen ndaj Teutës, Kukësi ka aktivizuar disa futbollistë të rinj në moshë që mund të jenë e ardhmja e futbollit shqiptar. Angelo Tafa, Redon Dragoshi, Altin Bytyçi, Zenel Gavazaj janë futbollistë të rinj në moshë që po ju jepet besim dhe po bëjnë paraqitje dinjitoze.
Kërkojmë nga mediat që para se të shkruajnë lajme jo të vërteta, të marrin një informacion pranë zyrës së shtypit dhe të tregohen seriozë në raportime ashtu siç klubi tregohet serioz me mediat!
Faleminderit,
Zyra e Shtypit
FK Kukësi

LEXO TE PLOTE