Connect with Us

Vajza përfitoi dy apartamente/ “Këshilli i Metës” nënvlerësoi gjyqtarin e Faktit 

Vetingu

Vajza përfitoi dy apartamente/ “Këshilli i Metës” nënvlerësoi gjyqtarin e Faktit 

Publikuar

-

Arben Mullaj

Gjyqtari i Gjykatës së Shkallës së Parë, në Tiranë, Arben Kostandini, është listuar nga Komisioni i Pavarur për Kualifikim për rivlerësim në Qershor të këtij viti.

Kostandini, karrierën e ka të përqëndruar në Tiranë në Gjykatën e Faktit, por për Këshillin e Lartë të Drejtësisë, tashmë i shkrirë, gjyqtari në fjalë ka pasur një performancë të mirë, por jo shumë të mirë, siç është vlerësimi më i lartë për njerëzit e gjykatave dhe prokurorive,

Këshilli i Lartë i Drejtësisë, që në vitin 2017 drejtohej nga Presidenti Ilir Meta e ka vlerësuar gjyqtarin Arben Kostandini,  “Mirë”, në të tre kriteret, për aftësitë profesionale, organizuese dhe zbatuese.

CNA.al ka hedhur dritë mbi pasurinë e gjyqtarit Kostadini, duke u bazuar në të dhënat e ILDKPKI-së.

Burime të ardhurash ai deklaron pagën e tij dhe të bashkëshortes mësuese.Skandali/ Etlida Gjonaj, bën avokaten e noteres së kapur në falsifikim

Ndërsa patundshmëri ai deklaron një apartament me sipërfaqe 126 m2,  të blerë në vitin 2016 me vlerë 9 500 000 lekë. Për blerjen e këtij apartamenti ai thotë se ka marrë 2 500 000 lekë.

Një tjetër pronë që fillimisht e kishte në bashpronësi dhe më pas deklaron se ia dhuruan, është një shtëpi banimi 2+1.

Në vitin 2018 ai deklaron dy patundshmëri në emër të vajzës, por që ka pjesë edhe vetë subjekti deklarues.

Bëhet fjalë për një apartament me sipërfaqe 73m2 dhe një tjetër apartament me sipërfaqe  78m2, në plazhin e Durrësit. Gjyqtari  thotë se vajza i ka përfituar nga trashëgimia, por nuk sqaron se nga kush.

Këto dy pasuri ai nuk i ka deklaruar në vitet e mëparshme, por për më shumë detaje sjellim të plotë pasurinë e deklaruar nga gjyqtari Arben Kostandini.

Viti 2003

Shtëpi banimi 2+1, ku zotëron 2/3 e saj.

Autoveturë alfa romeo me vlerë, 0.4 milion lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar në shumën 0,61 milion lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes në shumën 15 000 lekë.

Viti 2004

Të ardhura nga paga si gjyqtar në shumën 762 071 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mjeke në shumën 180 000 lekë.

Viti 2005

Të ardhura nga paga si gjyqtar në shumën 765 552 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mjeke në shumën 280 000 lekë.

Pensioni i nënës, 130 000 lekë.

Viti 2006

Të ardhura nga paga si gjyqtar në shumën 972 560 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mjeke në shumën 300 000 lekë.

Pensioni i nënës, 150 000 lekë.

Viti 2007

Kursime, 130 000 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar në shumën 831 863 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mjeke në shumën 450  000 lekë.

Pensioni i nënës, 25 000 lekë.

Viti 2008

Kursime 2 300 000 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar në shumën 830 000 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mjeke në shumën 460  000 lekë.

Pensioni i nënës, 250 000 lekë.

Viti 2009

Kursime 4 000 000 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar në shumën 992 386 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mjeke në shumën 510  000 lekë.

LEXO EDHE:  Monika Kryemadhi “divorcohet” nga Ilir Meta

Pensioni i nënës, 250 000 lekë.

Viti 2010

Shtuar gjendja cash me 1 200 000 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar në shumën 1 007 523 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mjeke tek Mbretëresha Geraldinë në shumën 460 000 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mjeke në privat, në shumën 500 000 lekë.

Viti 2011

Shtuar gjendja cash me 1 000 000 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar në shumën 1 100 000 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mjeke tek Mbretëresha Geraldinë në shumën 600 000 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mjeke në privat, në shumën 400 000 lekë.

Viti 2012

Shtuar gjendja cash me 1 600 000 lekë.

Të ardhura nga puna si gjyqtar në shumën 1 100 000 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si mjeke tek Mbretëresha Geraldinë në shumën 600 000 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes nga puna jashtë orarit, 250 000 lekë.

Të ardhura nga trashëgimia e nënës, 700 000 lekë.

Viti 2013

Shtuar gjendja cash me 1 100 000 lekë.

Të ardhura nga puna si gjyqtar në shumën 1 033 631 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si mjeke tek Mbretëresha Geraldinë në shumën 640 788 lekë.

Viti 2014

Shitje automjeti, Alfa Romeo, 3 000 euro.

Blerë automjeti, 4000 euro.

Kursime, 1 029 256 lekë.

Të ardhura nga puna si gjyqtar në shumën 1 238 092 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si mjeke tek Mbretëresha Geraldinë në shumën 669 608 lekë.

Viti 2015

Dhuruar, 3/9 e ap 2+1.

Kursime, 750 000 lekë.

Të ardhura nga puna si gjyqtar në shumën 1 240 825 lekë.

Të ardhura nga pensioni familjar në shumën 136 500 lekë.

Viti 2016

Blerë ap   me sip 126 m2 me vlerë 9 500 000 lekë.

Kursime, 300 000 lekë.

Të ardhura nga puna si gjyqtar në shumën 1 411 969 lekë.

Të ardhura nga pensioni familjar në shumën 136 500 lekë.

Të ardhura nga qiraja, 144 000 lekë.

Kredi për blerje ap në shumën 2 500 000 lekë.

Viti 2017

Kursime, 700 000 lekë.

Të ardhura nga puna si gjyqtar në shumën 1 319 751 lekë.

Të ardhura nga pensioni familjar në shumën 143 000 lekë.

Të ardhura nga qiraja, 408 000 lekë.

Pagesë dëmshpërblimi, 55 000 lekë.

Kredi për blerje ap në shumën 2 500 000 lekë. Pa shlyer shuma 2 164 060 lekë.

Viti 2018

Kursime, 700 000 lekë.

Bashkëpronar në një ap 73m2, që është në emër të vajzës, e cila e ka fituar me trashëgimi.

Bashkëpronar në një ap 78m2, në plazhin e Durrësit, që është në emër të vajzës, e cila e ka fituar me trashëgimi.

Të ardhura nga puna si gjyqtar në shumën 1 342 108 lekë.

Të ardhura nga pensioni familjar në shumën 143 000 lekë.

Të ardhura nga qiraja, 408 000 lekë.

Kredi për blerje ap në shumën 2 500 000 lekë. Pa shlyer shuma 1 855 811 62  lekë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Nuk justifikoi udhëtimet jashtë vendit që nga viti 2004/Pse u shkarkua Dritan Peka

Publikuar

-

Nga

Nuk justifikoi udhëtimet jashtë vendit që nga viti 2004/Pse u shkarkua prokurori Dritan Peka

Shkarkimi i prokurorit Dritan Peka, duket se ka ardhur si shkak i deklarimit të pamjaftueshëm në kriterin e pasurisë. Kjo pasi, në seancën e kaluar Komisioneri Publik është tërhequr nga qëndrimi në akimin e bërë në aspektin profesional dhe etik.

Sipas Komisionerit Publik, prokurori Peka nuk mbulonte me burime financiare një pjesë të shpenzimeve për udhëtime jashtë shtetit të bëra që nga viti 2004. Shkaqet fillestare të ankimit ndaj subjektit lidheshin me një kredi të butë për strehim.

Ndërkohë, gjatë shqyrtimit të bërë në KPA, prokurori Peka ka deklaruar se nuk kishte balanca negative në analizën financiare nga udhëtimet.

Dritan Peka e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në Shqipëri në vitin 2000. Ai ka punuar si prokuror i Prokurorisë së Tiranës deri në vitin 2008, kur është promovuar si prokuror i Apelit të Tiranës. Ai është drejtuesi i Prokurorisë së Apelit të Tiranës prej vitit 2015.

Komisioneri i konsideroi bindëse një pjesë pretendimeve të prokurorit Peka lidhur me shpenzimet e udhëtimeve jashtë shtetit dhe qëndrimeve atje.

LEXO EDHE:  Vettingu/ Gjykatat rrezikojnë të boshatisen brenda vitit

LEXO EDHE:  Dhurata të dyshimta për bashkëshortin/ Vjehrra i “bën gropën” gjyqtares

Komisioneri renditi të gjitha udhëtimet, të kryera prej vitit 2004 e në vazhdim, ndërsa tha se nuk vërtetohej mbulimi i shpenzimeve për një udhëtim të subjektit në Bruksel tek motra e tij.

Për pjesëmarrjen e bashkëshortes së Pekës në disa trajnime e seminare në vitin 2006 në vende të ndryshme të Bashkimit Evropian, Komisioneri Publik është shprehur se pranoheshin pretendimet për mbulimin e shpenzimeve të udhëtimit nga institucioni ku punonte, ndërkohë që sipas tij nuk janë vërtetuar shpenzimet e qëndrimit atje./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

KPA shkarkon nga detyra prokurorin Dritan Peka

Publikuar

-

Nga

Nuk justifikoi udhëtimet jashtë vendit që nga viti 2004/Pse u shkarkua prokurori Dritan Peka

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka shkarkuar nga detyra kreun e Prokurorisë së Apelit në Tiranë Dritan Peka.

Fillimisht, Peka u konfirmua në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, ndërsa ishte Komisioneri Publik i cili apeloi vendimin e konfirmimit në KPA. Gjatë shqyrtimit të dosjes, ditën e sotme Kolegji i Posaçëm i Apelimit vendosi shkarkimin e Pekës.

Dritan Peka e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në Shqipëri në vitin 2000. Ai ka punuar si prokuror i Prokurorisë së Tiranës deri në vitin 2008, kur është promovuar si prokuror i Apelit të Tiranës. Ai është drejtuesi i Prokurorisë së Apelit të Tiranës prej vitit 2015. /CNA.al

Privilegjet e një Kryeprokurori/ Dritan Peka “zhvat” të pastrehët

Mega-Skandali i drejtësisë/ Si i shpëtoi Dritan Peka hetimit?

LEXO EDHE:  Pasuria e gjyqtarëve dhe prokurorëve “trondit” institucionet

 

LEXO EDHE:  Drejt postit të kryeprokurores së Apelit/ Si ka ndryshuar pasuria e Rozeta Qirjaqit

 

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Prokurori që u kërcënua në sallën e gjyqit/ Shpenzon 7 000 euro në një vit

Publikuar

-

Nga

Prokurori që u kërcënua në sallën e gjyqit/ Shpenzon 7 000 euro në një vit

Prokurori i Prokurorisë Rrethit Gjyqësor në Tiranë, Gjon Kodra është vënë nën hetim nga Vettingu që në muajin Dhjetor të vitit 2019.

Prokurori shkodran Kodra, karrierën e ka zhvilluar në Tiranë. Emri tij nuk është lakuar as në aspektin profesional dhe as në atë pasuror.

Mund të thuhet se i vetmi rast, kur është përmendur prokurori Gjon Kodra në media, ka dodhur në vitin 2012.

Pasi gjatë një séance gjyqësore, prokurori Kodra është kanosur seriozisht nga një person i akuzuar për vrasjen aksidentale të një fëmije.

Sa i përket kriterit të pasurisë, të ardhurat e tij, sipas deklaratave të depozitura në ILDKPK, burojnë nga paga e tij dhe e bashkëshortes, por edhe nga qiraja e një prone të bashkëshortes.

Në vitin 2003 ai deklaron një autoveturë Ford Sierra me vlerë 200 000 lekë, ndërsa e ka shitur një vit më vonë për të blerë një Benz që ka kushtuar 250 000 lekë.

Në vitin 2006 ai deklaruar se ka porositur një apartament më sipërfaqe  115.8 m2, me vlerë 50 952 euro.  Ndërsa ka paguar  35 952 euro, duke i  mbetur borxh kompanisë së ndërtimit edhe 15 000 euro, të cilën e ka shlyer në vitin 2008.

Në vitin 2007 ka shitur Benzin 400 000 lekë, për të blerë një vit më vonë një Volsvagen Pasat me vlerë 2 500 000 lekë. Ndërkohë të ardhurat ë bashkëshortes nga paga dhe qiraja kapin shifrën 10 000 euro.  Shifra më e ulët që përfiton bashkëshortja ndër vite është 5 000 euro.

Në vitin 2009, prokurori deklaron se i ka marrë hua 10 000 euro bashkëshortit të motrës për të  pajisje të ndryshme për banesën e re. Dhuratë ai deklaron edhe 2 000 dollarë nga dy motrat që jetojnë në USA dhe të cilat kontribuojnë ndër vite me shuma parash për nënën e tyre që jeton me subjektin deklarues.

Ndërsa likuiditet për shpenzime të ndryshme vetëm në vitet, 2017 dhe 2017 ai deklaron se kanë shkuar 7 000 euro në vit.

Më poshtë po sjellim të detajuar pasurinë e deklauar nga prokurori Gjon Kodra.

Viti 2003

Autoveturë Ford Sierra me vlerë 200 000 lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës, 0,61 milion lekë.

Viti 2004

Autoveturë Benz, me vlerë 250 000 lekë.

Të ardhura nga shitja e makinës tip Ford, 250 000 lekë.

Viti 2005

Kursime, 480 000 lekë.

Viti 2006

Prenotuar ap me sip 115.8 m2, me vlerë 50 952 euro. Paguar  35 952 euro.

Gjendje cash nga kursimet, 400 000 lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës, 806 362  lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  kursime, 35 000 euro.

Detyrim për të paguar firmën e ndërtimit, 15 000 euro.

Viti 2007

Shitur autovetura Benz, 450 000 lekë.

Gjendje llogarie 300 000 lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës, 887 913 lekë.

Detyrim për të paguar firmën e ndërtimit, 15 000 euro. Pa shlyer 10 000 euro.

Viti 2008

Blerë autoveturë Volsvagen Pasat me vlerë 250 000 lekë.

Gjendje llogarie 350 000 lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës,  957 694 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  nga paga dhe qiradhënia e shtëpisë, 10 000 euro.

Shlyer detyrimi për të paguar firmën e ndërtimit, 15 000 euro.

Viti 2009

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës,  1 049 869  lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  nga paga dhe qiradhënia e shtëpisë, me sip 333 m2,, ndër të cilat 175 m2 sip ndërtuese, pjesa që mbetet oborr dhe verandë, trashëguar nga prindërit, 5 000 euro

Marrë hua 10 000 euro bashkëshortit të motrës për të  pajisje të ndryshme për banesën e re.

Viti 2010

Shtesë e kursime cash me 6 000 euro.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës,  1 128 818 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  nga qiradhënia e shtëpisë, me sip 333 m2,, ndër të cilat 175 m2 sip ndërtuese, pjesa që mbetet oborr dhe verandë, trashëguar nga prindërit, 5 000 euro

LEXO EDHE:  Dhurata të dyshimta për bashkëshortin/ Vjehrra i “bën gropën” gjyqtares

LEXO EDHE:  Vendimi i "Venecias"/ Vasili: Rama dhe Rilindja u poshtëruan, tani të mbyllin gojën

Dhuratë për shtëpinë e re nga dy motrat që jetojnë në USA, 2 000 dollarë.

Marrë hua 10 000 euro bashkëshortit të motrës për të  pajisje të ndryshme për banesën e re. Pa shlyer 7 000 euro.

Viti 2011

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës,  1 164 239 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  nga qiradhënia e shtëpisë, me sip 333 m2,, ndër të cilat 175 m2 sip ndërtuese, pjesa që mbetet oborr dhe verandë, trashëguar nga prindërit, 5 000 euro

Marrë hua 10 000 euro bashkëshortit të motrës për të  pajisje të ndryshme për banesën e re. Pa shlyer 2 000 euro.

Borxh kunatit, 5 000 euro.

Viti 2012

Shtesë e kursime cash  400 000 lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës,  1 210 029 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  nga qiradhënia e shtëpisë, me sip 333 m2,, ndër të cilat 175 m2 sip ndërtuese, pjesa që mbetet oborr dhe verandë, trashëguar nga prindërit, 6 000 euro.

Pensioni i nënës dhe kontributi i dy motrave nga USA, 111 200 lekë dhe 1 600 dollarë.

Shlyer borxhi 10 000 euro.

Borxh kunatit, 3 000 euro.

Shpenzime për shkollën e djalit, 100 800 lekë.

Viti 2013

Shtesë e kursime cash  500 000 lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës,  1 167 334 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  nga pagesa e sigurimeve dhe nga qiradhënia e shtëpisë, me sip 333 m2,, ndër të cilat 175 m2 sip ndërtuese, pjesa që mbetet oborr dhe verandë, trashëguar nga prindërit, 5 000 euro.

Pensioni i nënës dhe kontributi i dy motrave nga USA, 166 800 lekë dhe 2 400 dollarë.

Shpenzime për shkollën e djalit, 2 000 euro.

Shpenzime për udhëtim në Itali, 200 000 lekë.

Viti 2014

Shtesë e kursime cash  3 000 euro.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës,  1 352 924 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  nga pagesa e sigurimeve dhe nga qiradhënia e shtëpisë, me sip 333 m2,, ndër të cilat 175 m2 sip ndërtuese, pjesa që mbetet oborr dhe verandë, trashëguar nga prindërit, 5 000 euro.

Pensioni i nënës dhe kontributi i dy motrave nga USA, 166 800 lekë dhe 2 400 dollarë.

Viti 2015

Shtesë e kursime cash  1 000 euro.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës,  1 330 648 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  nga pagesa e sigurimeve dhe nga qiradhënia e shtëpisë, me sip 333 m2,, ndër të cilat 175 m2 sip ndërtuese, pjesa që mbetet oborr dhe verandë, trashëguar nga prindërit, 5 000 euro.

Pensioni i nënës dhe kontributi i dy motrave nga USA, 27 800 lekë dhe 400 dollarë.

Gjendja e llogarisë, 419 287 lekë.

Viti 2016

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës,  1 374 832 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  nga pagesa e sigurimeve dhe nga qiradhënia e shtëpisë, me sip 333 m2,, ndër të cilat 175 m2 sip ndërtuese, pjesa që mbetet oborr dhe verandë, trashëguar nga prindërit, 5 000 euro.

Likuiditete cash, 8 850 euro dhe 660 000 lekë.

Gjendje llogaria, 413 512 39 lekë.

Viti 2017

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës,  1 341 400 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  nga pagesa e sigurimeve dhe nga qiradhënia e shtëpisë, me sip 333 m2,, ndër të cilat 175 m2 sip ndërtuese, pjesa që mbetet oborr dhe verandë, trashëguar nga prindërit, 5 000 euro.

Gjendje në llogari, 591 395 90 lekë.

Likuiditete cash, 7 000 euro dhe 591 395 90 lekë.

Djali ka blerë autoveturë Grande Punto me vlerë 3500 e vënë në pronësi të bashkëshortes Anna Licchelli.

Viti 2018

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës,  1 365 240 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes  Anna Licchelli  nga pagesa e sigurimeve dhe nga qiradhënia e shtëpisë, me sip 333 m2,, ndër të cilat 175 m2 sip ndërtuese, pjesa që mbetet oborr dhe verandë, trashëguar nga prindërit, 5 000 euro.

Gjendje në llogari,  357 985 00 lekë.

Likuiditete cash, 7 000 euro dhe 357 985 00 lekë./CNA.al

LEXO TE PLOTE