Connect with Us

I bëri thirrje qytetarëve të mos mbajnë maska/ Manastirliu i përgjigjet Kryemadhit: Me kë jemi në luftë…

Politikë

I bëri thirrje qytetarëve të mos mbajnë maska/ Manastirliu i përgjigjet Kryemadhit: Me kë jemi në luftë…

Publikuar

-

Shqipëria drejt mbylljes totale?/ Manastirliu tregon se çfarë pritet javët e ardhshme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu i është përgjigjur me tone të ashpra kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhie e cila dje në një dalje televizive bëri thirrje që qytetarët të mos i binden vendimit të qeverisë për mbajen e maskave.

Unë për vete nuk do e mbaj maskën. Nuk besoj se Rama ka merak shëndetin e shqiptarëve. Le të guxojë të vej gjobë. Unë do i bëj thirrje çdo qytetari që ndalon çdo polic, qoftë i Veliajt, qoftë i Ramës, ti kundërpërgjigjen”, ishte deklarata e Kryemadhit.

Por për ministres e Shëndetësisë kjo është e rrezikshme, pasi lufta sot po bëhet për shëndetin e qytetarëve.

“Të përballesh me një epidemi të tillë nuk është aspak e lehtë. Nëse do ishim vite më parë, do e bënim shumë ndryshe këtë diskutim, a ka ilace në spitale ose jo.

LEXO EDHE:  Kryemadhi takohet me drejtorin e institutit amerikan/ Çfarë diskutuan

Po si ka mundësi të diskutohet maska që është mjeti më efektiv i gjithë pranuar në botë sot.

Ti bësh thirje qytetarëve mos mbani maska, është të mos duash shëndetin e qytetarëve të tu. Është shumë serioze kjo. Të arrish të thuash mos zbato rregullat! Me kë jemi në luftë ne se se kuptoj! Me njëri tjetrin!”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta tregon bisedën me artizanin 91-vjeçar/ Çfarë i tha për udhëheqësit e politikës

Publikuar

-

Nga

Meta tregon bisedën me artizanin 91-vjeçar/ Çfarë i tha për udhëheqësit e politikës

Presidenti Ilir Meta, ka takuar një artisan të vjetër në Dibër të Madhe dhe ka treguar shqetësimin e 91-vjeçarit Ilmi Krifca.

Sipas Metës, Krifca i ka thënë se në Shqipëri ka udhëheqës që nuk po ia duan të mirën Atdheut.

Duke marrë shkas nga kjo deklaratë, Kreu i Shtetit thekson këta persona që nuk ia duan të mirën atdheut janë kuislingë.

Nuk mund të mos takoja në Dibrën e Madhe, artizanin më të vjetër, 91-vjeçarin Ilmi Krifca, memorie e gjallë historike e kësaj treve dhe patriot i zjarrtë për çështjen kombëtare.

Me shprehu hapur shqetësimin e tij të drejtë se “ka udhëheqës që nuk po ja duan të mirën Atdheut”.

Por për mua ata janë kuislingë, sepse Udhëheqësit e vërtetë i dalin për Zot, Atdheut!

U përshëndetëm me vargjet e këngës së njohur dibrane: “Na këndojnë pushkët nëpër kulla!”, shkruan Meta në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video- Deputeti i PS nuk i bindet shtetit/ Ja shtron këngës me 12 veta

Publikuar

-

Nga

Deputeti i njohur i Partisë Socialiste Vullnet Sinaj, njëherësh biznesmen, ka publikuar dje një video në rrjetet sociale teksa ka shtruar një darkë në lokal me disa miq të tij dhe grupin polifonik “Çipini”.

Ndonëse Komiteti Teknik i Ekspertëve ka ndaluar çdo lloj grumbullimi më shumë se 10 veta, socialisti duket se u bën karshillëk autoriteteve shtetërore. Sinaj ka shpërndarë videon e darkës në rrjetet sociale dhe shkruan se një mik e ka paralajmëruar të mos i publikojë pasi janë më shumë se 10 persona, por ai nuk “ka bërë mbrapa”.

“Jeni 12 vetë dhe maksimumi i lejuar është 10 persona së bashku. Mos e publiko”, i ka thënë Sinajt një prej miqve të tijë të pranishëm në darkë. Por biznesmeni e deputeti socialist ka treguar se gjoba “nuk i prish punë”.

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Manastirliu inspekton masat e marra në Portin e Durrësit

LEXO EDHE:  Alarmi i Kryemadhit / Ju tregoj 3 arsyet pse vendi po rrëshqet në diktaturë

“Për të ndenjur me njerëz të mirë dhe për të dëgjuar këtë mrekulli të polifonisë, e bëj hallall gjobën”, ia ka kthyer deputeti i PS mikut që e këshilloi të mos publikonte pamjet nga darka. Por disa orë pas publikimit të videos dhe shkrimit mospërfillës për autoritetet shtetërore, Vullnet Sinaj e ka “zhdukur” atë nga rrjetet sociale./CNA.al.


LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk ka pasur asnjë investim në shëndetësi”/ Mediu: Qeveria e Ramës ka dështuar

Publikuar

-

Nga

“Nuk ka pasur asnjë investim në shëndetësi”/ Mediu: Qeveria e Ramës ka dështuar

Fatmir Mediu në një takim me kordinatorët e PR në njësinë nr 10 në Tiranë,  bëri një pasqyrim të problematikave kryesore të vendit si pasojë e goditjes së pandemisë. Duke shpresuar për një stabilizim të situatës në shifra, Mediu vuri në dukje se ka mungesë të theksuar investimi në sektorin e shëndetësisë.

“Shpresojmë që kjo pandemi të kalojë sa më shpejt, me sa më pak dhimbje, më pak vuajtje e sa më pak viktima, kjo është e rëndësishme. Duke pasur parasysh edhe një fakt tjetër shumë  të rëndësishëm që për fatin e keq nuk ka pasur asnjë investim thelbësor në shëndetësinë shqiptare  për të përballuar situata të tilla”, tha Mediu.

Nga ana tjetër kreu i PR nënvizoi se shpenzimet për trajtimin e covid 19, janë kosto shumë të rënda për xhepin e shqiptarëve.

LEXO EDHE:  Dëshmia e Kryemadhit që e fundos në SPAK

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Manastirliu inspekton masat e marra në Portin e Durrësit

“Kostot për çdo familje apo individ për pandeminë janë kosto të jashtëzakonshme, të cilat tejkalojnë mundësitë financiare të shumë qytetarëve”, u shpreh Mediu.

Mediu akuzoi për dështim të qeverisë së Ramës , duke vënë theksin në boshllëqet e institucioneve Shqiptare si dhe mosfunksionimin e një shteti normal.

“Jemi një një moment ku nuk kemi funksionim normal të shtetit, institucionet janë pothuajse in ekzistente, gjyqësori pothuajse nuk ekziston. Nga ana tjetër Parlamenti është kthyer në një teatër qesharak, komedi dhe tragjedi  në kurriz të shqiptarëve.

Në të tilla kushte Fatmir Mediu,  i bëri thirrje kordinatorëve të partisë që të vihen në lëvizje për të identifikuar të gjitha problematikat në mbrojtje të zgjedhjeve të lira dhe të ndershme./ CNA.al.

LEXO TE PLOTE