Connect with Us

Covid-19/ Autoritetet në Paris ngren alarmin, spitalet afër mbingarkesës

Bota

Covid-19/ Autoritetet në Paris ngren alarmin, spitalet afër mbingarkesës

Publikuar

-

Covid-19/ Autoritetet në Paris ngren alarmin, spitalet afër mbingarkesës

Autoritetet shëndetësore në Francë kanë paralajmëruar për mbingarkim të spitaleve në Paris, derisa rastet e reja me koronavirusin e ri janë në rritje.

Gjatë javës së ardhshme deri në 90 për qind e shtretërve në spitalet e Parisit mund të zihen me pacientë që vuajnë nga sëmundja COVID-19, ka thënë kreu i 39 spitaleve të Parisit, Martin Hirsch, raporton AFP.

“Rreth 24 tetorit, do të ketë një minimum prej 800 deri në 1,000 pacientë me COVID-19 në kujdes intensiv, që përfshinë 70 deri 90 për qind të kapacitetit tonë aktual”, tha ai.

Franca po planifikon masa të reja për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit.

LEXO EDHE:  Publikohen shifrat/ Ulet kurba e infektimeve, ja sa kanë humbur jetën sot

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron u takua të martën me ministrat e kabinetit qeveritar për të diskutuar vendosjen e masave më të ashpra kundër pandemisë. Ai pritet t’i shpallë ato të mërkurën në mbrëmje.

Në Paris dhe qytete të tjera në rrezik, baret tashmë janë mbyllur, hyrja në palestra është kufizuar ndjeshëm dhe janë vendosur kufizime më të rrepta të tubimeve në qendrat tregtare dhe vendet e tjera.

Në periudhën e fundit, Franca ka shënuar deri në mbi 26 mijë raste të reja në ditë./rel

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Merkel merr certifikatën e lirimit/ Tani e tutje vetëm kancelare në detyrë

Publikuar

-

Nga

cna lajme bote

Presidenti Federal Frank-Walter Steinmeier i shprehu kancelares gjermane Angela Merkel dhe qeverisë së saj respektin dhe falënderimet e tij për për punën e tyre në këto katër vite.

Përfundoi një “periudhë kancelarore që mund të konsiderohet si ndër më të mëdhatë në historinë e kësaj republike”, tha Steinmeier në Berlin me rastin e lirimit të Merkelit dhe ministrave së saj. Më parë ai i kishte kërkuar kabinetit Merkel që të qendronte në detyrë, me kompetenca ekzekutive, derisa të zgjidhej një qeveri e re. Mandati i tyre përfundoi me konstituimin e Bundestagut, gjatë paradites së të martës.

Pandemia e koronës dhe polarizimi si probleme

“Të thuash se legjislatura e mëparshme ishte ‘sfidë’ për qeverinë, kjo nuk i afrohet  të vërtetës mbi detyrat që duheshin kryer,” tha Steinmeier duke pasur parasysh sfidën e përballimit të pandemisë së koronavirusit. Në përgjithësi, demokracia kërkon “një ekuilibër të vazhdueshëm interesash”. Por ruajtja e ekuilibrit në këto kohë ishte veçanërisht e vështirë, tha Steinmeier.Steinmeier e lëvdoi në mënyrë të veçantë edhe punën e Merkelit në 16 vitet e qeverisjes së saj.  Kancelaria juaj ishte “mbrujtëse për vendin tonë të ribashkuar dhe për imazhin e vendit tonë në botë” dhe ishte “mbrujtëse edhe për një brez të tërë të rejash dhe të rinjsh, për të cilët ju jeni shembull i  një forme të re, shumë unike të udhëheqjes”, theksoi Steinmeier.

LEXO EDHE:  Voltana Ademi i bën kërkesën e papritur Ministrisë së Shëndetësisë

LEXO EDHE:  “Lexojini ç'ka thënë kryeministri mor lëngaraqë dhe trimërohuni”/ Nuk përmbahet Vasili

 Kriza të shumta

Ishte një kohë “që nuk vuante nga mungesa e krizave”, tha Steinmeier, duke iu referuar krizës financiare dhe ekonomike, krizës së euros, më pas krizës së refugjatëve dhe migracionit dhe në fund krizës së koronavirusit. Ai tha se qeverisja e kancelares kishte sjellë “respektin, vlerësimin dhe madje edhe simpatinë për vendin tonë”, në Evropë dhe në botë.

Por, mbi të gjitha, ju fituat besimin e qytetarëve të vendit tonë”, theksoi presidenti federal. “Vendimet tuaja  përçonin siguri dhe përkushtim.” Steinmeier vlerësoi guximin e Merkelit, “në kohën kur refugjatët nga Siria kërkonin mbrojtje nga ne, për të marrë përgjegjësinë” dhe rolin e saj si “ndërmjetëse” në Bashkimin Evropian.

LEXO TE PLOTE

Bota

E blinduar dhe luksoze/ Kancelari i ri gjerman do të ketë në dispozicion “super bishën” e Mercedes-it

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

Kancelari i ri i Gjermanisë, Olaf Scholz pritet të ketë një makinë të re në dispozicion. më saktë makinën më të re nga Mercedes dhe bëhet fjalë për një Mercedes S680 Guard.

Makina e blinduar është jo vetëm luksoze nga brenda, por është një prej mjeteve më të sigurta dhe më të fuqishme të prodhuara ndonjëherë.

Mësohet se makina ka 12 cilindra dhe 680 kuaj fuqi.

Sipas kompanisë thotë se qëllimi i makinës është që kancelari të mbijetojë 30 sekondat e para të çdo sulmi të mundshëm dhe të jetë në lëvizje për sa më gjatë. Më pas do mund të ndërhyjnë truprojat dhe policët.

LEXO EDHE:  Rritet sërish numri i viktimave në Greqi/ Mbi 1800 të infektuar

LEXO EDHE:  Kufizimi i transmetimit të Covid/ Banka Botërore financon Shqipërinë me 15 mln euro

‘Scholzmobili’ mund t’u rezistojë qindra plumbave nga armët automatike.

Jo vetëm kaq, por makina i ofron mbrojtje atyre që janë brenda nga ndonjë sulm me gaz helmues.Nëse makina detekton një sulm me gaz, brenda lëshohet oksigjen dhe me pak presion, gazi nuk mund të penetrojë në brendësi të mjetit.

Çmimi i kësaj makine është marramendës dhe shkon plot 550 mijië euro.

Kjo makinë është në një nivel me mjetet e tjera presidenciale në botë.

Por ndryshe nga makinat e Vladimir Putin dhe të Joe Biden, ajo prodhohet në seri.

Mercedes ka në plan që të prodhojë 400 makina të tilla./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Tragjedi në ishullin grek/ Përmbytet anija me 27 emigrantë, 4 të vdekur e një i zhdukur

Publikuar

-

Nga

cna lajme

Katër persona kanë humbur jetën pas përmbytjes së anijes me emigrantë në ishullin Kios në Greqi, ku mes 4 viktimave, dy prej tyre ishin fëmijë të moshës 4 dhe 10-vjeç.

Mësohet se anija është përmbytur ndërsa emigrantët po përpiqeshin të kalonin ngushticën e Kios-Cesme dhe të kalonin në brigjet e Ishullit. Pasagjerët nga ana tjetër raportojnë se në anije ndodheshin 27 persona, 22 prej të cilëve janë shpëtuar dhe një tjetër rezulton i humbur. Një anije misioni e NATO-s, dy helikopterë dhe shumë forca të tjerë morën pjesë në operacionin për shpëtimin e tyre.

LEXO EDHE:  Deficiti buxhetor arrin rekordin 590 milionë euro për 11-­mujorin/ Frenohen shpenzimet

LEXO EDHE:  Publikohen shifrat/ Ulet kurba e infektimeve, ja sa kanë humbur jetën sotMinistri grek  i Emigracionit, Notis Mitarakis nëpërmjet një postimi në Twitter, i ka bërë thirrje autoriteteve turke që të marrin masa, në mënyrë që të tilla tragjedi të mos vijojnë të përsëriten.

“Autoritetet turke duhet të bëjnë më shumë për të parandaluar shfrytëzimin dhe bandat kriminale. Këto lëvizje nuk duhet të ndodhin më kurrë”, ka shkruar ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE