Connect with Us

9 milionë testime për 5 ditë/ Kina thyen rekord

Shëndeti

9 milionë testime për 5 ditë/ Kina thyen rekord

Publikuar

-

9 milionë testime për 5 ditë/ Kina thyen rekord

Qyteti kinez Qingdao po teston të gjithë popullsinë e tij prej nëntë milionë njerëzish për Covid-19 për një periudhë prej pesë ditësh.

Testimi masiv vjen pas zbulimit të shumë rasteve të lidhura me një spital që trajton pacientë me koronavirus që vijnë nga jashtë. Në maj, Kina testoi të gjithë qytetin e Wuhan, shtëpia e 11 milion njerëzve dhe epiqendra e pandemisë globale.

Vendi ka vendosur në masë të madhe virusin nën kontroll. Kjo është në kontrast të plotë me pjesët e tjera të botës, ku ka akoma numër të madh të rasteve dhe kufizime. Në një deklaratë të postuar në faqen kineze të mediave sociale Weibo, Komisioni Komunal i Shëndetit në Qingdao tha se ishin zbuluar gjashtë raste të reja dhe gjashtë raste asimptomatike. Të gjitha rastet ishin të lidhura me të njëjtin spital, tha qeveria globale Times.

LEXO EDHE:  Plani i vjeshtë-dimrit për përballimin e COVID-19/ Manastirliu: Edhe 48 personel mjekësor i shtohen QSUT

Autoritetet kineze tani kanë një strategji të testimit masiv edhe kur një grup i ri koronavirus duket të jetë relativisht i vogël, thonë korrespondentët.

Si do të funksionojë testimi?

Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë tha të hënën se “i gjithë qyteti do të testohet brenda pesë ditësh”. Rreth 114,862 njerëz , përfshirë stafin mjekësor dhe pacientët e spitaluar rishtas në spitalet e qytetit – kishin testuar tashmë negativisht, tha komisioni shëndetësor i Qingdao. Videot që qarkullojnë në internet treguan banorët që rreshtoheshin vonë të Dielën për t’u testuar, tha Global Times, duke shtuar se disa prej këtyre pikave të provës ishin të hapura nga ora 07:00 deri në 23:00.Rastet e reja vijnë një javë pas festës së Javës së Artë të Kinës , e cila pa miliona njerëz të udhëtonin në të gjithë vendin./ CNA.al

Marrë nga BBC

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Shëndeti

Covid-19/ Sfidat e vaksinimit në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Covid-19/ Sfidat e vaksinimit në Shqipëri

Procesi i vaksinimit po shtrihet në zona të ndryshme në Shqipëri duke përfshirë në fillim moshat e treta. Specialistët e Shëndetit Publik thonë se nevojitet organizim më i mirë i vaksinimeve ndonëse ato janë në një numër të ulët. Vaksinimi po kryhet aktualisht në qendra të përqëndruara në qytetet kryesore, por më pas pritet të shtrihet në qendrat shëndetësore.

Të moshuarit kanë nisur të vaksionohen në Shqipëri kundër “Covid 19” në qendra të përqëndruara, të hapura posacërisht nga autoritetet shëndetësore, në disa prej qyteteve kryesore . Në një qendër të tillë në Gjirokastër vihet re një interesim i lartë që herët në mëngjes, ku është krijuar edhe radhë për t`u vaksinuar. Procesi për sejcilin që merr vaksinën zgjat pak, por autoritetet thonë se duhet bërë kujdes për të shmangur grumbullimet pasi banorët janë thirrur për t`u mbrojtur dhe jo infektuar. Specialistja e Shëndetit publik Sivla Bino thotë se procesi më pas do të vijojë në qendrat shëndetësore duke shmangur këto pika të përqëndruara.

“Deri tani nuk kemi pasur vaksinim në pika të grumbulluara, pra vaksinimet janë kryer në qendra shëndetësore. Ky është vaksinim në një qendër të grumbulluar ndaj është shumë i rëndësishëm organizimi. Nëse do të jetë në një qendër shëndetësore duhet orari i caktuar që të ketë mirëkuptim me popullatën pasi askush nuk do ngelet pa vaksinuar”, thotë ajo.

Drejtori i Njësisë Vendore të Kujdesit Shëndetësor në Gjirokastër Shpëtim Novi thotë se organizimi i vaksinimit bëhet nga mjekët e lagjeve që përpilojnë listat mbi bazë të regjistrit elektronik dhe në pikat e përqëndruara vijnë personat e njoftuar. Sipas tij skema funksionon pa probleme ndonëse në fillim ka një përqëndrim, në të njëjtën kohë, të personave të njoftuar, tek qendra e vaksinimit.

“Aplikimi i vaksinës antikovid bëhet mbi bazë të një planifikimi që qendrat shëndetësore bëjnë mbi bazë të personave të kësaj grupmoshe. I gjithë problemi i këtij procesi është që cdo banor të kontaktohet nga mjeku familjes lidhur me vaksinën. Ka edhe persona që mund të mos aplikojnë vaksinë si ata që mund të jenë të infektuar për momentin apo kanë pasoja që vlerësohen nga mjeku”, thotë ai.

Pranë pikave të vaksinimit qëndrojnë ekipet e urgjencës shëndetësore, por deri tani sipas përgjegjësit të shërbimit epidemiologjik në Gjirokastër Arenc Brahimi nuk ka pasur asnjë rast të reaksionit apo përkeqësimit shëndetësor pas kryerjes së vaksinës.

LEXO EDHE:  ISHP i vetmi laborator për diagnostikimin e Covid-19/ Nuk njihen spitalet private

LEXO EDHE:  Paralajmëron Luan Bregasi/ Nëse Covid-19 bëhet agresiv, ekonominë e pret një dimër shumë i vështirë

Specialistja e Institutit të Shëndeti Publik Sivla Bino thotë se Shqipëria ka kapacitete për ta zhvilluar procesin që do të varet nga ardhja e dozave të vaksinës dhe koha. Sipas zonjës Bino përparësi tani i është dhënë personelit shëndetësor i cili është vaksinuar në pika të përqëndruara dhe më pas pjesëtarëve në shtëpitë e të moshuarve dhe moshave të treta në zonat urbane dhe rurale.

“Mendoj se vaksinimi do shkojë pa probleme pasi nga pikat e përnbashkëta do kalojmë në vaksinimet në qendrat shëndetësore. Shqipëria ka një rrjet shumë të mirë të qendrave shëndetesore dhe të vaksinimit, pra rrjet vaksinatoresh dhe infermieresh që janë mësuar me vaksinimin gjatë gripit, kështu që do jetë e volitshme ecuria në varësi të dozave të vaksinës dhe kohës”, thotë ajo.

Në Shqipëri, që nga mesi i janarit të këtij viti kur nisi procesi, janë vaksinuar rreth 18 mijë persona, ndërkohë që në vend për këtë periudhe kanë ardhur 32 mijë e 562 vaksina, prodhim i kompanisë Pfizer. Shqipëria e pret sasinë më të madhe të vaksinave nga mekanizmi ndërkombëtar “COVAX “ me te cilin ka nënshkruar një marrëveshje për 1.114.000 doza vaksinash, të parapaguara me rreth 3,9 milionë dollarë. Mekanizimi “COVAX “ njoftoi se deri në Maj Shqipëria do të marrë mbi 140 mijë doza vaksina të kompanisë AstraZeneca. Sipas autoriteteve një sasi prej më shumë se 14 mijë dozash të kësaj vaksine pritet të mbërrijë brenda 15 marsit. Ekspertët e shëndetit kanë kërkuar përshpejtimin e procesit të vaksinës nisur edhe nga përkeqësimi i infektimeve dhe pasojave për jetën. Vetëm gjatë muajit shkurt në Shqipëri humbën jetën 423 persona dhe ritmi i lartë i infektimeve me koronavirus që po vijon po shoqërohet me numër të lartë humbjesh jete edhe gjatë ditëve të para të marsit./voa

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Pacientët e infektuar i nxjerrin të shëndetshëm”/ Dasho bën denoncimin e fortë

Publikuar

-

Nga

“Pacientët e infektuar i nxjerrin të shëndetshëm”/ Dasho bën denoncimin e fortë. Ja pse është ulur numri i infektimeve

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dashon ka denoncuar blerjen e testeve të shpejta, që sipas tij po vijnë nga Kina.

Sipas Dashos dallimi i këtyre testeve me testet Roche dhe Abbott është se në testet kineze pozitiviteti është 10-15%, pra edhe pacientët e infektuar dalin të shëndetshëm.

Sipas tij, kjo është edhe arsyeja që numri i infektimeve të reja ka rënë në ditët e fundit.

“Pas një muaji mungesë më në fund testet e shpejta të COVID-it erdhën. Vetëm se ka një problem “të vogël”. Në vend të testeve Roche dhe Abbott që përdoreshin deri në shkurt, testet e marsit janë markë “Made in China”.

Dallimi është i dukshëm dhe me efekt të menjëhershëm!

Nëse me testet cilësore që ishin në përdorim deri muajin që kaloi shkalla e pozitivitetit ishte rreth 60-70% (pasi testohen pacientë të dyshuar për COVID) me testet kineze pozitiviteti nuk e kalon 10-15%. Pacientë qartazi të prekur nga COVID, me këto teste figurojnë “të shëndetshëm”!

Kjo mund të jetë edhe arsyeja kryesore se përse numri i personave që testojnë pozitivë ditët e fundit ka rënë. Për momentin “ulet” numri i rasteve, pas dy javësh “ulet” edhe numri i vdekjeve dhe megafonët e prishur dhe puthadorët e Boratit mund të dalin në media për të konfirmuar “fitoren” mbi virusin.

Poshtë shënim: qytetarët të mos merakosen për fitimet e firmës që i kanë sjellë këto teste. Ndonëse çmimi i tregut i testeve kineze është 50 cent deri 1 dollar, këto teste u faturohen qendrave shëndetësore me 1 mijë lekë të rinj për test. Norma e fitimit rreth 1 mijë deri 2 mijë për qind!”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Shpejt të thuhet se Covid do largohet”/ Mjeku Jorgji: Duhet të përgatitemi për dimrin e ardhshëm

Publikuar

-

Nga

“Shpejt të thuhet se Covid do largohet”/ Mjeku pneumolog: Duhet të përgatitemi për dimrin e ardhshëm

Mjeku pneumolog Adrian Jorgji, ishte i ftuar mbrëmjen e sotme në “Kjo javë” ku ka folur për situatën e pandemisë.

Sipas tij, dita kur mund të themi se COVID do të zhduket, është e largët ndërsa theksoi rëndësinë se duhet të përgatitemi për dimrin e ardhshëm.

“Temperaturat e larta, dielli, shpresoj që do të ndikojnë për mirë, pasi nuk do të jemi më në ambiente të mbyllura. Ku shpesh herë nuk ruhen njerëzit apo dhe veprimet më elementare. Kjo besoj do të ta ulë ritmin e infektimeve. Duhet të përgatitemi për dimrin e ardhshëm. Është shpejt për të thënë se covid do të largohet. Format e reja janë shqetsuee. Imuniteti i madh i popullatës është akoma larg, Jo vetëm tek ne, por në tërë botën. Sa i përket atyre teorive për ‘imunitetin e tufës’ deri tani nuk janë optimiste shenjat.
Për fat të keq, COVID i ka kaluar caqet e sëmundjes. Është edhe ekonomi, edhe pushtet, edhe politikë. Kur të vijë një vaksinë, s’pretendoj ideale, por si në rastin e gripit. Bëhet fjalë për 3-4 dekada vaksinash.”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE