Connect with Us

10 super ushqimet që rrisin sistemin imunitar

Life Style

10 super ushqimet që rrisin sistemin imunitar

Publikuar

-

10 super ushqimet që rrisin sistemin imunitar

Më shumë se 23 milion njerëz sëmuren çdo vit vetëm duke ngrënë ushqim të kontaminuar, sipas  OBSH. Dhe sa për një raport tjetër , ka aq shumë viruse të ndryshme sa ka yje në qiell. Për të mbajtur trupat tanë të mos sëmuren, zgjidhja më e mirë është të kujdesemi për imunitetin tonë. Fatmirësisht, është e lehtë për tu arritur.

Bright Side ka bashkuar një listë me 10 ushqime që mund të konsumoni për të rritur sistemin tuaj imunitar në mënyrë të natyrshme. Dhe në fund, do të gjeni një seksion bonus në lidhje me një superushqim që bën mrekulli për trupin tuaj.

LEXO EDHE:  Çudit Donald Trump/ Për të blerë ushqime ju duhet kartë identiteti

Bajamet-Luftojnë viruset

Farat e lulediellit- Kujdesen për shëndetin e zemrës

Papaja-Redukton dhimbjet

Kivi- Parandalon gripin

Xhinxheri-Lehtëson dhimbjet e ciklit menstrual

Manaferrat-Luftojnë stresin

Goca deti-Ulin rrezikun ndaj sëmundjes së diabetit

Spinaqi- Forcon nervat

Shalqiri-Për sëmundjet digjestive

Frutat e pasura me vitaminë C-Vrasin qelizat e këqija

Fuqia e bajameve

Përveç ndërtimit të imunitetit, ka shumë më tepër përfitmie që mund të merrni nga bajamet. Ato zvogëlojnë kolesterolin, shtojnë më shumë antioksidantë në qarkullimin tuaj të gjakut, ju ndihmojnë të hidhni disa kile dhe madje i mbajnë sytë tuaj të shëndetshëm. Bajamet gjithashtu e mbajnë lëkurën tuaj të pastër dhe mund të përmirësojnë aftësitë tuaja të të menduarit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Ju ndodh shpesh të ndjeni dridhje të bezdisshme në sy?/ Zbuloni arsyen pse ndodh dhe si ta ndaloni atë

Publikuar

-

Nga

Ju ndodh shpesh të ndjeni dridhje të bezdisshme në sy?/ Zbuloni arsyen pse ndodh dhe si ta ndaloni atë

Është goxha e çuditshme kur jemi në publik dhe papritmas ndiejmë se syri ynë ka filluar të dridhet, që të gjithë ta shohin. Ne në fakt kemi një lajm të mirë për ju, ato spazma janë aq minimale sa që të tjerët nuk i vërejnë ato dhe, zakonisht, ato nuk përbëjnë ndonjë kërcënim për shëndetin tuaj. Megjithatë, ato janë mjaft irrituese, prandaj le të shkojmë në fund të arsyes pse ato ndodhin në radhë të parë.

Si ta kuptoni se dridhja e syve tuaj është e padëmshme

Spazmat e pavullnetshme të syrit quhen miokimi dhe ato më së shumti synojnë kapakun e sipërm. Ato janë plotësisht të paparashikueshme dhe zakonisht zgjasin nga disa sekonda në disa minuta. Në raste të rralla, ato madje mund të zgjasin deri në një muaj të tërë. Një dridhje e syve është pa dhimbje dhe zakonisht kalon vetë, kështu që nuk kërkon ndonjë trajtim të veçantë. Sidoqoftë, duhet të kërkoni ndihmë mjekësore nëse po përjetoni simptomat e mëposhtme:

LEXO EDHE:  Plas në PD/ Murrizi mbron Salianjin, sulmon Kryesinë

LEXO EDHE:  Çudit Donald Trump/ Për të blerë ushqime ju duhet kartë identiteti

Qepalla juaj mbyllet plotësisht gjatë një dridhjeje.

Spazmat fillojnë të ndikojnë në pjesën tjetër të fytyrës tuaj.

Një dridhje e syve zgjat për disa javë.

Ka një shkarkesë të pranishme.

Qepalla juaj duket e varur.

Çfarë saktësisht shkakton dridhje të syve tanë dhe cila është mënyra për ta parandaluar atë?

1-Tendosja digjitale e syve

2-Mungesa e gjumit

3-Stresi

4-Dietë jo e shëndetshme

5-Konsumoni shumë kafeinë

6-Alergjitë

Si të ndaloni një dridhje të syve kur po ndodh

1-Vendosni një kompresë të ngrohtë.

2-Shtrëngoni fort sytë.

3-Masazhoni qepallën tuaj të poshtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Valdrin Sahiti vesh një nga vajzat më seksi në botë/ Ky është personazhi që shkëlqeu në AMA’s

Publikuar

-

Nga

Valdrin Sahiti vesh një nga vajzat më seksi në botë/ Ky është personazhi që shkëlqeu në AMA’s

Mbrëmjen e kaluar sht ëmbajtur ceremonia e një nga eventeve më të shikuara “AMA”. Gjatë këtij eventi janë respektuar rregullat strikte për mbrojtjen nga Covid-19. Personazhet VIP parakaluan në tapetin e kuq dhe u vlerësuan me çmime, si dhe nuk munguan performancat e tyre në skenë.

Një prej personazheve VIP që tërhoqi vëmendjen me vezullimin e saj ishte Paris Hilton, e cila ishte veshur me një fustan të shkurtër gri me temina, me mëngë të gjata dhe me dekolte të hapur. E gjithë kjo “kryevepër” ishte krijuar nga stilisti shqiptar Valdrin Sahiti.

LEXO EDHE:  Ushqimet që ju furnizojnë me energji

LEXO EDHE:  Plas në PD/ Murrizi mbron Salianjin, sulmon Kryesinë

Ai ka ndarë foto të Hilton në llogarinë e tij në Instagram, duke treguar se ky është personazhi i radhës i famshëm që është veshur nga ai./ CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by VALDRIN SAHITI (@valdrinsahitiofficial)

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTOT-7 vajzat shqiptare që u dashuruan dhe u martuan me meshkuj të huaj

Publikuar

-

Nga

FOTOT-7 vajzat shqiptare që u dashuruan dhe u martuan me meshkuj të huaj

Dashuria nuk njeh moshë, ngjyrë apo kombësi. Këtë shprehje e vërteton më së miri lidhja e bukurosheve tona shqiptare me meshkuj të huaj.

Të shumtë janë personazhet e njohur që kanë krijuar një lidhje dashurie dhe janë martuar me të huaj.

Ndër ta do të përmendim çiftet më të famshëm dhe të komentuar të momentit.

Adelina Tahiri me Serjoza Markov

Këngëtarja e njohur Adelina Tahiri u përpoq ta mbante historinë e saj të dashurisë me avokatin maqedonas, Serjoza Markov, larg vëmendjes së publikut. Megjithatë kur lidhja e tyre po merrte hapa serioz, këngëtarja e njohur e ndau lajmin e martesës me të gjithë fansat.

Krahas pakënaqësive që i kanë shprehur Adelinës se ka zgjedhur një partner me një diferencë të madhe në moshë (Markov është 52 vjeç), këngëtarja u përball me shumë reagime dhe ofendime lidhur me prejardhjen maqedonase të Sejozas. Mirëpo, ata po shijojnë martesën e tyre dhe madje janë bërë dhe prindër të një djali që e pagëzuan me emrin Jon.

Afërdita Dreshaj dhe Jakub Kindl

Pas ndarjes së bujshme nga Shpat Kasapi, këngëtarja Afërdita Dreshaj u zhvendos përfundimisht në Amerikë ku dhe vazhdoi karrierën si modele.Bukuroshja shqiptare atje njohu sportistin e njohur çek Jakub Kindl. Ajo rrëfeu pak kohë më parë se me Jakub janë njohur në një restorant sushi. Jakub pasi pa Aferditën atë mbrëmje bëri gjithçka që të gjente numrin e saj. Ata vitin e kaluar kurorëzuan dashurinë e tyre në martesë dhe tashmë jetojnë në Miçigan.

Lindita Halimi dhe Big D

Këngëtarja e njohur Linda Halimi ndërkohë që ishte në kulmin e karrierës së saj ra në dashuri me menaxherin dhe reperin Big D me të cilin më vonë dhe u martua.Linda dhe Big D prej vitesh jetojnë në Amerikë dhe vetëm pak muaj më parë u bënë për herë të parë prindër të një vajze që quhet Kaimana.

LEXO EDHE:  Më keq se droga/ Këto janë ushqimet prej të cilave mund të krijoni varësi

LEXO EDHE:  Ushqimet më të mira për t’u dobësuar

Emina Çunmulaj dhe Sam Nazarian

Modelja e njohur shqiptare Emina Çunmulaj gjithashtu vite më parë i dha fund beqarisë dhe u martua me miliarderin iranian, Sam Nazarian.Siç ka rrëfyer Emina me Sam ësht ënjohur në një restorant me miq të përbashkët.

Angela Martini dhe Dragos Savulescu

Modelja shqiptare Angela Martini kurorëzoi lidhjen e saj me milionerin rumun, Dragos Savulescu, në një ceremoni private në Las Vegas.Modelja u martua në fshehtësi të plotë dhe lajmin e dasmës e dha një ditë më pas nëpërmjet fotove të publikuara në Instagram.

Almeda Abazi  dhe Tolgahan Sayisman

Ish-Miss Shqipëria, Almeda Abazi dhe Tolgahan Sayisman janë një nga çifet më të komentuara jo vetëm në Shqipëri por edhe në Turqi.

Çifti janë njohur nëpërmjet miqve të përbashkët dhe sot janë mëse të dashuruar dhe kanë një djalë që quhet Efehan.

Genta Ismajli dhe Usta

Prej pak kohësh, këngëtarja Genta Ismajli konfrimoi se është e dashuruar dhe e lidhur me një biznesmen turk që quhet Usta Husen.

Usta i bëri një propozim për fejesë pranë urës së Bosforit nëTurqi dhe Genta nuk i rezistoi dot dhe i tha “Po” duke e ndarë këtë moment edhe me ndjekësit.

Çifti sigurisht që e kanë ndërmend të martohen dhe prej kohësh bashkëjetojnë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE