Connect with Us

Nga Gjykata e Lartë në atë të Faktit/ Alma Kodraliu, gjyqtarja që jeton me qira

Vetingu

Nga Gjykata e Lartë në atë të Faktit/ Alma Kodraliu, gjyqtarja që jeton me qira

Publikuar

-

Vrau 61-vjeçarin Latollari/ Lihet në burg ish-ushtaraku Fatmir Demiri

Gjyqtarja e Gjykatës së Shkallës së Parë, Alma Kodraliu, është pjesë e listës së gjyqtarëve, të cilëve do t’iu rihapen çështjet që kanë gjykuar.

Kodraliu e ka nisur karrirenë si oficere e policisë gjyqësore në Shkodër. Më pas ajo është tranferuar në Tiranë dhe prej këtej në Pogradec, për tu rikthyer sërish në Tiranë si ndihmëse ligjore në Gjykatën e Lartë.

Në vitin 2016 ajo është rikthyer në Gjykatën e Shkallës së parë në Tiranë.

Pëveçse ping-pongut, Shkodër- Tiranë-Pogradec-Tiranë, gjyqtarja Kodraliu nuk është e lakuar në aspektin profesional.

Gjithsesi priten hetimet që fillimisht zhvillohen nga Këshilli i Lartë Gjyqësor por edhe nga Komisioni i Vettingut.

Në kriterin e pasurisë, si burim të ardhurash gjyqtarja deklaron pagën, dhe ndër vite edhe të ardhurat nga mësimdhënia, nga botimi i një libri, të ardhura nga puna për hartimin e reformës në drejtësi apo edhe në ndonjë rast të ardhura nga Shkolla e Magjistraturës.

Ndryshe nga kolegët e saj nuk disponon patundshmëri, madje ajo pothuasje gjatë gjithë viteve, ka deklaruar shpenzime për qira banese.

Investimi i vetëm i saj, duket se janë studimet e vajzës në Gjermani. Sipas të dhënave të ILDKPKI, kursimet i ka trannsferuar në llogari të vajzës për studime.

Më poshtë po sjellim pasurinë e deklaruar nga gjyqtarja Alma Kodraliu nga viti 2003 deri në vitin 2018.

Viti 2003

Të ardhura nga paga në shumën 000 430 milion lekë.

Viti 2004

Të ardhura nga paga si oficere e policisë gjyqësore, Shkodër, në shumën 000 430 milion lekë.

Viti 2009 (Deklarata fillestare)

Ap banimi me sip 59 m2, përfituar nga privatizimi, lënë trashëgimi.

Qira e banesës në Shkodër për dy vjet e gjysëm në shumën 15 000 lekë.

Gjendje cash, në shumën 800 000 lekë.

Viti 2009 (Deklarata vjetore)

Të ardhura nga shitja e një ap banimi që ka në bashkëpronësi, në shumën 1 770 059 lekë.

Interes nga bono thesari të depozituara me vlerë 50 071 lekë.

Kursime nga paga  në shumën 350 000 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Tiranë në shumën 800 679 lekë.

Viti 2010

Kursime, 250 000 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Tiranë në shumën 65 300 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Pogradec në shumën 420 801 lekë.

Shpërblim në vlerën 9 000 lekë.

Qira banese, 9 000 lekë në muaj, paguar 6 muaj në shumën 58 500 lekë.

Detyrime të parapaguara ndaj një shkolle jopublike në Pogradec, në shumën 116 373 lerkë.

Viti 2011

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Pogradec në shumën 842 183 lekë.

Shpërblim në vlerën 9 000 lekë.

Shpenzime për pagesën e shkollës së fëmijës në shumën 49 100 lekë.

Shpenzime për pagesën e shkollës së fëmijës në shumën 24 300 lekë.

Qira banese në shumën 81 000 lekë.

Viti 2012

Autoveturë Volsvagen me vlerë 1 000 euro.

Kursime në shumën 31 916 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Pogradec në shumën 870 178 lekë.

LEXO EDHE:  “Po më kërcënojnë sërish”/ Agron Tufa mesazh të fortë Gjykatës

Shpërblim në vlerën 9 000 lekë.

Pagesë qiraje në shumën 108 000 lekë.

Pagesë për shkollën e fëmijës në shumën 119 400 lekë.

Viti 2013

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Pogradec në shumën 282 593 lekë.

Të ardhura nga paga si ndihmëse ligjore në Gjykatën e Lartë, në shumën 761 121 lekë.

Pagesë qiraje në shumën 45 000 lekë.

Pagesë për shkollën e fëmijës në shumën 31 200 lekë.

Viti 2014

Të ardhura nga paga si ndihmëse ligjore në Gjykatën e Lartë, në shumën 1 251 871 lekë.

Të ardhura nga botimi i një libri në shumën 1 350 euro.

Të ardhura nga honorare tek unievrsiteti amerikan i Tiranës në shumën 20 770 lekë.

Viti 2015

Të ardhura nga paga si ndihmëse ligjore në Gjykatën e Lartë, në shumën 1 236 804 lekë.

Të ardhura nga mësimdhënia ne Universitetin e Shkodrës në shumën 40 750 lekë.

Dieta nga KE, në shumën 50 802 36 lekë.

Të ardhura nga paga e vajzës në shumën 48 840 lekë.

Viti 2016

Shumë monetare 425 000 lekë.

Gjendja e llogarisë në shumën 1 194 lekë.

Dhënë hua 2 100 euro.

Të ardhura nga paga si ndihmëse ligjore në Gjykatën e Lartë, në shumën 409 784 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Gjykatën e Shkallës së parë, Tiranë, në shumën 656 502 lekë.

Të ardhura nga mësimdhënia ne Universitetin e Shkodrës në shumën 44 699 lekë.

Të ardhura nga puna me grupet për hartimin e reformës në drejtësi me vlerë 12 444 lekë.

Pagesë qiraje në shumën 207 600 lekë.

Llogari bankare në emër të vajzës në shumën 9 965 03 euro, transferuar nga gjyshja.

Vajza të ardhura nga paga në shumën 130 862 lekë.

Viti 2017

Pakësim shumë 8 000 euro, pasi ka kaluar në emër të vajzës që stdion në Gjermani.

Nga huaja e dhënë prej 2100 euro i është kthyer shuma 1 599 euro.

Ka kaluar në llogarinë e vajzës shuma 3 400 euro.

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Gjykatën e Shkallës së parë, Tiranë, në shumën 1 094 941 lekë.

Të ardhura nga shkolla e magjistraturës në shumën 39 340 lekë.

Pagesë për qira banese në shumën 238 800 lekë.

Në emër të vajzës, llogari me 5 700 euro.

Në emër të vajzës, llogari me 7 953  euro.

Vajza të ardhura nga paga në shumën 3 337 11 euro.

Viti 2018

Pakësuar shuma 5 498 euro, depozituar në llogarinë e vajzës.

Të ardhura nga paga si gjyqtare në Gjykatën e Shkallës së parë, Tiranë, në shumën 1 038 793 lekë.

Pagesë qiraje në shumën 238 800 lekë.

Në emër të vajzës, llogari me 5 617 euro.

Në emër të vajzës, llogari me 5 450 euro, depozituar e ëma për studime.

Vajza të ardhura nga paga në shumën 3860 05 euro.

Gjendja e llogarisë së vajzës në shumën 6 744 euro.

Vajza pagesë qiraje në shumën 4 070 euro./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Prokurori i “listës së zezë”, së Tahirit/ Mbi 80 000 euro apartament dhe 15 000 makinë

Publikuar

-

Nga

Në vitin 2016, Ministri i Brendshëm  në atë kohë  Saimir Tahiri i dërgoi Presidentit Bujar Nishani, një listë me 29 prokurorë dhe 16 gjyqtarë, të cilët sipas tij kanë shkelur ligjin dhe kanë abuzuar me vendimet.

Pjesë e “listës së zezë” të Tahirit, ishte edhe Prokurori i Tiranës Etien Kapo.

Sipas Tahirit, prokurori Etien Kapo, ka kërkuar masën “Detyrim paraqitjeje”, për një shtetas i cili ishte arrestuar në vitin 2014, ku iu gjetën dhe iu  bllokuan një armë e zjarrit pistoletë, me një krehër me një fishek, me 17 fishekë, pa leje. Ndërsa në banesë  iu gjetën një armë automatik kallashnikov, një krehër me 23 copë fishekë model 56 mm, një krehër me 20 copë fishekë model 56 mm, një mbajtëse fishekësh me 14 fishekë 9 mm manover dhe 8 fishekë manover pa kokë më të vegjel se 9 mm, një kuti syzesh me mbishkrimin “Police”, brenda të cilës u gjet një krehër pistolete me 7 fishekë model 7.62 mm, 29 fishekë model 7.62 mm, 6 fishek manover model 56 mm, një fishek 9 mm me ngjyrë të zezë, 2 fishekë 6.35 mm, si dhe dy fishekë me ngjyrë gri metalizato, një dorezë metalike (përforcues grushti).

Prokuroria e Tiranes

Ka qenë ky rast arsyeja që Tahiri, ka kërkuar marrjen e masave ndaj prokurorit Kapo.

Sa i përket pasurisë, prokurori Etien Kapo, fillimisht, pra në vitin 2003,  deklaron  një tokë, arë me sipërfaqe 970 m2, një Volsvagen, 4 900 000 lekë dhe një depozitë bankare 4 000 dollarë.

Pasuria e tij është shtuar në vitin 2007 me një apartament me sipërfaqe ndërtimi 147.52 m2 dhe  me vlerë 85 764 euro.

Po në të njëjtin vit, bashkëshortja  që punonte si oficere e Policisë Gjyqësore në Prokurorinë për Krime të rënda dhe pedagoge në dy universitete private ka  blerë një automjet  Opel, 4 500 euro.

Dy vite më pas, prokurori Etien Kapo Subje ka blerë një automjet që kushtonte 15 000 euro.

Ndërsa dy fëmijëve të tij, prokurori thotë se u ka hapur llogari babi I bashkëshortes si dhuratë në shumat 1 000 euro dhe 500 euro.

Për me tepër detaje po sjellim deklaratat e pasurisë të prokurorit Etion Kapo.

Viti 2003

Tokë, arë me sip 970 m2.

Automjet Volsvagen me vlerë 4 900 000 lekë.

Depozitë bankare 4 000 dollarë.

Viti 2004

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës, 917 130 lekë.

Viti 2005

Shtesë në shumën 200 000 lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës, 1 011 132 lekë.

Viti 2006

Gjendje cash, 500 000 lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës, 1 005 468 lekë.

Viti 2007

Ap me sip ndërtimi 147.52 m2, me vlerë 85 764 euro.

Bashkëshortja  blerë Opel, 4 500 euro.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës, 902 241 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si oficere e policisë gjyqësore në Prokurorinë për Krime të Rënda, 574 547 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si mësimdhënëse në privat, 38 000 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si mësimdhënëse në jë universitet privat, 458 euro.

Viti 2008

Hapur numër llogarie me vlerë, në emër të bashkëshortes Mirela Kostaqi, 2 932 euro.

Hapur numër llogarie në emër të djalit, me dhuratë nga babai i bashkëshortes, shumën 1 000 euro.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës, 977 034 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si oficere e policisë gjyqësore në Prokurorinë për Krime të Rënda, 589 747 lekë.

LEXO EDHE:  Lajmi për rikthimin e vizave/ Balla akuza të forta Berishës: Lajm i rremë

LEXO EDHE:  Fluturimet nga Rinasi/ Konfirmohen 10 destinacionet për nesër

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si mësimdhënëse në privat, 106 000 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si mësimdhënëse në jë universitet privat, 57  240 lekë.

Viti 2009

Bashkëshortja ka shitur automjetin, 400 000 lekë.

Subjekti deklarues ka shitur makinën 5 000 euro.

Subjekti deklarues ka blerë automjet 15 000 euro.

Kursime të bashkëshortes, 400 000 lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës, 980 407 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si oficere e policisë gjyqësore në Prokurorinë për Krime të Rënda, 930 060 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si mësimdhënëse në një universitet privat, 98 810 lekë.

Viti 2010

Hapur llogari bankare në emër të bashkëshortes 300 dollarë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës, 1 108 996 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si oficere e policisë gjyqësore në Prokurorinë për Krime të Rënda, 930 060 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si mësimdhënëse në jë universitet privat, 52 081 lekë.

Viti 2011

Hapur numër llogarie në emër të vajzës, me dhuratë nga babai i bashkëshortes, në shumën  500 euro.

Pakësuar llogaria e djalit me 500 euro.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës, 1 108 996 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si oficere e policisë gjyqësore në Prokurorinë për Krime të Rënda, 601 567 lekë.

Viti 2012

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës, 1 065 997 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si oficere e policisë gjyqësore në Prokurorinë për Krime të Rënda, 831 019 lekë.

Viti 2013

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës, 1 049 700 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si oficere e policisë gjyqësore në Prokurorinë për Krime të Rënda, 843 720 lekë.

Viti 2014

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës, 1 201 865 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si oficere e policisë gjyqësore në Prokurorinë për Krime të Rënda, 1 209 581 lekë.

Bashkëshortja ka hapur llogari bankare në shumat 1 000 lekë dhe 100 000 lekë.

Viti 2015

Gjendje në llogarinë e subjektit deklarues, 549 66 lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës, 1 279 226 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si oficere e policisë gjyqësore në Prokurorinë për Krime të Rënda, 835 097 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si prokurore në Krujë,  74 249 lekë.

Viti 2016

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës, 1 260 773 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si prokurore në Krujë, 1 027 344 lekë.

Kredi në shumën 3 250 000 në emër të babait të subjektit deklarues. Shlyer shuma  108 333 36 lekë. Pa shlyer 2 879 861 02 lekë.

Viti 2017

Shtuar depozita bankare me 6.18 dollarë.

Kursime, 100 000 lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës, 1 296 456 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si prokurore në Krujë, 998 712 lekë.

Kredi në shumën 3 250 000 në emër të babait të subjektit deklarues. Shlyer shuma  108 333 36 lekë. Pa shlyer 2 771 527  66 lekë.

Viti 2018

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Prokurorinë e Tiranës, 1 314 340 lekë.

Të ardhura nga puna e bashkëshortes si prokurore në Krujë, 1 035 300 lekë.

Kredi në shumën 3 250 000 në emër të babait të subjektit deklarues. Shlyer shuma  108 326 lekë. Pa shlyer 2 663 200 lekë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Nga PD tek trafikimi i narkotikëve/ Pasuria e gjyqtares që mori dosjen e bashkëpunëtorit të Bashës

Publikuar

-

Nga

Nga banesa me qira në milionere/ Si u pasurua gjyqtarja e Tiranës

Institucionet e drejtësisë janë parë nga prokurorë dhe gjyqtarë si vend për të përfituar ekonomikisht. Të paktën kështu rezulton nga pasuritë e tyre.

Po duket se të rinjtë që kanë depërtuar vitet e fundit në institucionet e drejtësisë, kanë një tjetër mentalitet. Të ardhurat e tyre janë modeste dhe si burim kanë vetëm pagat.

E tillë është gjyqtarja e Gjykatës së Shkallës së Parë në Tiranë, Armela Hasantari.

Kjo e fundit është gjyqtarja që ka pasur në duar dosjen e një drejtuesi të lartë të Partisë Demokratike, njëherësh bashkëpunëtor i Lulzim Bashës.

                 Dritan Shoraj

Bëhet fjalë për pedagogun Dritan Shoraj, i cili ka qenë anëtar i kryesisë të degës 5 të PD-së, i cili u arrestua në vitin 2018 me akuzën për trafikim të lëndëve narkotike.

Sipas autoriteteve italiane Shoraj ka blerë dhe importuar në Itali 1 kg lëndë narkotike dhe këtë ia ka shitur një shtetasi italian në Milano.

Gjyqtarja Armela Hasantari, kërkoi që Shoraj të lihej në burg, me qëllim ekstradimi drejt Italisë, pasi prej 5 vitesh i shmangej drejtësisë italiane.

Një tjetër çështje që mund të quhet e ndjeshme që ka kaluar në duart e gjyqtares Hasantari ka lidhje me protestuesit e opozitës, disa prej të cilëve u arrestuan në prill të vitit 2019.

Sa i përket kriterit të pasurisë që hetohet edhe nga Vettingu, gjyqtarja Hasantari deklaron se burimet e të ardhurave i ka nga paga e saj dhe e bashkëshortit.

Pasuri të patundshme ajo deklaron një apartamenr me sipërfaqe 65.8 m2 me vlerë 4 935 000, që është në emër të bashkëshortit.

Ndërsa pasuri të luajtshme, gjyqtarja deklaron një makinë Mercedez Benz A Class që kushton 2 700 euro dhe e blerë në vitin 2015.

Më poshtë po sjellim pasurinë e deklaruar nga gjyqtarja, Armela Hasantari.

Viti 2014 (Deklarata fillestare)

Pagesë burse nga Shkolla e Magjistraturës, 472 000 lekë.

Bashkëshorti, makinë tip Volsvagen Passat, 7 000 euro.

Bashkëshorti, llogari bankare, 61 676 lekë.

Bashkëshorti, llogari kursimi, 2 727 euro.

Bashkëshorti, llogari kursimi, 1 201 dollarë.

Bashkëshorti, llogari kursimi,  402 088 lekë.

LEXO EDHE:  I dënuar për trafik droge dhe prostitucion/ 51-vjeçarit i sekuestrohen pasuri me vlerë 2 milionë euro

LEXO EDHE:  “Nuk besoj te SPAK”/ Alibeaj: Afera e inceneratorëve ndër skandalet më të mëdha

Bashkëshorti, llogari kursimi, 5 000 euro.

Bashkëshorti të ardhura nga paga nga Ambasada Hollandeze, 1 568 741 lekë.

Viti 2014 (Deklarata vjetore)

Pagesë burse nga Shkolla e Magjistraturës, 472 000 lekë.

Të ardhura nga paga e subjektit deklarues s gjyqtare në Tiranë, 169 484 lekë.

Bashkëshorti, Klinton Tahiri, ap. me sip 65.8 m2 me vlerë 4 935 000 lekë.

Bashkëshorti, llogari kursimi, 300 000 lekë.

Viti 2015

Blerë makinë Mercedez Benz A Class, 2 700 euro.

Të ardhura nga paga e subjektit deklarues s gjyqtare në Tiranë, 1 002 957 lekë.

Bashkëshorti, llogari bankare 8 000 euro.

Bashkëshorti ka shtuar llogarinë e kursimit, 1 240 000 lekë.

Bashkëshorti të ardhura nga paga nga Ambasada Hollandeze, 2 350 232 lekë.

Viti 2016

Fonde për të ardhmen e familjes, 253 475 lekë.

LLogari, kartë krediti, 50 000 lekë limiti.

Llogari karte krediti, 500 euro limiti.

Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare në Tiranë, 569 535 lekë.

Të ardhura nga raporti i lindjes, 246 807 lekë.

Bashkëshorti, llogari kursimi 16 000 euro.

Bashkëshorti ka shtuar llogarinë e kursimit, 28 000 euro.

Bashkëshorti të ardhura nga paga nga Ambasada Hollandeze, 2 491 020 lekë.

Viti 2017

Shtuar llogaria, Fonde për të ardhmen e familjes, me 64 625 lekë.

Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare në Tiranë, 585 202 lekë.

Të ardhura nga raporti i lindjes, 242 581 lekë.

Bashkëshorti ka shtuar llogarinë bankare, 383 671 lekë.

Bashkëshorti ka pakësuar llogarinë e kursimit, 4 654 euro.

Bashkëshorti të ardhura nga interesat bankare, 250 lekë.

Viti 2018

Pakësuar llogaria rrjedhëse me 12 944 lekë.

Shtuar llogaria, Fonde për të ardhmen e familjes, me 5 074 lekë.

Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare në Tiranë, 1 072 785 lekë.

Llogari rrjedhëse e bashkëshortit, 8 531 lekë.

Bashkëshorti ka shtuar llogarinë kursimi me 4800 euro.

Bashkëshorti ka shtuar gjendjen cash, 5 000 euro.

Llogari bankare e bashkëshortit, 15 478 lekë.

Bashkëshorti, bashkë-huamarrës, “kontratë huaje për familjet e pastreha”. Shlyer 120 000 lekë. Pa shlyer 103 456 lekë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

U shkarkua nga Vettingu/ Rikthehet në detyrë kreu i Gjykatës së Apelit në Shkodër

Publikuar

-

Nga

U shkarkua nga Vettingu/ Rikthehet në detyrë kreu i Gjykatës së Apelit në Shkodër

Komisioni i Posaçëm i Apelimit ka rikthyer në detyrë gjyqtarin Fuat Vjerdha, i cili votoi kundër uljes së dënimit për Dritan Dajtin.

Pas përjashtimit të tij nga Vettingu, Vjerdha apeloi dhe KPA pas disa muajsh vendos rikthimin e tij në detyrë, duke u bërë i pari që rikthehet nga të gjithë të përjashtuarit.

Ardjan Hajdari ishte kryesues i trupës së KPA, Ina Rama relatore dhe anëtarë Natasha Mulaj, Rezarta Shulc dhe kreu i KPA, Albana Shtylla. Vendimi është marrë në dhomën e këshillimit të mbyllur nga KPA.

LEXO EDHE:  Fluturimet nga Rinasi/ Konfirmohen 10 destinacionet për nesër

LEXO EDHE:  OFL “hedh grepat” në Krujë dhe Divjakë/ Ultimatum për pasurinë e 5 “të fortëve”

Fuat Vjerdha është një prej anëtarëve që votoi kundër vendimit për gjykim të shkurtuar ndaj Dritan Dajtit, por pavarësisht kësaj nuk e kaloi Vettingun, por tashmë ai do të rikthehet ditën e hënë të javës së ardhshme në punë pas vendimit të KPA./CNA.al

LEXO TE PLOTE