Connect with Us

Infektimi me Covid/ Mjeku i Presidentit Trump thotë se ai nuk përbën më rrezik për të tjerët

Bota

Infektimi me Covid/ Mjeku i Presidentit Trump thotë se ai nuk përbën më rrezik për të tjerët

Publikuar

-

Infektimi me Covid/ Mjeku i Presidentit Trump thotë se ai nuk përbën më rrezik infektimi për të tjerët

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump mbajti një tubim të madh fushate politike në Shtëpinë e Bardhë të shtunën, aktiviteti i tij i parë publik që kur rezultoi pozitiv për koronavirusin.

Disa orë më pas, mjeku i presidentit, Dr. Sean Conley, lëshoi një deklaratë ku thuhej se presidenti nuk përbën më rrezik për ta transmetuar virusin tek të tjerët, sipas rezultateve të një testi për COVID-in të shtunën në mëngjes. Sipas standardeve të Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), thuhet në deklaratën e dr. Conley-t, presidenti mund të ndalë në mënyrë të sigurt izolimin nga të tjerët.

Tubimi shënoi rinisjen e aktiviteteve të fushatës publike për zotin Trump, i cili u shtrua në spital për tre net për trajtimin e COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi.

Ndërsa vazhdon të ketë pikëpyetje për shëndetin e tij, zoti Trump foli nga një ballkon pa veshur maskë, duke i thënë një turme të përbërë kryesisht nga afrikano-amerikanë dhe hispanikë, të cilët janë prekur në mënyrë disproporcionale nga koronavirusi, se ka “shumë vatra të tij, por (sëmundja) do të zhduket “.

Ai tha se një “vaksinë do të vijë shumë, shumë shpejt në një kohë rekord”, por nuk dha prova për një gjë të tillë.

Të gjithë të pranishmëve iu kërkua të mbanin maskë për atë që u vlerësua si “një protestë paqësore për rendin dhe ligjin” në Shtëpinë e Bardhë. Atyre iu bë thirrje të praktikonin distancimin fizik dhe iu kontrollua temperatura, si edhe iu kërkua të plotësonin një pyetësor të shkurtër. Associated Press njoftoi se shumica e pjesëmarrësve mbante maska, por kishte pak distancim fizik.

Aktiviteti i fundit publik i presidentit, paraqitja e kandidates së tij për Gjykatën e Lartë, Amy Coney Barrett, u zhvillua më 26 shtator në Kopshtin e Trëndafilave, dhe u ndoq nga më shumë se 200 njerëz, shumica e të cilëve nuk kishin maskë. Ai aktivitet është përshkruar si një super përhapës i koronavirusit, pasi u pasua nga njoftimet se mbi 25 të pranishëm rezultuan pozitivë për COVID-19, përfshirë presidentin Trump, zonjën e parë Melania Trump dhe disa këshilltarë të Shtëpisë së Bardhë.

LEXO EDHE:  Pse presidenti Donald Trump, meriton edhe 4 vjet të tjera në këtë detyrë

Njoftimi për tubimin e së shtunës u bë ndërsa Dr. Anthony Fauci, eksperti kryesor i qeverisë amerikane për sëmundjet infektive, paralajmëroi Shtëpinë e Bardhë që të shmangte grumbullimet e mëdha të njerëzve pa maska.

Mjekët e zotit Trump thanë se presidenti filloi të shfaqte simptoma të COVID-19 më 1 tetor. Mjeku i Shtëpisë së Bardhë i zotit Trump, Conley një komandant në Marinën Amerikane, tha në një deklaratë më 8 tetor se gjendja e zotit Trump “mbetej e qëndrueshme dhe pa shenja që të linin të kuptohej se sëmundja po rëndohej”, dhe se presidenti mund të rifillonte pa rrezik mbajtjen e aktiviteteve të shtunën.

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve rekomandojnë që njerëzit që e kanë marrë veten nga infeksioni, të vazhdojnë të mbajnë maska dhe të marrin masa për distancimin fizik. Zoti Trump, i cili mori trajtime eksperimentale për koronavirusin ndërsa ishte i shtruar në Qendrën Kombëtare Mjekësore Ushtarake Walter Reed, nuk ka mbajtur rregullisht maskë gjatë pandemisë.

Kandidati demokrat për president Joe Biden bëri fushatë në Erie të Pensilvanisë të shtunën, kandidati i parë presidencial që viziton qytetin që nga vizita e zotit Trump në vitin 2016./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Ambasada e SHBA-së në Kosovë: Çdo person meriton një jetë pa dhunë

Publikuar

-

Nga

Ambasada e SHBA-së në Kosovë: Çdo person meriton një jetë pa dhunë

Ambasada amerikane në Prishtinë thotë se nga të dhënat e Ministrisë së Drejtësisë në Qeverinë e Kosovës, del se gjatë pandemisë së koronavirusit, në Kosovë janë rritur për 17 për qind rastet e dhunës në baza gjinore.

“Gjatë pandemisë COVID-19, Ministria e Drejtësisë ka parë një rritje prej 17 për qind të rasteve të raportuara të dhunës në baza gjinore në Kosovë, ku pjesa më e madhe e rasteve të rritura është në zonat urbane. Çdo grua, çdo vajzë, çdo person meriton një jetë pa dhunë”, tha ambasada e SHBA-së përmes një postimi në Twitter.

Në Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave, ambasada amerikane i bëri thirrje qeverisë dhe shoqërisë civile, që të ndërmarrin veprime për të mbrojtur viktimat e dhunës.

“Sot në Ditën Ndërkombëtare të Eliminimit të Dhunës ndaj Grave, ju bëjmë thirrje të gjithë parnerëve në qeveri, në sektorin privat dhe në shoqërinë civile që të ndërmarrin veprime për të mbrojtur më të prekurit dhe për të hetuar dhe gjykuar të gjitha incidentet”, thuhet në reagimin e ambasadës.

Gjatë pandemisë së koronavirusit, Kosova dhe shumë vende të botës kanë raportuar për rritje të rasteve të dhunës në familje.

Sipas Policisë së Kosovës, që nga fillimi i këtij viti e deri në muajin gusht janë paraqitur mbi 1,338 raste të dhunës ndaj grave, prej tyre katër raste kanë përfunduar me vdekje./rel

LEXO EDHE:  Infektohet me koronavirus/ Imzot George Frendo niset për kurim në Itali

LEXO EDHE:  Eksperimenti/ Rezultate optimiste në provat me vaksinën kundër COVID

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Sërish shifra alarmante në Kosovë/ Shënohen 9 viktima dhe qindra të infektuar

Publikuar

-

Nga

Covid mbërthen institucionet shtetërore në Berat/ Infektohen 14 mësues, policë e mjekë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë nga 1 651 tamponë të realizuar kanë rezultuar pozitivë 704 persona duke e çuar numrin e përgjithshëm të të infektuarve në 36.253.

IKShPK ka raportuar 9 vdekje nga koronavirusi duke e çuar numrin total të viktimave në 948. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Klinë 2 raste (84, 72 vjeç), Rahovec 2 raste (82, 76 vjeç), Drenas 1 rast ( 64 vjeç), Ferizaj 1 rast ( 81 vjeç), Gjakovë 1 rast ( 77 vjeç), Suharekë 1 rast ( 78 vjeç) dhe Prishtinë 1 rast ( 83 vjeç).

Lajmi i mirë është se gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 391 pacientë ndërsa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 22.137./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Si do të festohet Krishtlindja dhe Viti i Ri në Evropë?

Publikuar

-

Nga

Udhëheqësit e vendeve evropiane po përgatiten për festat e ardhshme të Krishtlindjeve duke punuar për një seri masash që të lejojnë të festojnë si një familje, por pa mbledhje të tepërta.

Gjermania-Drejtuesit e 16 shteteve federale në Gjermani dje arritën një marrëveshje e cila synon të mbajë nën frena festimet e Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri në vend.
Propozimi përfshin një kufizim në një maksimum prej 10 personash për festimet e Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri , megjithëse fëmijët deri në 14 vjeç janë të përjashtuar nga totali. Masat do të ishin në vend nga 23 dhjetori deri më 1 janar . Mbledhjet në rrugë dhe fishekzjarret në vendet publike në prag të Vitit të Ri janë të ndaluara për të shmangur turmat e mëdha.
“Krishtlindjet dhe festat e tjera të fundvitit duhet të jenë të mundshme si festime me familjen dhe miqtë edhe në këtë vit të pazakontë, megjithëse në një shkallë më të vogël”, thuhet në draftin e përgatitur nga krerët e shteteve federale.
Kishat do të jenë të hapura, megjithëse me një distancë të ngurtë shoqërore.

Franca-Rihapja e dyqaneve deri në orën 9 pasdite dhe autorizimi për aktivitete fizike brenda një rrezeje prej 20 kilometrash do të jetë i mundur nga 28 Nëntori deri në revokimin të plotë i cili duhet të ndodhë në periudhën ndërmjet më 15 dhjetor dhe 20 janar.
Faza 2 do të fillojë në 15 dhjetor nëse shifrat do jenë rreth 5,000 infeksione në ditë tha presidenti Macron.
Pastaj mund të lëvizni pa autorizim, madje edhe midis rajoneve, për të kaluar Krishtlindjet me familjen. Në çdo rast, udhëtimet e panevojshme duhet të shmangen sa më shumë që të jetë e mundur dhe nuk do të ketë hapje të kinemave, teatrove, muzeve. Parqet e argëtimit, baret, restorantet dhe diskotekat gjithashtu do të qëndrojnë të mbyllura. Hapja e restoranteve dhe palestrave është e mundshme duke filluar nga 20 janari. Aktualisht duke përjashtuar hapjen e vendpushimeve të skive.

Mbretëria e Bashkuar-Udhëheqësit e katër vendeve të Mbretërisë së Bashkuar (Uells, Skoci, Irlandë Veriore dhe Angli) arritën dje një marrëveshje që lejon takime deri në tre familje për  pesë ditë nga data 23 në 27 Dhjetor . Për më tepër, familjet do të jenë në gjendje të lëvizin nëpër vend. Kryeministri i Londrës Boris Johnson u tha bashkatdhetarëve të tij të përdorin “gjykimin personal” nëse do të vizitojnë të afërmit e moshuar, njerëzit më të brishtë. Kushdo që udhëton nga ose nga Irlanda Veriore mund ta bëjë këtë nga 22 deri më 28 Dhjetor. Në një deklaratë të përbashkët, udhëheqësit e katër vendeve të Mbretërisë së Bashkuar i nxitën njerëzit të mendonin me kujdes për planet e tyre të Krishtlindjeve dhe të konsideronin takimin në natyrë ose mbledhjen virtualisht në vend që të ishin të gjithë së bashku në shtëpi. Ata shtuan se 2020 nuk mund të jetë një Krishtlindje normale por familja dhe miqtë do të jenë në gjendje të shohin njëri-tjetrin në një mënyrë “të kufizuar dhe të matur.

LEXO EDHE:  Alarmi/ Covid-19 po vonon ekzaminimin dhe kurimin e sëmundjeve tumorale

LEXO EDHE:  A do të jetë përdorimi i maskës pjesë e normalitetit të ri?

Spanja-Qeveria Spanjolle do të propozojë një Krishtlindje dhe Vit të Ri “ndryshe” duke kufizuar festimet për dy festat në një maksimum prej gjashtë personash. Qeveria synon të rekomandojë që takimet midis kolegëve të zyrës dhe festime të ngjashme para pushimeve të bëhen në tarracat e restoranteve, jashtë ose në një vend me jo më shumë se dy mure. Gjendja e jashtëzakonshme mbetet për momentin, me shtetrrethim natën. Katalonia nuk është përjashtim, duke filluar planin e saj të rihapjes me katër faza, me restaurimin e ngadaltë të pubeve dhe klubeve.

Austri- Provë masive për të shpëtuar Krishtlindjen. Qeveria e kancelarit Sebastian Kurz ka paralajmëruar që masat aktuale mund të zgjaten përtej 7 dhjetorit, datës së skadimit të dekretit të fundit. Qeveria austriake ka njoftuar gjithashtu teste masive për kërkimin e pozitiveve asimptomatike, të konsideruara si një mjet i shkëlqyeshëm për infeksionin e koronavirusit. Testet duhet të fillojnë ndoshta në 19 dhe 20 Dhjetor, prandaj afër festave të Krishtëlindjes, sepse sipas Vjenës është e nevojshme të “shpëtohet Krishtlindja”. Nga ana tjetër, Austria kundërshton propozimin italian për të mbyllur të gjitha vendpushimet e skive në Bashkimin Evropian gjatë pushimeve të Krishtlindjeve./Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE