Connect with Us

5 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin/ Zbulojini tani

Life Style

5 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin/ Zbulojini tani

Publikuar

-

Nuk i tregojnë, por këto janë dy gjërat që femrat duan në shtrat

Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen

Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur.

Seksi djeg kalori

Seksi nuk është aq i mirë sa format e tjera të stërvitjes, por sigurisht që djeg disa kalori. Një studim nga Universiteti i Montrealit studioi se sa kalori harxhuan çiftet gjatë seksit. Gjatë një seance 30-minutëshe, burrat dogjën mesatarisht 101 kalori, ndërsa gratë digjen 69. Kjo ishte përkatësisht rreth 4.2 kalori ose 3.1 kalori në minutë.

Ai forcon sistemin tuaj imunitar

Një studim i botuar në revistën Psikologjia Raporti zbuloi se studentët që kishin marrëdhënie seksuale të paktën një herë në javë kishin nivele më të larta të një antitrupi të caktuar i cili është jetik për të luftuar sëmundjet. Në fakt, nivelet ishin 30% më të larta se tek ata që nuk kishin marrëdhënie seksuale fare.

LEXO EDHE:  Një gotë alkool në ditë mbron zemrën/ Mit apo Realitet ?

Seksi është i mirë për zemrën

Sipas NHS , çdo gjë që ushtron zemrën është e mirë për ju, dhe që përfshin seksin. Por përfitimet varen nga sa rigoroze jeni duke e bërë atë. Mesatarisht, norma kulmore e zemrës gjatë seksit është pothuajse e njëjtë me atë që ecni apo ngjisni shkallët, dhe rekomandimi është që të bëni stërvitje në mënyrë të moderuar për rreth 150 minuta në javë.

Ndihmon me stresin

Si dhe të gjitha kimikatet qe truri juaj lëshon gjatë seksit gjithashtu keni një rënie të kortizolit. Kërkimet kanë treguar se si seksi depërtues i ndihmon njerëzit të përballen më mirë me stresin./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

U nis e vetme drejt Londrës në moshën 15-vjeçare/ Dua Lipa: E dija çfarë doja

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja me famë botërore Dua Lipa ka zbuluar detaje nga jeta e saj në Londër dhe largimi nga Kosova në moshën 15 vjeçare.

E ftuar në emisionin e Jimmy Kimmel Live, ajo ka treguar se nuk e shihte veten të krijonte karrierrë në Kosovë ndaj dhe ishte e vendosur të zhvendosej në Londër.

Epo mirë, unë shikoj tani vëllain tim dhe mendoj se është çmenduri sepse nuk mund ta imagjinoj atë duke e bërë këtë, por nuk e di, unë gjithmonë isha e vetëdijshme dhe e dija çfarë doja të bëja në muzikë dhe sa isha duke jetuar në Kosovë, nuk e ndjeja se kisha të njëjtat mundësi dhe më duhej të isha në Londër, ku çdo gjë po ndodhte dhe ishte sikur po bëja gjënë duhur, tani kur e mendoj prapa, unë nuk e di se si i binda prindërit e mi”- ka treguar Dua.

Kënëgtarja tregoi se kur u zhvendos në londër e ndate qeranë e saj me një studente me të cilën ka shkaputur tërësisht kontaktet pasi e spiunonte tek e ëma.

LEXO EDHE:  Luleshtrydhet shërojnë një sëmundje që ndikon direkt në zemër

LEXO EDHE:  Rrefim erotik/Shoqja ime k… më mori mashkullin e ëndrrave

Isha duke jetuar me një vajzë tjetër nga Kosova, e cila po bënte master në Londër, kështu që e ndanim shtëpinë së bashku. Nuk jam në kontakt me të, sepse nuk ishte shumë e mirë me mua për të qenë e sinqertë. Ajo shkonte dhe i bënte fotografi dhomës time e cila ishte rrëmujë dhe ia dërgonte mamasë time”, ka thënë Dua./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Pushimet e nxehta të bjondinës/ Kejvina Kthella publikon videon “flakë” nga Dubai

Publikuar

-

Nga

Pushimet e nxehta të bjondinës/ Kejvina Kthella publikon videon “flakë” nga Dubai

Kejvina Kthella është një nga modelet më të komentuara të showbizit shqiptar, jo vetëm për jetën private por edhe fotot provokuese dhe format e trupit.

Së fundi ajo ndodhet në Dubai me pushime dhe nuk ka nguruar të ndajë me ndjekësit pak nga dita e saj në vendin më të lakmuar nga e gjithë bota.


LEXO EDHE:  Këngëtarja e famshme tregon format me bikini në Hawai

LEXO EDHE:  Një gotë alkool në ditë mbron zemrën/ Mit apo Realitet ?

Bjondina e Instagramit ka publikuar një video ku shfaqet shumë seksi, duke treguar dhe format e saj shpërthyese me bikini minimaliste.

Përveçse po shijon rrezet e diellit, ka përfituar për të bërë edhe pak ironi për të gjithë ata që e kritikojnë për fotot me fotoshop.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Bebe Rexha po planifikon të vijë sërish në Shqipëri/ Kjo është videoja që tregon entuziasmin e saj

Publikuar

-

Nga

Bebe Rexha po planifikon të vijë sërish në Shqipëri/ Kjo është videoja që tregon entuziasmin e saj

Këngëtarja me famë botërore, Bebe Rexha, ka treguar se është shumë e dashuruar me Shqipërinë sa mezi po pret ta vizitojë sërish.

Këngëtarja ka ndarë një video në rrjetet sociale, me anë të së cilës tregon entuziasmin e saj për të ardhur në Shqipëri, duke zbuluar se pas pandemisë do të udhëtojë drejt vendit të saj.

“Unë në fluturimin e parë për në Shqipëri pasi gjithë ky dreq të ketë përfunduar”.

Kujtojmë se udhëtimi i saj i fundit në Shqipëri ishte për të vizituar shtëpinë e ndërtuar për një nga familjet e prekura nga tërmeti i 26 Nëntorit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE