Connect with Us

Twitter shtrëngon rregullat për përdoruesit që “ndërhyjnë” në rezultatet e zgjedhjeve

Teknologji

Twitter shtrëngon rregullat për përdoruesit që “ndërhyjnë” në rezultatet e zgjedhjeve

Publikuar

-

Twitter pezullon llogaritë false të mbështetësve të Trump

Twitter nuk do të lejojë asnjë nga përdoruesit e saj, përfshirë kandidatët të pretendojnë fitoren e parakohëshme në zgjedhjet e ardhshme në SHBA.

Në deklaratë u tha se çdo status që paralajmëron një fitore, do të ketë një etiketë paralajmëruese shtuese.

Masa pason një vendim të ngjashëm nga Facebook në muajin e kaluar. Ky ndryshim është planifikuar të ndodhë në 20 Tetor, “deri të paktën në fund të javës së zgjedhjeve”.

Në krye të ndalimit të pretendimeve të saj “të parakohshme” për fitore, Twitter tha se do të hiqte çdo status që nxit ndërhyrje në rezultatet e zgjedhjeve, “të tilla si përmes veprimeve të dhunshme”.

LEXO EDHE:  Duma paralajmëron Ramën/ Çfarëdolloj gjëje të bësh, nuk e ndalon dot rotacionin politik

“Sipas kësaj politike, ne do të etiketojmë Tweets që pretendojnë në mënyrë të gabuar një fitore për çdo kandidat dhe do të heqim Tweets që inkurajojnë dhunën ose u bëjnë thirrje njerëzve që të ndërhyjnë në rezultatet e zgjedhjeve ose funksionimin e qetë të vendeve të votimit,” tha kompania në një postim në blog ./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Si po përgatiten mediat sociale për kaosin zgjedhor në SHBA

Publikuar

-

Nga

Si po përgatiten mediat sociale për kaosin zgjedhor në SHBA

Për shkak të numrave të paparë të votave postare, mund të ketë ditë ndoshta javë midis përfundimit të votimit dhe rezultatit të deklaruar. Dhe në atë periudhë të pasigurisë ekziston frika e trazirave civile. Të dy palët mund të pretendojnë fitoren, dhe dezinformimi rreth rezultatit mund të jetë e shumtë.Shqetësimi është se zemërimi, lajmet e rreme dhe gjuha e urrejtjes në mediat sociale që mund të shkaktojnë tensione.

Pra, çfarë është duke planifikuar të bëjë Big Tech në lidhje me këtë?

Opsioni bërthamor do të ishte mbyllja e aplikacioneve të tyre për një periudhë kohe.Kjo është ajo që ne e dimë që ndërmarrjet e mediave sociale synojnë të bëjnë për të parandaluar që ajo të ndodhë.

Twitter

Twitter thotë se pas ditës së zgjedhjeve kandidatët nuk do të lejohen të pretendojnë se kanë fituar zgjedhjet përpara një rezultati të deklaruar.Twitter gjithashtu thotë se kandidatët nuk mund të cicërojnë ose rimarrin përmbajtje që inkurajon ndërhyrjen në procesin zgjedhor. Çfarë do të bëjë nëse kjo ndodh? Epo, Twitter thotë se do t’i drejtojë njerëzit te burimet me informacion të saktë, të azhurnuar në lidhje me statusin e zgjedhjeve.Kjo tingëllon sikur Twitter nuk do të heqë cicërima ose madje domosdoshmërisht t’i shtypë ato. Por statuset do të etiketohen.Në mënyrë thelbësore Twitter i jep vetes hapësirë ​​për të manovruar nëse gjërat fillojnë vërtet ata nuk kanë përjashtuar të shkojnë më tej.

Facebook

Wall Street Journal ka raportuar se disa nga këto plane përfshijnë ndryshimin e algoritmeve të lajmeve për të shtypur postimet virale që përhapin dhunë ose lajme të rreme.Ata gjithashtu mund të çaktivizojnë hashtags të caktuar në lidhje me dezinformimin rreth rezultatit të zgjedhjeve.Dhe ata do të ulin shiritin për ato që heqin.Këto do të ishin teknika që Facebook ka përdorur në pjesë të tjera të botës si Sri Lanka dhe Myanmar.Këto janë në krye të asaj që Facebook po bën tashmë – për shembull etiketimi i keqinformimit në votim.Ata gjithashtu janë bashkuar me Reuters për të siguruar rezultate të sakta të zgjedhjeve natën dhe ditët pas zgjedhjeve.

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i Vasilit/ “Do ketë përballje që nuk u merr mendja”

LEXO EDHE:  "Do mbusheni me para"/Meri bën paralajmërimin për këtë shenjë horoskopi

Reddit

Reddit duket se shkon shumë më larg se Facebook ose Tëitter.Ai thotë se informacioni që synon të mashtrojë ose paraqesë keq rezultatet e zgjedhjeve nuk lejohet dhe do të hiqet nga faqja e internetit.Reddit gjithashtu ka një faqe të tërë të përkushtuar në atë që ndodh pas zgjedhjeve.Faqja do të presë një seri ngjarjesh “Më pyesni gjithçka” nga e nesërmja e zgjedhjeve. Ekspertët e votimit do të jenë të pranishëm për t’iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me votimin dhe asaj që njerëzit mund të presin në ditët në vijim.

Tik Tok

TikTok thotë se po punon me kontrollorë të pavarur të fakteve gjatë periudhës së zgjedhjeve.Ai thotë se do të heqë keqinformimin në lidhje me zgjedhjet e vitit 2020 – përfshirë vetë votën.Gjithashtu po shton një opsion të keqinformimit zgjedhor në raportimin brenda aplikacionit në mënyrë që përdoruesit të mund të shënojnë përmbajtjen. Tik Tok tha: “Në këto kohë të rëndësishme, ne kemi ndërmend të mbështesim komunitetin tonë ndërsa punojmë për të ruajtur integritetin e platformës sonë.”Me pak fjalë, të gjitha këto kompani të mediave sociale po i trajtojnë zgjedhjet dhe pasojat e tyre, me shumë seriozitet. Ne mund të dimë brenda pak ditësh nëse këto masa janë të mjaftueshme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Pandemia Corona: Fitime miliardëshe për koncernet e teknologjisë së informacionit

Publikuar

-

Nga

Amazon, Apple, Google dhe Facebook përfitojnë prej komportimit të përdoruesve dhe klientëve të reklamës në kohën e pandemisë Corona. 38 miliardë Dollarë (32,5 miliardë Euro) kanë fituar të katër gjigandët e teknologjisë së informacionit në tremujorin e kaluar. Amazon e ka rritur xhiron e tremujorit krahasuar me një vit më parë me 37 përqind duke pasur një xhiro prej 82,3 miliardë Eurosh. “Ne shohim të kemi më shumë klientë se më parë, që blejnë në internet”, deklaroi shefi i Amazon Jeff Bezos. Facebook përfiton në biznesin e reklamës, pasi gjithnjë e më shumë firma të vogla kalojnë tani tek shitjet online, për të rikuperuar humbjet prej krizës. Tek Googel po ecën ndër të tjera biznesi me platformën e videove YouTube, ndërkohë që njerëzit po qëndrojnë më shumë në shtëpi. Ndërsa në kohët homeoffice dhe mësimit online Apple po fuqizohet në biznesin me kompjuterat Mac dhe iPads.

Ekonomia gjermane – Rikuperimi më 2023

Ekonomia gjermane nga ashpërsimi i krizës Corona, sipas vlerësimit të studiuesve të sipërmarrjes Prognos mund të pësojë humbje për disa vite. “Zhvillimet aktuale të pandemisë japin shkas për shqetësim, që pasojat akute dhe ato afatgjata do të jenë më të rënda nga sa parashikohej muajt e kaluar”, thuhet në një parashikim të krizës nga Sipërmarrja e Berlinit për Studime Ekonomike dhe Konsulencën. “Shuma e këtyre pasojave është sa tre deri në katër vjet rritje ekonomike”, konstaton kryeekonomisti i Prognos, Michael Böhmer. Sa më shpejt të arrihet ulja e kurbës së infeksioneve, aq më të vogla do të jenë pasojat për ekonominë.

LEXO EDHE:  Shën Valentini, ja 5 vendet që thanë më shumë “të dua”

LEXO EDHE:  "Teatri Kombëtar"/ Çfarë paralajmëron Lulzim Basha?

Për vitin 2020 sipas këtij skenari humbja e produktit bruto në vend mund të jetë rreth 8,1 përqind. Rritja ekonomike në vitin 2021 mund të jetë rreth 2,5 përqind më pak nga sa shpresohej deri tani. Niveli i ekonomisë përpara krizës do të mund të arrihet sërish ndoshta në vitin 2023, vlerësojnë ekonomistët.

Kultura korrektivi i domosdoshëm për një demokraci”

Aktualisht në Gjermani ka rritje të numrit të të infektuarve, sipas Institut Robert Koch (RKI) të premten (30.10) për herë të parë brenda një ditë u regjistruan mbi 18.000 infeksione të reja. Në përpjekje për të kufizuar numrin e infeksioneve dhe rrezikun e përhapjes së virusit në Gjermnai janë marrë masa kufizuese. Duke nisur nga e hëna (2.11) jeta publike do të ketë mjaft kufizime.

Pezullimi i aktiviteteve në fushën e kulturës është gjithashtu një masë, që e godet rëndë këtë sektor. Ministrja e shtetit për Kulturën Monika Grütters druan pasoja të rënda për sektorin e artit dhe kulturës: „Sado që kam mirëkuptim për rregullat e reja që janë të domosdoshme: Për kulturën mbyllja është një katastrofë e vërtetë”, tha politikania kristiandemokrate. Kultura nuk është një delikatesë për elita, por ajo është buka për të gjithë”, theksoi ministrja duke shtuar, se „Kultura është korrektivi i domosdoshëm për një demokraci të jetuar. Pikërisht kjo është ajo që e bën kulturën relevante për sistemin.”/ DW

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Aktivistët bëjnë thirrjen e fortë/ Ky aplikacion i Apple duhet të ndalet

Publikuar

-

Nga

Aktivistët bëjnë thirrjen e fortë/ Ky aplikacion i Apple duhet të ndalet

Organizatat bamirëse të çrregullimeve të të ngrënit kanë lëshuar një paralajmërim rreth një aplikacioni diete “të dëmshëm” që ishte promovuar në Apple App Store për personat mbi 12 vjeç. Carrot Fit synon “të shndërrojë kufomën tuaj të butë në një mostër të Shkallës A të racës njerëzore” duke përdorur inkurajim në formën e abuzimit.

Ajo tha se kishte ndihmuar mijëra përdorues të përmbushnin qëllimet e tyre shëndetësore. Por kritikët thanë që aplikacioni ishte i papërgjegjshëm dhe mund të shkaktonte çrregullime të të ngrënit. Meqenëse shqetësimet u sollën në vëmendjen e saj, Apple ka rritur rekomandimin për moshën në faqen e aplikacionit në mbi 17 vjeç.

Mënyra se si ata adresojnë peshën është e papërshtatshme dhe e frikshme. Nuk është një imazh i shëndetshëm i trupit dhe është i papërgjegjshëm,” tha Gemma Oaten, menaxher i organizatës bamirëse për çrregullime të të ngrënit. Ajo bëri thirrje që aplikacioni të ndalohet.”Këto aplikacione, dhe platformat në të cilat janë vendosur, kanë një detyrë kujdesi – veçanërisht gjatë një pandemie kur çrregullimet e të ngrënit janë ngritur në qiell.

Ne po luftojmë për të shpëtuar jetë. Kjo thjesht i minon të gjitha”.Carrot Fit u paraqit nga Apple si pjesë e një liste të shkurtër të aplikacioneve të rekomanduara të fitnesit që u shfaqën në krye të App Store. Nuk është në dispozicion në Dyqanin e Luaj të Android. “Trokitni lehtë për një motivim shumë të nevojshëm”, lexohej në listë.Fraza duke përfshirë “qesen e mishit”, “lësho akulloren ose tjetër” dhe duke u dhënë “leje për të parë mikun tënd duke ngrënë një thes patate të skuqura patate“, u identifikuan si terma që mund të ishin veçanërisht problematikë për ata me çrregullime të ngrënies.

LEXO EDHE:  “Teatri Kombëtar”/ Çfarë paralajmëron Lulzim Basha?

LEXO EDHE:  Shkelën rregullat e qarkullimit/ policia gjobit 154 qytetarë, bllokon 49 automjete

Përmbajtja dhe gjuha mund të jenë shumë nxitëse për një individ me një çrregullim të ngrënies dhe sipas mendimit tim profesional duhet të kufizohet ose ndalohet,” tha psikologu dhe specialist i çrregullimeve të të ngrënit, Dr Khanya Price-Evans. “Është kriminale që kjo industri po prek cenueshmërinë e të rinjve dhe duke krijuar një pakënaqësi trupore me një qasje arkaike shtypëse.“Aplikacioni aktualisht ka një vlerësim prej 4.6 nga pesë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE