Connect with Us

Skema e mashtrimit me naftën/ Gjykata ndryshon masën e sigurisë për zyrtarin e AKBN

Kronika

Skema e mashtrimit me naftën/ Gjykata ndryshon masën e sigurisë për zyrtarin e AKBN

Publikuar

-

Dy milionë dollarë dëm shtetit me skemën e mashtrimit/ Arrestohet ish-drejtori i OST

Gjykata ka ndryshuar sot masën e sigurisë për Denis Durrësin, i cili ishte me detyrë drejtor i Drejtorisë Ekonomike tek Agjencia Kombëtare e Burimeve Natyrore. Durrësi u arrestua si i dyshuar për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”, pas zbulimit të një skeme mashtrimi.

Në seancën e sotme gjykata caktoi masën nga “arrest në burg’ në “arrest ne shtëpi”, pasi vetë prokurori kërkoi në sallë të gjyqit zbutjen e masës së sigurisë.

Ndërsa për të dyshuarit e tjerë gjykata la në fuqi masën e dhënë në mungesë. Arrest në burg për :
-Qani Hoxhaj, 63 vjeç, banues në Tiranë, me detyrë inspektor tek Agjencia Kombëtare e Burimeve Natyrore, për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”.
-Simon Marku., 32 vjeç, banues në Tiranë, rruga “Ylbere Bylykbashi“, me detyrë inspektor tek Drejtoria Rajonale e Tatimeve Tiranë, për veprën penale “Moskryerjes së detyrave nga organet tatimore”.
-Arben Doda, 50 vjeç, banues në Tiranë, me detyrë inspektor tek Drejtoria Rajonale e Tatimeve Tiranë, për veprën penale “Moskryerjes së detyrave nga organet tatimore”.
Naim Kasa, 53 vjeç, banues në Tiranë, biznesmen, për veprat penale “Mashtrim me pasoja të rënda kryer në bashkëpunim”, “Kontrabandë me mallra që paguhet akcizë” dhe “Fshehja e të ardhurave”.
Ndërkohë, është dhënë masa e sigurisë “Arrest në shtëpi” ndaj Rezarta Sulejmanit, 35 vjeç, banuese në Tiranë, me detyrë inspektore në Drejtorinë e Auditimit tek Agjencia Kombëtare e Burimeve Natyrore, për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”.
Të shpallur në kërkim janë edhe biznesmeni Isuf Berberi, i cili është biznesmen hidrokarburesh, si edhe ish-kreu i OST-së, Klodian Gradeci.
Burime kanë njoftuar se Gradeci është larguar nga territori shqiptar ditën e hënë, një ditë përpara arrestimit, në drejtim të Turqisë, kjo ka bërë që prokuroria të ketë dyshime se operacioni është dekonspiruar.
Zyrtarët e lartë të AKBN u arrestuan pas zbulimit të një skeme mashtrimi, që dyshohet se i ka shkaktuar shtetit një dëm prej 1.5 milion dollarë.
Abcneës.al ka raportuar më herët se kompania “Phoenix Petroleum” ka marrë për shfrytëzim disa puse nafte në pronësi të “Albpetrol” duke premtuar në planin e zhvillimit se do të investonin në to. Marrëveshja është është miratuar nga Agjencia Kombëtare e Burimeve Natyrore (AKBN).

LEXO EDHE:  Rakipllari “prek në sedër” Ballën/ “Shpërthen” socialisti: Nuk ke të drejtë të më thuash ke mashtruar

Me qëllim plotësimin e detyrimeve për Programin Minimal të Punës apo investimeve të detyrueshme për këto puse nafte) dhe në kushtet kur këto investime nuk i ka kryer, kjo shoqëri ka paraqitur në AKBN tetë fatura të falsifikuara për shërbime që realisht nuk i ka përfituar nga kompania amerikane Black Sëan Energy Service. Falsiteti i këtyre faturave është konfirmuar nga autoritetet gjyqësore amerikane dhe vlera totale e tyre është 1.299.000 USD.
Punonjësit e AKBN të arrestuar (Denis Durrsi, Qani Hoxhaj, Rezarta Qose) dhe shtetasi në kërkim Klodian Gradeci kanë certifikuar në mënyrë të kundërligjshme unimet e pakryera të pasqyruara në këto fatura si punime të kryera./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Një ditë para 10 vjetorit të 21 Janarit/ Policia e Tiranës kërkon rihapjen e hetimeve

Publikuar

-

Nga

Një ditë para 10 vjetorit të 21 Janarit 2011/ Policia e Tiranës kërkon rihapjen e hetimeve

Një ditë para 10 vjetorit të 21 Janarit 2011, ku mbetën të vrarë katër protestues në Bulevard, policia e Tiranës ka kërkuar hapjen e hetimeve.

CNA.al mëson se në orën 16:00 Policia e Tiranës ka dorëzuar në Prokurori kërkesën për rihapjen e hetimeve për 21 Janarin.

Por bëhet me dije se kjo nuk është regjistruar ende si dosje, pasi ka ardhur pas orarit zyrtar.

Pritet që kërkesa e policisë së Tiranës të regjistrohet nesër si dosje, ndërkohë kujtojmë se në protestën e 21 janarit të vitit 2011, mbetën të vrarë qytetarët Ziver Veizi, Faik Myrtaj, Hekuran Deda dhe Aleks Nika.

LEXO EDHE:  “PD po vjen tek skema brenda Kuvendit”/ Gjiknuri: Kishte reflektim nga opozita

LEXO EDHE:  Drejtonin automjetet në gjendje të dehur dhe pa patenta/ Arrestohen 3 persona në Fier

Hetimi i ngjarjes çoi si të pandehur dy ish-gardistët Agim Llupo dhe Ndrea Prendi, tyë cilët u dënuan me e një vit burg dhe Llupo me 3 vite, me pretekstin se ngjarja ka ndodhur nga pakujdesia./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Të dënuar për trafik droge/ Prokuroria kërkon sekuestrimin e pasurive të Sokol Markut dhe vëllait të tij

Publikuar

-

Nga

Infektohen 3 prokurorë në Tiranë/ Mbyllet institucioni për 15 ditë

Prokuroria e Tiranës ka kërkuar sot vendosjen e sekuestros perventive ndaj pasurive të luajtshme dhe të paluajtshme të Sokol Markut dhe vëllait të tij E. Marku.

Mësohet se Sokol Marku, i biri i Lazdër dhe i Gjela, i datëlindjes 05.07.1988, lindur në Mirditë dhe banues, në Tiranë, me kombësi e shtetësi shqiptare, është i dënuar më 11 mars të vitit 2013 me 5 vite burg për veprën penale “Prodhim dhe shitje e narkotikëve”.

Gjithashtu gjykata e ka dënuar me 1 muaj burg për veprën penale “Kundërshtim i punonjësit që kryen një detyrë shtetërore ose një shërbim publik”. Nga të dhënat e marra, Marku merret dhe me trafik të lëndëve narkotike në Itali.

Prokuroria e Tiranës, në bazë të materialeve të dërguara nga Seksonit për Hetimin e Pastrimit të Parave & Aseteve Kriminale, në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë ka bërë rregjistrimin e Procedimit penal 4257 viti 2019 për veprat penale “Pastrimit të produkteve të veprës penale ose të veprimtarisë kriminale” parashikuar nga neni 287, ku janë sekuestruar 18 automjete duke vazhduar nga PORSH, BMË etj, dy aktivitete biznesi lokale si dhe 10 pasuri re paluajtshme si njësi tregtare vila, apo apartamente me një vlerë rreth 5 milonë euro përafërsisht.

LEXO EDHE:  Video/ Ja si u arrestuan trafikantët e drogës në Tiranë

LEXO EDHE:  Video/ Ja si u arrestuan trafikantët e drogës në Tiranë

Në Tiranë emër të Sokol Markut dhe familjarëve të tij figurojnë pasuritë e rregjistruara si më poshtë:

ZK 8370 volumi 26, faqe 154, njësi me sipërfaqe 53.6 m2.

ZK 8340 volumi.23, faqe 67, truall me siperfaqe 1261 m2.

ZK 8340 volumi 24, faqe 67, ndërtesë me sip. 150 m2.

ZK 3866 volumi 33, faqe 118, apartament me sip.50 m2.

ZK 8120 volumi 48, faqe 57, truall me sip.412.3 m2 dhe ndërtësë me sip.173.8 m2. apartament ne kavaje me sip 70 m2 ne zk3101 qerret lavajr pasuri a me nr 14 /229. Biznesi bar kafe me adrese ne rrugen dora distra godine dy kateshe me

Nje siperfaqe trualli 3600 m2 dhe ndertim 260 m2 per kat me emrin Hoë  higt dhenemer tregtar viteli bar. Bisnesi bar kafe ne rrugen Shaqir hoshafi me nje siperfaqe 115 m2 me nipt l62115036h pasuria me nr 3/257 zk 8150 . objekt trenkatesh ne rrugen e dibres ne proces legalizimi me sip 160 m2 per kat dhe papafongo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

I akuzuar për pengmarrje/ Kapet më Kosovë 33 vjeçari shqiptar

Publikuar

-

Nga

I akuzuar për pengmarrje/ Kapet më Kosovë 33 vjeçari shqiptarë

Vijon bashkëpunimi dhe shkëmbimi i informacionit me homologët dhe agjencitë e tjera ligjzbatuese brenda dhe jashtë vendit, për lokalizmin dhe kapjen e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Si rezultat i shkëmbimit të informacionit mes Interpol Tiranës, Fast Albania dhe  Fast Kosova  është  bërë i mundur lokalizimi, kapja dhe arrestimi i një personi të shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Policia e Shtetit.

Nga Njësia Speciale Fast Kosova, në bashkëpunim me Interpol Tiranën dhe Fast Albania, u arrestua në Suarekë, Kosovë, shtetasi shqiptar S. L., 33 vjeç, banues në Burrel.

Për këtë shtetas, në datën 08.11.2019, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Mat, ka caktuar masë sigurimi “Arrest në burg” për veprat penale ”Heqja e paligjshme e lirisë” kryer në bashkëpunim dhe “Armëmbajtja pa leje”.

“Më datë 17.10.2019, Policia e Komisariatit Mat ka marrë informacion se në lagjen “Pjetër Budi”, në Burrel, po ndodhte një konflikt mes disa personave. Menjëherë, shërbimet e Policisë kanë nisur hetimet për verifikimin e rastit. Nga hetimet rezultoi se shtetasi S. L., në bashkëpunim me dy shtetas të tjerë, dyshohet se për shkak të një konflikti të hershëm, nën kërcënimin e armës ka marrë me forcë në automjet, një shtetas, dhe më pas e ka dërguar në një banesë në fshatin Batër e Madhe, Burrel.

LEXO EDHE:  “PD po vjen tek skema brenda Kuvendit”/ Gjiknuri: Kishte reflektim nga opozita

LEXO EDHE:  Drejtonin automjetet në gjendje të dehur dhe pa patenta/ Arrestohen 3 persona në Fier

Si rezultat i reagimit të menjëhershëm të Policisë së Matit u bë e mundur gjetja dhe sekuestrimi  i  armës së zjarrit tip kallashnikov që ishte përdorur nga këta shtetas”.

Interpol Tirana vijon punën për ekstradimin e këtij shtetasi drejt vendit tonë.

LEXO TE PLOTE