Connect with Us

Një rekord kombëtar dhe një leksion për Lulzim Bashën nga Korça

Politikë

Një rekord kombëtar dhe një leksion për Lulzim Bashën nga Korça

Publikuar

-

Basha e thotë troç/ Reformën Zgjedhore po e bëjmë vetëm se na e vendosi kusht BE

Dje në qarkun e Korçës janë zhvilluar të vetmet deri tani, zgjedhje pjesërisht normale në Partinë Demokratike, ku në disa zona nuk mundën të manipulonin dot votat. Nuk mundën dot të rrisnin pjesëmarrjen dhe rezultatet janë mjaft të qarta.

Diku shpëtoi ndonjë kandidat, siç është rasti i Maliqit ku votuan njerëz që nuk ishin fare anëtarë, procesi ishte problematik, u mbyll para kohe, të gjithë u kaluan thuajse pa asnjë përplasje serioze. Megjithëse votat kundër Ervin Salianjit ishin masive.

           Lulzim Basha, Klevis Ballliu

Por, nuk ishte problem tek Ervini dhe tek Bashkia e Maliqit. Leksioni ka ardhur së pari nga Bashkia e Korçës, ku kandidati i propozuar nga Lulzim Basha, Dritan Shano ka marrë vota masive kundër. Pas tij renditet Andrea Mano dhe disa emra të tjerë.

Pra, njeriu i çuar për herë të parë për t’u votuar, me refuzim nga strukturat, kjo kuptohet edhe me ndihmën dhe shtyrjen e vetë kryetarit të degës Andrea Mano, i cili nga ana tjetër është refuzuar masivisht.

Ka ndodhur një fakt dhe një manipulim me rritjen e pjesëmarrjes në Korçë, pasi është gjetur konsensusi që të kalohen të gjithë. Lufta ka qënë shumë e ashpër por intrigat nga poshtë kanë dhënë një mesazh të qartë për Lulzim Bashën.

Edhe kandidatin që kishte sjellë, edhe kryetarin e degës, strukturat ia refuzuan.

Në bashkinë e Devollit thuajse u bë luftë. Kandidati i Lulzim Bashës, ish-deputeti Hekuran Hoxhalli mori rreth 740 vota kundër, nga 1300 votues. Gati 60% të votave të strukturave të partisë kundër një kandidati të vetëm. Një refuzim total, deri këtu, pra nga Korça dhe Devolli kemi dy emra, të pseçes së parë nga lista e vitit 2017, të refuzuar nga demokratët, si Andrea Mano që ishte i peste dhe Hekuran Hoxhalli që ishte i treti.

Qershia mbi tortë ishte në Pogradec, ku vota e demokratëve bëri që të eleminoheshin dy personazhe, Klevis Balliu dhe ish-kryetari i Bashkisë, Eduart Kapri.

Klevis Balliu me një votë masive kundër, me gati po 60% si Hekuran Hoxhalli, dhe gjithashtu edhe Eduard Kapri.

Andrea Mano, kreu i deges së PD, në Korçë

Mjaftojnë këto tre degë të mëdha të qarkut të Korçës, për të dhënë leksionin e qartë ndaj Lulzim Bashës. Demokratët e qarlut të Korçës i kanë refuzuar një ish-kryetarë Bashkie dhe tre ish-deputetë nga lista e fituese, e renditur në vitin 2017.

Nga kjo listë mungon Valentina Duka e cila është tërhequr, Klevis Balliu, ish-deputet i refuzuar, Hekuran Hoxhalli, ish-deputet i refuzuar, Andrea Mano, i pesti në listën e 2017-ës, i refuzuar dhe Eduard Kapri, ish-kreu i Bashkisë së Pogradecit, i refuzuar.

Një leksion me një rekord kombëtar me votë refuzimi. Ku askush nuk mundej dot ti manipulonte. Pra, në qoftë se në Shkodër shtuan pjesëmarrjen dhe kaloi Voltana Ademi, Lorenc Luka apo Bardh Spahia. Në Vlorë rriten pjesëmarrjen dhe shpëtoi Bujar Leskaj. Apo mundën të shpëtonin Dhurata Çupin në Dibër, e të tjera si këto.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 25 prillit/ Biberaj flet me superlativa: Rezultati për PD do jetë më i lartë se ai i 2005

Në Durrës mundën të shpëtonin, Igli Carën dhe Oerd Bylykbashin. Por, në Korçë, në Pogradec dhe në Devoll nuk mundën. Edhe pse Korça, i kaloi të gjithë kandidatët. Pra, nuk u largua askush nga gara pasi u pretendua se nuk u kap 20%, janë kryesorët të refuzuar.

Në dy degët e tjera refuzimi është mbi 60%. Një leksion i qartë që tregon se Lulzim Basha në vitin 2017 në Korçë vuri një listë poshtëruese, denigruese, të papëlqyer nga demokratët dhe në atë kohë mori jo pak, por gati 30% më pak se në 2013, ditën që doli në opozitë. Nga reth 60 mijë vota. Shkoi në rreth 40 mijë vota.

Lulzim Basha, Ervin Salianji

Një rënie drastike, të cilën mesa duket nuk do ta rikuperojë dot as në zgjedhjet e ardhshme. Mjafton të shikosh kandidatët që ka kaluar në listë në bashkitë e këtij qarku dhe protagonizmine  shfrenuar të Salianj “Babales” që po feston fitoren mbi “trupat” e kolegëve të tij apo Andrea Manos që ka nxjerrë “shpatën”, se do të jetë udhëheqësi i ardhshëm i Korçës për të kuptuar se ku do të katandisë lista e PD-së në këtë qark.

Gjithësesi demokratët korçarë, pogradecarë dhe devollinj, i dhanë një leksion të qartë Lulzim Bashës. Ashtu siç ia dhanë edhe ata të Maliqit apo Pojanit. Apo ashtu siç i është dhënë edhe në Vlorë, Shkodër, Durrës dhe në Dibër.

Por, Korça kishte një rekord kombëtar refuzimi, të cilin nuk e manipulonte dot Gaz Bardhi. Të cilin nuk e shtonte dot as në Pogradec, as në Devoll, ashtu siç e shtoi edhe në Korçë apo në qytete të tjera.

Por, mesazhi degëve të qarkut të Korçës ishte mjaft i qartë. Servilat e Lulzim Bashës dhe Lulzim Basha janë të humbur. Nuk kanë pas as strukturën e partisë. Dhe ky është thelbi i asaj që ka ndodhur dje. Bashën e ka braktisur baza e PD-së./ CNA.al

Demokratët e Pogradecit skualifikojnë çunin e Fahri Balliut/ Eleminohet edhe ish-kryetari i bashkisë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Tik Taku po troket për shumë heronj”/ Gazetari tregon mesazhin e Ambasadës së SHBA

Publikuar

-

Nga

“Tik Taku po troket për shumë heronj”/ Gazetari tregon mesazhin e Ambasadës së SHBA

Gazetari Denis Dyrnjaja ka komentuar deklaratën e bërë sot nga Ambasada e SHBA në Tiranë, ku ndër të tjera thuhet se “Do të përdorimin çdo mjet për të luftuar korrupsionin”.

Në një postim në rrjetet sociale, Denis Dyrnjaja shkruan se togfjalëshi “çdo mjet”, është gjithë thelbi i deklaratës.

Sipas tij, “Tik Taku” po troket për shumë heronj dhe protagonistë “të moralshëm” të vegjël e të mëdhenj,te djeshëm e të sotëm.

“Do të përdorimin çdo mjet për të luftuar korrupsionin!

Thelbi i gjithë kësaj fjalie brenda mesazhit të lëshuar nga Ambasada Amerikane është te togfjalëshi “çdo mjet”. Kush nuk lexon, nuk dëgjon dhe nuk kupton ose bën sikur ose është naiv. Trimëria dhe sfida alla komuniste ndaj komplotistëve dhe imperialistëve amerikanë ngjajnë shumë po shumë idioteske. “Çjerrja” dhe “demaskimi” i armiqëve është një histori e vjetër por që funksiononte kur populli jetonte në errësirë dhe terr informacioni. Sot që të gjithë e dinë se ç’bëjnë të gjithë, si e vështirë të besohen dokrrat dhe predikimet e ndershmërisë. Tik Taku po troket për shumë heronj dhe protagonistë “të moralshëm” të vegjël e të mëdhenj,te djeshëm e të sotëm. Kujdes nëpër letra ka gjithmonë gjurmë papastërtie që kujtojnë atë shprehjen e bishtit të qenit, i cili bisht qeni mbetet.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet vendore/ Zbardhet lista e këshilltarëve të PD për Tiranën

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 25 prillit/ Biberaj flet me superlativa: Rezultati për PD do jetë më i lartë se ai i 2005

Imagjinoni që pas kësaj shprehje qëndron treshja Joe Biden (President i SHBA) Antony Blinken (Sekretar i Departamentit të Shtetit) dhe përfaqësuesja e tyre në Shqipëri Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim.

Nga ana tjetër Berisha dhe ca hyzmeqarë, puthadorë, apo “doracë” korruptivë pushteti. Përballje e ekuilibruar duket”-shkruan Denis Dyrnjaja.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“U takua me një ish-Sigurims”/ Jozefina Topalli hedh poshtë lajmin: Sot ndjej vetëm neveri

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka reaguar me tone të forta në lidhje me një lajm të publikuar sot në media, ku ndër të tjera thuhej se një ish-Sigurims thuhet se është takuar me Topallin, në vitin 1988, në Uzinën e Telave.

Në një postim në rrjetet sociale, Topalli hedh poshtë lajmin në fjalë, ndërsa thekson se ajo kurrë nuk ka punuar në Uzinën e Telave.

Gjithashtu Topalli shkruan se për shkak të “biografisë së keqe”, nuk është lejuar të studiojë as të punojë, as ajo dhe as motra dhe as vëllai I saj.

Dikush me nisi nje link nga nje media shqiptare qe botonte shkrimet e nje ish Sigurimsi te kohes se diktatures, qe me permendte edhe mua.

Sipas tij me paska takuar ne uzine e telave ne 1988 ku sipas tij punoja si dizenjatore.

Nuk e di a ia vlen realisht me i kthy pergjigje, por instikti me thote te bej edhe nje here sqarim.

Une nuk kam punuar kurre ne uzinen e telave. Nuk kam punuar asnje dite. Nuk kam punuar se nuk pranonin qe te punoja as si punetore 3 turnesh per nje arsye te thjeshte: Une kisha biografine e keqe. Xhaxhallaret e mi ishin denuar me vendim Gjykate me pushkatim se ishin borgjez e kundra diktatures.

Per shkak te kesaj as une , as motra ime as vellai im as nuk na lejuan me ndjek studimet, as nuk na lejonin te punonim as si punetore. As me tre turne , as ne uzinen e telit.

Kete shpifje e kam degjuar disa here ne parlament nga kundershtaret e mi.

Ne ate kohe merzitesha dhe nuk e kuptoja si mund te shpifesh pa asnje fakt, asnje prove.

Sot ndjej vetem neveri.

Falenderoj median per fotot e bukura qe kane perdorur.”-shkruan Jozefina Topalli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Peleshi jep lajmin e mirë/ Parandalohet katastrofa në zonën e lumit të Vlorës

Publikuar

-

Nga

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi bën të ditur se ndërhyrja masive e trupave nga toka dhe ajri ka bërë të mundur parandalimin e katastrofës, në zonën e lumit të Vlorës.

“Lajm i mirë – Parandalohet katastrofa në zonën e lumit të Vlorës, ndërhyrja masive e trupave nga toka dhe ajri ka neutralizuar rezikun e jetës dhe banesave atje.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet vendore/ Zbardhet lista e këshilltarëve të PD për Tiranën

LEXO EDHE:  Majlinda Bregu flet pas Këshillit Kombëtar/ Basha lider i humbjeve

Në mbështetje të operacionit nga toka, në Karaburun ka rifilluar edhe ndërhyrja nga ajri, ndonëse në kushte të vështira klimatike për fluturim.

Ndërhyrje gjithashtu janë bërë edhe ne Vithkuq (Korçë) në Mallakastër, në Tarabosh, (Shkodër) Qerem,(Tropojë), Kalise (Kukës), Mavropull, (Delvinë) etj.”-shkruan Niko Peleshi.

LEXO TE PLOTE