Connect with Us

Çfarë do ndodhë me Klevis Balliun dhe të skualifikuarit?/ Besnik Mustafaj zbulon skenarin

Politikë

Çfarë do ndodhë me Klevis Balliun dhe të skualifikuarit?/ Besnik Mustafaj zbulon skenarin

Publikuar

-

Çfarë do ndodhë me Klevis Balliun dhe të skualifikuarit?/ Besnik Mustafaj zbulon skenarin

Në zgjedhjet që u zhvilluan ditën e djeshme në qarkun e Korçës u skualifikuan disa kandidatë të Partisë Demokratike.

Demokratët e Pogradecit eleminuan nga lista Klevis Balliun dhe ish-kryetarin e bashkisë Eduart Kaprin, ndërsa të tjerë kandidatë janë refuzuar edhe në degët e tjera.

Por çfarë do ndodhë me të skualifikuarit?

Për këtë ka folur anëtari i Komisionit të Vlerësimit të Kandidaturave në PD, Besnik Mustafaj.

Ai tha se nuk beson se të skualifikuarit do të futen në listën e deputetëve, por tregoi se ata do të jenë në listën II.

Mustafaj deklaroi se në listën II do të jenë ata që opozita do të përzgjedhë për emërimet politike që do të kryejë në postet shtetërore, kur të vijë në qeveri.

LEXO EDHE:  Tentativë vjedhjeje në Kavajë/ Autorët bëjnë për spital 70-vjeçarin

“Në listën e përfaqësimit politik nuk do jenë. S’besoj që Kryesia të dalë kundër vullnetit të demokratëve. Janë njerëz me kontribute demokratike, do të jenë në listën 2.

Përderisa kanë shkuar në atë fazë, dhe do jenë shumë të preferuar në emërimet politike kur opozita të vijë në pushtet. Përjashtohet termi skualifikim. Lista e dytë është automatike”, theksoi ai./ CNA.al

Demokratët e Pogradecit skualifikojnë çunin e Fahri Balliut/ Eleminohet edhe ish-kryetari i bashkisë

Kush e eleminoi Klevis Balliun? / Zbulohet skenari

U skualifikua nga demokratët e Korçës/ “Surpriza” e Klevis Balliut, ja ku do garojë ish-deputeti i Lulit

Fahri Balliu “luftë” me Lulzim Bashën/ Kërkon që Klevisi të rivotohet në Tiranë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Edhe fëmijët e mi të shuhen si të Adem Jasharit”/ Sekretari i UÇK-së “shuplakë” Metës: Kjo  është e rrezikshme

Publikuar

-

Nga

Përplasja në FRD/ Meta i kundërpërgjigjet Veliajt

Sekretari i Organizatës së Veteranëve të Luftës dhe Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Faton Klinaku nëprëmjet një postimi në rrjetet sociale ka reaguar lidhur me deklaratën e Presidentit të Shqipërisë, Ilir Metës, ku u shpreh se, “Edhe fëmijët e mi të shuhen si të Adem Jasharit nëse është nevoja për ta mbrojtur Shqipërinë”.

Klinaku është revoltuar pas deklaratës së Presidentit Meta, ku e ka quajtur këtë një huqje të madhe të presidentit dhe të rrezikshme.

“Meta: “Edhe fëmijët e mi të shuhen si të Adem Jasharit nëse është nevoja për ta mbrojtur Shqipërinë”. Përveçse është huqje e madhe kjo e Presidentit, sepse krahason luftën e tij për pushtet me atë të Familjes Jashari, është edhe e rrezikshme”, ka shkruar Klinaku./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha akuza Metës/ “Tokat e SHPK-së, s’kanë për të pasur më shiun e pushtetit”

Publikuar

-

Nga

Habit Meta: Jam i detyruar ta respektoj Bashën

Sharlatanizmi në politikën shqiptare është kthyer në standart. Në këtë vorbull bën pjesë edhe kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, që ashtu si disa kandidatë, që ai ka përfshirë në lista, “përshtyjnë në vendin ku lëpijnë”.

Basha, po shkon në zgjedhjet e 25 Prillit, me koalicione parazgjedhore dhe paszgjedhore me partinë e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit.

Basha firmosi me LSI-në e Ilir Metës, pasi më herët e kishte akuzuar dhe nuk kishte lënë gjë pa thënë ndaj tij.

Ai iu kërkon votën demokratëve dhe qytetarëve, që më pas të qeverisë me një person, që simbol ka bllokun e zi, zarfet dhe korrupsionin dhe të cilin më herët e  ka “masakruar”, po nga i njëjti pozicion që ka edhe sot.

Kujtojmë se në vitin 2015, kryetari i PD-së Lulzim Basha deklaroi pas një vizite në Gjermani dhe Bruksel se kishin mbështetjen e ndër kombëtarëve, lidhur me aksionin politik që opozita kishte nisur në atë kohë, për të larguar Kryetarin e Kuvendit, Ilir Metën, nga posti i tij, për shkak të akuzave të deputetit Tom Doshit.

Sërish më vonë, në vitin 2017, kreu i Partisë Demokratike, Lulëzim Basha,  nuk e ka ndalur retorikën e tij akuzuese ndaj Ilir Metës.

LEXO EDHE:  Nga Ben Andoni/ Socialistët pas Ramës, më keq se PD pas Berishës

LEXO EDHE:  Ish-Presidenti i Republikës, bojkoton mbledhjen e Bashës

Gjatë fushatës elektorale për zgjedhjet  e përgjithshme në vitin 2017, Basha është tallur me Metën, duke ia quajtur LSI-në si shpk.

 

“Le t’i bjerë sa të dojë Ilir Meta daulleve, s’ka për të pasur më shi për tokat e SHPK-së. Tokat e SHPK-së s’kanë për të pasur më shiun e pushtetit, kështu që le t’i bjerë sa të dojë daulleve”, është shprehur Basha, gjatë hapjes së fushatës elektorale në Kukës.

Me SHPK e Metës, Basha po pret të fitojë zgjedhjet, në një kohë që Meta është i humbur dhe i njollosur dhe pret të përballet me drejtësinë për të gjitha bëmat që ka bërë në karrigen e politikës, duke filluar që nga krijimi i dyshimtë i pasurisë deri tek aferat e tjera si ajo e bllokut te zi dhe tek floriri i Krrabës, për të cilin Meta akuzohej nga ish kryeministri Sali Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

100 dështimet e Ramës/ Basha tregon sa përqind e shqiptarëve kanë dhënë ryshfet për shërbimet bazike

Publikuar

-

Nga

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha me anë të një postimi në rrjetet sociale ka ndarë me ndjekësit një tjetër dështim të qeverisë Rama përgjatë këtyre tetë viteve.

Basha këtë herë ngre pyetjen se sa përqind e familjeve shqiptare janë detyruar të paguajnë ryshfet për të marrë shërbime bazike?

Dy janë alternativat që Basha ka vënë si përgjigje të mundshme 10 përqind ose 34 përqind e familjeve shqiptare janë detyruar të paguajnë para për të marrë shërbimet bazike në institucione.
Sipas Bashës, përgjigja është 34 përqind e familjeve shqiptare kanë dhënë para për të marrë shërbimet.

LEXO EDHE:  Një TEC vrasës në Korçë

LEXO EDHE:  Një TEC vrasës në Korçë

Ndërkohë Basha i referohet edhe të dhënave të Transparency International, ku sipas saj vendi ynë renditet i pari në rajon me një nivel ryshfeti prej 34 përqind./CNA.al

LEXO TE PLOTE