Connect with Us

Bilanci nga Covid-19 në 24 orët e fundit/ Regjistrohen katër viktima

Shëndeti

Bilanci nga Covid-19 në 24 orët e fundit/ Regjistrohen katër viktima

Publikuar

-

Ministria e Shëndetësisë apel të fortë/ “Mos neglizhoni asnjë shenjë të sëmundjes, kini kujdes”

Në 24 orët e fundit janë kryer 971 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 169 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Janë shëruar 100 qytetarë, duke e çuar në 9215 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 55 të prekur në Tiranë, 22 të prekur në Korçë, 14 raste në Elbasan, 9 raste në Shkodër dhe Durrës, 8 raste në Fier, 7 raste në Lushnje, 6 raste në Lezhë, Vlorë, Mirëditë, Tropojë, 2 raste në Kavajë, Berat, Mallakastër, Klos, 1 rast në Krujë, Kurbin, Kukës, Has, Mat, Gjirokastër, Divjakë, Malësi e Madhe, Përenjas, Peqin, Gramsh, Kuçovë, Skrapar.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 228 pacientë, 17 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19,  një 62 vjeçar, një 66 vjeçare nga Lezhanjë 67 vjeçare dhe një 80 vjeçar nga Tirana.

LEXO EDHE:  Largimet e njëpasnjëshme/ Kryemadhi thumbon Kokën dhe Naçon: S’kam asnjë emocion

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet gjithë qytetarëve dhe bizneseve të jenë të kujdesshëm në zbatimin e rregullave të higjienës, distancimit dhe vendosjes së maskës. Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19. Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

COVID-19 – Statistika (8 Tetor 2020)

Raste të reja ditore 169
Të shëruar ne 24 orë 100
Humbje jete në 24 orë 4
Testime ditore 971

Testime totale 95811
Raste pozitive 14899
Raste të shëruara 9215
Raste Aktive 5273
Humbje jete 411

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2717
Durrës 570
Shkodër 398
Lezhë 264
Korçë 268
Elbasan 221
Fier 237
Vlorë 191
Kukës 146
Berat 128
Dibër 78
Gjirokastër 55/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Shifrat nuk njohin ulje/ 664 raste të reja në 24 orë, rritet sërish numri i viktimave

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 4875 testime, kanë rezultuar pozitivë 664 qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën 10 qytetare.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:  215 raste në Tiranë, 54 në Fier, 40 në Sarandë, 34 në Lushnje, 33 në Shkodër, 31 në Durrës, 28 në Vlorë, 23 në Berat, 20 në Kukës, 17 në Elbasan, 16 në Krujë, 14 në Lezhë, 13 në Kamëz, 10 në Korçë, 9 në Pogradec, nga 7 raste në Kuçovë, Mallakastër, Dibër, nga 6 raste në Shijak, Gjirokastër, Këlcyrë, nga 5 raste në Poliçan, Delvinë, Kavajë, Kurbin, Malësi e Madhe, nga 4 raste në Vorë, Devoll, Gramsh, nga 3 raste në Tepelenë, Himarë, Has, nga 2 raste në Tropojë, Mirditë, Divjakë, Libohovë, Përmet, Skrapar, nga 1 rast në Librazhd, Peqin, Belsh, Dimal, Kolonjë, Memaliaj, Konispol, Fushë Arrëz, Pukë, Vau i Dejës.

Janë 11,945 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 214 pacientë, nga të cilët 26 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19 10 qytetarë: 4 qytetarë nga Tirana të moshave 56-83 vjeç, 4 qytetarë nga Durrësi të moshave 68-82 vjeç, 1 qytetar nga Vlora 36 vjeç, 1 qytetar nga Fieri 60 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 866 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 152,780 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  “Flamur Noka iku në Tiranë se preu në besë kuksianët”/ Elezi: Reputacioni i tij në diskutim që në 2015-ën

LEXO EDHE:  “Parlamenti i përbërë nga kriminelë, injorantë dhe idiotë”/ Kabo: Ndryshimi mund të vijë pas 30 vitesh

Statistika (25 Shtator 2021)Raste të reja ditore 664
Të shëruar në 24 orë 866
Të shtruar në spitale 214
Humbje jete në 24 orë 10
Testime ditore 4875

Testime totale 1,181,470
Raste pozitive 167,354
Raste të shëruara 152,780
Raste Aktive 11,945
Humbje jete 2,629

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5264
Fier 1168
Durrës 1127
Shkodër 1074
Vlorë 713
Elbasan 615
Lezhë 492
Berat 449
Korçë 323
Kukës 297
Gjirokastër 219
Dibër 204

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Pandemia e Covid-19/ A duhet të ekzistojnë kufizime lidhur me rikthimin në shkollë?

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Nga Erion Dasho

Hapja e shkollave ndërkohë që Shqipëria po kalon një valë të re të epidemisë së COVID-it nuk mund t’i shpëtojë debateve.

Miq realë dhe virtualë kanë nisur të shprehin zemërimin lidhur me kufizimet e vitit të ri shkollor. Me sa duket fëmijët i pret një tjetër vit me orë të shkurtuara, orare të “çuditshme”, maska, etj.

A duhet të ekzistojnë kufizime lidhur me rikthimin në shkollë?

Sigurisht që po!

Në Izrael qarkullon prej kohësh frika se ç’do të ndodhë me epideminë pasi të rihapen shkollat në tetor dhe CDC-ja amerikane në korrik publikoi rekomandimin e rishikuar për hapjen e sigurt të shkollave.

Fatkeqësisht, viti shkollor 2021-22 duket se do të jetë i treti vit “anormal” për fëmijët dhe të rinjtë në gjithë botën.

Kjo është një tragjedi e vërtetë nga pikëpamja e edukimit dhe zhvillimit psikosocial. Pasojat e plota të çrregullimit të sistemit arsimor për qindra milionë fëmijë në gjithë botën janë të vështira për t’u parashikuar, por dëmi sigurisht do të jetë kolosal.

Ajo që bota po bën për të parandaluar COVID-in në shkolla është vendosja e balancës midis sigurisë dhe normalitetit. E vështirë për t’u arritur, por jo e pamundur!

Po në kushtet e Shqipërisë? A do të kenë impakt masat e marra në sistemin arsimor?

Personalisht, besoj pak ose aspak.Qeveria shqiptare, ministria e shëndetësisë dhe komiteti i të ashtuquajturve “ekspertë” që prej fillimit të pandemisë kanë ndjekur përafrimin e strucit. Ata nuk marrin asnjë masë nëse kanë qoftë edhe vështirësinë më të vogël për të kontrolluar zbatimin e saj.

LEXO EDHE:  “Flamur Noka iku në Tiranë se preu në besë kuksianët”/ Elezi: Reputacioni i tij në diskutim që në 2015-ën

LEXO EDHE:  Lufta me Covid-19/ Trump mbron përsëri ilaçin kundër malarjes: E përdora për 14 ditë dhe...

Një masë në shkollë është gjëja më e lehtë për t’u kontrolluar, por çfarë do të ndodhë paralelisht në komunitet?!

》Mirë arsimtarët që mund t’i kërcënosh me bukën e gojës dhe t’i detyrosh të vaksinohen (apo të blejnë një certifikatë vaksinimi të falsifikuar), po atë përqindje të konsiderueshme qytetarësh ende të pavaksinuar??!!

Mirë fëmijët mund t’i detyrosh të mbajnë maskën prej lecke dhe të respektojnë distancën, po udhëtarët në transportin publik??!!

Mirë për studentët mund të aplikosh pasaportën e gjelbër për të hyrë në auditor, po për të disiplinuar hyrjen në mejhane, bare dhe restorante?!

Përgjigja shqiptare ndaj COVID-it nuk ka dështuar sot! Ajo ka lindur e dështuar, pasi u dominua nga politika dhe “ekspertët” e paaftë dhe puthadorë.

Shqiptarët u lanë në mëshirën e virusit dhe, fatkeqësisht, virusi u tregua i pamëshirshëm duke vrarë të paktën 15 mijë shqiptarë.

Të krijosh një “ishull të sigurt” në shkollë është masë e vlefshme nëse vendoset në një kontekst të përgjithshëm parandalimi, por e vetmuar impakti i saj është minimal.

Përvoja e vendeve që po e menaxhojnë me sukses pandeminë flet për nevojën e masave gjithëpërfshirëse që nuk lënë të çara për penetrimin e virusit.

Përndryshe…

Shqiptarët në mëshirën e virusit ashtu si kanë qënë deri më tani…

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Shifrat/ Pandemia e Covid-19 këtë javë, pësoi ngadalësim në të gjithë botën!

Publikuar

-

Nga

Mbi 85 milionë të infektuar me Covid-19 në botë/ Rreth 1,9 milionë të vdekur

Nga Blerta Brati

Duhet patur parasysh se një tregues i rëndësishëm, eshte numri i rasteve të diagnostikuara , i cili pasqyron vetëm një pjesë të numrit aktual të infeksioneve dhe krahasimet midis vendeve duhet të merren me kujdes, pasi politikat e testimit ndryshojnë nga njëri vend në tjetrin.

Ja disa te dhena/ shifra sipas raportit te AFP-se!

Me 510,000 kontaminime të regjistruara çdo ditë në botë këtë javë, treguesi ka rënë ndjeshëm (-8% në krahasim me javën e kaluar).

Këtë javë, shumica e rajoneve të botës po shohin përmirësimin e situatës së tyre: -32% në Afrikë, -25% në zonën e Shteteve të Bashkuara / Kanadasë, -21% në Lindjen e Mesme, -7% në Azi dhe -2% në Oqeani , ku gjithsesi virusi nuk qarkullon shumë.

Singapori është vendi ku epidemia po përshpejtohet më së shumti (+ 129%, 1,300 raste të reja në ditë), në mesin e atyre që kanë regjistruar të paktën 1.000 infeksione ditore gjatë javës së kaluar. Vijojnë Rumania (+ 75%, 5,400), Ukraina (+ 58%, 5,600), Siria (+ 23%, 1,900) dhe Turqia (+ 23%, 31,200).

Anasjelltas, është Botsvana (-51%, 600 raste të reja në ditë) ajo që regjistroi rënien më të madhe këtë javë, përpara Japonisë (-50%, 3,900), Sri Lanka (-43%, 1,700), Afrikës së Jugut (-39 %, 2,700) dhe Azerbajxhani (-38%, 1,500).

Shtetet e Bashkuara mbeten deri tani vendi me numrin më të madh të infeksioneve të reja në terma absolutë këtë javë (126,000 raste të përditshme, -26%), përpara Mbretërisë së Bashkuar (32,400, + 10%) dhe Turqisë (31,200, + 23%) )

LEXO EDHE:  Një shtëpi dhuratë dhe një tjetër me kredi/ Si ka ndryshuar pasuria e prokurorit Arben Sharra

LEXO EDHE:  Gjekmarkaj paralajmëron Bashën/ Nëse nuk krijon besim te qytetarët, do ndëshkohesh

Në proporcion me popullsinë, pa mikro-shtetet, vendi me më së shumti raste të reja këtë javë është Serbia (653 për 100,000 banorë), përpara Mongolisë (630) dhe Kubës (496).Shtetet e Bashkuara kanë numrin më të lartë të vdekjeve ditore, 2,041 në ditë këtë javë, përpara Rusisë (801), e cila të Premten njoftoi një shifër rekord prej 828 personash që vdiqën nga Covid në 24 orë, dhe Meksikës (542).

Globalisht, vdekjet ditore kanë rënë (8,384 në ditë, -9%).

Kuba ende vaksinon me shpejtësi të plotë –

Vendet që vaksinojnë më shpejt këtë javë janë kryesisht në Amerikën Latine, Azi dhe Oqeani.

Me vaksinat e veta me tre doza, Kuba ka shkallën më të shpejtë midis vendeve me më shumë se një milion njerëz, duke administruar doza në 2.69% të popullsisë së saj çdo ditë. Baret dhe restorantet e vendit, të mbyllura që nga janari, po rihapen gradualisht nga e Premtja në pjesën më të madhe të vendit, përfshirë Havanën.

Kamboxhia (1.46%) dhe Irani (1.36%) plotësojnë tre vendet e para.

Emiratet e Bashkuara Arabe mbetet vendi me fushatën më të avancuar të vaksinimit, me 199 doza të administruara për 100 banorë, përpara Uruguajit (176) dhe Izraelit (171).

Ky tregues mund të kalojë 100 doza për 100 banorë pasi shumica e vaksinave në qarkullim kërkojnë dy doza për të qenë plotësisht efektive.

 

LEXO TE PLOTE