Connect with Us

“Kokaina që u bë oriz”/ Anila Hoxha, një vit pas aksionit: Po ndodhin krime në kuzhinë

Kronika

“Kokaina që u bë oriz”/ Anila Hoxha, një vit pas aksionit: Po ndodhin krime në kuzhinë

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ka kaluar një vit pas një aksioni të organizuar nga autoritetet greke dhe shqiptare, për 45 kilogramë kokainë që ishte fshehur në portin e Pireut e më pas u zëvendësua me oriz  për të futur në kurth porositësit.

Gazetarja e kronikës, Anila Hoxha sot ngre pyetjen “pse orizi vazhdon të jetë i shtrenjtë? Sipas saj, në përkujtim të këtij aksioni të sukseshëm, të huajt ka mundësi të jenë përfshirë në një operacion tjetër antidrogë. Hoxha shkruan se për ceshtje besimi dhe ” feste” pakove u ngjitën serisht GPS, fjalë ka që kësaj radhe u mor “orizi”, por aman GPS u la në konteniere.

“Pse orizi vazhdon te jete i shtrenjtë ? ??
Vjet në të njëjtën kohe u ngrit cmimi i orizit , pasi disa pako me kokainë u zevendesuan me këtë produkt ne Greqi.
Cështje besimi.
Ne vazhdën e nje aksioni abtidroge që duhet te ndiqte udhetimin qe po pershkruanin 20 kg kokainë u beme partnerë edhe ne.
Destinacioni Ekuador- Greqi – Durres .
Aty orizi u terhoq nga te dyshuarit qe pasi e kuptuan lojen e hodhen gjatë ndjekjes , por njeri prej tyre vijon ende në kerkim .
Dhe meqë ne i festojme arritjet …!
Në përkujtim te ketij aksioni te sukseshem, te huajt ka mundësi te jenë përfshirë ne nje operacion tjeter antidroge. Për ceshtje besimi dhe ” feste” pakove u ngjiten serisht GPS. Fjalë ka që kësaj radhe u mor “orizi”, por aman GPS u la ne konteniere.
Fotot janë nga arkiva e dosjes se parë.
Ju paçim , dhe aman me kontrollin e territorit dhe postblloqet, jemi keq me kolesterolin ! Po ndodhin krime ne kuzhinë !”, shkruan Hoxha në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Merrte makina me qira dhe nuk i kthente më/ Marrin fund bëmat e 30 vjeçarit në katër qytete

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një 30 vjeçar i cili ishte shpalllur në kërkim nga Policia është arrestuar në Berat.

E.K., 30 vjeç, banues në lagjen “11 Shkurti”, Kuçovë, i shpallur në kërkim nga Komisariati i Policisë Kuçovë, Komisariati i Policisë Durrës, Komisariati i Policisë Nr. 6 Tiranë dhe DVP Lezhë, për veprën penale “Mashtrimi”., ka rënë në pranga, në kuadër të operacionit “Osumi”.

LEXO EDHE:  Efektivi shtyu gazetaren drejt greminës/ Çuçi kërkon ndjesë: Zero tolerancë për këto shfaqje të shëmtuara

LEXO EDHE:  Britani, kapen 3 ton kokainë me vlerë 500 milion paundKy shtetas, sipas Policisë merrte makina me qira dhe nuk i dorëzonte më, pasi i kthente në pjesë këmbimi ose i braktiste në rrugë.

Nga kontrolli i ushtruar, shërbimet e Policisë gjetën të fshehur në afërsi të banesës së këtij shtetasi, në Kuçovë, një armë zjarri pistoletë, e cila gjatë hetimeve të para hetimore rezultoi se i përkiste 30-vjeçarit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ekzekutimi i efektivit të FNSH-së Xhulio Prela/ Si u gjet pistoleta me të cilën u krye krimi

Publikuar

-

Nga

Prokuroria e Lezhës ka mbyllur hetimet dhe ka dërguar për gjykim dosjen e vrasjes së efektivit të Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë të Shkodrës, Xhulio Prela, ngjarje e ndodhur në muajin dhjetor të vitit 2020 në Gajush të Lezhës.

Të pandehur për këtë ngjarje janë marrë dy persona Redion Hysa dhe Nikoll Sherniku.

Kujtojmë se Hysa u arrestua disa ditë pas vrasjes së efektivit të Reneas bashkë me kushëririn e tij për nje tjetër rast dhe jo për vrasjen e Prelës.

Policia në atë kohë njoftoi se se gjatë kontrollit të banesës së Redion Hysën u gjetën dhe sekuestruan një armë zjarri automatik, model 56, kalibër 7.62 mm dhe një armë zjarri tip pistoletë TT me një krehёr pa fishekë, model 54, kalibër 7.62 mm

Armën automatike, e kishte fshehur në një depozitë uji në banesën e tij për të mos u gjetur.Përgjegjësia penale e Redion Hysës, u rëndua më vonë , pasi njëra nga armët, pistoleta e gjetur në depozitën e ujit që ndodhej mbi tarracën e shtëpisë së tij, ka rezultuar se ishte përdorur në ngjarjen e 5 dhjetorit 2020, ku mbeti i vrarë efektivi i FNSH-së, Xhuliano Prela.

LEXO EDHE:  LSI sjell faktet/ Rama kundër Trump

LEXO EDHE:  Kapet çifti shqiptar me 130 kg drogë/Çfarë iu zbuloi policia

Ekspertiza balistike, ka provuar shkencërisht se pistoleta që mbahej e fshehur në depozitën e ujit, ka kryer 3 qitje në fshatin Gajush të Lezhës, vend i cili u gjend i pajetë, efektivi i policisë.

Sipas ekspertëve, edhe predha, që i ka marrë jetën punonjësit të policisë, është nxjerrë nga arma e gjendur në banesën e Redion Hysës.

Sipas hetimit të kryer dhe dëshmisë së punonjësve të karburantit ku ka ndodhur vrasja e Xhuliano Prelës, , kanë qenë dy makina njëra fuoristradë dhe tjetra tip “Golf 3”, e përshtatur për gjueti. Makina tip “Golf 3” që roja i karburantit ka treguar qysh në 5 dhjetor në polici, aktualisht është e bllokuar dhe i përket pikërisht, Redion Hysës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vlorë, makina përfshihet nga flakët

Publikuar

-

Nga

Merr flakë në ecje makina në autostradë/ Shpëton mrekullisht shoferi

Një automjet në Vlorë është përfshirë nga flakët.

Ngjarja është regjistruar në lagjen numër 10 të qytetit.

Ende nuk ka të dhëna të sakta, por dyshohet se shkak i zjarrit ka qenë një shkëndijë elektrike.Kjo pasi automjeti kishte lënë edhe dritat ndezur.

Nuk raportohet për njerëz të lënduar./CNA.al

LEXO EDHE:  Efektivi shtyu gazetaren drejt greminës/ Çuçi kërkon ndjesë: Zero tolerancë për këto shfaqje të shëmtuara

LEXO EDHE:  Tiranë/ Arrestohen dy shpërndarës droge

 

LEXO TE PLOTE