Connect with Us

“Forcat politike të mbajnë fokusin te reformat”/ Varhelyi: Zgjedhorja kusht për konferencën e parë ndërqeveritare

Politikë

“Forcat politike të mbajnë fokusin te reformat”/ Varhelyi: Zgjedhorja kusht për konferencën e parë ndërqeveritare

Publikuar

-

“Forcat politike të mbajnë fokusin te reformat”/ Varhelyi: Zgjedhorja kusht për konferencën e parë ndërqeveritare

Komisioneri i BE-së për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi, deklaroi sot në seancën parlamentare se Shqipëria i ka ndjekur me vendosmëri përpjekjet për reformat.

Varhelyi tha se ka pasur ecuri në zbatimin e ligjit, ndërsa kërkoi që të gjitha forcat politike të mbajnë fokusin te reformat.

Ai theksoi se Reforma Zgjedhore është kusht për konferencën e parë ndërqeveritare, ndaj institucionet duhet të punojnë që të bëjnë të mundur që Shqipëria të ecë përpara drejt BE.

“Shqipëria i ka ndjekur me vendosmëri përpjekjet për reforma. Vendi juaj është pranë përmbushjes së të gjitha kushteve përpara konferencës së parë ndërqeveritare. Ka vijuar zbatimi i reformës në drejtësi, vettingu. Janë hapur edhe dy proceset e aplikimit për pozicionet vakante në Gjykatën Kushtetuese, gjykata e Lartë ka rifituar kuorumin dhe është funksionale. Sa i takon luftës kundër krimit, është përfunduar krijimi i trupave të reja. Ka pasur ecuri në zbatimin e ligjit, ku kemi parë një numër operacionesh të suksesshme.

LEXO EDHE:  Arban Domi shuan aludimet/ Vaksina anti-Covid efektive ndaj mutacionit të Britanisë së Madhe

Kam mirëpritur marrëveshjen e 5 qershorit që zbaton rekomandimet OSBE-se dhe inkurajoj të gjitha palët që të mbajnë fokusin te këto reforma, përfshirë ato që përfshijë 5 qershorin. Reforma Zgjedhore është kusht për konferencën e parë ndërqeveritare. Institucionet duhet të punojnë që të bëjnë të mundur që Shqipëria të ecë përpara drejt BE-së.

Shqipëria kaloi një periudhë të vështirë me tërmetin dhe krizën e Covid-it, ne kemi qëndruar pranë jush me një asistencë që nuk ishte njohur. Edhe Shqipëria i dha BE-së ndihmën e saj duke u cuar personel mjekësor qytetarëve të BE-së. Ne jemi në atë moment kyç, Shqipëria gjendet më pranë se kurrë përpara BE-së, prandaj kontributi i të gjitha forcave është kyç, le ta marrim atë hap për të ardhmen e Shqipërisë”, nënvizoi Varhelyi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kërkesa e PD për rivotim/ Kume: Janë zero shanset që KAS t’i japë të drejtë

Publikuar

-

Nga

Kërkesa e PD për rivotim/ Kume: Janë zero shanset që KAS t’i japë të drejtë

Ish-kreu i KQZ-së, Kristaq Kume ka komentuar mbi kërkesën e Partisë Demokratike për rivotim në 9 qarqet e vendit dhe shton se shanset që KAS ti japë të drejtë janë zero. Më tej, ai u shpreh se vota e pavlefshme nuk është shkelje ligjore.

Në një intervistë për Open, Kume theksoi se duhet ti referohet kodit zgjedhor për të shpallur pavlefshmërinë e zgjedhjeve.

LEXO EDHE:  Arban Domi shuan aludimet/ Vaksina anti-Covid efektive ndaj mutacionit të Britanisë së Madhe

LEXO EDHE:  PD merr pjesë në tryezën e “Zgjedhores”/ Mbledhja zhvillohet me dyer të mbyllura

“KAS as ka për t’ju referuar fare kësaj, se që të përsëriten zgjedhjet duhet shkelje ligjore, vota e pavlefshme nuk është shkelje ligjore, por le ta supozojmë se është, çfarë ka efekti ka.

Duhet t’i referohemi asaj çfarë parashikon kodi zgjedhor për pavlefshmëri, por duhet të kemi kemi shkelje ligjore”, u shpreh ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pse PD nuk kërkoi rivotim në Dibër?/ Alibeaj shpjegon arsyet

Publikuar

-

Nga

Pse PD nuk kërkoi rivotim në Dibër/ Aliebeaj shpjegon arsyet

Ish deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj ka sqaruar se përse Partia Demokratike nuk ka kërkuar rivotim në qarkun e Dibrës. Ai u shpreh se  do të duheshin 15 mijë vota për të marrë  një mandat tjetër në atë qark dhe nuk janë aq vota të pavlefshme.

Në një intervistë për Open, Alibeaj shtoi se  në Fier edhe pse numri i votave të pavlefshme ishte më i vogël, atje do të duheshin më pak vota për një mandat dhe prandaj është pjesë e listët së qarqeve që PD ka kërkuar rivotim.

“Po marr Fierin është deklaruar këto shifra, 9 6 dhe 1. të pavlefshme 9 mijë e 300 vota për shkak të faktit se kas e bëri me shifra askush. a nuk kam të drejtë që kjo shkelje e madhe lidhore që iu është mohuar e drejta e votës, ata janë ngritur ditën e dielë shkuan për të votuar dhe për shkak të trukut të KAS për të vendosur. Në bazë të formulës masa dhe ndikimi, nga mandati i tretë tek i katërti do më duheshin 15 mijë vota dhe nuk janë aq të pavlefshme”, u shpreh ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk shoh rrezik”/ Rama: Jemi mëse gati për të hyrë në rrugën e negociatave

Publikuar

-

Nga

"Nuk shoh rrezik"/ Rama: Jemi më se gati për të hyrë në rrugën e negociatave

Kryeministri Edi Rama ka folur për vendet skeptike që nuk po i japin Shqipërisë dritën jeshile për anëtarësimin në BE.

Rama tha se nuk sheh ndonjë rrezik të menjëhershëm për integrimin, pasi theksoi se shqiptarët janë shumë fanatikë për perëndimin dhe për Bashkimin Evropian

Duke mos qenë plotësisht i integruar në Bashkimin Evropian, Ballkani Perëndimor mbetet një zonë gri që ofron tërheqje dhe shanse për aktorët e tjerë, për aktorët e tretë që nuk kanë të njëjtin qëndrim dashamirës dhe të njëjtat vlera dhe parime që Bashkimi Evropian ofron. Dhe për Shqipërinë, nuk shoh ndonjë rrezik të menjëhershëm sepse shqiptarët janë shumë fanatikë për perëndimin dhe për Bashkimin Evropian, vendet e tjera pak a shumë kanë shumë më shumë për t’u marrë me këto ndikime nga aktorë të tjerë”, u shpreh ai për Euronews Albania.

Teksa u pyet nëse vendi jonë ka bërë përparim lidhur me kushtet për integrimin, kreu i qeverisë deklaroi Shqipëria është gati për të hyrë në rrugën e plotë të negociatave.

LEXO EDHE:  Opozita dhe qeveria duhet të bien dakort/ Berisha thirrje Bashës

LEXO EDHE:  Denoncimi i skandalit/ Lleshaj zhdoganon BMW-në luksoze

Ka një ndryshim të madh midis anëtarësimit në Bashkimin Evropian dhe hyrjes në rrugën e plotë të negociatave, sepse siç jemi sot nuk jemi gati të jemi anëtarë, pa dyshim. Por sikurse jemi sot, ne jemi mëse gati për të hyrë në rrugën e plotë të negociatave dhe është këtu ku qëndrojnë pikat kontradiktore dhe ku Evropa po tregohet dritëshkurtër dhe disi edhe hipokrite, sepse Shqipëria meriton të hyjë në rrugën e plotë të negociatave.

Unë mendoj se njerëzit në Shqipëri e kanë ndjesi të qartë se puna nuk ka mbaruar. Mandati i tretë është një mandat i qartë për të përfunduar punën. Nuk është shpërblimi për një punë që tashmë ishte përfunduar”, nënvizoi kryeministri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE