Connect with Us

Apple është gati!/ Me 13 Tetor prezanton iPhone 12 me rrjetin 5G

Teknologji

Apple është gati!/ Me 13 Tetor prezanton iPhone 12 me rrjetin 5G

Publikuar

-

Apple është gati!/ Me 13 Tetor prezanton iPhone 12 me rrjetin 5G

Apple pritet të prezantojë iPhone-et e saj më të fundit javën e ardhshme. Të martën, Apple dërgoi ftesa për një ngjarje të 13 Tetorit.

Gjiganti i teknologjisë ka të ngjarë të shpallë një iPhone 12 me rrjet 5G , iPhone i parë që lidhet me rrjetin e ri pa tel, ultra të shpejtë . Analistët presin që iPhone 5G të gjenerojë azhurnimet e pajisjeve, duke nxitur më shumë njerëz se zakonisht për të blerë pajisjen e re.

Apple zakonisht njofton iPhone të rinj në shtator, por këtë vit nisja u shty pasi pandemia e koronavirusit ndërpreu zinxhirët e furnizimit. Apple më parë tha se iPhone të rinj do të transportoheshin pak më vonë se zakonisht këtë vit.

Bërja e një iPhone të lidhur me 5G mund të përmirësojë shërbimet dixhitale të Apple, siç është Apple TV +. Ndërsa iPhone kanë qenë tipikisht shoferi më i madh i shitjeve i Apple, kompania gjithnjë e më shumë varet nga shërbimet për të diversifikuar shitjet e saj.

Apple është disi vonë në lojën telefonike 5G. Telefoni i ri do të bashkohet me një listë në rritje të opsioneve nga Google ( GOOG ) , Motorola ( MSI ) , Samsung ( SSNLF ) , Huaëei, LG dhe të tjerët.

LEXO EDHE:  “Apple Watch” lançohet sot në orën 8.01am

Javët e fundit kanë sjellë një stuhi produktesh të reja nga kompanitë e teknologjisë, megjithëse, ngjarjet tradicionale të lansimit të detyruara u detyruan të shkojnë virtuale këtë vit për shkak të Covid-19. Muajin e kaluar, Apple mori një hap të pazakontë e përdorimit të saj S ngjarje eptember për të treguar off Watches reja Apple, iPad dhe një shërbim të ri abonim palestër – sesa iPhone e saj të fundit.

Ngjarja e javës tjetër fillon në 1 pasdite ET dhe mund të transmetohet drejtpërdrejt në faqen e internetit të Apple./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Aktivistët bëjnë thirrjen e fortë/ Ky aplikacion i Apple duhet të ndalet

Publikuar

-

Nga

Aktivistët bëjnë thirrjen e fortë/ Ky aplikacion i Apple duhet të ndalet

Organizatat bamirëse të çrregullimeve të të ngrënit kanë lëshuar një paralajmërim rreth një aplikacioni diete “të dëmshëm” që ishte promovuar në Apple App Store për personat mbi 12 vjeç. Carrot Fit synon “të shndërrojë kufomën tuaj të butë në një mostër të Shkallës A të racës njerëzore” duke përdorur inkurajim në formën e abuzimit.

Ajo tha se kishte ndihmuar mijëra përdorues të përmbushnin qëllimet e tyre shëndetësore. Por kritikët thanë që aplikacioni ishte i papërgjegjshëm dhe mund të shkaktonte çrregullime të të ngrënit. Meqenëse shqetësimet u sollën në vëmendjen e saj, Apple ka rritur rekomandimin për moshën në faqen e aplikacionit në mbi 17 vjeç.

Mënyra se si ata adresojnë peshën është e papërshtatshme dhe e frikshme. Nuk është një imazh i shëndetshëm i trupit dhe është i papërgjegjshëm,” tha Gemma Oaten, menaxher i organizatës bamirëse për çrregullime të të ngrënit. Ajo bëri thirrje që aplikacioni të ndalohet.”Këto aplikacione, dhe platformat në të cilat janë vendosur, kanë një detyrë kujdesi – veçanërisht gjatë një pandemie kur çrregullimet e të ngrënit janë ngritur në qiell.

Ne po luftojmë për të shpëtuar jetë. Kjo thjesht i minon të gjitha”.Carrot Fit u paraqit nga Apple si pjesë e një liste të shkurtër të aplikacioneve të rekomanduara të fitnesit që u shfaqën në krye të App Store. Nuk është në dispozicion në Dyqanin e Luaj të Android. “Trokitni lehtë për një motivim shumë të nevojshëm”, lexohej në listë.Fraza duke përfshirë “qesen e mishit”, “lësho akulloren ose tjetër” dhe duke u dhënë “leje për të parë mikun tënd duke ngrënë një thes patate të skuqura patate“, u identifikuan si terma që mund të ishin veçanërisht problematikë për ata me çrregullime të ngrënies.

LEXO EDHE:  PD injoroi 13 Tetorin/ Meta “godet” Bashën

LEXO EDHE:  Apple rrit hapësirën e iPhone SE

Përmbajtja dhe gjuha mund të jenë shumë nxitëse për një individ me një çrregullim të ngrënies dhe sipas mendimit tim profesional duhet të kufizohet ose ndalohet,” tha psikologu dhe specialist i çrregullimeve të të ngrënit, Dr Khanya Price-Evans. “Është kriminale që kjo industri po prek cenueshmërinë e të rinjve dhe duke krijuar një pakënaqësi trupore me një qasje arkaike shtypëse.“Aplikacioni aktualisht ka një vlerësim prej 4.6 nga pesë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Si të gjeni butonin “sekret” tek iPhone 12?

Publikuar

-

Nga

Si të gjeni butonin "sekret" tek iPhone 12?

Mendoni se marka e re iPhone 12 dhe iPhone 12 Pro kishte vetëm tre butona, apo jo? Mendohu përsëri. Krahas butonit të fikjes dhe ndezjes dhe butonave të ngritjes / uljes së volumit ekziston një ‘buton’ sekret, që është, në fakt, i gjithë pjesa e pasme e vetë telefonit.

Për ta aktivizuar, duhet të keni ekzekutuar versionin më të fundit të iOS dhe të jeni të gatshëm të gërmoni pak në Settings. Apple e quan opsionin ‘Back Tap’ dhe kjo do të thotë që ju mund të prekni fjalë për fjalë pjesën e pasme të telefonit për ta bërë atë të bëjë diçka. Mund ta vendosni që të bëni gjëra të ndryshme si ‘Mute’, ‘Screenshot’, ‘Spotlight’ e shumë opsione tjera. Si të gjeni opsionin Back Tap në iPhone?

Për të aktivizuar funksionin “Back Tap”, duhet të hapni menunë “Settings” në iPhone tuaj (me kusht që të keni azhurnuar në iOS 14) dhe të lëvizni poshtë te ” Accessibility”.

LEXO EDHE:  Apple rrit hapësirën e iPhone SE

LEXO EDHE:  PD injoroi 13 Tetorin/ Meta "godet" Bashën

Nga atje, duhet të prekni ‘Back Tap’. Mund të aktivizoni edhe ‘Trokitje e Dyfishtë’ ose ‘Trokitje e Trefishtë’ nëse dëshironi gjithashtu. iOS 14 ishte në dispozicion për t’u instaluar në pajisjet e përputhshme nga 16 shtatori./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Nokia përfundon marrëveshjen 5G me BT për të hequr paketën e Huawei në rrjetin EE

Publikuar

-

Nga

Nokia përfundon marrëveshjen 5G me BT për të hequr paketën e Huawei në rrjetin EE

Nokia ka vendosur të bëhet një përfituese kryesore e Huawei që bllokohet nga rrjetet 5G të Mbretërisë së Bashkuar. Firma finlandeze e telekomunikacioneve ka arritur një marrëveshje për t’u bërë ofruesi më i madh i pajisjeve për BT.

Nokia tani do të sigurojë stacione dhe antena shtesë shtesë për të lejuar pajisjet e klientëve të EE të bëjnë thirrje dhe të transmetojnë të dhëna përmes firmës britanike “rrjetit të aksesit në radio” 5G.

Marrëveshja gjithashtu do të shohë Nokia të zëvendësojë Huawei në rrjetet 2G dhe 4G të BT.Rrjeti i EE tashmë përdor Nokia për të siguruar shërbimin e tij 3G.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi në korrik se të gjithë ofruesit mobil të Mbretërisë së Bashkuar po ndaloheshin të blinin pajisje të reja Huawei 5G pas 31 Dhjetorit dhe gjithashtu duhet të heqë të gjithë kompletin 5G të firmës Kineze nga rrjetet e tyre deri në vitin 2027.

LEXO EDHE:  Apple ndryshon qëndrim, shpërblen dhjetë fotografitë më të mira të realizuara me iPhone

LEXO EDHE:  “Apple Watch” lançohet sot në orën 8.01am

Vendimi, i cili u mor për arsye të sigurisë kombëtare, në fund i dha fund një marrëdhënie të fortë midis BT dhe Huawei që datonte që nga 2005./ CNA.al

LEXO TE PLOTE