Connect with Us

Skandali/ Etlida Gjonaj, bën avokaten e noteres së kapur në falsifikim

Aktualitet

Skandali/ Etlida Gjonaj, bën avokaten e noteres së kapur në falsifikim

Publikuar

-

Shkarkimi nga KLGJ i gjyqtarit Kuqo/ Reagon ministrja e Drejtësisë: Një tjetër provë se…

CNA.al prej kohësh ka publikuar një investigim të plotë në lidhje me pasuritë marramendëse të ish-deputetit të kthyer në menaxher medie, Ben Blushi.(Lexo këtu)

Gjatë investigimit të pasurisë së Ben Blushit, CNA.al zbuloi edhe një skandal, që lidhet me blerjen e një pasurie në qendër të qytetit të Korçës, me vlerë rreth 500 milionë lekë, por e deklaruar nga Ben Blushi, për vetëm 30 mijë euro.

Prona në Korçë, në Bulevardin Republika

Ashtu sikurse vetë Ben Blushi e ka shkruar në deklaratën e tij të pasurisë, pranë institucioneve shtetërore, prona në fjalë është blerë nga ai, për vajzën e tij Natali Blushi.

Më tej, CNA.al tregoi me dokumente zyrtare dhe ekskluzive se firma e Natali Blushit, në dokumentin e shit-blerjes së pronës, është falsifikuar, pasi në atë kohë ajo nuk ndodhej në Shqipëri, kjo e vërtetuar edhe nga të dhënat e sistemit TIMS. (Lexo këtu)

Investigimi i CNA.al ka zbuluar se në prani të noteres Violeta Sulkaj në 28 dhe në 29 maj 2015 janë përpiluar dhe firmosur dy  kontrata, në emër të Natali Blushit, ndërsa kjo e fundit ndodhej në Londër, asokohe vetëm 20 vjeç.

Dorëheqja e Eva Blushit nuk shfajëson noteren Violeta Sulkaj, kapur në falsifikim
                  Noterja Violeta Sulkaj

Në 25 gusht 2020, burime zyrtare nga Ministria e Drejtësisë i thanë CNA.al se ka filluar hetimi administrativ ndaj noteres Violeta Sulkaj dhe ashtu siç e parashikon ligji, do të bëhet verifikimi i plotë i denoncimit të bërë nga CNA.al në lidhje me noteren dhe më pas do të ndiqen të gjitha hapat ligjorë.

LEXO EDHE:  Sulmet e Ben Blushit në Top Channel/ Prokurori i Tiranës, kërkon ndihmë nga KLP e ILD

Por, tashmë ka kaluar më shumë se një muaj dhe ende nuk ka asnjë masë, ndaj noteres së kapur në skandal.

Ministrja e Drejtësisë, Etlida Gjonaj, në vend që të zbatojë ligjin, duket se po bën avokatinë e noteres, Violeta Sulkaj, e cila është kapur në falsifikim.

Kujtojmë këtu se në bazë të ligjit për noterinë,  ministria e Drejtësisë duhej të ngrinte një komision që duhet të hetojë noteren, e cila ka kryer një vepër penale vite më parë, dhe i takon këtij komisioni të vendosë për fatin e licencës së saj.

Tashmë ministria e Drejtësisë dhe organet pranë këtij institucioni duhet të dalin dhe të mbajnë një qëndrim publik, në lidhje me skandalin në fjalë./ CNA.al

Skandali-/ Ben Blushi bëri vajzën pronare duke i falsifikuar firmën (fakte dhe dokumente)

Skandali/ Etilda Gjonaj fut “nën sqetull” noteren falsifikatore

Skandali me noteren falsifikatore/ Kush e bleu heshtjen e Etilda Gjonajt dhe sa ka kushtuar

Ekskluzive/ Ministria e Drejtësisë fillon hetimin ndaj noteres së Ben Blushit

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

Ekskluzive-Skandali me falsifikimin/ Kallëzohet penalisht vajza e Ben Blushit dhe noterja Violeta Sulkaj

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Termet i forte ne Korçë

Publikuar

-

Nga

Shkundet Maqedonia nga dy tërmete/ Lëkundjet ndjehen edhe në Tiranë

Nje termet i forte ka goditur sot ne mbremje Korcen. Epiqendra e tij ka qene ne Kostur te Greqise

Nuk raportohet per deme ne njerez. Forca goditese e termetit ka qene 4.7 balle e shkalles rihter. / cna.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Tërmet i fortë në Greqi/ Shkundet edhe Korça

Publikuar

-

Nga

Tjetër tërmet shkund Greqinë/ Lëkundjen ndjehen në Korçë dhe Tiranë

Një tërmet i fortë ka shkundur mesnatën e sotme Greqinë.
Mesohet se tërmeti kam pasur epiqendër Kosturin ndërsa lëkundjet e forta janë ndjerë edhe në Korçë dhe zonat përreth.
Magnituda e tërmetit ka qenë 5.2 ballë.

Paraprakisht nuk raportohet për persona të lënduar dhe dëme materiale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ankimimi për zgjedhjet/ Paloka: Skam besim te institucionet

Publikuar

-

Nga

Ankimimi për zgjedhjet/ Paloka: Skam besim te institucionet

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka, është mosbesues ndaj institucioneve që do të shqyrtojnë dosjet e ankimimit që demokratët bënë për zgjedhjet e 25 prillit.

I ftuar në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi, Paloka tha: “Unë nuk kam asnjë besim të jem i sinqertë. U vunë në provë, pati disa procese edhe gjatë fushatës, edhe gjate zgjedhjeve u vu në provë edhe Kas-i edhe Kolegji Zgjedhor. Edhe pse ne kemi vendosur ti shkojmë deri ne fund këtij procesi, unë personalisht nuk kam asnjë besim që këta do të marrin vendime kundër Edi Ramës. Në PD, pavarësisht kanë apo nuk kanë besim, ne kemi vendosur ti shkojmë deri në fund të gjitha hapave“.

Numri dy i Partisë Demokratike ndau mungesë besimi edhe ndaj institucioneve të drejtësisë, përfshirë dhe SPAK.

“Ne paditë tona i kemi bërë që gati një muaj para zgjedhjeve. Të paktën disa prej padive dhe nuk kemi dijeni dhe jam i bindur që s’ ka pasur asnjë reagim qoftë nga SPAK, qoftë nga Prokuroria. Dosjet e famshme 339 dhe 184, në atë kohë ne bëmë të njëjtat denoncime. Prokuroria u fut në veprim. Këtë herë as SPAK dhe as Prokuroria nuk kanë vepruar, pra u bënë në një farë mënyre pjesë e këtij manipulimi gjigand“, u shpreh ai.

Për nënkryetarin e PD-së, ftesa e kryeministrit Rama për bashkëpunim me PD, i faturohet frikës që ky i fundit ka nga manipulimi i zgjedhjeve të 25 prillit.

LEXO EDHE:  Fleckenstein takim kokë më kokë me Blushin e Hafizin

LEXO EDHE:  Braçe sulmon Blushin/U bëre si Rama

“Vetëm në këto momente ai po rri urtë, po rri i qetë, sepse e di që ka vjedhur dhe ka manipuluar më shumë se sa duhet. Vetëm një gjë e mban Ramën, frika. Harroja ndershmërinë, këto deklaratat që bën tani vetëm frika mund ta mbajë atë njeri urtë. Ai në këto momente ka frikë mos gjithë ky manipulim që ka bërë…kur e di që shumica e njerëzve të urrejnë nuk mund të reagosh njësoj. Por të jeni të bindur që arroganca vetëm do të rritet”, deklaroi ai.

Sipas Palokës, edhe nisma për shkarkimin e Presidentit Meta është pjesë e lojës për të hequr vëmendjen nga manipulimi i zgjedhjeve.

“E gjithë kjo është një lojë që bëhët pjesë e gjithë kësaj loje për të hequr vëmendjen nga manipulimi i zgjedhjeve dhe sigurisht tentativë e Ramës për të marrë dhe institucionin e fundit që ka mbetur pa marrë në dorë. Është akt antikushtetues dhe tipik për Ramën. Kur thashë arroganca e Ramës do rritet kjo është një nga provat“, tha Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE